Справа №: 398/1629/21
провадження №: 1-в/398/68/21
Іменем України
"01" квітня 2021 р. суддя Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області ОСОБА_1 , з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши подання про встановлення адміністративного нагляду відносно:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Лікарівка Олександрійського району Кіровоградської області, українця, громадянина України, не одруженого, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше неодноразово судимого, востаннє 07 листопада 2017 року Олександрійським міськрайонним судом Кіровоградської області за ч. 3 ст. 185 КК України до покарання 4 років 2 місяців позбавлення волі, звільнений з місць позбавлення волі 15 жовтня 2020 року умовно-достроково з невідбутим строком покарання 5 місяців 7 днів,
Начальник Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області звернувся до суду з поданням про встановлення відносно ОСОБА_3 адміністративного нагляду, оскільки він після звільнення з місць позбавлення волі на шлях виправлення не став, неодноразово порушував громадський порядок за що притягувався до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні представник Олександрійського РВП ГУНП України в Кіровоградській області подання підтримав.
ОСОБА_3 не заперечував проти встановлення відносно нього адміністративного нагляду.
Заслухавши думку учасників провадження та дослідивши матеріали подання, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до п. «в» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється відносно повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції - щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону (п. п. «в» ст. 4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі»).
Абзацом 3 частини й статті 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі» передбачено, що адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, які звільнилися з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
Матеріали подання містять відомості, що ОСОБА_3 , незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушує громадський порядок і права інших громадян, вчиняє інші правопорушення, за що неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності, а відтак відносно нього доцільно встановити адміністративний нагляд.
Разом з тим, формулювання обмежень щодо заборони відвідування барів, ресторанів, кафе та магазинів, де алкогольні напої продаються на розлив, які просить застосувати до ОСОБА_3 начальник Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області є розмитим та неконкретизованим, що не дозволяє забезпечити його практичне виконання.
З наведених підстав суд вважає за необхідне частково задовольнити подання про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 за виключенням обмеження щодо відвідування барів, ресторанів, кафе та магазинів, де алкогольні напої продаються на розлив.
Керуючись ст. ст. 3 - 6, 9, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за звільненими з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника Олександрійського РВП ГУНП України в Кіровоградській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , задовольнити частково.
Встановити відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 рік, тобто до 01 квітня 2022 року з наступними обмеженнями та обов'язками:
- заборонити виїзд за межі Олександрійського району без дозволу начальника Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області. При необхідності виїзду в особистих справах, вказати точну адресу, місце куди виїздить, термін перебування, отримати дозвіл, маршрутний листок, стати на облік по місцю виїзду;
- заборонити вихід за межі території домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , з 22 год. 00 хв. до 06 год. 00 хв. кожного дня;
- зобов'язати з'являтись на реєстрацію до Олександрійського РВП ГУНП в Кіровоградській області кожну першу та третю п'ятницю кожного місяця з 09 год. 00 хв.. до 12 год. 00 хв.
В іншій частині подання - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом 7 днів з моменту її проголошення.
Суддя ОСОБА_1