Рішення від 31.03.2021 по справі 160/14005/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 рокуСправа № 160/14005/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 29.10.2020 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла сформована 29.10.2020 через систему «Електронний суд» позовна заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови від 08.10.2020 № 201722 про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 34000 грн.

2. Ухвалою суду від 03.11.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито позовне провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті спору, витребувано докази у відповідача.

3. Ухвалою суду від 02.12.2020 залучено до участі у справі у якості відповідача Державну служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816846; 03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14), встановлено відповідачу строки для подання заяв по суті спору.

4. 18.01.2021 надійшло клопотання про заміну неналежного відповідача Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області на належного - Державну службу України з безпеки на транспорті, відзив на позов із підтверджуючими доказами.

5. 20.01.2021 від представника Укртрансбезпеки надійшло клопотання про врахування відповіді на позовну заяву подану Управлінням такою, що подана Державною службою України з безпеки на транспорті, оскільки Управління є структурним підрозділом Укртрансбезпеки.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. Позивач вважає постанову від 08.10.2020 № 201722 протиправною, оскільки отримавши поштою повідомлення про розгляд 01.10.2020 в цей же день, позивач через свого представника, адвоката Соболівського А.М., направив на електронну пошту відповідача повідомлення про зупинення розгляду справи у зв'язку з розглядом в цей час в Окружному адміністративному суді м. Києва справи № 640/19696/20. Однак, відповідач не взяв до уваги заяву позивача, розглянув без його участі справу про порушення законодавства про автомобільний транспорт із прийняттям оскаржуваної постанови.

7. Як вбачається з довідки № 048482 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, за результатами вагового контролю на осі, на першу ось навантаження склало 6,06 т, на другу ось 9,14 т, а на третю 28,92 т, що в сумі склало 44,12 т при допустимих 44 т.

8. Зазначені вище вагові параметри не можна вважати достовірними з огляду на таке.

9. По-перше, загальна вага порожнього тягача марки МАN моделі 19.403 та причепа марки КОGЕL, моделі SNCO 24 згідно технічних паспортів складає 7,05 т та 6,75 т відповідно, а вага 6 гранітних блоків згідно товарно-транспортної накладної складала 22 т тому, загальна вага тягача з навантаженим причепом складала 35,8 т. Тобто, вага вантажівки з навантаженим причепом була значно менше допустимих 40 т згідно пункту 22.5 ПДР.

10. По-друге, зважування у русі, шляхом поосьвого заїзду вантажівки з причепом на платформу ваг, було здійснено без дотримання часу, необхідного для врівноваження вантажу, а тому не може дати достовірних результатів навантаження на одну вісь транспортного засобу, адже це не дозволяє врахувати перерозподіл тиску на осі та зсув центру ваги під час нахилу вантажівки з причепом при заїзді на платформу ваг, тоді як вантаж, в силу своїх властивостей, вільно переміщується під дією мінімальних сил.

11. По-третє, оскільки вісь потрійна, технічно навантаження гранітних блоків, які в одній точці можуть давати більше навантаження ніж в іншій точці на кожну окрему ось взагалі було неможливо визначити оскільки визначаючи вагу на одну ось, посадові особи Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки не враховувала і навантаження на інші осі, внаслідок чого загальна вага збільшилася.

12. Отже, точний габаритно-ваговий контроль було проведено з наведеними вище порушеннями, які не дозволяють достовірно виміряти загальну вагу та навантаження на кожну вісь окремо.

13. Габаритно-ваговий контроль було проведено з використанням несправного зважувального обладнання, прилади, які використовують працівники Укртрансбезпеки для проведення габаритно-вагового контролю підлягають обов'язковій періодичній повірці.

14. В акті про перевищення транспортним засобом нормативно-вагових параметрів № 045092, довідці № 048482 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, в акті № 2431423 немає жодного посилання яке саме зважувальне обладнання було використано посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу.

15. Відсутні будь-які відомості про те, чи видавалось свідоцтво про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювально техніки власником вагового обладнання на якому проводилась перевірка, чи відповідав зважувальний пристрій вимогам ДСТУ ЕN 45501:2016, та ГОСТ 29329-92, експлуатаційній документації фірми-виробника зважувального пристрою.

16. Тобто, відсутність визначених законодавством документів на пристрій, яким проводилося зважування транспортного засобу, позбавляє можливості перевірити відповідність цього приладу параметрам та технічному стану, що пред'являються до таких стаціонарних контрольних пунктів, що в свою чергу ставить під сумнів його справність в момент проведення зважування тягача з навантаженим гранітними блоками причепом та достовірності встановлених результатів зважування.

17. Процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

18. Посилань на те, що уповноважені працівники Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки під час проведення зважування транспортного засобу керувались методикою, немає.

19. Здійснюючи зважування транспортного засобу позивача посадовими особами було допущено низку порушень, які пізніше стали підставою для незаконного притягнення позивача до відповідальності.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

20. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначивши, що посадовими особами Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки 14.08.2020 проводилась рейдова перевірка на 36 км а/д М-06.

21. Відповідно до пунктів 3, 4 «Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013, був зупинений транспортний засіб під керуванням водія ОСОБА_1 .

22. В ході перевірки транспортного засобу було встановлено, що він використовується позивачем. Водій, що знаходився за кермом транспортного засобу передав для перевірки посвідчення водія, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, товарно-транспортну накладну від 13.08.2020, довіреність від 22.02.2019 № ННТ 306433.

23. Після перевірки наданих документів було проведено ваговий контроль транспортного засобу та встановлено порушення норм, які зазначені в пункті 22.5 Правил дорожнього руху, а саме загальна маса транспортного засобу 44120 кг при допустимій 40000 кг, що складає 10,3% перевищення параметрів від нормативу, навантаження на строєну вісь 28920 кг, при допустимій нормі 22000 кг, що складає 31,5% перевищення параметрів від нормативу.

24. Зважаючи на зазначене посадовими особами на законних підставах було віднесено транспортний засіб позивача до великовагового та на законних підставах складено акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 045092 від 14.08.2020, довідку № 048482 про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 14.08.2020.

25. Для подальшої перевірки обставин, що зазначені у пункті 15 Порядку № 1567, при перевірці документів визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та пункту 2.1 ПДР України було встановлено перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезені вантажу без відповідного дозволу.

26. Водій з актом № 2431423 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання, перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 14.08.2020 був ознайомлений, пояснень, заперечень не надав.

27. На адресу позивача було надіслано повідомлення про розгляд справи № 72631/22/24-20 від 22.09.2020, в якому зазначалося про необхідність явки до Управління для розгляду справи.

28. Представники позивача у встановлений термін до Управління не з'явилися, не надали додаткових пояснень, заперечень, інформації, документів, розгляд було проведено без участі представника позивача та прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу.

29. Ані під час здійснення перевірки, ані під час вирішення питання щодо притягнення до відповідальності, документів, які б підтверджували право позивача на рух дорогами загального користування з перевищенням нормативних вагових параметрів відповідачу надано не було.

30. Посилання позивача у позовній заяві на те, що представником позивача на адресу Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, було направлено заяву про зупинення розгляду справи по акту № 2431423 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 14.08.2020 у зв'язку з відкриттям Окружним адміністративним судом м. Києва провадження по справі № 640/19696/20 про визнання протиправним та скасування розрахунку, є необґрунтованим.

31. Зокрема, відповідно до приписів пунктів 25, 27 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення, у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі, а за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів.

32. Вимогами Порядку № 1567 не передбачено процедуру та саме поняття призупинення розгляду справи.

33. Щодо обладнання габаритно-вагового комплексу відповідач пояснив, що у пункті габаритно-вагового контролю, який розміщений на 36 км автомобільної дороги «Київ - Чоп» використовуються ваги автомобільні тензометричні автомобільні серії «Лахта-У», модель СВ-80000А/18, заводський номер НОМЕР_1 , які станом на 14.08.2020 були повіреними, про що свідчить свідоцтво ДП «Київоблстандартметрологія» про повірку законодавчо регульованого засобу вимірюваної техніки № П40М04704920 від 08.05.2020, яке чинне до 08.05.2021.

