Справа № 560/2370/19
05 квітня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 про повернення безпідставно сплаченого адміністративно-господарського штрафу
у справі за позовом ОСОБА_1 до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про прийняття ухвали про повернення сплаченого безпідставно адміністративно-господарського штрафу в сумі 907,00 грн. та направлення оригіналу банківської квитанції. Зазначає, що орган державного казначейства, до якого звернувся позивач, відмовляє у поверненні помилково або надміру зарахованого до бюджету адміністративно-господарського штрафу у зв'язку з відсутністю оригіналу квитанції та відповідної ухвали.
Стаття 167 КАС України встановлює загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення. Відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України до заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Згідно з ч. 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України якщо заяву подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву заявнику без розгляду.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 березня 2020 року, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Суд визнав протиправною та скасував постанову управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області №086272 від 07 березня 2019 року про застосування до ОСОБА_1 адміністративно - господарського штрафу. У задоволенні решти вимог позову - відмовив.
Що стосується вимоги про стягнення з відповідача 907 грн. понесених витрат по справі, суд зазначив наступне: "Як вбачається з наявних у справі документів, кошти у розмірі 898 грн. сплачені позивачем 29.05.2019 року після прийняття державним виконавцем постанови про відкриття виконавчого провадження № 59195073 з примусового виконання оскарженої постанови Укртрансбезпеки № 086272 від 07.03.2019 року. Судом встановлено, що сплачені позивачем кошти не є витратами, пов'язаними з розглядом справи, і не є шкодою, яка може бути стягнута на підставі рішення суду. Повернення таких коштів позивачу повинне здійснюватись на підставі та в порядку визначеному Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок) Цей Порядок визначає процедури повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії (далі - платежі) Відповідно до пунктів 3, 5 Порядку повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (далі - рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів. Повернення платежів у національній валюті здійснюється на рахунки одержувачів коштів, відкриті в банках або органах Казначейства, вказані у поданні або заяві платника. Повернення платежів фізичним особам, які не мають рахунків у банках, може здійснюватись шляхом повернення у готівковій формі коштів за чеком органу Казначейства з відповідних рахунків, відкритих у банках на ім'я органу Казначейства, або з відповідних рахунків банку чи підприємства поштового зв'язку, вказаних у поданні або заяві платника (його довіреної особи). Повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили. Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постанові від 30 жовтня 2018 року у справі №826/13636/14. Зважаючи на це, вимога позивача про стягнення коштів є передчасною, однак після набрання законної сили рішенням суду про скасування спірної постанови позивач може звернутись до органу Казначейства згідно з вказаним Порядком для повернення коштів, сплачених ним на виконання постанови, яка скасована"
Відповідно до частини 1 ст. 241 КАС України судовими рішеннями є: 1) ухвали; 2) рішення; 3) постанови. Згідно з ч.3, 5 ст.241 КАС України, судовий розгляд в суді першої інстанції закінчується ухваленням рішення суду (постанови).
Суд звертає увагу позивача на те, що судовий розгляд цієї справи завершився з прийняттям Хмельницьким окружним адміністративним судом рішення від 17 березня 2020 року, яке набрало законної сили.
Зважаючи на це, вирішення вимоги, у задоволенні якої суд вже відмовив у рішенні, на стадії після прийняття остаточного рішення виходить за межі визначених КАС України повноважень суду, оскільки після прийняття рішення по суті суд вже не має права вчиняти будь-які дії з метою зміни рішення.
Суд ще раз звертає увагу на те, що повернення помилково або надміру зарахованого до бюджету платежу здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, відповідно до Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787 (далі - Порядок) Заява про повернення коштів з бюджету складається платником у довільній формі з обов'язковим зазначенням такої інформації: причина повернення коштів з бюджету, найменування платника (суб'єкта господарювання), код за ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер) або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті), місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи та номер контактного телефону, сума платежу, що підлягає поверненню, спосіб перерахування коштів з бюджету - у безготівковій формі із зазначенням реквізитів рахунку одержувача коштів чи у готівковій формі.
Отже, позивачу необхідно звернутись до органу державної виконавчої служби, який виконував постанову управління Укртрансбезпеки у Хмельницькій області №086272 від 07 березня 2019 року, з заявою про повернення сплачених ним коштів шляхом формування подання до територіального органу Державної казначейської служби України про повернення ОСОБА_1 коштів, що були надміру (помилково) зараховані до бюджету під час здійснення виконавчого провадження ( що встановлено рішенням суду)
Крім цього судом встановлено, що у матеріалах адміністративної справи відсутній оригінал квитанції від 29.05.2019 року про сплату позивачем адміністративно-господарського штрафу, оскільки такий до суду не надавався. Зазначений документ може знаходитись у органі ДВС ( матеріалах виконавчого провадження), в управлінні Укртрансбезпеки у Хмельницькій області або у позивача.
Оскільки вирішення вимог заяви судом за таких обставин є неможливим, а відповідні дії повинні вчиняти інші особи, заяву слід повернути заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 167, 248, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
заяву про прийняття ухвали про повернення сплаченого адміністративно-господарського штрафу - повернути ОСОБА_1 без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Головуючий суддя І.С. Козачок