05 квітня 2021 року справа № 580/6103/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Паламаря П.Г., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" до Матусівської сільської ради, Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області про стягнення грошової застави,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулася Черкаська обласна організація Політичної партії "Слуга Народу" (18000, м. Черкаси, бул. Шевченка, 150) з позовною заявою до Матусівської сільської ради (20630, Черкаська область, Шполянський район, с. Матусів), Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області (20631, Черкаська область, Шполянський район, с. Матусів, вул. Кравченка, 7), в якій просить:
-визнати протиправними дії Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області щодо не здійснення дій з повернення грошової застави в розмірі 5000грн. за реєстрацію кандидатів в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, та перерахування грошової застави до бюджету Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області;
-стягнути з Матусівської сільської ради на користь Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" грошову заставу в розмірі 5000 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Матусівською сільською територіальною виборчою комісією Звенигородського району Черкаської області в порушення вимог Виборчого законодавства України та пункту 9 Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 21 серпня 2020 року № 193 неправомірно, на його думку, не прийнято рішення щодо повернення грошової застави Черкаській обласній організації Політичної партії "Слуга Народу" в розмірі 5000грн. за реєстрацію кандидатів в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області та перерахування грошової застави до бюджету Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, в наслідок обрання кандидатів. При цьому, оскільки грошова застава перерахована до бюджету Матусівської сільської ради, остання підлягає поверненню.
Представник Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області відзив на позов до суду не подав, про причини неподання суду не повідомлено.
Представником Матусівської сільської ради подано відзив на адміністративний позов, в якому просив у задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позивачем пропущено строк звернення до суду.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Верховна Рада України постановою від 15 липня 2020 року №795-IX призначила чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на неділю, 25 жовтня 2020 року.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 10.09.2020 року № 246 "Про розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року" було визначено розмір грошової застави на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року.
Згідно виписки по рахунку АТ "Укрексімбанк" за 23.09.2020, 23 вересня 2020 року Черкаською обласною організацією Політичної партії "Слуга Народу" було перераховано на рахунок Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області грошову заставу у розмірі 14000 грн. для реєстрації кандидатів у депутати (платіжне дорученням № 111 від 23 вересня 2020 року).
29 жовтня 2020 року у відповідності до протоколів (примірник №1) Матусівською сільською територіальною виборчою комісією Звенигородського району Черкаської області встановлено результати голосування з виборів депутатів Матусівської сільської ради у багатомандатному виборчому окрузі, а саме: №2 перемогу отримав кандидат у депутати від Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" - ОСОБА_1 , № 4 перемогу отримав кандидат у депутати від Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" - ОСОБА_2 , №5 перемогу отримав кандидат у депутати від Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" - ОСОБА_3 , №6 перемогу отримав кандидат у депутати від Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" - ОСОБА_4 , №7 перемогу отримав кандидат у депутати від Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" - ОСОБА_5 .
У відповідності до довідки Матусівської сільської територіальної громади за 13.11.2020, Матусівською сільською територіальною виборчою комісією Звенигородського району Черкаської області повернуто грошову заставу на рахунок Матусівської сільської ради.
Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає, що гарантії права громадян на участь у виборах, підготовку та проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, сільських, селищних, міських, районних у містах рад, сільських, селищних, міських голів, визначає Виборчий кодекс України від 19.12.2019 №396-IX (далі - ВК України).
У частині 1 статті 206 ВК України зазначено, що територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів у межах повноважень та в порядку, передбачених цим Кодексом та законами України. А у пунктах 20 і 23 частини 2 цієї ж статті йдеться, що відповідна територіальна виборча комісія, яка встановлює результати виборів депутатів обласної, районної, міської, районної у місті, сільської, селищної ради, результати виборів сільського, селищного, міського голови розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення відповідних місцевих виборів, приймає щодо них рішення та здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 225 ВК України, організація партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) ради, або організація відповідної партії вищого рівня у багатомандатному виборчому окрузі після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу з розрахунку двадцять відсотків мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, за кожного кандидата. Центральна виборча комісія не пізніш як на п'ятий день після початку виборчого процесу на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу відповідних місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного єдиного сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного виборчого округу, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.
Відповідно до ч. 5 ст. 225 ВК України, грошова застава, внесена організацією партії, яка висунула кандидатів у депутати, або організацією відповідної партії вищого рівня, або кандидатом, який висувався шляхом самовисування, повертається у разі, якщо за підсумками виборів організація партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів або кандидата визнано обраним у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів депутатів, на рахунок суб'єкта внесення застави, з якого вносилася грошова застава.
В інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного у місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету.( ч. 6 ст. 225 ВК України).
Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави встановлюється Центральною виборчою комісією спільно з Міністерством фінансів України не пізніш як за шістдесят днів до дня голосування. (ч. 7 ст. 225 ВК України).
Відповідно до постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193 із змінами 28.10.2020 № 434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" та наказу МФУ від 21.08.2020 № 517 "Про затвердження Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" затверджено порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах.
