Справа № 348/2056/20
05 квітня 2021 року м.Надвірна
Суддя Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області Грещук Р.П., розглянувши матеріали, які надійшли від Надвірнянського відділу поліції ГУНП в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , з повною загальною середньою освітою, непрацюючого, неодруженого, українця, громадянина України,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (чинної на час вчинення з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.06.2020 року №720-IX), -
ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом, відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Правопорушення ним вчинено при наступних обставинах:
29.10.2020 року близько 00 год. 50 хв. в смт.Ланчин по вул.Незалежності, Надвірнянського району, Івано-Франківської області, ОСОБА_1 керував транспортним засобом, а саме автомобілем марки «ВАЗ 2101», реєстраційний номер НОМЕР_1 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нестійка хода, почервоніння шкіри обличчя. Пройти у встановленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, по місцю зупинки за допомогою приладу «Drager Alcotest» чи в медичному закладі, ОСОБА_1 відмовився в присутності двох свідків.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п.2.5 Правил дорожнього руху України.
Вказана справа про адміністративне правопорушення була призначена до розгляду на 07.12.2020 року о 08 год. 30 хв., про що належним чином повідомлено ОСОБА_1 . Однак дане судове засідання не відбулось у зв'язку із перебуванням судді на лікарняному.
Враховуючи наведене, розгляд даних матеріалів було відкладено на 19.01.2021 року на 09 год. 00 хв., про що рекомендованою кореспонденцією повідомлено особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , з метою його повторного виклику до суду.
Однак, в судове засідання останній не прибув, натомість подав до суду клопотання, в якому просив розгляд справи відносно нього про притягнення до адміністративної відповідальності відкласти у зв'язку із перебуванням його захисника у відпустці з 19.01.2021 року по 22.01.2021 року.
Аналогічну за змістом заяву подав і захисник ОСОБА_1 , адвокат Капак В.М., який також просив відкласти розгляд справи враховуючи дану обставину. На підтвердження вказаної обставини останнім долучено до своєї заяви копію наказу про відпустку за №1 від 18.01.2021 року.
Таким чином, розгляд даних матеріалів було відкладено.
Враховуючи наведене, суддя констатує наступне:
За приписами ст.268 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Практика Європейського суду з прав людини у своїх рішеннях вказує, що кожна сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у справі за його участю, добросовісно користуватися належними йому процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Зокрема, згідно п.41 рішення Європейського Суду з прав людини «Пономарьов проти України» заява № 3236/03 від 03 квітня 2008 року, сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження (див., mutatis mutandis, п.27 рішення «Олександр Шевченко проти України» заява № 8371/02 від 26 квітня 2007 року, та «Трух проти України» заява №50966/99 від 14 жовтня 2003 року).
Стосовно справи про адміністративне правопорушення розумність таких інтервалів обумовлюється положеннями статей 38, 277 КУпАП, де зазначено, що справа про адміністративне правопорушення розглядається у п'ятнадцятиденний строк з дня одержання органом (посадовою особою), правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справ, та якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до КУпАП чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення.
Враховуючи, що ОСОБА_1 викликався в судове засідання рекомендованою кореспонденцією за адресою, зазначеною ним при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, в судове засідання повторно не прибув, суддя вважає, що він відповідно до вимог ч.1 ст.2772 КУпАП був своєчасно та належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, тому з урахуванням викладеного, а також враховуючи принцип судочинства, зазначений в практиці ЄСПЛ, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суддя дійшов висновку про наявність підстав для розгляду даної справи за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Завданням судді при розгляді справи про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст.245 КУпАП, є своєчасне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Виходячи з вимог ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя прийшов до наступного висновку.
