Рішення від 31.03.2021 по справі 160/6178/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 рокуСправа № 160/6178/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 05.06.2020 засобами поштового зв'язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови в перерахунку пенсії за вислугу років (лист № 406/03.7-22 від 23.03.2020);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити з 01.10.2017 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» (в первісній редакції), відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ), обчисленої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 657 від 30.08.2017, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області № 18-172вих20 від 12.03.2020 без обмеження граничного розміру, а також здійснити виплату різниці в пенсії за цей період.

2. Ухвалою суду від 10.06.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву, витребувано докази.

3. Ухвалою суду від 11.06.2020 зупинено провадження у справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

4. Ухвалою суду від 11.03.2021 поновлено провадження у справі, продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту другого частини першої статті 263 КАС України.

5. 25.03.2021 відповідач надав відзив на позов.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. Позивач вважає неправомірними дії відповідача що полягають у відмові здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми місячної заробітної плати згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-172 вих20 від 12.03.2020, оскільки має право на такий перерахунок без обмежень граничного розміру.

7. Право на перерахунок пенсії набуто 06.09.2017, проте з вини уряду позивач був позбавлений можливості його реалізувати.

8. Оскільки обмеження пенсії застосовується лише до призначення, а не перерахунку пенсії, та вказане право позивача підтверджено судовими рішеннями, із посилання на рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019, від 06.07.1999, від 20.03.2002, позивач просив позов задовольнити повністю.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

9. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що позивач перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду як одержувач пенсії по вислузі років згідно із статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 90% суми місячної заробітної плати, а підстави для перерахунку пенсії на підставі наданої довідки відсутні.

10. З набранням чинності Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014, порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури обумовлено частиною 20 статті 86 цього Закону, де зазначено: «Умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

11. Другим сенатом Конституційного Суду України від 13.12.2019 року прийнято Рішення № 7-р(ІІ)/2019 у справі щодо відповідності Конституції України (неконституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ від 14.10.2014 та встановлено порядок його виконання. Установлено, що частина двадцята статті 86 Закону підлягає застосуванню в первинній редакції.

12. Відповідно до пункту 4 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.

13. Постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. Пунктом 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що визначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

14. Листом Офісу Генерального прокурора від 18.02.2020 за № 27-698 вих.20 на запит Міністерства соціальної політики України щодо перерахунку пенсії працівникам прокуратури, відповідно до Рішення № 7-р(ІІ)/2019 згідно Закону України «Про прокуратуру» погоджено наступний порядок дій.

15. У зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок: перерахунок проводиться у разі прийняття нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівників прокуратури.

16. Щодо перерахунку пенсій, призначених згідно Закону України «Про прокуратуру», пенсіонерам, які працюють на посадах прокурорів, який проводиться у зв'язку з індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати: починаючи з 13.12.2019 індивідуальними змінами, що впливають на збільшення заробітної плати є: призначення на вищу посаду; збільшення вислуги років; присвоєння почесного звання чи наукового ступеня; за кожні два роки з дати призначення / попереднього перерахунку пенсії; після звільнення з роботи.

17. Оскільки, у позивача відсутні будь-які з вищеперерахованих умов, вимога про перерахунок пенсії не підлягає задоволенню.

18. Перерахунок пенсії проводиться з дати звернення за перерахунком пенсії. Право на перерахунок пенсій за викладених умов виникає за зверненням, що надходить починаючи з 13.12.2019, для яких момент права на перерахунок пенсії настав не раніше 13.12.2019.

19. Щодо позовних вимог щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії у розмірі 90% без обмеження максимальним розміром, відповідач зазначив, що відповідно до закону пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

20. Ключовим правовим питанням у справі, щодо якого фактично виник спір, є право позивача на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури відповідно до Постанови від 30.08.2017 № 657.

21. Відповідно питання щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і питання обмеження пенсії максимальним розміром є похідними і повинні вирішуватись після вирішення питання про наявність відповідного права на перерахунок.

22. Відповідач у відповідь на заяву позивача відмовив йому у перерахунку пенсії з мотивів відсутності нормативно-правових актів про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури. Відсутність затвердженого порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовила неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі пенсії позивача.

23. Відтак спору щодо відсоткового розміру заробітної плати для перерахунку пенсії і щодо обмеження пенсії максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існувало. Відповідач ще не ухвалював рішення щодо перерахунку призначеної позивачу пенсії за вислугу років на виконання цього рішення суду, а тому відсутні підстави вважати, що права позивача у зазначеній частині при здійсненні такого перерахунку будуть порушені, оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних (заявлених на майбутнє).

24. Дана позиція викладена у рішенні Верховного Суду від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

25. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 01.07.2002 призначено пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про прокуратуру», шифр пенсії 218.

26. 12.03.2020 за № 18-172 вих20 прокуратурою Дніпропетровської області видано ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій, про те, що відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 06.09.2017 за відповідною (прирівняною) посадою «начальник відділу» становить:

- посадовий оклад 7750 грн;

- надбавка за класний чин/оклад за військовим званням (молодший радник юстиції) 2400 грн;

- надбавка за вислугу років (40%) 3100 грн;

- інші щомісячні надбавки, доплати (надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи у розмірі 70%) 9275 грн;

- премія (60%) 13515 грн;

- матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань 1/12) 3003,33 грн, 3003,33 грн;

- усього 42046,66 грн.