34. Щодо посилання позивача на проведення габаритно-вагового контролю за відсутністю методики, затвердженої Мінекономрозвитку, відповідач звертає увагу на те, що дійсно така вимога була викладена у пункті 19 Порядку, але постановою Кабінету Міністрів України № 671 від 30.08.2017 зазначений пункт було виключено.

35. Із посиланням на постанови Верховного Суду від 24.10.2018 у справі № 804/8334/16, від 21.09.2018 у справі № 804/5296/17, відповідач просив у задоволенні позову відмовити.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

36. ОСОБА_1 01.09.2017 зареєстрований фізичною особою-підприємцем, номер запису 22040000000016343, вид діяльності 49.41 Вантажний автомобільний транспорт (основний).

37. Київським міжрегіональним управлінням Укртрансбезпеки 06.08.2020 видано направлення на рейдову перевірку № 000217 головним спеціалістам Фролову Р., Прокопчуку Я., старшим інспекторам Волкову Д., Мартинову В. для проведення рейдової перевірки транспортних засобів з 08.08.2020 до 14.08.2020.

38. 13.08.2020 Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 отримав товарно-транспортну накладну без номера від Фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 для здійснення перевезення за маршрутом м. Коростишів - м. Кривий Ріг блоків гранітних, кількістю 6 шт., маса брутто 22 т.

39. З метою здійснення перевірки було зупинено транспортний засіб марки МАN державний номер НОМЕР_2 , із причепом марки КОGЕL державний номер НОМЕР_3 , яким керував водій ОСОБА_1 .

40. Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_4 ОСОБА_3 є власником транспортного засобу марки марка МАN модель 19.403 реєстраційний номер НОМЕР_2 , спеціалізований вантажний сідловий тягач повна маса 20000, маса без навантаження 7400.

41. Згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу серія НОМЕР_5 ОСОБА_3 є власником транспортного засобу марки КОGЕL модель SNCO 24 реєстраційний номер НОМЕР_3 повна маса 35000, маса без навантаження 6750, тип загальний напівпричіп Н/ПР-бортовий-Е з тентом та задніми дверима.

42. За результатами зважування сформовано квитанцію: місце встановлення: 36 км Київ-Чоп; Компанія: КП «Центр організації дорожнього руху»; дата 14.08.2020; час: 0:34; транзакція № 20325; номер спереду: НОМЕР_2 ; вага (тон): вісь 1 - 6,060, вісь 2 - 9,140, вісь 3 - 9,260, вісь 4 - 9,880, вісь 6 - 9,780; загальна - 44,120.

43. Довідкою про результати здійснення габаритно-вагового контролю № 048482 від 14.08.2020 бланк № 148482 визначено:

- найменування, місце розташування габаритно-вагового контролю: ПГВ, а/д М-06 36 км;

- водій транспортного засобу: ОСОБА_4 ;

- автомобіль (тягач): марка МАN; модель 19.403; реєстраційний номер НОМЕР_2 ;

- причіп (напівпричіп): марка КОGЕL; модель SNCO 24; реєстраційний номер НОМЕР_3 ;

- тип транспортного засобу: 12;

- результати вагового контролю: навантаження на осі, тонн: 1) 6,06; 2) 9,14; 3) 28,92; повна маса транспортного засобу 44,12 тонн.

44. Довідка № 048482 від 14.08.2020 підписана посадовою особою Укртрансбезпеки, що проводила габаритно-ваговий контроль ОСОБА_5 , оператором вагового комплексу ОСОБА_6 , копія довідки отримана ОСОБА_4 із проставленням підпису.

45. 14.08.2020 складено акт № 045092 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів:

- габаритно-ваговий контроль проводився: Київське міжрегіональне управління Укртрансбезпеки;

- місце проведення габаритно-вагового контролю: а/д М-06 36 км;

- автомобіль (тягач): марка МАN; модель 19.403; реєстраційний номер НОМЕР_2 ;

- причіп (напівпричіп): марка КОGЕL; модель SNCO 24; реєстраційний номер НОМЕР_3 ;

- суб'єкт, що перевірявся: ОСОБА_1 ;

- найменування та вид вантажу: блоки;

- маршрут руху із зазначенням пройденої відстані дорогами загального користування, кілометрів: м. Коростишів - м. Кривий Ріг, 518 км;

- повна маса, тонн: нормативно допустима 40,00; фактична: 44,12;

- осьові навантаження, тонн: нормативно допустиме: 11,00 / 11,00 / 22,00; фактичне: 6,06 / 9,14 / 28,92.

