05 квітня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/2688/20
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання дій, вчинених на виконання рішення суду, протиправними у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, третя особа, - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
26.03.2021 ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду із заявою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, у якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо видачі довідки №5 від 16.03.2021, яка не містить відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії;
- винести окрему ухвалу Головному управлінню Державної фіскальної служби у Чернігівській області щодо протиправної видачі довідки №5 від 16.03.2021 на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №620/2688/20 і направити її Державній фіскальній службі України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону;
- накласти на начальника Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області, як керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду, штраф у розмірі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- половину суми штрафу стягнути на користь заявника, іншу половину - до Державного бюджету України;
- встановити строк відповідачу подати у 30-денний термін з моменту набрання ухвалою законної сили звіт про виконання судового рішення.
Заява мотивована тим, що відповідачем, всупереч вимог чинного законодавства, на виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №620/2688/20 видано довідку, яка не містить інформації про розміри всіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які заявник отримував станом на момент призначення йому пенсії.
Від представника відповідача пояснення по суті заяви не надійшли.
Від третьої особи пояснення по суті заяви не надійшли.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні заяви ОСОБА_1 має бути відмовлено, враховуючи таке.
Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №620/2688/20, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 17.02.2021, позовні вимоги ОСОБА_1 задоволені у повному обсязі та, у тому числі, зобов'язано Головне управління Державної фіскальної служби у Чернігівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії (а.с. 47-53, 101-106).
На виконання рішення суду Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернігівській області, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, видано довідку від 16.03.2021 №5 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, за нормами, чинними станом на 05.03.2019, за посадою перший заступник начальника управління податкової міліції ДПА в Чернігівській області, яку він обіймав на день звільнення зі служби (а.с. 119).
До вказаної довідки відповідачем включено такі складові грошового забезпечення: посадовий оклад - 9020,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1410,00 грн., надбавку за вислугу років (45% від посадового окладу та окладу за військовим званням) - 4693,50 грн., надбавку за службу в умовах режимних обмежень (15% від посадового окладу) - 1353,00 грн. Всього: 16 476,50 грн.
Постановою головного державного виконавця ВПВР УЗПВР у Чернігівській області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) від 22.03.2021 відкрито виконавче провадження №64921763 з примусового виконання виконавчого листа №620/2688/20 (а.с. 121).
ОСОБА_1 зазначає, що Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернігівській області протиправно до вказаної довідки не було включено надбавку за особливі умови служби (50%) та премію, які виплачувались йому перед звільненням та були зазначені в грошовому атестаті і деяких довідках, що подавались для перерахунку його пенсії.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд зазначає таке.
У судових рішеннях по зразковій справі №160/8324/19, як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку, що з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Також у вказаному рішенні суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що обчислення пенсії встановлюється статтею 43 Закону №2262-ХІІ, яка має загальний характер та визначає вихідні дані відносно визначення грошового забезпечення для встановлення розміру як призначуваних пенсій, так і для перерахунку останніх, що є однорідними правовідносинами, виходячи зі змісту процитованого Закону. Довідки для проведення перерахунку пенсій видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби.
Разом з тим, суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок №45).
Відповідно до пункту 3 Порядку №45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.
Суд звертає увагу, що постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 внесено зміни до пункту 5 та Додатку 2 до Порядку № 45 щодо складових грошового забезпечення, які враховуються при перерахунку пенсії.
Надалі, положення постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103, на підставі яких було внесено зміни до пункту 5 та Додатку 2 Порядку №45, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 у справі №826/3858/18, яке набрало законної сили 05 березня 2019 року, визнані протиправними та нечинними.
Таким чином, з наведеного вбачається, що з 05 березня 2019 року є чинними пункт 5 Порядку №45 та форма довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що була визначена у Додатку 2 до Порядку № 45, у редакції від 01.01.2016.
У свою чергу, пунктом 5 Порядку установлено (у редакції від 01.01.2016), що для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Із системного аналізу вказаних норм права вбачається, що особам, у яких виникло право на перерахунок пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уповноваженими органами видається довідка про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 за формою, встановленою у Додатку 2 до Порядку № 45, у редакції від 01.01.2016. При цьому, видача такої довідки відбувається з урахуванням вимог чинного пункту 5 Порядку №45.
Проаналізувавши зміст довідки від 16.03.2021 №5 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, виданої Головним управлінням Державної фіскальної служби у Чернігівській області, суд встановив, що у ній дійсно не відображено такі складові як надбавка за особливості проходження служби та премія.
Разом з тим, вказана інформація відсутня у зв'язку з тим, що премія за загальні результати роботи податкової міліції Головного управління ДФС у Чернігівській області відповідно до постанови №704 у березні 2019 року не нараховувалась та не виплачувалась; надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям та особам рядового та начальницького складу в березні 2019 працівникам податкової міліції Головного управління ДФС у Чернігівській області не нараховувалась та не виплачувалась (а.с. 119).
За наведених обставин, суд вважає, що видана відповідачем ОСОБА_1 довідка від 16.03.2021 №5 відповідає законодавчо встановленим вимогам щодо її форми та змісту.
Згідно із частиною першою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
За приписами частини шостої цієї ж статті за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи вищевикладене та те, що рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 16.09.2020 у справі №620/2688/20 є виконаним та під час його виконання не встановлено порушення прав позивача або протиправної бездіяльності, вчиненої суб'єктом владних повноважень - відповідачем, суд вважає, що у задоволенні поданої ОСОБА_1 заяви необхідно відмовити.
Керуючись статтями 241-243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання дій, вчинених на виконання рішення суду, протиправними - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.
Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржувану ухвалу.
Повний текст ухвали складено 05.04.2021.
Суддя С.В. Бородавкіна