27. 12.03.2020 ОСОБА_1 подала до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області за встановленою формою заяву про перерахунок пенсії, зареєстровану за № 583, додавши довідку прокуратури Дніпропетровської області від 12.03.2020 № 18-172 вих20.

28. Листом відповідача від 23.03.2020 вих. № 406/03.7-22 за результатами розгляду заяви про перерахунок пенсії від 12.03.2020 повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 Постанови № 1155 встановлено, що зміна розміру посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру». З огляду на викладене, для перерахунку за наданою заявою 12.03.2020 немає законних підстав.

справа № 206/3848/16-а, ЄДРСР № 59681515, № 62494756

29. Постановою Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 25.07.2016 у справі № 206/3848/16-а адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного Управління пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за вислугу років протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково:

- визнано дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області щодо прийняття рішення від 14.06.2016 № 64 про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області № 18-62 вих.16 від 19.02.2016 - неправомірними;

- зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» з 01.06.2016 з розрахунку 90% від заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області № 18-62 вих.16 від 19.02.2016 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії.

30. Ухвалою Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 27.10.2016 у справі № 206/3848/16-а роз'яснено, що постановою Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 25.07.2016 у адміністративній справі № 206/3848/16-а, провадження 2-а/206/82/16 за адміністративною позовною заявою ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпропетровську, про визнання дій щодо відмови у перерахунку розміру пенсії за вислугу років протиправними, згідно постанови зобов'язано Лівобережне об'єднане управління Пенсійного Фонду України в м. Дніпропетровську Дніпропетровської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 , згідно зі статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, з 01.01.2016 з розрахунку 90% від заробітної плати, на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області № 18-62 вих.16 від 19.02.2016 та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії без обмеження граничного (максимального) розміру пенсії.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

31. Порядок пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих визначавя статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (далі - Закон № 1789-ХІІ), згідно із якою:

- прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Така пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку (частина перша статті 50-1);

- обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком (частина дванадцята статті 50-1);

- призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи (частина сімнадцята статті 50-1).

32. До статті 50-1 Закону № 1789-ХІІ внесені зміни Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон № 3668-VI), унаслідок яких наведена вище частина сімнадцята статті 50-1 Закону № 3668-VI з 01.10.2011 стала вісімнадцятою.

33. 14.10.2014 прийнято Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (далі - Закон № 1697-VІІ).

34. Згідно із частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VІІ (в первинній редакції) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

35. З 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон № 76-VIII), яким, зокрема:

- частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ (діяла до 15.07.2015) викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України»;

- частину двадцяту статті 86 Закону України від 14.10.2014 «Про прокуратуру» № 1697-VІІ (набрала чинності 15.07.2015) викладено у такій редакції: « 20. Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

36. Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 № 1155 установлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

37. Рішеннями Окружного адміністративного суду міста Києва від 18.01.2021 у справі № 640/1290/20 (ЄДРСР № 94234287), від 27.01.2021 у справі № 640/969/20 (ЄДРСР № 94768339), від 05.02.2021 у справі № 640/945/20 (ЄДРСР № 94838460) визнано протиправним та нечинним пункт 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», відомості про набрання рішеннями законної сили в ЄДРСР відсутні.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

38. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

39. Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

40. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

41. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

42. На час призначення позивачу пенсії особливості пенсійного забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури були врегульовані статтею 50-1 Закону № 1789-XII.

43. Частиною сімнадцятою статті 50-1 Закону № 1789-XI було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

44. В подальшому, частиною двадцятою статті 86 Закону № 1697-VII також було передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки.

45. Отже, первинна редакція частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII та частина сімнадцята (з 01.10.2011 - вісімнадцята) статті 50-1 Закону № 1789-XII містили аналогічні за змістом положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених працівникам прокуратури.

46. Розділ XII «Прикінцеві положення» Закону № 1697-VII щодо набрання ним чинності (в розрізі конкретних статей закону) неодноразово змінювався, переважна більшість статей (у тому числі й стаття 86) цього Закону набрали чинності з 15.07.2015. Водночас з 15.07.2015 втратив чинність Закон № 1789-XII (крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п'ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів).

47. 01.01.2015 набрав чинності Закон № 76-VIII, яким, зокрема, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону № 1789-XII (діяла до 15.07.2015) та частину двадцяту статті 86 Закону № 1697-VII (набрала чинності 15.07.2015) викладено у новій редакції, відповідно до якої умови на порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

48. Таким чином, починаючи з 01.01.2015 жоден закон не визначав ані умов (підстав), ані порядку перерахунку пенсій за вислугу років, призначених на підставі Закону України «Про прокуратуру».

49. Законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури після 01.01.2015 делегував Кабінету Міністрів України.

50. Кабінет Міністрів України впродовж 2015-2019 років не визначив умов та порядку перерахунку пенсій працівникам прокуратури.

