25 лютого 2021 року Справа № 160/8287/20
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Кадникова Г.В., розглянувши в порядку спрощеного (письмоаого) провадження, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про:
- визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, відповідач), викладене в повідомленні від 22.04.2020 року №0400-0305-8/19795, про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно із п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язаня відповідача зарахувати позивачу періоди його роботи з 11.05.2000 року по 26.02.2002 року, з 27.02.2002 року по 10.05.2002 року, з 30.10.2006 року по 02.08.2013 року до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці відповідно Списку №1, у зв'язку із чим призначити та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"з 19.01.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1 відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення". Відповідачем відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку з незарахуванням періодів роботи до пільгового стажу, що підтверджені довідками від 29.05.2014р. №253 та від 12.07.2012р. №422. Позивач вважає рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії протиправним, оскільки, на його думку, воно ґрунтується на надуманих мотивах і не відповідає критеріям правомірності дій та рішень суб'єкта владних повноважень, визначеним ч.2 ст.2 КАС України.
Ухвалою суду від 27.07.2020 року позовну заяву залишено без руху на підставі ст.169 КАС України зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків.
На виконання ухвали суду, позивачем усунуті виявлені недоліки позовної заяви.
Ухвалою суду від 04.01.2021 р. позовну заяву прийнято до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами та відкрито провадження у справі.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в обгрунтування якого заперечує проти заявлених позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову в повному обсязі з наступних підстав. Позивачем для підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах надано довідку №253 від 29.05.2014 р. видану ПАТ «Будівельно-монтажне управління Запоріжстальбуд-1» за періоди роботи з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р. та з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р. Вказана довідка не відповідає вимогам Додатку №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637 (далі - Порядок №637), так як повинна видаватися за підписами керівника підприємства, начальника відділу кадрів та головного бухгалтера підприємства.
Період роботи з 11.05.2000 р. по 26.02.2002 р. згідно довідки №422 від 12.07.2012 не враховано до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1, оскільки довідка видана за підписом ліквідатора. Згідно наказу №378 від 18.11.2019 р. по ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки видані за підписом ліквідатора підлягають перевірці. Відповідач також зазначає, що ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.08.2012 р. у справі №25/84 банкрута Дочірнє підприємство «Запорізьке СУ-1» ВАТ «Дніпродомнаремонт», м. Запоріжжя (код ЄДРПОУ 00192175) ліквідовано. Таким чином, у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника механізм підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, визначений Порядком підтвердження періодів роботи, затвердженим постановою правління ПФУ від 10.11.2006 р. №18-1.
Відповідач також не погоджується з позовними вимогами щодо необхідності стягнення судового збору за рахунок відповідача по справі посилаючись на те, що ГУ ПФУ в Дніпропетровській області не має відкритих рахунків в органах Державної казначейської служби для здійснення відповідних видатків (передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду).
08.02.2021 позивачем подано відповідь на відзив, в якій позивач не погоджується з твердженнями відповідача і просить суд задовольнити позовні вимоги, вказує на те, що довідка №253 від 29.05.2014 р. надана ним відповідачу повністю відповідає вимогам п.20 Порядку №637, оскільки в ній вказано:
- періоди роботи, що зараховується до спеціального стажу - з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р., з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р.;
- професія або посада - електрогазозварник;
- характер виконуваної роботи - постійна зайнятість ремонтом обладнання доменних, мартенівських печей та інших металургійних агрегатів комбінату «Запоріжсталь» на ділянках діючих виробництв;
- розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи - Список №1, розділ ІІ, ІІІ підрозділ ІІ, ІІІ, код 1030300а-1753а, 10301300а-1753а, 1030200а-1753а, 1020100а-1753в;
- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка - особова справа, штатний розклад, накази по особовому складу, накази про атестацію робочих місць від 05.03.2002 р. №108, від 14.06.2005 р. №563, від 15.06.2010 р. №1188.
На твердження відповідача щодо неврахування періоду роботи з 11.05.2000 р. по 26.02.2002 р., який підтверджено довідкою від 12.07.2012 р. №422 виданою за підписом ліквідатора, позивач зазначає наступне. Вказана довідка видана ліквідатором 12.07.2012 р. на законних підставах, оскільки підприємство було ліквідовано пізніше - 20.08.2012 р., що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. При цьому відповідач безпідставно посилається на локальний акт (наказ від 18.11.2019 р. №378), який не є нормативно-правовим актом, а має характер внутрішньовідомчого документу по ГУ ПФУ в Дніпропетровській області.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув 50-тирічного віку ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією його паспорту.