46. Акт від 14.08.2020 № 045092 підписаний посадовою особою, що здійснила габаритно-ваговий контроль ОСОБА_5 , копія акту отримана ОСОБА_4 із проставленням підпису.

47. 14.08.2020 за результатами проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом складено акт № 2431423 перевірки транспортного засобу, що належить ОСОБА_3 , згідно з доручення від 22.02.2019 ОСОБА_1 :

- під час перевірки виявлено порушення: перевезення вантажу виконувались з перевищенням встановлених законодавством вагових норм осьового навантаження та строєну вісь 28,92 т, загальної маси 44,12 т, пункт 22.5 ПДР України, без відповідного дозволу;

- у тому числі порушення, відповідальність за які передбачена статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» частина 1 абзац 16 перевищення встановлених законодавством вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу;

- пояснення водія про причини порушень: «____».

48. Акт від 14.08.2020 № 2431423 підписаний водієм транспортного засобу ОСОБА_4 , посадовими особами, що провели перевірку ОСОБА_5 , ОСОБА_7

49. Зважування здійснено вагами тензометричними автомобільними серії «Лахта-У» модель СВ 80000А/18 зав. № 0616, повіреного згідно із свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П40М04704920 від 08.05.2020, чинним до 08.05.2021.

50. 14.08.2020 головним спеціалістом ДВК Прокопчук Я.М. складено розрахунок № 045092 плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування (постанова КМУ від 27.06.07 № 879) згідно ТТН від 13.08.2020 б/н:

- платник: ОСОБА_1 ;

- пройдений маршрут: м. Коростишів - м. Кривий Ріг;

- копію розрахунку отримав: проставлений підпис, ОСОБА_4 ;

- пройдена відстань: 518 км;

- автомобіль: марка МАN, НОМЕР_2 ;

- область в якій проводився контроль: Київська;

- вартість до сплати: (1,64) х 518 х 3 = 2548,56 євро.

51. Повідомлення від 22.09.2020 № 72631/22/24-20 про розгляд справи направлено ОСОБА_1 Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області, відповідно до якого 01.10.2020 з 10:00 відбудеться розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, вручено адресату 30.09.2020 згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення штриховий кодовий ідентифікатор 4900300553813.

52. За поясненнями позивача на адресу Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області направлено електронний лист про зупинення розгляду справи з огляду на ініціювання судового спору про оскарження розрахунку плати за проїзд (справа № 640/19696/20), копія листа позивачем до матеріалів справи не надана.

53. 08.10.2020 Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області прийнято оскаржувану постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 201722, якою, за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, встановлено, що суб'єктом господарювання ОСОБА_1 14.08.2020 о 00:34 у Київській області, а/д М-06 36 км, допущено порушення Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абзацом 16 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», що підтверджується актом № 2431423 від 14.08.2020, та постановлено:

- стягнути з ОСОБА_1 адміністративно-господарський штраф у сумі 34000 грн.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

54. Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III (далі - Закон № 2344-III).

55. Відповідно до статті 1 Закону № 2344-III:

- автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

- вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями;

- великоваговий транспортний засіб - транспортний засіб з вантажем або без вантажу, хоча б один з вагових параметрів якого перевищує встановлені на території України допустиму максимальну масу чи осьове навантаження;

- дозвіл узгодження умов та режимів перевезень - додатковий дозвіл, що видається уповноваженими органами на проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу.

56. Згідно із частиною десятою статті 6 Закону № 2344-III, в редакції на час виникнення спірних правовідносин, на території України центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, у сфері міжнародних автомобільних перевезень здійснює, зокрема:

- контроль наявності, видачу дозвільних документів на виконання перевезень та контроль відповідності виду перевезення, що фактично виконується;

- перевірку транспортно-експедиційної документації на здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом;

- габаритно-ваговий контроль транспортних засобів;

- нарахування, у разі виявлення порушень, та вжиття заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

57. Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення (частина перша статті 48 Закону № 2344-III).