51. 13.12.2019 Конституційний Суд України за результатами розгляду справи за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII ухвалив Рішення № 7-р(II)/2019, яким:

- визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України;

- положення частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

52. Конституційний Суд України установив такий порядок виконання Рішення:

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина двадцята статті 86 Закону № 1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: « 20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

53. Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

54. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

55. На підставі зазначеного рішення Конституційного Суду України позивачеві видано довідку про розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії, із якою позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії.

56. Суд зазначає, що відповідач відмовив у перерахунку пенсії із посиланням на пункт 7 Постанови від 11.12.2019 № 1155, згідно із яким зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».

57. Позивач обґрунтовує позов наявністю права на перерахунок з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанови Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури».

58. Надаючи оцінку доводам сторін суд враховує правові висновки Верховного Суду, висловлені у рішенні від 14.09.2020 у зразковій справі № 560/2120/20, згідно із якими доводи відповідача про те, що після набрання чинності рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-(ІІ)/2019 (після 13.12.2019) нормативно-правового акту про підвищення заробітної плати працівникам органів прокуратури не ухвалено, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії, є помилковими та не доводять правомірності його дій, оскільки чинна з 13.12.2019 норма частини 20 статті 86 Закону № 1697-VII визначає умовою перерахунку пенсії за вислугу років підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Грошове забезпечення працівників прокуратури істотно збільшилося ще в жовтні 2017 року.

59. Протягом усього періоду дії норми статті 86 Закону № 1697-VІІ, яка визначала, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, позивач мав право на перерахунок пенсії, проте був позбавлений можливості таке право реалізувати з огляду на бездіяльність Кабінету Міністрів України.

60. Відсутність затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури зумовило неможливість проведення органами Пенсійного фонду України перерахунку зазначених пенсій, у тому числі, пенсії позивача.

61. Реалізація його права була забезпечена саме рішенням Конституційного Суду від 13.12.2019.

62. Підхід відповідача до вирішення заяви позивача суд вважає помилковим, оскільки в розглянутому спорі позивач має право на перерахунок пенсії, а саме з 13.12.2019.

63. Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 є чинною, а тому відсутні підстави для її незастосування. Таке рішення Уряду є рішенням про «підвищення заробітної плати прокурорським працівникам».

64. Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Дніпропетровської області від 12.03.2020 № 18-172 вих20.

65. Перерахунок пенсії проводиться за заявою особи, до якої додаються необхідні документи на підтвердження умов, що зумовлюють перерахунок пенсії, та відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

66. При цьому, у довідці прокуратури Дніпропетровської області від 12.03.2020 № 18-172 вих20 визначено розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою за нормами чинними на 06.09.2017.

67. Позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 12.03.2020, та згідно із рішенням Конституційного Суду України та рішенням Верховного Суду у зразковій справі має право на перерахунок пенсії з 13.12.2019.

68. Вирішуючи спір в частині позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% суми заробітної плати без обмеження її граничного розміру, суд виходить із того, що вказані обставини не були спірними на дату звернення позивачем до суду із цим позовом, такі вимоги заявлені на майбутнє та з метою упередження можливих дій відповідача у майбутньому, отже не підлягають задоволенню.

69. Крім того, вимоги щодо розміру пенсії виходячи з відсоткового розміру заробітної плати та застосування граничного розміру пенсії вирішувались у вищевказаних судових справах, отже, оскільки відповідач зобов'язаний виконувати рішення суду відповідно до статті 129-1 Конституції України, згідно із якою судове рішення є обов'язковим до виконання, та відповідно до статті 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», якою встановлено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади та судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, органи державної влади, їх посадові особи не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.

70. В розглянутому спорі належним способом захисту порушеного права є не оскарження дій відповідача по відмові у перерахунку пенсії, а оскарження рішення про відмову у перерахунку пенсії, у зв'язку із чим, із виходом за межі позову, суд обирає належний спосіб захисту прав позивача.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

71. З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення заявленого позову, у тому числі із виходом за межі позовних вимог, у зв'язку із чим присуджує на користь позивача судовий збір у розмірі 840,80 грн, сплачений згідно із квитанцією від 02.06.2020.

72. При вирішення спору по суті враховані правові висновки Верховного суду у зразковій справі № 560/2120/20, рішення у якій є зразковим для справ, у яких предметом спору є: вимога зобов'язати відповідача перерахувати пенсію відповідно до статті 50-1 Закону № 1789-XII або статті 86 Закону № 1697-VII; звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії після 13.12.2019. Обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права: а) позивачем є особа, яка отримує пенсію, призначену відповідно до Закону № 1789-XIІ або Закону № 1697-VII; б) предметом спору є перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону № 1697-VII після ухвалення Рішення КСУ № 7-р (II)/2019.

73. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

74. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

75. Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 23.03.2020 № 406/03.76-22, прийняте за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.03.2020 № 583.

76. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити ОСОБА_1 з 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії на підставі заяви від 12.03.2020 № 583 згідно із довідкою прокуратури Дніпропетровської області № 18-172 вих20 від 12.03.2020, з урахуванням здійснених виплат.

77. В іншій частині позовних вимог відмовити.

78. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

79. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба