Рішення від 31.03.2021 по справі 240/2202/21

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 березня 2021 року м. Житомир справа № 240/2202/21

категорія 109000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Попової О. Г.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави до Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: Вчорайшенський дошкільний навчальний заклад Ружинського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Керівник Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави із позовом до Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області, в якому просить:

- Визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,50 га в с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області.

- Зобов'язати Вчорайшенську сільську раду вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га земель с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області для обслуговування Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що прокуратурою встановлено, що протягом тривалого часу залишається неоформленим право постійного користування земельною ділянкою Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області. Так, відповідно до рішення №9 сесії Вчорайшенської сільської ради від 02.06.2003 створено Вчорайшенський дошкільний навчальний заклад Ружинського району Житомирської області (далі - Вчорайшенський ДНЗ). За інформацією відділу в Ружинському районі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 09.11.2020 за №10-6-0.34-148/120-20 в користуванні Вчорайшенського ДНЗ перебуває земельна ділянка площею 0,50 га. Відповідно до інформації Вчорайшенської сільської ради № 2569 від 12.11.2020 документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,5 га, яка знаходиться в користуванні Вчорайшенського ДНЗ відсутні. Заходи щодо оформлення земельної ділянки не вживались. За результатами моніторингу відомостей Публічної кадастрової карти України підтверджено, що на даний час питання щодо розробки земельно - технічної документації залишається не вирішеним, право встановлюючі документи на земельну ділянку Вчорайшенського ДНЗ станом на момент подачі позову не розроблено та не видано.

Таким чином, Бердичівською місцевою прокуратурою встановлено, що станом на момент звернення до суду на земельну ділянку площею 0,50 га, яка знаходиться у користуванні вказаного закладу дошкільної освіти, відсутні правовстановлюючі документи, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування зазначеного закладу та здобуття дошкільної освіти, що може призвести до негативних наслідків.

Ухвалою суду від 01.03.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Через відділ документального забезпечення суду 17.03.2021 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що в бюджеті Вчорайшенської сільської ради на 2020 рік не були передбачені кошти на виготовлення документації із землеустрою на земельні ділянки під дошкільними навчальними закладами, в тому числі під Вчорайшенським дошкільним навчальни и закладом с.Вчорайше, тому оформити зазначену документацію Вчорайшенська сільська рада не мала можливості, але планувалося передбачити зазначені вище кошти під час планування бюджету Вчорайшенської сільської ради на 2021 рік. Так, на засіданні 3 позачергової сесії Вчорайшенської сільської ради 8 скликання, яка відбулася 22 грудня 2020 року, у бюджеті на 2021 рік Вчорайшенської сільської ради було передбачено кошти для розроблення документації із землеустрою, та проведення технічної інвентаризації нерухомого майна з метою реєстрації права комунальної власності. Сесію Вчорайшенської сільської ради 11.03,2021 року прийнято рішення «Про проведення технічної інвентаризації нерухомого майна всіх закладів освіти» т.ч. Вчорайшенського дошкільного навчального закладу с.Вчорайше.

Як вказує відповідача, Вчорайшенська сільська рада докладає всіх передбачених законодавством зусиль для оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,50 га. Вчорайшенського дошкільного навчального закладу с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області, а отже позовні вимоги Бердичівської місцевої прокуратури про визнання протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради є необгрунтованими, та такими, що не підлягають задоволенню.

24.03.2021 до суду від Керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави надійшла письмова відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту» з моменту створення дошкільного навчального закладу і до цього часу правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує вищезазначений дошкільний навчальний заклад, не оформлено відповідно до вимог земельного законодавства, державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою не проведено. Проведення технічної інвентаризації земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти орієнтованою площею 0,50 га Вчорайшенського дошкільного навчального закладу за адресою в АДРЕСА_1 , не свідчить про оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку у відповідності до вимог земельного законодавства та прийняття рішення про передачу її в постійне користування дошкільному навчальному закладу. Вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку Вчорашенської сільської ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на зазначену земельну ділянку.

Відповідно до положень ч.5 ст.262, ч.1 ст.263 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши подані позивачем документи та матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідно до рішення №9 сесії Вчорайшенської сільської ради від 02.06.2003 створено Вчорайшенський дошкільний навчальний заклад Ружинського району Житомирської області (а.с.15).

З відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Вчорайшенський дошкільний навчальний заклад Ружинського району Житомирської області (Код ЄДРПОУ:25755716) є комунальною організацією (установою, закладом), засновником якого є Вчорайшенська сільська рада.

Правовий статус вказаного закладу дошкільної освіти визначено у статуті Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області (далі - Статут), в новій редакції станом на 05.06.2013 (номер запису про державну реєстрацію 13001050001000432) (а.с.14-20).

Відповідно до п.1.3. Статуту, засновником дошкільного навчального закладу є Вчорайшенська сільська рада, яка здійснює фінансування навчального закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням і матеріалами, організовує будівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей.

Згідно п. 1.2 Статуту дошкільному закладу встановлено наступну юридичну адресу: 13610, Житомирська обдасть, Ружинський район, с.Вчорайше, вул. К. Маркс а,42.

У п.8.1 Статуту визначено, що управління дошкільним закладом здійснюється його Засновником.

