Постанова від 16.04.2010 по справі 2а-1683/10

ПОСТАНОВА справа №2а-1683/10

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 квітня 2010 року м. Хмельницький

Хмельницький міськрайонний суд в складі: головуючого - судді Продана Б.Г., при секретарі - Шинкоренко С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу за адміністративним позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому

про визнання дій неправомірними та стягнення підвищення до пенсії згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни»

ВСТАНОВИВ:

18.02.10 року позивачі звернулися до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, про визнання дій неправомірними та стягнення підвищення до пенсії згідно з Законом України «Про соціальний захист дітей війни», вказавши, що вони згідно із даним Законом є дітьми війни і мають право на державну соціальну підтримку.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 1 січня 2006 року дітям війни - пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Бюджетним законодавством неодноразово призупинялась дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Зокрема статтею 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», виплачується лише особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі 50 % від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України за №6-рп від 09.07.2007р. статтю 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» було визнано такою, що не відповідає Конституції України.

Крім того, згідно п.41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» внесено зміни. Згідно нової редакції ст.6 дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки встановленої для учасників війни. Згідно ст.14 Закону України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту» передбачена надбавка до пенсії у розмірі 10 % мінімальної пенсії за віком. Відповідна надбавка до пенсії є значно меншою за підвищення пенсії, яке передбачене у ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» до внесення змін згідно Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів», що порушує їх права, як дітей війни.

Конституційним Судом України визнано неконституційною статтю 111 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою була змінена дія положень ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», яка надавала їм, як дітям війни право на підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії. Рішенням Конституційного Суду України за №10-рп від 22.05.2008 р. п.41 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України та про внесення змін до деяких законодавчих актів « визнано такою, що не відповідає Конституції України.

Враховуючи вищевикладене, Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому зобов'язане було здійснити перерахунок пенсії.

Однак відповідач в порушення вимог частини 5 статті 124 Конституції України, відповідно до якої, судові рішення ухвалюються іменем України і є обов'язковими для виконання на всій території України, ігнорує вищезазначене рішення Конституційного Суду України, а тому позивачі просять визнати дії відповідача з приводу невиплати їм, як дітям війни підвищення до пенсії з 01.01.2006 р. по 01.02.2010р., відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» - неправомірними та зобов"язати відповідача перерахувати розмір пенсії із врахуванням 30% від мінімальної пенсії за віком та стягнути на їх користь невиплачену суму підвищення до пенсії згідно із Законом України «Про соціальний захист дітей війни» в розмірі 5254 грн. 20 коп. - кожному.

Позивачі в судове засідання не з"явилися, проте в позовній заяві просили справу розглянути у їх відсутність, позовні вимоги підтримали в повному обсязі .

Представник відповідача - Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області в судове засідання не з"явився, проте надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, заперечив проти задоволення позову та просить застосувати наслідки пропущення строку позовної давності позивачами.

Враховуючи вимоги ч.3 ст.122 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи за відсутності сторін в порядку письмового провадження, на підставі тих доказів, що є у справі.

Оголосивши заяви сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити частково з наступних підстав.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що позивач є громадянином України та станом на 02.09.1945 року йому було менше 18 років та він отримує пенсію через Управління Пенсійного фонду в м. Хмельницькому. Зазначені обставини сторонами не оспорюються та узгоджуються з наявними матеріалами справи.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» дітям війни - пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % пенсії за віком.

Законами України «Про державний бюджет України на 2006 рік» та «Про Державний бюджет на 2007 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було призупинено.

Разом з тим, рішенням Конституційного Суду України від 9.07.2007 року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини 2 статті 56, частини 2 статті 62, частини 1 статті 66, пунктів 7,9,12,13,14,23,29, 30,39,41,43,44,45,46, статті 71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), такі положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» які обмежують підвищення до пенсії даній категорії громадянам.

Крім цього, Конституційний суд України, своїм рішенням від 22.05.2008 року визнав неконституційними окремі статті ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік» які зменшують такі виплати даним громадянам в 2008 році.

Постановою Пленуму Верховного Суду України від 13.06.2007 р. №8 «Про незалежність судової влади» , звернуто увагу на те, що відповідно до ст.ст.8, 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно - правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод (абз.1 п.19).

Відповідно до ст.99 КАС України , адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлюється інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною 1 статті 100 даного Кодексу визначено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Позивачі пропустили строк звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів щодо неналежної виплати їм, як дітям війни підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за 2006-18.02.2009 р.р. і не зверталися до суду з клопотанням поновити даний строк. Представник відповідача звернувся до суду із письмовою заявою в якій просить відмовити позивачам у задоволенні позовних вимог з врахуванням пропущеного строку позовної давності. У суду відсутні підстави вважати, що позивачі пропустили цей строк з поважних причин, оскільки таких підстав позивачі не навели, а тому позов в цій частині вимог не може бути задоволений.

Крім того, в частині позовних вимог ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за період часу з 01.01.2006 р. по 01.04.2009 р. судом провадження по спарві було закрито на підставі п.4 ч.1 ст.157 КАС України, а тому в цій частині позов розглянуто не може бути.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що слід визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови у підвищенні пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 18 лютого 2009 року по 01 лютого 2010 року неправомірними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, а ОСОБА_1 та ОСОБА_2 за період з 01.04.2009 р. по 01.02.2010 р. - надбавку до пенсії як дітям війни, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( в редакції, що діє з 22 травня 2008 року).

Керуючись ст.ст.6, 8, 9, 10, 11, 99, 100, 160-163 КАС України, ст.ст. 8, 46, 55, 152 Конституції України, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року в справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України(конституційності) положень статей 29,36 частини другої ст.56, частини другої ст.62, частини першої ст.66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 41, 43, 44, 45, 46 ст. 71, статей 98,101,103,111 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян), Законом України від 28.12.2007 року «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»; Рішенням Конституційного Суду України №10-рп від 22.05.2008 року, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо відмови у підвищенні пенсії на 30 % мінімальної пенсії за віком ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 з 18 лютого 2009 року по 01 лютого 2010 року , а ОСОБА_1, ОСОБА_2 з 01.04.2009 р. по 01.0.2010 р. - неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 з 18 лютого 2009 року по 01 лютого 2010 року , а ОСОБА_1, ОСОБА_2 з 01.04.2009 р. по 01.0.2010 р. надбавку до пенсії як дітям війни, відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни (в редакції, що діє з 22.05.2008 р.).

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Хмельницької області протягом 20 днів з моменту подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10 днів з дня складання постанови в повному обсязі.

Суддя : _______________