58. Згідно із частиною другою статті 48 Закону № 2344-III документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:

- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;

- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

59. Відповідно до частини четвертої статті 48 Закону № 2344-III у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

60. Згідно із частиною першою статті 60 Закону № 2344-III за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за:

- надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац третій);

- перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (абзац шістнадцятий).

61. Відповідно до частини другої статті 29 Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

62. Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлений «Правилами дорожнього руху», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 (далі - Правила дорожнього руху).

63. Згідно із реченням другим пункту 1.1 Правил дорожнього руху, інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху (перевезення спеціальних вантажів, експлуатація транспортних засобів окремих видів, рух на закритій території тощо), повинні ґрунтуватися на вимогах цих Правил.

64. Відповідно до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин:

- за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м (для сільськогосподарської техніки, яка рухається за межами населених пунктів, дорогами сіл, селищ, міст районного значення, - 3,75 м), за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м;

- осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м;

- рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється;

- забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

65. Єдині вимоги до проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів з вантажем або без нього автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами врегульовані «Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 (далі - Правила № 30).

66. Пунктом 2 Правил № 30 встановлено, що транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 «Правил дорожнього руху», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

67. Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил № 30).

68. Згідно із абзацом першим пунктом 4 Правил № 30, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.

69. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд (абзац четвертий пункту 4 Правил № 30).

70. Рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою і Національною поліцією маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 цих Правил), здійснюється без дозволу (пункт 5 Правил № 30).

71. Відповідно до пункту 25 Правил № 30 забороняється проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів без дозволу, зазначеного у пункті 4 цих Правил, або документа, який підтверджує внесення плати за проїзд, що повинні знаходитися у водія і пред'являтися на вимогу уповноважених осіб.

72. «Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879 (далі - Порядок № 879).

73. Пунктом 2 Порядку № 879 визначено терміни, що вживаються у цьому Порядку, які мають таке значення:

- вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології (підпункт 2);

- великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки (підпункт 3);

- габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів (підпункт 4);

- дозвіл на рух - єдиний уніфікований документ, що видається уповноваженим органом відповідно до «Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30 «Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», після внесення в установлених порядку і розмірі плати за проїзд таких транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, в якому визначаються умови експлуатації транспортних засобів протягом певного часу за встановленим маршрутом і який дає право на проїзд за таких умов (підпункт 5);

- пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками (підпункт 9);

- точний габаритно-ваговий контроль - визначення габаритновагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті (підпункт 11).

74. Габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції (пункт 3 Порядку № 879).

75. Контроль за наявністю у водіїв великовагових та великогабаритних транспортних засобів дозволу на рух здійснюють уповноважені підрозділи Національної поліції та територіальні органи Укртрансбезпеки, які здійснюють габаритно-ваговий контроль (пункт 15 Порядку № 879).

76. Габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль (пункт 16 Порядку № 879).

77. За результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних (пункт 20 Порядку № 879).

78. У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (абзац перший пункту 21 Порядку № 879).

79. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту (абзац другий пункту 21 Порядку № 879).

80. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту (абзац третій пункту 21 Порядку № 879).

81. Пунктом 31-1 Порядку № 879 встановлено, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10 відсотків - у подвійному розмірі; на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

82. Відповідно до пунктів 1, 8 «Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

83. Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи.

84. Згідно з підпунктами 15, 27 пункту 5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань:

- здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування;

- здійснює нарахування, вживає заходів щодо стягнення плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

85. Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень вантажів автомобільним транспортом, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, визначено «Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567).

86. Пунктом 3 Порядку № 1567 визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

87. Згідно з абзацом 3 пункту 4 Порядку № 1567 рейдові перевірки можуть проводитися із залученням посадових осіб відповідного підрозділу Національної поліції, Укравтодору, органу місцевого самоврядування та/або місцевої держадміністрації, підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Укртрансбезпеки, та власників (балансоутримувачів) пунктів габаритно-вагового контролю (за погодженням з їх керівниками).

