Україна
Донецький окружний адміністративний суд
30 березня 2021 р. Справа№200/8905/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Крилової М.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (в порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
29 вересня 2020 року до Донецького окружного суду надійшов позов адвоката Залівного Іллі Олександровича, який діє в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям», що стало передумовою порушення прав позивача у вигляді виплати зменшеного розміру виплати допомоги на поховання;
- зобов'язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року та Постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб»,здійснення доплати ОСОБА_1 допомоги на поховання;
- визнання протиправною бездіяльність щодо не виплати недоотриманої пенсії, яка залишилася після померлого ОСОБА_2 за період з 01 листопада 2014 року по 30 вересня 2019 року;
- зобов'язання виплатити ОСОБА_3 недоотриману за життя пенсію померлого ОСОБА_2 за період з 01 листопада 2014 року по 30 вересня 2019 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно, всупереч Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям» не здійснив перерахунок пенсії померлого, внаслідок чого було виплачено зменшений розмір допомоги на поховання, а також протиправно не виплачує недоотриману за життя пенсію померлого за період з 01 листопада 2014 року по 30 вересня 2019 року.
21 січня 2021 року, засобами поштового зв'язку, відповідач надав до суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. В обґрунтування відзиву на позовну заяву відповідач зазначив, що померлий ОСОБА_2 з заявою про перерахунок пенсії не звертався, Головним управлінням ПФУ Донецької області перерахунок та нарахування пенсії з розрахунку нових складових грошового забезпечення не здійснювався, дії Пенсійного органу щодо перерахунку пенсії у відповідності до Постанови КМУ №103 померлий ОСОБА_2 за життя у судовому порядку не звертався а отже у позивача відсутнє право на спадкування права на перерахунок пенсії померлого Щодо невиплати недоотриманої пенсії позивач із заявою про виплату недоотриманої пенсії звертався, однак надав не всі документи, а саме документи що підтверджують сумісне проживання померлого з позивачем.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В. від 06 жовтня 2020 року у відкритті провадження за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
02 грудня 2020 року постановою Першого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу адвоката Залівного Іллі Олександровича задоволено, скасовано ухвалу Донецького окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2020 року по справі № 200/8905/20-а та направлено до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Давиденко Т.В. від 22 грудня 2020 року, відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання на 03 лютого 2021 року об 10 год. 00 хв.
03 лютого 2020 року довідкою було відкладено розгляд справи до 03 березня 2021 року на 10:00 у зв'язку з наданням пояснень.
Ухвалою суду від 22 лютого 2021 року прийнято до провадження адміністративну справу, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, витребувано копії та докази.
Розглянувши наявні заяви сторін по суті справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги та заперечення, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_1 від 07 вересня 1960 року.
Відповідно до Рішення Дзержинського міського суду Донецької області заяву заявника-адвоката Залівного Іллі Олександровича , який діє в інтересах заявника ОСОБА_1 про встановлення фатку смерті на тимчасово окупованій території України задоволено повністю. Встановлено факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, уродженця с. Олександрівка Мало-Архангельского району Орловської області, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Донецьку Донецької області, Україна.
Також, факт смерті ОСОБА_2 підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 виданим відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Павлоградському, Юр'ївському районах та місту Павлограду Головного територіального управління юстиції у Дніпропетровській області.
14 січня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до відповідача з заявою про виплату недоотриманої пенсії та надала копії документів, а саме:паспорту, довідки про присвоєння ідентифікаційного номеру, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, свідоцтво про шлюб, рішення по справі №225/7333/19, свідоцтво про смерть.
Листом від 04 березня 2020 року №0500-0304-8/3588 відповідач повідомив, що для отримання недоотриманої пенсії у комплекті наданих документів відсутня довідка про сумісне проживання з ОСОБА_4 на день його смерті. Для вирішення питання щодо отримання недоотриманої суми пенсії необхідно звернутися із вищезазначеною довідкою до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання, або до Головного управління.