В матеріалах справи також міститься копія трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , якою визначено трудовий шлях останнього. Відповідно до записів в трудовій книжці позивач має 33 роки 11 місяців 25 днів загального стажу (в тому числі 13 років пільгового стажу).
Необхідний для призначення пенсії пільговий стаж позивач здобув працюючи:
-з 11.05.2000 р. по 26.02.2002 р. у ВАТ «Дніпродомнаремонт», що складає 1 рік 8 місяців 15 днів;
-з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р., з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р. у ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1», що складає 6 років 11 місяців 3 дні;
-з 27.02.2014 р. по 29.02.2020 р. у ПАТ «Запорізький завод феросплавів», що складає 6 років 2 дні.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач 10.04.2020 р. звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначенням пенсії за віком на пільгових умовах по Списку №1, відповідно до п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення. До заяви про призначення пенсії, позивачем надано: копію трудової книжки серії НОМЕР_1 ; довідку ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 29.05.2014 р. №253; довідку ВАТ «Дніпродомнаремонт» уточнюючу особливий характер роботи або умов праці, необхідних для нарахування пільгової пенсії від 12.07.2012 р. №422; копії наказів про результати атестації робочих місць.
ГУ ПФУ в Дніпропетровській області листом за №0400-0305-8/19795 від 22.04.2020р. «Про відмову в призначенні пенсії» повідомлено ОСОБА_1 , що його страховий стаж враховано по 29.02.2020 р. та складає 33 років 11 місяців 25 днів, в тому числі робота за Списком №1 - 06 років 01 місяців 06 днів.
До страхового стажу не зараховано періоди роботи:
-28.06.1993 р. по 15.05.1995 р., оскільки запис про роботу завірено печаткою УРСР;
-15.03.1996 р. по 31.10.1998 р., оскільки є виправлення у даті звільнення з роботи та у даті наказу про звільнення з роботи;
-01.01.1999 р. по 29.11.1999 р., оскільки є виправлення у даті звільнення з роботи та на печатці підприємства, яке зробило запис про роботу, не видно ідентифікаційного коду підприємства.
Пільговий стаж роботи за період 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р., 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р. згідно довідки від 29.05.2014 р. №253 не враховано, оскільки довідка не відповідає вимогам додатка 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, тому відповідачу запропоновано надати оновлену довідку.
Пільговий стаж роботи за період 11.05.2000 р. по 26.02.2002 р. згідно довідки від 12.07.2012 р. №422 не враховано, оскільки дану довідку підписано ліквідатором.
Тому, відповідач зазначає, що для визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах пільговий стаж роботи позивача за періоди з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р., з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р., з 11.05.2000 р. по 26.02.2002 р. буде зараховано після акту перевірки довідок від 29.05.2014 р. №253 (оновленої), від 12.07.2012 р. №422. Для цього позивачу необхідно звернутись до органів Пенсійного фонду.
Не погоджуючись з відмовою у призначенні пенсії, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав із позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Так, відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з положеннями ст.3 Конституції України, як Основного Закону України - людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.
Відповідно до ст.ст.21, 22 Конституції України - усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Конституційні права і свободи людини і громадянина, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з п.6 ч.1 ст.92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема: основи соціального захисту.
Конституційне поняття «Закон України», на відміну від поняття «законодавство України», не підлягає розширеному тлумаченню, це - нормативно-правовий акт, прийнятий Верховною Радою України в межах повноважень. Зміни до закону вносяться за відповідно встановленою процедурою Верховною Радою України шляхом прийняття закону про внесення змін. Нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України є підзаконними, а тому не можуть обмежувати права громадян, які встановлено законами.
У відповідності до вимог ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Враховуючи загальні принципи міжнародного права, викладені у наведених вище рішеннях Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що у спірних правовідносинах позивач не може бути позбавленим права на отримання пенсії у зв'язку з отриманням певної інформації від відповідних органів влади.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058), право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: 1) громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно п.2 Розділу ХV Прикінцеві положення Закону №1058 пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовам праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон №1788).
Відповідно до ч.1 ст.114 Закону №1058 право на пенсію за віком на пільгових умовах мають працівники, незалежно від місця останньої роботи, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації - після досягнення 50 років і при стажі не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які не мають стажу роботи за шкідливими та важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого загального стажу роботи, пенсії за віком на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку встановленого абз.1 ч.1 ст.26 Закону №1058: чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.
Порядком застосування списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005 року встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються списки, що були чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами умов праці за час виконання робіт до 21.08.1992 р. та за результатами атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р.
