Рішення від 22.03.2021 по справі 140/16655/20

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/16655/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Денисюка Р.С.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Колківської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Колківської об'єднаної територіальної громади про визнання бездіяльності Колківської селищної ради протиправною щодо ненадання відповіді на клопотання про прийняття рішення з приводу продажу земельної ділянки та зобов'язання Колківську селищну раду включити до порядку денного найближчої сесії питання про прийняття рішення з приводу продажу земельної ділянки кадастровий номер 0723655400:01:002:0804, площею 0,0896 га, для комерційної діяльності, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачем на адресу Колківської селищної ради було надіслано клопотання з усіма необхідними документами про прийняття рішення з приводу продажу земельної ділянки. Однак, всупереч вимогам чинного законодавства від відповідача не було отримано жодної відповіді на її звернення, а також не було прийнято жодного рішення по розгляду даного клопотання по суті. Вважає, що відповідачем за таких обставин допущено протиправну бездіяльність. З врахуванням зазначеного просила позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 09.12.2020 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

08.02.2021 постановлено ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, продовжено строк підготовчого провадження та призначено у справі підготовче засідання на 12.00 год. 22.02.2021.

22.02.2021 у справі замінено відповідача із Колківської ОТГ на Колківську селищну раду (далі - Колківська селищна рада, відповідач). Розгляд справи відкладено на 10:30 09.03.2021.

Відповідач у своєму відзиві позовні вимоги не визнав та вказав, що клопотання позивача не було вчасно розглянуто у зв'язку з карантином, виборчим процесом та хворобою селищного голови. Зазначили, що дійсно позивач неодноразово зверталась в усній формі щодо викупу даної земельної ділянки. Однак, селищна рада вважає, що позивач незаконним шляхом оформила право власності на безхазяйний об'єкт та подала неправдиві відомості щодо його процентної готовності. Селищна рада має намір визнати даний об'єкт нерухомого майна безхазяйним. Просять в задоволені позову відмовити.

Ухвалою суду від 09.03.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 11:30 год. 22.03.2021.

Представник позивача в судове засідання не прибула, подала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. Просить позовні вимоги задовольнити повністю.

В судове засідання представник відповідача не з'явився, хоча про дату, час і місце судового засідання його належним чином було повідомлено, про що є відмітки в матеріалах справи.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Частиною четвертою статті 229 КАС України визначено, що у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З урахуванням приписів статті 194, пункту 1 частини третьої статті 205, частини четвертої статті 229 КАС України, у зв'язку із надходженням до судового засідання, призначеного на 11:30 год. 22.03.2021, від представника позивача заяви про розгляд справи за її відсутності та неявки в судове засідання представника відповідача, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування технічними засобами.

Дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити повністю з огляду на наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 01.04.2012 укладено із відповідачем договір оренди землі площею 896 кв.м. з кадастровим номером 0723655400:01:002:0804, за адресою АДРЕСА_1 . Даний договір є належним чином зареєстрованим та в 2017 році переукладеним (а.с.7-14, 16-18).

06.08.2020 позивачем на адресу Колківської селищної ради направлено клопотання про прийняття рішення з приводу купівлі вказаної земельної ділянки (а.с.27)

Зазначене клопотання відповідачем отримано 10.08.2020 (а.с. 26).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить із наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Статтею 25 Закону № 280/97-ВР визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Згідно із пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Як вбачається із частини четвертої статті 42 даного Закону сільський, селищний, міський голова в тому числі: організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради.

За правилами частин першої, другої статті 59 Закону № 280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Відповідно до статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону. До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать:1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частинами першою, четвертою, десятою статті 47 Закону № 280/97-ВР визначено, що постійні комісії ради є органами ради, що обираються з числа її депутатів, для вивчення, попереднього розгляду і підготовки питань, які належать до її відання, здійснення контролю за виконанням рішень ради, її виконавчого комітету. Постійні комісії за дорученням ради або за власною ініціативою попередньо розглядають проекти програм соціально-економічного і культурного розвитку, місцевого бюджету, звіти про виконання програм і бюджету, вивчають і готують питання про стан та розвиток відповідних галузей господарського і соціально-культурного будівництва, інші питання, які вносяться на розгляд ради, розробляють проекти рішень ради та готують висновки з цих питань, виступають на сесіях ради з доповідями і співдоповідями. За результатами вивчення і розгляду питань постійні комісії готують висновки і рекомендації. Висновки і рекомендації постійної комісії приймаються більшістю голосів від загального складу комісії і підписуються головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови або секретарем комісії. Протоколи засідань комісії підписуються головою і секретарем комісії. Висновки і рекомендації постійної комісії, протоколи її засідань є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Частиною першою статті 122 ЗК України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з частиною першою статті 127 ЗК України органи державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, здійснюють продаж земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них (оренди, суперфіцію, емфітевзису) громадянам, юридичним особам та іноземним державам на підставах та в порядку, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до частини першої статті 128 ЗК України продаж громадянам і юридичним особам земельних ділянок державної (крім земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, які підлягають приватизації) та комунальної власності для потреб, визначених цим Кодексом, провадиться місцевими державними адміністраціями, Радою міністрів Автономної Республіки Крим або органами місцевого самоврядування в межах їх повноважень.

Як встановлено частиною другою статті 128 ЗК України громадяни та юридичні особи, зацікавлені у придбанні земельних ділянок у власність, подають заяву (клопотання) до відповідного органу виконавчої влади або сільської, селищної, міської ради чи державного органу приватизації. У заяві (клопотанні) зазначаються місце розташування земельної ділянки, її цільове призначення, розміри та площа, а також згода на укладення договору про оплату авансового внеску в рахунок оплати ціни земельної ділянки.