Отже, як вбачається зі змісту позовної заяви, спірними питанням у справі є правомірність відмови виплатити недоотриманої пенсії померлого позивачу.
Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.
Закон України від 09 квітня 1991 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Згідно зі статтею 1 Закону № 1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Статтею 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до частини першою статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Військовослужбовці, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, які стали особами з інвалідністю за умов, передбачених цим Законом, набувають право на пенсію по інвалідності (частина друга статті 1 Закону № 2262-ХІІ).
Члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника (частина третя статті 1 Закону № 2262-ХІІ).
Питання виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера врегульовані статтею 61 Закону № 2262-ХІІ.
Згідно з частиною першою статті 61 Закону № 2262-ХІІ суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які належать до осіб, що забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника. Проте батьки і дружина (чоловік), а також члени сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, мають право на одержання цих сум і в тому разі, якщо вони не належать до осіб, які забезпечуються пенсією у разі втрати годувальника.
При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну. Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера (частини друга, третя статті 61 Закону № 2262-ХІІ).
Отже, згідно з наведеними приписами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми пенсії, що підлягали виплаті пенсіонерові з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом та членів їх сімей і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, не включаються до складу спадщини і виплачуються тим членам його сім'ї, які проживали разом із пенсіонером на день його смерті, якщо звернення за ними надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Абзацом третім пункту 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1), передбачено, що заява про виплату недоодержаної пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера подається членом його сім'ї до органів, що призначають пенсію, за місцем перебування на обліку померлого пенсіонера.
Згідно з абзацом першим пункту 2.26 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок № 22-1), для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, в якому перебував на обліку померлий пенсіонер, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки, документ, що посвідчує особу заявника.
Крім того за документ, що засвідчує родинні стосунки, приймаються паспорт, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, довідки про склад сім'ї, а також рішення суду (пункт 2.16 Порядку № 22-1).
Відповідно до свідоцтва про шлюб Серії НОМЕР_1 ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 .
Також за документ, що засвідчує місце проживання особи, приймаються: паспорт або документ відповідних органів з місця проживання (реєстрації), у тому числі органів місцевого самоврядування. Іноземці та особи без громадянства подають також посвідку на постійне проживання (пункт 2.22 Порядку № 22-1).
Отже, згідно з наведеними приписами чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суми недоотриманої пенсії виплачуються членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, а вразі відсутності членів сім'ї, або у разі не звернення ними за виплатою вказаної суми в шестимісячний строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Абзацом першим частини другої, частиною четвертою статті 3 Сімейного кодексу України визначено, що сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Члени сім'ї - особи, які перебувають у шлюбі, а також їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням, інші особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки (крім осіб, взаємні права та обов'язки яких не мають характеру сімейних), у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі (абзац шістнадцятий частини першої статті 1 Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції»).
Відповідно до частини другої статті 64 Житлового Кодексу Української РСР до членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство.
Згідно паспорту ОСОБА_2 Серія НОМЕР_3 , останній був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Як вбачається з паспорту позивача Серія НОМЕР_4 , ОСОБА_1 також зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
З огляду на вищевикладене, судом встановлено, що позивач є дружиною, яка проживала разом з ОСОБА_2 на день його смерті, а тому вона має право на виплату недоотриманих за життя померлого чоловіка, належних йому сум пенсії за всі періоди невиплати йому пенсії у відповідності до статей 46 та 52 Закону № 1058-IV.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що вся недоотримана пенсія померлого пенсіонера ОСОБА_2 має бути виплачена позивачу.
Наведене свідчить, що право позивача на отримання недоотриманої пенсії померлого чоловіка порушено, а дії відповідача щодо відмови у виплаті позивачу недоотриманої пенсії померлого батька були протиправними.