88. Згідно із пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

89. Виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму (пункт 20 Порядку № 1567).

90. Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку № 1567).

91. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням (пункт 26 Порядку № 1567).

92. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів (пункт 27 Порядку № 1567).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

93. Надаючи оцінку доводам сторін щодо правомірності застосування штрафу, суд зазначає, що спірні правовідносини врегульовані:

- Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 № 2344-III,

- Закону України «Про дорожній рух» від 30.06.1993 № 3353-XII,

- «Правилами дорожнього руху», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306,

- «Правилами проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами», затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 № 30,

- «Порядком здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 № 879,

- «Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.07.2006 № 1567.

94. Сторони не заперечували, що Фізична особа-підприєцець ОСОБА_1 є автомобільним перевізником у спірних правовідносинах.

щодо порушень проведення габаритно-вагового контролю

95. Доводи позивача про невідповідність результатів зважування із урахуванням відомостей про вагу 6 гранітних блоків за товарно-транспортною накладною (22 т), вагу тягача (7,05 т), причепу (6,57 т), що разом складає 35,8 т, суд вважає необґрунтованими, оскільки відповідно до пункт 16 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль включає документальний та/або точний контроль.

96. Точний габаритно-ваговий контроль передбачає визначення габаритновагових параметрів транспортного засобу на стаціонарному або пересувному пункті, згідно із підпунктом 11 пунктом 2 Порядку № 879.

97. Отже, документальний та точний контроль є самостійними видами габаритно-вагового контролю, доводи позивача ґрунтуються на дослідженні документів, тобто є результатами оцінки можливого документального контролю, коли як фактичне зважування транспортного засобу встановило інші вагові показники.

98. Обґрунтування позивачем порушень при зважуванні без дотримання часу, необхідного для врівноваження вантажу, оскільки вантаж в силу своїх властивостей вільно переміщується під дією мінімальних сил, суд вважає помилковими, оскільки у транспортному засобів здійснювалось перевезення 6 гранітних блоків, наявність властивостей вантажу для вільного переміщення судом не встановлена, суд зазначає, що у розглянутому випадку швидкість руху під час зважування не може призвести до значного зміщення вантажу, та впливати на його результати.

99. Доводи позивача про неврахування навантаження на інші осі, внаслідок чого збільшилась загальна вага є необґрунтованими з огляду на встановлений порядок проведення зважування та встановлення його результатів, які матеріалами справи не спростовані.

100. Відносно доводів позивача про відсутність методики зважування транспортного засобу, як підставу неможливості встановлення точного показника навантаження на кожну з осей транспортного засобу з вантажем, суд зазначає, що в розумінні підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - це процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

101. Пунктом 19 Порядку № 879, у редакції чинній на час прийняття такого Порядку, встановлювалося, що регламент проведення вимірювання і зважування та технічні параметри вимірювального і зважувального обладнання визначаються Укравтодором згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

102. Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2013 № 385 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 і від 27 червня 2007 р. № 879» пункт 19 Порядку № 879 викладено в такій редакції: «Під час проведення габаритно-вагового контролю Укртрансінспекція або її територіальні органи керуються методикою, затвердженою Мінекономрозвитку».

103. При цьому зміни до підпункту 2 пункту 2 Порядку № 879 внесені не були.

104. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 671 «Про внесення змін до Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні» виключено пункт 19 Порядку № 879.

105. З огляду на виключення пункту 19 Порядку № 879, наявність у терміні «вимірювання» посилання на методику, затверджену спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології, не може бути оцінена судом як наявність у відповідача обов'язку під час здійснення габаритно-вагового контролю керуватися методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

106. Матеріалами справи підтверджено, що зважування здійснено вагами тензометричними автомобільними серії «Лахта-У» модель СВ 80000А/18 зав. № 0616, повіреного згідно із свідоцтвом про повірку законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № П40М04704920 від 08.05.2020, чинним до 08.05.2021.