До заяви (клопотання) додаються: документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою (у разі його наявності), та документи, що посвідчують право власності на нерухоме майно (будівлі та споруди), розташоване на цій земельній ділянці (у разі наявності на земельній ділянці будівель, споруд);копія установчих документів для юридичної особи, а для громадянина - копія документа, що посвідчує особу.

За змістом частини третьої статті 128 ЗК України орган державної влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим або орган місцевого самоврядування у місячний строк розглядає заяву (клопотання) і приймає рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (якщо такий проект відсутній) та/або про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки (крім земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд) чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Тобто, вказаними нормами законодавства чітко встановлено порядок дій органу місцевого самоврядування щодо розгляду клопотання чи заяв осіб, які стосуються продажу земельних ділянок, що розташовані на території відповідної ради.

Зокрема, така заява повинна бути включена до порядку денного сесії сільської, селищної чи міської ради та в місячний строк прийнято одне із двох рішень, визначених нормами частини третьої статті 128 ЗК України, а саме, про надання дозволу про проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки чи про відмову в продажу із зазначенням обґрунтованих причин відмови.

Суд звертає увагу, що позивач фактично оскаржує бездіяльність відповідача, яка полягає у не внесенні її клопотання від 06.08.2020 про купівлю земельної ділянки на розгляд сесії селищної ради.

Як вбачається із матеріалів справи, клопотання позивача про продаж земельної ділянки не було винесено на розгляд сесії Колківської селищної ради і на момент розгляду справи будь -яке рішення за результатами його розгляду не прийнято.

На думку суду, оскільки клопотання позивача від 06.08.2020 стосувалося вирішення земельних питань і до нього було долучено документи, визначені статтею 128 ЗК України, та позивач у ньому зазначила, що не заперечує щодо укладення договору авансового внеску в рахунок оплати вартості земельної ділянки з кадастровим номером 0723655400:01:002:0804 площею 0,0896 кв.м щодо продажу якої ОСОБА_1 звернулася, тому таке клопотання, повинно було Колківською селищною радою внесено на сесію ради та після попереднього розгляду на засіданні відповідної комісії, повинно було бути розглянуто саме на сесії ради з прийняттям відповідного рішення.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що під час розгляду клопотання позивача від 06.08.2020 відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, тобто, відповідач допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у невнесені на розгляд сесії селищної ради заяви позивача, відтак з наведених мотивів позовні вимоги про визнання вказаної бездіяльності відповідача та зобов'язання внести заяву на розгляд сесії належить задовольнити.

Що стосується тверджень відповідача про те, що відповідь на звернення позивача не була надана вчасно через виборчий процес, діючий карантин та хворобу селищного голови, то суд їх до уваги не приймає, так як вказане не перешкоджало відповідачу внести вказане клопотання на розгляд сесії селищної ради.

Також не можуть бути взяті до уваги доводи відповідача про спірність набуття власності на нерухоме майно позивачем та недостовірні дані подані нею щодо процентної готовності об'єкта незавершеного будівництва, оскільки це не стосується предмету спірних правовідносин. Водночас, суд звертає увагу, що в даному випадку позивач оспорює не мотиви якими керувався відповідач, а саме допущену бездіяльність при розгляді її клопотання.

При цьому, вчинення селищною радою певних дій відносно нерухомого майна в майбутньому не може впливати на розгляд звернень громадян, пов'язаних з вирішенням земельних питань.

З матеріалів справи слідує, що позивач просить визнати протиправною бездіяльність Колківської селищної ради про ненадання відповіді на клопотання позивача про прийняття рішення щодо продажу земельної ділянки. Однак, виходячи із змісту позовних вимог слідує, що позивач фактично оспорює бездіяльність відповідача у невнесенні даного клопотання на розгляд сесії, яка уповноважена її розглядати.

З урахуванням встановлених обставин справи, наведених норм чинного законодавства України, виходячи із наданих частиною другою статті 245 КАС України повноважень, суд у даній справі дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності Колківської селищної ради, яка полягає у невнесенні на розгляд сесії селищної ради клопотання ОСОБА_1 від 06.08.2020 щодо надання дозволу на продаж земельної ділянки та зобов'язання Колківську селищну раду включити до порядку денного найближчої сесії питання про прийняття рішення з приводу надання дозволу щодо продажу земельної ділянки з кадастровим номером 0723655400:01:002:0804 площею 0,0896 кв.м., цільове призначення для комерційної діяльності, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 викладене в клопотанні ОСОБА_1 від 06.08.2020.

Згідно із частинами першою, третьою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір, сплачений згідно з квитанцією від 04.12.2020 № 0.0.1929931797.1 (а.с. 6) в сумі 840,80 грн.

Керуючись статтями 241, 242, 243, 245, 246, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Колківської селищної ради, яка полягає у невнесенні на розгляд сесії селищної ради клопотання ОСОБА_1 від 06.08.2020 щодо надання дозволу на продаж земельної ділянки з кадастровим номером 0723655400:01:002:0804, площею 0,0896 кв.м., цільове призначення для комерційної діяльності.

Зобов'язати Колківську селищну раду включити до порядку денного найближчої сесії питання про прийняття рішення з приводу надання дозволу щодо продажу земельної ділянки з кадастровим номером 0723655400:01:002:0804, площею 0,0896 кв.м., цільове призначення для комерційної діяльності, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , викладеного в клопотанні ОСОБА_1 від 06.08.2020.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Колківської селищної ради судові витрати у сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 копійок).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ).

Відповідач: Колківська селищна рада (44661, Волинська область, селище міського типу Колки, вулиця Грушевського, 42, код ЄДРПОУ 04333247).

Суддя Р.С. Денисюк

Повний текст рішення складено 01.04.2021