Відповідно до ст.62 Закону №1788 та ч.1 ст.48 Кодексу Законів про працю України основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до п.2.2 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників від 29.07.1993 року №58 до трудової книжки вносяться: відомості про працівника: прізвище, ім'я та по батькові, дата народження; відомості про роботу, переведення на іншу постійну роботу, звільнення; відомості про нагородження і заохочення: про нагородження державними нагородами України та відзнаками України, заохочення за успіх у роботі та інші заохочення відповідно до чинного законодавства України; відомості про відкриття, на які видані дипломи, про використані винаходи і раціоналізаторські пропозиції та про виплачені у зв'язку з цим винагороди.
Пунктом 2.4 Інструкції визначено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження).
Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Пунктом 20 Порядку №637 визначено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Комплексний аналіз норм Закону №1788-ХІІ та Порядку дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для пільгового стажу є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.
Підтвердженням (доказом), що позивач, у вищезазначені періоди (які не зараховані до пільгового стажу) працював повний робочий день за професією електрогазозварювальника на ділянках діючих виробництв, працюючи на яких основні робітники мають право на пільгове пенсійне забезпечення по Списку №1 - є записи в його трудовій книжці (№15-19, №22-25).
Водночас, за приписами наведеної норми уточнюючі довідки для підтвердження спеціального трудового стажу необхідно надавати лише в разі, коли відсутні відповідні відомості в трудовій книжці.
Матеріалами справи встановлено, що наведені записи в трудовій книжці про роботу позивача за вказаний період свідчать про зайнятість останнього за відповідними посадами повний робочий день. Записи про спірні періоди роботи засвідчені відповідними печатками підприємств і дефектів їх вчинення не мають.
Робочі місця позивача за час його праці у спірні періоди атестовано відповідно до вимог чинного законодавства, про що вказано у підтверджуючих пільговий стаж довідках.
Щодо невідповідності довідки від 29.05.2014 р. №253 виданої ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» за періоди роботи з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р. та з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р. вимогам Додатка №5 Порядку №637, суд враховує наступне.
Додатком №5 Порядку №637 передбачено форму Довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Згідно встановленої форми, в довідці має бути зазначено період роботи (з - по), характер виконуваної роботи, належність посади, професії до Списку, розділу, підрозділу, код КП що діяв на період роботи позивача, період, що зараховується до пільгового стажу (в роках, місяцях, днях), відомості про зайнятість протягом робочого дня, підстави для видачі довідки, додаткові відомості. Довідка видається за підписами керівника підприємства, начальника відділу кадрів, головного бухгалтера підприємства.
Отже, вивчивши копію довідки від 29.05.2014 р. №253 надану позивачем, вбачається, що довідка містить наступну інформацію:
- періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу - з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р., з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р.;
- професія або посада - електрогазозварник;
- характер виконуваної роботи - постійна зайнятість ремонтом обладнання доменних, мартенівських печей та інших металургійних агрегатів комбінату «Запоріжсталь» на ділянках діючих виробництв;
- розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи - Список №1, розділ ІІ, ІІІ підрозділ ІІ, ІІІ, код 1030300а-1753а, 10301300а-1753а, 1030200а-1753а, 1020100а-1453в;
- первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка - особова справа, штатний розклад, накази по особовому складу, накази про атестацію робочих місць від 05.03.2002 р. №108, від 14.06.2005 р. №563, від 15.06.2010 р. №1188.
Довідка підписана головою правління підприємства.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань 08.04.2016 було внесено запис №11031170028004903 про припинення юридичної особи Публічного акціонерного товариства "Будівельно-монтажне управління "Запоріжстальбуд-1" (адреса: Україна, 69035, Запорізька обл., місто Запоріжжя, пр..Маяковського, будинок 11; Код ЄДРПОУ 04851255) у зв'язку з визнанням її банкрутом судовим рішенням Господарського суду Запорізької області від 10.03.2016 у справі №908/2902/14.
З викладеного вище, вбачається об'єктивна неможливість звернення до припиненої юридичної особи для засвідчення довідки №253 від 29.05.2014 підписами начальника відділу кадрів та головного бухгалтера даного підприємства, а отже вимога відповідача в цій частині є такою, що не відповідає законодавству. Зміст же довідки відповідає вимогам, що до нього висуває Порядок №637.
Щодо довідки від 12.07.2012 р. №422 виданої ВАТ «Дніпродомнаремонт» за підписом ліквідатора, суд зазначає наступне.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 06.08.2012 р. у справі №25/84 банкрута Дочірнє підприємство «Запорізьке СУ-1» ВАТ «Дніпродомнаремонт», м.Запоріжжя (код ЄДРПОУ 00192175) ліквідовано. Вказана довідка видана ліквідатором 12.07.2012 р. на законних підставах, оскільки підприємство було ліквідовано пізніше - 20.08.2012 р., що підтверджується даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб- підприємців та громадських формувань.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня призначення ліквідатора до нього переходять права керівника (органів управління) юридичної особи-банкрута.
У разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника механізм підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах, визначений Порядком підтвердження періодів роботи, затвердженим постановою правління ПФУ від 10.11.2006 р. №18-1.
Відповідно до вищезазначеного Порядку, підтвердження періодів роботи, що зараховується до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах здійснюється Комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, що створюються при ГУ ПФУ в областях, містах Києві та Севастополі.
Згідно п.11 Порядку для підтвердження стажу роботи заявник подає по управління ПФУ в районі, місті, в районі у містах за місцем проживання (реєстрації) такі документи:
- заяву про підтвердження стажу роботи;
- документи, що підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації, в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій ліквідованих до 01.07.2004 р. та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
- трудову книжку;
- документи видані архівними установами, зокрема: довідку про заробітну плату; копії документів про проведення атестації робочих місць; копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).
Згідно наказу №378 від 18.11.2019 р. по ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідки видані за підписом ліквідатора підлягають перевірці.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.64 Закону №1058, ч.1 ст.101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пп.4 п.2.4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах передбачено право органів, що призначають пенсії, вимагати від підприємств, організацій та окремих осіб відповідні документи, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі, проводити перевірки інших документів, пов'язаних із призначенням пенсії отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості з питань, що виникають під час таких перевірок.
Також, слід зазначити, що відповідно до ч.2 ст.24 Закону №1058 - страховий стаж обчислюється органами ПФУ за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку. Так, відповідно до ст.20 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» ПФУ формує та веде Реєстр застрахованих осіб, що містить відомості про страховий стаж.
Пунктом другим розділу другого Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженим Постановою правління ПФУ від 18.06.2014 р. №10-1, передбачено, що відомості про облік стажу окремим категоріям осіб до реєстру вносяться на підставі звітності роботодавців. За змістом вказаного Положення на кожну застраховану особу відкривається персональна облікова картка, яка повинна містити в тому числі і ознаку особливих умов праці, яка дає право на пільги в пенсійному забезпеченні.
В індивідуальних відомостях позивача в Реєстрі застрахованих осіб, міститься інформація про облік його спецстажу за спірний період, згідно із якою весь час його роботи у ВАТ «Дніпродомнаремонт» (ЄДРПОУ 00192175) та ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» (ЄДРПОУ 04851255) за періоди з 11.05.2000 р. по 26.02.2002 р., з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р., з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р. обліковано як роботу за Списком №1 за кодом підстави обліку спец стажу - ЗПЗ013А1 .
Отже, виходячи з вище зазначеного, підприємства, на яких працював позивач у спірні періоди вже звітували органам ПФУ про фактично відпрацьований позивачем час у шкідливих умовах і така інформація, знаходиться в розпорядженні відповідача.
Таким чином, в порушення вищенаведених норм відповідачем неправомірно не зараховано до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці відповідно за Списком №1 періоди роботи на ВАТ «Дніпродомнаремонт» з 11.05.2000 р. по 26.02.2002 р., а також на ПАТ «Будівельно-монтажне управління «Запоріжстальбуд-1» з 27.02.2002 р. по 10.05.2002 р., з 30.10.2006 р. по 02.08.2013 р.
З аналізу чинного законодавства та фактичних обставин справи, суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ПФУ в Дніпропетровській області, викладеного в повідомленні від 22.04.2020 року №0400-0305-8/19795, про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно із п.1 ч.2 ст.114 Закону №1058.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України - в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст.244 КАС України, під час ухвалення рішення, суд, окрім іншого, має вирішити як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при подачі даної позовної заяви сплачений судовий збір у сумі 840,80 грн., що підтверджується квитанцією від 17.07.2020 р. №0.0.1771405315.1.
Таким чином, на користь позивача підлягають відшкодуванню витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ у Дніпропетровській області в сумі 840,80 грн.
Керуючись ст.ст.72-77, 139, 242-244, 246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області викладене в повідомленні від 22.04.2020 року №0400-0305-8/19795, про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно із п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 періоди його роботи з 11.05.2000 року по 26.02.2002 року, з 27.02.2002 року по 10.05.2002 року, з 30.10.2006 року по 02.08.2013 року до пільгового стажу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці відповідно Списку №1, у зв'язку із чим призначити та виплачувати йому пенсію за віком на пільгових умовах п.1 ч.2 ст.114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 19.01.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Г. В.Кадникова