Справа № 450/308/21 Провадження № 3/450/379/21
03 березня 2021 року суддя Пустомитівського районного суду м. Львова Данилів Є.О. розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1
за ст.183-1 КУпАП,
встановив:
згідно протоколу про адміністративне правопорушення № 2 від 20.01.2021 року, складеного заступником начальника Сихівського ВДВС у місті Львові Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) Рудницькою М.О., ОСОБА_1 , не сплачує стягувачу ОСОБА_2 аліменти на утримання дітей, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання. Таким чином, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.183-1 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання з'явився, вину у вчиненому правопорушенні не визнав.
Статтею 183-1 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів, що полягає у несплаті аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Відповідно до частини 1 статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При цьому, статтею 8 цього Кодексу визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення. Зазначені вище положення кореспондуються з правовими приписами частини 1 статті 58 Конституції України, якою передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Кодекс України про адміністративні правопорушення доповнено статтею 183-1 Законом від 07.12.2017 № 2234-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який в цій частині набрав законної сили 06.02.2018 року.
Тобто, саме з цього часу встановлено адміністративну відповідальність за несплату аліментів на утримання дитини, одного з подружжя, батьків або інших членів сім'ї, що призвела до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців з дня пред'явлення виконавчого документа до примусового виконання.
Як вбачається з матеріалів справи, постанова ВП № 54937127 про відкриття виконавчого провадження була постановлена 20.10.2017 року. Доказів на підтвердження того, що боржнику ОСОБА_1 було відомо про відкриття виконавчого провадження та про існування заборгованості, суду не надано.
Більше того, протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Однак, у даному випадку, жодного підпису боржника протокол не містить, оскільки такий, як зазначено державним виконавцем, складений за відсутності боржника.
Разом з тим, графа «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності» незаповнена.
Направлений до суду протокол, окрім вказаного, не містить жодних даних про вручення/невручення другого екземпляра протоколу, що прямо визначено, зокрема, ч.2 ст. 254 КУпАП і є гарантією забезпечення права особи на справедливий суд, яке гарантоване їй статтею 6 Конвенції про захист пав і основоположних свобод (Рим, 04.ХІ. 1950 р.).
Враховуючи наведене, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1 КУпАП.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Статтею 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом .
Відповідно до ст. 252 КУпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП України, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, на підставі п.1 ч.1ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Керуючись ст. 247 п.1, 266, 284, 287 КУпАП,
постановив:
закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення № 450/308/21за ст.183-1 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Є. О. Данилів