За інформацією відділу в Ружинському районі Головного управління Держгеокадастру в Житомирській області від 09.11.2020 за №10-6-0.34-148/120-20 в користуванні Вчорайшенського ДНЗ перебуває земельна ділянка площею 0,50 га (а.с.21-23).

Відповідно до інформації Вчорайшенської сільської ради № 2569 від 12.11.2020 документи, які посвідчують право власності на земельну ділянку площею 0,5 га, яка знаходиться в користуванні Вчорайшенського ДНЗ відсутні. Заходи щодо оформлення земельної ділянки не вживались (а.с.12-13).

Враховуючи невжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку загальною площею 0,50 га, що перебувають в користуванні Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Згідно з частиною 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно зі статтею 80 Закону України «Про освіту» до майна закладів освіти, серед іншого, належать земельні ділянки. Порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.

Відповідно до частини 1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

Згідно пункту «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.

Як зазначено у частині 1 статті 123 Земельного кодексу України земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті "а" частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Статтями 125, 126 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до частин 1, 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація прав є обов'язковою, інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.

Тобто, обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на земельну ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.

Статтею 25 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до статті 32 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження щодо управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення.

Статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачені повноваження виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у сфері регулювання земельних відносин, а саме: власні - 1) підготовка і внесення на розгляд ради пропозицій щодо встановлення ставки земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, вилучення (викупу), а також надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад; та делеговані - 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.

Приписами пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.

Положеннями частини 3 статті 66 Закону України «Про освіту» передбачено, що сільські, селищні ради відповідають за реалізацію державної політики у сфері освіти на відповідній території, мають право засновувати заклади освіти, реорганізовувати і ліквідовувати їх, забезпечувати їх діяльність і розвиток.

Таким чином, вищевказані норми вказують на те, що земельні ділянки під навчальними закладами мають бути належним чином оформлені та використовуватися у порядку, встановленому законодавством, інакше, це може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.

Відсутність правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких знаходяться навчальні заклади, створює передумови для зловживань щодо розпорядження земельною ділянкою, формує ризики для нормального функціонування навчального закладу та навчального процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушує інтереси держави у сфері охорони дитинства.

Відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального й ефективного використання та охорони земель та призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористування.

У відповідності до пункту 2 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів об'єднаних територіальних громад, серед іншого, належать видатки на загальноосвітні навчальні заклади.

Згідно з пункту 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в користуванні Вчорайшенський дошкільний навчальний заклад Ружинського району Житомирської області перебуває земельна ділянка площею 0,50 га.

Однак в порушення вимог земельного законодавства та положень Закону України «Про освіту», правовстановлюючі документи на земельну ділянку, яку використовує Вчорайшенський ДНЗ, не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

З огляду на наведене, вказані порушення свідчать про допущену бездіяльність з боку Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області.

Отже, відділ освіти Вчорайшенською сільською радою Ружинського району Житомирської області, являючись суб'єктом, який здійснює управління Вчорайшенського дошкільного навчального закладу, відповідає за його матеріально - технічне забезпечення, не виконав покладені на нього вищезазначеними нормами повноваження, не здійснював контролю за діяльністю навчального закладу з оформлення землі, допускаючи протиправну бездіяльність.

Встановлено, що упродовж останніх років, Вчорайшенською сільською радою Ружинського району Житомирської області не внесено пропозиції про виділення коштів на проведення вищевказаних робіт, у тому числі і на 2018 та 2019 роки.

Доводи відповідача щодо проведення технічної інвентаризації земельної ділянки для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти орієнтованою площею 0,50 га Вчорайшенського дошкільного навчального закладу, не свідчить про оформлення правовстановлюючих документів на вказану земельну ділянку у відповідності до вимог земельного законодавства та прийняття рішення про передачу її в постійне користування дошкільному навчальному закладу.

Відповідно до частини 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно з частиною 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

У зв'язку з викладеним, беручи до уваги, що права на нерухоме майно, у т.ч. право постійного користування земельною ділянкою, підлягають обов'язковій державній реєстрації відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", враховуючи, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Вчорайшенського дошкільного навчального закладу, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог щодо зобов'язання відповідача вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га земель с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області для обслуговування Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області.

Перевіривши доводи позивача, оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

А тому судовий збір на користь позивача в даному випадку стягненню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов Керівника Бердичівської місцевої прокуратури Житомирської області в інтересах держави (вул. Вінницька, 23,Бердичів,Житомирська область,13300, код ЄДРПОУ 02909950) до Вчорайшенської сільської ради Ружинського району Житомирської області (вул. Бердичівська, 1,Вчорайше,Ружинський район, Житомирська область,13610, код ЄДРПОУ 04344788), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Вчорайшенський дошкільний навчальний заклад Ружинського району Житомирської області (13610, Житомирська область, Ружинський район, с.Вчорайше, вул. Карла Маркса, 42, код ЄДРПОУ 25755716) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Вчорайшенської сільської ради щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 0,50 га в с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області та перебуває в користуванні Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області.

Зобов'язати Вчорайшенську сільську раду вжити заходів в межах компетенції щодо оформлення права постійного користування на земельну ділянку площею 0,50 га земель с.Вчорайше Ружинського району Житомирської області для обслуговування Вчорайшенського дошкільного навчального закладу Ружинського району Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням приписів підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду складено у повному обсязі: 31 березня 2021 року.

Суддя О.Г. Попова