Номер провадження 3/754/1416/21
Справа №754/2812/21
23 березня 2021 року Суддя Деснянського районного суду м. Києва ЛІСОВСЬКА О.В., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ЛІВАКІНА В'ячеслава Михайловича , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
зареєстрованого у АДРЕСА_1 ,
ІПН НОМЕР_1 ,
за ст. 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
В протоколі від 12.02.2021 року зазначено про те, що ОСОБА_2 12.02.2021 року о 03 годині 00 хвилин, керуючи транспортним засобом МАН дн НОМЕР_2 з напівпричепом дн НОМЕР_3 по автодорозі Київ-Чоп, не врахував дорожню обстановку, не дотримався безпечної швидкості руху та безпечного бокового інтервалу, в результаті чого скоїв наїзд на транспортний засіб МАН д/н НОМЕР_4 під керуванням водія ОСОБА_3 , який стояв у заторі, внаслідок чого транспортні засоби отримали механічні пошкодження. Таким чином, своїми діями ОСОБА_2 порушив п. 2.3 (б), 13.1 Правил дорожнього руху та вчинив правопорушення, передбачене ст. 124 КпАП України.
В суді ОСОБА_2 вину свою у скоєному правопорушенні не визнав. Пояснив, що він на автодорозі Київ-Чоп 12.02.2021 року було закрито рух вантажних автомобілів у зв'язку з погодними умовами. Всі транспортні засоби стояли у правій смузі. Приблизно о 03 годині він почув, що автомобілі почали рух лівою смугою, тоді він також розпочав рух Через деякий час, коли він вже рухався у лівій смузі, опереджаючи стоячі праворуч вантажні автомобілі, різко, без попереджувальних і світлових сигналів, почав рух автомобіль МАН, який стояв у правій смузі, в результаті чого скоїв зіткнення з його автомобілем. Коли він зупинив свій транспортний засіб, водій автомобіля МАН одразу повернувся у свою смугу, чим порушив п. 2.10 (а, в) ПДР. Приїхавши на місце ДТП, працівники поліції склали протокол відносно нього, при цьому не врахували його пояснення та зауваження. На підставі викладеного ОСОБА_2 просить справу відносно нього закрити.
Вислухавши пояснення особи, яка притягується до відповідальності, вивчивши письмові матеріали справи, суддя приходить до наступного висновку.
Пояснення ОСОБА_2 повністю підтверджуються письмовими матеріалами справи, зокрема, схемою ДТП, письмовими поясненнями водіїв щодо обставин скоєння ДТП, протоколом про адміністративне правопорушення, а також фотокартками, наданими до суду.
Як зазначається у протоколі про адміністративне правопорушення, складеного відносно ОСОБА_2 , водій порушив п. 2.3 (б), 13.1 Правил дорожнього руху, оскільки не врахував дорожню обстановку, не вибрав безпечну швидкість руху та не дотримався безпечного бокового інтервалу.
Але при цьому слід зазначити, що відповідно до фотокарток, наданих до суду ОСОБА_2 , його автомобіль МАН рухався відповідно до ПДР.
Крім того, обидва автомобілі на схемі ДТП розташовані паралельно один одному, що унеможливлює проведення перевірки викладеного у протоколі щодо того, що відбулося між ними зіткнення, а також щодо місця зіткнення.
Також слід зазначити, що на схемі ДТП не відображено сліди обох автомобілів, не вказані ширина смуг і розташування транспортних засобів на смугах. Також у схемі не зазначено недоліки в утриманні вулично-дорожньої мережі.
З наведеного можна зробити переконливий висновок про те, що фактично протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 був складений зі слів водія ОСОБА_3 , оскільки пояснення та зауваження ОСОБА_2 до уваги взято не було.
З наведеного вище, встановлених при розгляді справи обставин та досліджених судом доказів вбачається, що факт допущення ОСОБА_2 порушення вимог Правил дорожнього руху не знайшов свого підтвердження під час розгляду справи. Долучені до протоколу письмові докази не дають підстав стверджувати, що саме дії ОСОБА_2 призвели до зіткнення, а також про те, що відбувся сам факт зіткнення.
Відповідно до ст. 280 КпАП України орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов?язаний з?ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом?якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з?ясувати всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Підставою притягнення до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення.
Статтею 7 КпАП України передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно із ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням визнається протиправна винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
При складанні протоколу та прийнятті постанови повинно бути з?ясовано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про міжнародні договори України", ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини"стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Згідно із ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні по справі "О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Крім того, Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п.34 рішення у справі "Тейксейра де Кастор проти Португалії" від 09.06.1998 року, п.54 рішення у справі "Шабельника проти України" від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
Враховуючи викладене, оцінивши наведені особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 доводи на підтвердження відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, дослідивши усі наявні у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суддя приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , оскільки обставини скоєння адміністративного правопорушення, що викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, не підтверджені у судовому засіданні, а також спростовуються дослідженими судом належними та допустимими доказами.
Згідно із п.1 ст. 247 КпАП України розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи викладене вище, суддя приходить до висновку, що факт порушення Правил Дорожнього руху водієм ОСОБА_2 не знайшов свого підтвердження у судовому засіданні, що зумовлює закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю в діях особи, що притягується до адміністративної відповідальності, складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 247, 283, 284, 291, 294 КпАП України, -
Закрити справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 за ст. 124 КпАП України за відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з моменту винесення.
Суддя О.В.Лісовська