З урахуванням наведеного, на думку суду у спірних правовідносинах відповідач діяв з порушенням меж повноважень, визначених Законами України, необґрунтовано та не пропорційно, чим порушив вимоги ст. 18 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, за якими органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в тому числі, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано і пропорційно.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до довідки №362/03-1-14 від 03 березня 2021 року ОСОБА_2 не нараховано та не виплачено пенсію з грудня 2014 року по вересень 2019 року, а отже позовна вимога в частині виплати недоотриманої пенсії в розмірі 96435,73 грн. задоволенню не підлягає. Також вбачаються розбіжності щодо дати припинення виплати пенсії, а саме позивач вказує, що виплату пенсії було припинено саме з листопада 2014 року але як стало відомо з вищезазначеної довідки виплата пенсії припинена з грудня 2014 року.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволенні даної позовної вимоги.
Щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року та Постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб»,здійснення доплати ОСОБА_1 допомоги на поховання, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, регулюються нормами Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992р. «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Зазначеним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
За приписами ч. 18 ст. 43 Закону №2262-XII у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63 Закону.
Відповідно до ст. 63 Закону №2262-XII, у редакції, чинній з 1 січня 2017 року, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.
21 лютого 2018 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови КМУ №704.
Пунктом 2 Постанови КМУ №103 встановлено, що виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-ХІІ умови, порядок та розміри вказаного перерахунку визначені Постановою КМУ №103, якою постановлено здійснити перерахунок призначених до 1 березня 2018 року на підставі вказаного Закону пенсій з 1 січня 2018 року.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_2 з заявою про перерахунок пенсії не звертався, відповідачем перерахунок та нарахування пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року та Постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» не здійснювалось. Дії відповідача щодо перерахунку пенсії у відповідності до Постанови КМУ № 103 ОСОБА_2 , за життя у судовому порядку не оскаржував.
Оскільки, матеріали справи не містить доказів щодо перерахунку та нарахування відповідачем ОСОБА_2 відповідних сум пенсії за його життя, вказані виплати не можуть вважатись сумою пенсії, що підлягають виплаті пенсіонеру, у розумінні ст.. 61 Закону 2262 тому позовна вимога позивача щодо зобов'язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року та Постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб»,здійснення доплати ОСОБА_1 допомоги на поховання задоволенню не підлягає.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 01 вересня 2020 року по справі №200/424/20-а.
За таких обставин, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову відповідач суду не надав, а отже, з метою ефективного захисту прав позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог, самостійно обравши спосіб захисту, який відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, а саме визнати протиправною відмову відповідача викладену у листі №0500-0304-8/3588 від 04 березня 2020 року щодо виплати недоотриманої пенсії позивачу за померлого чоловіка ОСОБА_2 за період з грудня 2014 року по вересень 2019 року та зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоотриману за життя пенсію ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю починаючи з грудня 2014 року по вересень 2019 року включно.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з такого.
Позивачем бум сплачений судовий збір у розмірі 1681,60 грн., що підтверджується квитанцією від 26 вересня 2020 року №30.
Відповідно до ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області викладену у листі №0500-0304-8/3588 від 04 березня 2020 року щодо виплати ОСОБА_1 недоотриманої пенсії за померлого чоловіка ОСОБА_2 за період з грудня 2014 року по вересень 2019 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) недоотриману за життя пенсію ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю з грудня 2014 року по вересень 2019 року включно.
У задоволенні позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність щодо не здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям», що стало передумовою порушення прав позивача у вигляді виплати зменшеного розміру виплати допомоги на поховання та зобов'язання провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 на виконання Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяким іншим категоріям», затвердженого Постановою КМУ №45 від 13 лютого 2008 року та Постанови КМУ №103 від 21 лютого 2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб»,здійснення доплати ОСОБА_1 допомоги на поховання - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецької області (місцезнаходження: Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, буд. 3; код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_5 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцевих положень" Кодексу адміністративного судочинства України, суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя М.М. Крилова