01 квітня 2021 року м. Дніпросправа № 340/4402/20
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Бишевської Н.А., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду 03 листопада 2020 року у справі №340/4402/20
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
08.10.2020 ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив визнати протиправною бездіяльність Управління щодо не проведення йому перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 03.09.2020 № 5501-4409/55171 та зобов'язати відповідача провести з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі зазначеної довідки.
В обґрунтування позову посилався на протиправну бездіяльність відповідача, який незважаючи на отримання оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення, перерахунок пенсії не вчинив, тим самим порушив гарантоване Конституцією України право на справедливий соціальний захист з боку держави.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду 03 листопада 2020 року позов задоволено.
Рішення суду мотивовано тим, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців у силу положень ст. ст. 51, 63 Закону №2262-ХІІ. При цьому, з набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову. Відповідач посилається на відсутність підстав для перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових, зазначених в оновленій довідці від 03.09.2020 № 5501-4409/55171 з огляду на те, що після 01.03.2018 грошове забезпечення військовослужбовців не підвищувалось, а Урядом не приймалися інші рішення щодо перерахунку пенсій військовослужбовцям. Крім цього зазначає, що позивачем пропущений шестимісячний строк звернення до суду з позовом, у зв'язку з чим вважає, що позовні вимоги з 01.04.2019 по 07.04.2020 мають бути залишені без розгляду. Також звертає увагу, що спірні правовідносини в межах цієї справи виникли з 01.04.2018, але позивач просить здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки, виданої 03.09.2020, тобто довідки, якої на час виникнення спору не існувало.
Дана адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість додаткового рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером Міністерства надзвичайних ситуацій України, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.04.2020 у справі №340/657/20, яке набрало законної сили 07.08.2020, задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, зобов'язано Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Задовольняючи позов, суд в рішенні від 24.04.2020 у справі №340/657/20 виходив з того, що з 05.03.2019 - дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно із постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 у відповідності до вимог статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
На виконання означеного судового рішення у справі №340/657/20 Управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області видано довідку від 03.09.2020 №5501-4409/55171 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, яку направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Листом від 22.09.2020 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області повідомило позивача, що перерахунок його пенсії на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 03.09.2020 №5501-4409/55171 не проведений, оскільки на адресу головного управління не надходило судового рішення щодо зобов'язання провести перерахунок відповідно до наданої довідки.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 03.09.2020 №5501-4409/55171 протиправною, позивач звернувся до суду із цим позовом.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, вважає за необхідне зазначити таке.
Стосовно посилання відповідача на пропуск позивачем строку звернення до суду із позовом, слід зазначити, що про порушене право позивач дізнався фактично з листа відповідача від 22.09.2020, яким йому було відмовлено в здійсненні перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області від 03.09.2020 №5501-4409/55171.
Із позовом до суду позивач звернувся 08.10.2020, тобто в межах строку, передбаченого ч.2 ст.122 КАС України.
Доводам відповідача про пропуск позивачем строку звернення до суду в частині позовних вимог про зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії в період з 01.04.2019 по 07.04.2020 суд першої інстанції надав належну правову оцінку, правильно вказавши з посиланням на ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з не проведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.
Тобто у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення, не слід застосовувати шестимісячний строк звернення до адміністративного суду, встановлений ч.2 ст. 122 КАС України, оскільки застосування зазначеного строку матиме наслідком неможливість реалізувати передбачене Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час без обмеження строку у визначеному законодавством розмірі.
Отже аргументи відповідача про пропуск позивачем строку звернення із позовом до суду, є безпідставними.
По суті пред'явлених позовних вимог суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, врегульовані, зокрема, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч.4 ст.63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 № 103 встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із цим Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Пунктом 1 Порядку № 45 в редакції, що діяла на час перерахунку пенсії позивача, зі змінами, внесеними згідно з Постановою № 103, передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку № 45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м.м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (надалі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Водночас, у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 позивачу на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 13.04.2018 № 61/17/261 перераховано пенсію з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45.
Отже, оскільки зміни, внесені постановою Кабінету Міністрів України №103, зокрема до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визнані судом протиправними та нечинними, то з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі №826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Поряд із цим, алгоритм дій, встановлений наведеною вище постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, і який повинні вчинити, в даному випадку ГУ ПФУ в Кіровоградській області та Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.
В спірному випадку відповідачем не вчинено дій щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу на підставі довідки Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області 03.09.2020 № 5501-4409/55171, яка отримана Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що відповідачем не заперечується.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок №3-1, затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 N 3-1.
Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.
Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.
Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.
При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.
Отже, зважаючи на те, що довідкою Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області 03.09.2020 № 5501-4409/55171 до складу грошового забезпечення включено додаткові види грошового забезпечення, з урахуванням яких позивач має право на перерахунок пенсії, та враховуючи на те, що попередній перерахунок пенсії позивача у січні 2018 року проведено на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка не містила усіх складових, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що в спірних правовідносинах Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області допущено протиправну бездіяльність у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, оскільки після її отримання у відповідача не існувало жодних перешкод у здійсненні такого перерахунку.
Оскільки право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення виникло 05.03.2019, суд першої інстанції правильно вказав, що з огляду на положення статті 51 Закону №2262-ХІІ та обсяг і зміст заявлених позивачем вимог, саме з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) відповідач зобов'язаний в спірному випадку здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі оновленої довідки.
З приводу посилання відповідача на ту обставину, що рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.04.2020 у справі № 340/657/20 не містить положень про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача, суд першої інстанції правильно визнав безпідставним та необґрунтованим, оскільки обов'язок відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача на підставі документів, що дають право на подальше підвищення пенсії, встановлений статтею 63 Закону №2262-ХІІ та не потребує додаткового ухвалення судом рішення про його проведення.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, яке призвело б до неправильного вирішення справи.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду 03 листопада 2020 року у справі №340/4402/20 залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду в порядку та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Н.А. Бишевська
суддя Я.В. Семененко