107. З огляду на викладене, суд вважає необґрунтованими доводи позивача про допущення порушень проведення габаритно-вагового контролю. Окремо суд зазначає про відсутність зауважень позивача під час проведення такого контролю.

108. Таким чином, за результатами габаритно-вагового контролю правомірно визначено належність транспортного засобу до великовагових у відповідності до Порядку № 879, пункту 22.5 Правил дорожнього руху, пункту 3 Правил № 30.

щодо процедури розгляду справи

109. Судом встановлено, що повідомлення про розгляд справи 01.10.2020 одержано позивачем 30.09.2020, позивач не погоджується із прийняттям рішення за наявності підстав для зупинення розгляду справи, зокрема розглядом судом справи, предметом оскарження у якій є розрахунок плати за проїзд.

110. Наведені доводи є необґрунтованими, оскільки згідно із пунктом 27 Порядку № 1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі, крім того, Порядком № 1567 не встановлено підстав для зупинення розгляду справи.

111. Позивач правом на участь у розгляді справи, наданні заперечень не скористався.

112. Відкриття Окружним адміністративним судом м. Києва 11.09.2020 провадження у справі № 640/19696/20 (ЄДРСР № 91479499) за позовом ОСОБА_1 до Київського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки про визнання протиправним та скасування розрахунку плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування № 045092 до акту № 045092 від 14.08.2020 на суму 2548,56 євро, не є підставою для нерозгляду (зупинення розгляду) відповідачем справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

щодо застосування штрафу

113. Виходячи із принципу офіційності з'ясування обставин, суд надає оцінку оскаржувані постанові із перевіркою прийняття такого рішення на відповідність критеріям, встановленим статтею 2 КАС України.

114. Відповідно до частини четвертої статті 48 Закону № 2344-III у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

115. Частиною другою статті 29 Закону № 3353-XII встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.

116. Таким чином, згідно із статтею 48 Закону № 2344-III при перевезенні вантажів з перевищенням вагових обмежень обов'язковими документами є дозвіл на участь у дорожньому русі або документ про внесення плати за проїзд великовагових транспортних засобів (якщо перевищення обмежень становить менше п'яти відсотків).

117. Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, на вимогах яких мають ґрунтуватись інші нормативні акти, що стосуються особливостей дорожнього руху, встановлено:

- за спеціальними правилами здійснюється рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує фактичну масу понад 40 т, навантаження на строєні осі - 22 т;

- рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

118. Таким чином, оскільки перевізником здійснювалось перевезення подільного вантажу (гранітних блоків у кількості 6 шт.), пунктом 22.5 Правил дорожнього руху встановлена повна заборона на рух транспортних засобів з перевищенням обмежень по навантаженню, у зв'язку із чим відповідний дозвіл на рух такого транспортного засобу не підлягав видачі.

119. Отже, застосування до перевізника штрафу на підставі абзацу шістнадцятого частини першої статті 60 Закону № 2344-III, а саме за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% при перевезенні вантажу без відповідного дозволу, суд вважає необґрунтованим, оскільки можливість отримання такого дозволу виключається пунктом 22.5 Правил дорожнього руху.

120. Наведене правозастосування відповідає правовим висновкам Верховного Суду, наведеним у пункті 63 постанови від 29.01.2020 у справі № 814/1460/16, застосовані норми права у цих справах є тотожними, та постанові Третього апеляційного адміністративного суду від 11.02.2021 у справі № 340/1286/20.

121. Оскільки, згідно із абзацом третім пункту 21 Порядку № 879 документ щодо внесення плати за проїзд є чинним протягом усього маршруту, а перевізник у розглянутому випадку такого документу не мав, у відповідача були підстави для застосування штрафу, передбаченого абзацом 3 частини першої статті 60 Закону № 2344-III, а саме за надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 48 цього Закону, оскільки до інших документів, передбачених законодавством, у розглянутому випадку віднесено документ про внесення плати за проїзд транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують нормативні.

122. Наявність такого документу передбачена, зокрема, пунктами 4, 25 Правил № 30.

123. Заборона руху транспортних засобів із перевищенням вагових норм встановлена саме з метою збереження автомобільних доріг.