Відповідно до вимог п.2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Винуватість ОСОБА_1 у вчиненні правопорушенння доведена даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №460568 від 29.10.2020 року (а.с.1); актом огляду на стан алкогольного, наркотичного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від його проходження (а.с.2); направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 29.10.2020 року, з якого також вбачається, що ОСОБА_1 відмовився від проходження даного огляду в КНП «Прикарпатський наркологічний диспансер ІФОР» (а.с.3); письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 29.10.2020 року (а.с.5); письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 29.10.2020 року (а.с.6); рапортом поліцейського СРПП на ім'я т.в.о. начальника Надвірнянського ВП від 29.10.2020 року (а.с.7); відеозаписом події, що долучений до матеріалів справи, з якого вбачається, що ОСОБА_1 відмовився пройти у встановленому порядку огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, по місцю зупинки за допомогою приладу «Drager Alcotest» чи в медичному закладі (а.с.9).
Встановлені суддею обставини та докази не спростовані особою, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 .
Суддя констатує, що до 01.07.2020 року, редакція ч.1 ст.130 КУпАП передбачала адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, що тягнуло за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №2617-VIII від 22.11.2018 року ст.130 КУпАП було викладено в новій редакції, виключено відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння. Вказаний вище Закон №2617-VIII від 22.11.2018 року набрав чинності 01.07.2020 року.
В подальшому, зміни, внесені до ст.130 КУпАП згідно Закону України № 2617-VIII від 22.11.2018 року, виключено із врахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» №720-IX від 17.06.2020 року, який набрав чинності 03.07.2020 року.
Як вбачається з Єдиного державного реєстру нормативно-правових актів Міністерства юстиції України (https://www.reestrnpa.gov.ua/REESTR/RNAweb.nsf/alldocact2/kd0005$2020_08_13?OpenDocument&link4&g-recaptcha-response=03AGdBq26M6uhn-DmHLI59PddzU5Oc79jgo2yrz0YZ1kIMCi7_I8qM--1XHmrGlaxsjo-1GcTuzl88Ez0Prv44jlfNvE0wMameqvaJ-PhT_SGprhiVYQ5jxr2T8_Z80q3Nw5COjbUZ_6vVovXtzjnRdettd-ls6CCpz2WQs_AtJN_X9hZfUZXjVhhVQb5enmXzTifTxQEXbm6XVKH_O4MtLTZSm7I94gZig_tR1Rq36sg5xZkViRJwte3CDQKFDta0Nli4a69zpfCbEG3M2ggoYBkxhnWS-j-wFy1e7a54rfNrzDnFZVwtBAp8lTamK5A8rAVlFtq9g4AlVRccHMStad_ikAHl_XdlNBEbLsyw11UX9_6o9KeTCO7LK2aa09DDSC_JYJYHikuS), чинною на час вчинення правопорушення (29.10.2020 року), з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.06.2020 року №720-IX, була наступна редакція ч.1 ст.130 КУпАП: керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, - тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі шестисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, які узгоджуються між собою, оцінивши їх у сукупності, суддя прийшов до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (чинної на час вчинення з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.06.2020 року №720-IX).
Разом з тим, згідно вимог п.7 ч.1 ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, якщо на момент розгляду справи закінчились строки, передбачені ст.38 КУпАП.
Згідно ч.2 ст.38 КУпАП, стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій - шостій цієї статті.
У відповідності до ст.8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Враховуючи наведене, те, що правопорушення ОСОБА_1 вчинено 29.10.2020 року і на час розгляду вказаної справи закінчився визначений ч.2 ст.38 КУпАП (чинної на час вчинення правопорушення) строк притягнення правопорушника до адміністративної відповідальності, суддя прийшов до висновку, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності, а провадження по справі - закрити.
Оскільки адміністративне стягнення на ОСОБА_1 не накладається, то судовий збір по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до приписів ст.401 КУпАП - не сплачується.
Керуючись ч.2 ст.38 (чинною на час вчинення правопорушення), ст.401, ст.130 (чинною на час вчинення правопорушення з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.06.2020 року №720-IX), ст.221, п.7 ч.1 ст.247, ст.283, ст.284 КУпАП, суддя, -
ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (чинної на час вчинення з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.06.2020 року №720-IX).
Провадження по справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП (чинної на час вчинення з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.06.2020 року №720-IX) - закрити на підставі ч.2 ст.38 КУпАП (чинної на час вчинення правопорушення), у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга на постанову подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Надвірнянський районний суд Івано-Франківської області.
Суддя Грещук Р.П.