Згідно п. 9 Порядку №193, грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати обласної, районної, районної в місті, а також міської, селищної, сільської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів місцева організація політичної партії отримала право на участь у розподілі депутатських мандатів, на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві. Грошова застава, внесена місцевою організацією політичної партії, яка висунула кандидатів у депутати сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), або місцевою організацією відповідної політичної партії вищого рівня, повертається у разі, якщо за підсумками виборів особу (осіб) визнано обраною депутатом (депутатами), у розмірі, що вносився за такого кандидата (кандидатів), на рахунок, з якого вона вносилася, або на рахунок, зазначений у відповідній заяві.
Повернення застави територіальною виборчою комісією здійснюється у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів.
Відповідно до п. 10-11 Порядку 193, в інших випадках грошова застава у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів перераховується відповідно до сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного, республіканського Автономної Республіки Крим бюджету. Спеціальний (депозитний) рахунок, відкритий територіальною виборчою комісією для внесення грошової застави, після повернення та перерахування грошової застави відповідно до пунктів 7 - 10 цього Порядку закривається нею в установленому законодавством порядку.
Аналогічний порядок встановлений і наказом МФУ від 21.08.2020 № 517 "Про затвердження Порядку внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".
При цьому, рішення ТВК про повернення грошової застави матеріали не містять.
Виходячи з викладено вбачається, що Матусівською сільською територіальною виборчою комісією Звенигородського району Черкаської області в порушення приписів ст. 225 ВК України та постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193 із змінами 28.10.2020 № 434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах" не прийнято у восьмиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів, рішення про повернення на рахунок позивача грошової застави за участь у виборах у депутати сільської ради, перемогу на яких отримали 5 кандидатів від Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу".
Таким чином, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову щодо позовних вимог до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області, однак обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області рішення про повернення на рахунок позивача грошової застави та зобов'язання прийняти рішення у відповідності до ст. 225 ВК України та постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193 із змінами 28.10.2020 № 434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".
Щодо вимоги про стягнення з Матусівської сільської ради на користь Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" грошової застави в розмірі 5000 грн. то суд зазначає, що вказана вимога не підлягає до задоволення, оскільки права позивача Матусівською сільською радою не порушені.
Порядок повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, розроблено на виконання статей 43, 45, 78 та 112 Бюджетного кодексу України, статті 43 Податкового кодексу України, статті 301 Митного кодексу України, статті 7 Закону України "Про судовий збір" та Положення про Міністерство фінансів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 375.
Пунктом 3 вказаного Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів.
Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або поштовим переказом через підприємства поштового зв'язку, вказані у заяві платника (його довіреної особи).
Відповідно до пункту 5 Порядку № 787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням (висновком) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Заява та подання або копія судового рішення, засвідчена належним чином, подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету (пункт 10 Порядку № 787).
З аналізу вищевикладеного вбачається, що позивач не позбавлений права звернутись до Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області із заявою про направлення подання до Державної казначейської служби України про повернення сплачених позивачем коштів.
Щодо строку звернення, суд зазначає, що даний позов не стосується безпосередньо виборчого процесу та поданий поза його межами, оскільки ТВК за межами виборчого процесу є суб'єктом владних повноважень, а не суб'єктом виборчого процесу, а тому дана справа не підпадає під категорію справ, пов'язаних з виборчим процесом.
Також, надаючи оцінку всім доводам учасників справи, суд враховує рішення ЄСПЛ по справі "Ґарсія Руіз проти Іспанії" (Garcia Ruiz v. Spain), заява № 30544/96, п. 26, ECHR 1999-1, в якому суд зазначив, що "…хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожний довід…"
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи приписи ст. 139 КАС України, судові витрати зі сплати судового збору не підлягають частковій компенсації на користь позивача.
Керуючись статтями 6, 14, 242-245, 255, 268, 272, 273, 275 КАС України, суд
Адміністративного позову задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 43797499) щодо не прийняття рішення про повернення грошової застави Черкаській обласній організації Політичної партії "Слуга Народу" (код ЄДРПОУ 43705261) за реєстрацію кандидатів в депутати Матусівської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, які отримали перемогу на виборах, що відбулися 25 жовтня 2020 року.
Зобов'язати Матусівську сільську територіальну виборчу комісію Звенигородського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 43797499) прийняти рішення у відповідності до ст. 225 Виборчого кодексу України та постанови ЦВК від 21.08.2020 № 193 із змінами 28.10.2020 № 434 "Про Порядок внесення, повернення та перерахування грошової застави на місцевих виборах".
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Черкаської обласної організації Політичної партії "Слуга Народу" (код ЄДРПОУ 43705261) за рахунок бюджетних асигнувань Матусівської сільської територіальної виборчої комісії Звенигородського району Черкаської області (код ЄДРПОУ 43797499) судовий збір в розмірі 2270грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень).
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя П.Г. Паламар