124. Порушення такої заборони тягне внесення плати, розмір якої визначається за ставками плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженими Постановою № 879.

125. Розміри ставки плати за кожен кілометр відстані, визначені у євро, встановлені із урахуванням параметрів перевищення обмежень, зокрема, за перевищення допустимих осьових навантажень від 10 до 20 відсотків включно ставка складає 0,27 євро, понад 20 відсотків за кожні наступні 5 відсотків - 0,15 євро; за перевищення загальної маси від 44 т до 52 т включно - 0,20 євро.

126. В розглянутому спорі відповідно до Постанови № 879 позивачеві обраховано плату за проїзд у розмірі 2548,56 євро, коли як за адміністративну послугу оформлення та видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, адміністративний збір складає 95 гривень (https://my.gov.ua/info/service/online-85/2512/details).

127. Крім того, згідно із пунктом 31-1 Порядку № 879, відсутність як дозволу, так і внесення плати за проїзд великовагового транспортного засобу однаково впливає на визначення розміру такої плати відповідно до маршруту, та поставлена у залежність від ступеню перевищення обмежень: до 10 відсотків - у подвійному розмірі, на 10-40 відсотків - у потрійному розмірі; більше як на 40 відсотків - у п'ятикратному розмірі.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

128. У правовідносинах, пов'язаних із порушенням встановлених вагових обмежень для руху транспортних засобів, можливо виокремити наступні види порушень:

- перевищення вагових показників при русі транспортних засобів, у разі одержання дозволу на перевищення обмежень по навантаженню, тобто із порушенням понад дозволені перевищення;

- перевищення вагових показників при русі транспортних засобів із неподільним вантажем, у разі неодержання дозволу на перевищення обмежень по навантаженню, тобто порушення правил щодо отримання дозволу;

- перевищення вагових показників при русі транспортних засобів із подільним вантажем, тобто порушення заборони на рух транспортного засобу.

129. Обов'язок додержання вимоги щодо заборони перевищення вагових параметрів при перевезенні подільних вантажів направлено на збереження майна загального користування та виключення для перевізника тягаря додаткових витрат на плату за проїзд.

130. Встановлення пунктом 22.5 Правил дорожнього руху правил щодо заборони перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами має на меті недопущення погіршення якості автомобільних доріг, встановлення плати за проїзд у разі недодержання вимог щодо такої заборони направлено на відшкодування майбутніх витрат на відновлення дорожнього покриття.

131. Одержання дозволу здійснюються через центр надання адміністративних послуг та пов'язано із необхідністю подання для його оформлення копій погоджувальних документів з власниками вулично-дорожньої мережі, залізничних переїздів, мостового господарства, служб міського електротранспорту, електромереж, електрифікації, електрозв'язку щодо проїзду автотранспорту згідно із абзацом третім пункту 4, пунктом 31 Правил № 30.

132. З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, правових висновків судів вищестоящих інстанцій, суд дійшов висновку про невірне визначення правопорушення, вчиненого позивачем, що є підставою для визнання протиправною та скасування оскаржуваної постанови, а також про заборону на рух транспортного засобу із порушенням вагових обмежень при перевезенні подільних вантажів, встановлену пунктом 22.5 Правил дорожнього руху, допущення позивачем руху великовагового транспортного засобу із порушенням вагових обмежень при перевезенні подільних вантажів, що має наслідком стягнення плати за проїзд у встановленому порядку та розмірах.

133. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

134. Адміністративний позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код НОМЕР_6 ; АДРЕСА_1 ) до Управління Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області (вул. Курчатова, 8, м. Дніпро, 49038), Державної служби України з безпеки на транспорті (код ЄДРПОУ 39816846; 03135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14) про визнання протиправною та скасування постанови - задовольнити повністю.

135. Визнати протиправною та скасувати постанову від 08.10.2020 № 201722 про застосування адміністративно-господарського штрафу на суму 34000 грн, прийняту Управлінням Укртрансбезпеки у Дніпропетровській області.

136. Стягнути на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті судові витрати на сплату судового збору у розмірі 840,80 грн.

137. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба