Код суду 233 № 233/1315/21
30 березня 2021 року м. Костянтинівка
Суддя Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області Леміщенко О.О., розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, які надійшли з Прикордонної комендатури швидкого реагування «Краматорськ» Краматорського прикордонного загону Східного регіонального управління Прикордонної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в смт Літин Літинського району Вінницької області, громадянина України, військове звання - старший сержант, обіймає посаду інспектора прикордонної служби 3 категорії - помічника гранатометника 2 відділення інспекторів прикордонної служби 3 прикордонної застави Прикордонної комендатури швидкого реагування «Краматорськ» Краматорського прикордонного загону, зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, і якому роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, -
Визначення засад оборони України та підготовки держави до оборони, порядок та підстави призову на військову службу, умови її проходження, правове регулювання соціального і правового статусу військовослужбовців визначаються Законом України «Про оборону України», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Законом України «Про військовий обов'язок та військову службу». Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», Указами Президента України та іншими підзаконними актами.
За змістом статті 3 Закону України «Про оборону України» підготовка держави до оборони в мирний час включає, зокрема, забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів підготовленими кадрами, озброєнням, військовою та іншою технікою, продовольством, речовим майном, іншими матеріальними та фінансовими ресурсами; розвиток військово-технічного співробітництва з іншими державами з метою забезпечення Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, та правоохоронних органів озброєнням, військовою технікою і майном, які не виробляються в Україні; підготовку національної економіки, території, органів державної влади, органів військового управління, органів місцевого самоврядування, а також населення до дій в особливий період.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування. Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань. Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано. Демобілізація - комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати мирного часу (стаття 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).
Таким чином, особливий період закінчується з прийняттям Президентом України відповідного рішення про переведення усіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу.
Рішень про закінчення такого періоду на час розгляду справи Президент України не приймав, тобто, особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» і до теперішнього часу.
10.03.2021 року в період часу з 09-00 год. по 21-00 год. інспектор прикордонної служби 3 категорії - помічник гранатометника 2 відділення інспекторів прикордонної служби 3 прикордонної застави Прикордонної комендатури швидкого реагування «Краматорськ» Краматорського прикордонного загону старший сержант ОСОБА_1 виконував службові обов'язки в прикордонному наряді «Контрольний пост» на блокпості №17, що розташований на південній околиці м. Костянтинівка Донецької області та о 13-20 год. цього дня безпідставно передав групову зброю РПГ-7В та 5 пострілів до нього , отриману ним для несення служби, на тимчасове зберігання капітану ОСОБА_2 , тим самим знизив готовність до дій та порушив заборону залишати зброю без нагляду передавати іншим особам, в період особливого стану, чим порушив вимоги ст.ст. 11, 17 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, ст. 11 гл. 2 р. 2 Інструкції про службу прикордонних нарядів ДПЗС, затвердженої наказом МВС від 19.10.2015 року №1261, п. 6 Розпорядження начальника Краматорського прикордонного загону від 05.03.2021 року №27.
Таким чином, ОСОБА_1 порушив правила поводження зі зброєю та боєприпасами в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-19 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні даного правопорушення визнав у повному обсязі, пояснив, що він дійсно 10.03.2021 року ніс службу в наряді на блокпості №17 в м. Костянтинівка Донецької області. Протягом 12 годин він не знімав бронежилету та не залишав виданої йому стрілецької зброї та боєприпасів до неї, виконуючи при цьому свої посадові обов'язки, і це було дуже важко. Отримана ним групова зброя - РПГ-7В та боєприпаси до неї важить близько 65 кг, тому постійно тримати їх при собі протягом 12 годин є фізично неможливим, в зв'язку з чим він поклав її у замкнений броньований автомобіль та постійно перебував поруч, жодна стороння особа доступу до зброї не мала. Розуміє, що порушив вимоги Статуту та Інструкції, розкаявся, зобов'язався в подальшому не допускати правопорушень.
Вислухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що обставини, викладені в протоколі про військове адміністративне правопорушення серії ДЛРУ №123437 від 29 березня 2021 року, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, і вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-19 КУпАП, є доведеною.
Але, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який позитивно характеризується за місцем несення служби, ставлення до вчиненого, а також той факт, що вчинене адміністративне правопорушення не мало шкідливих наслідків для суспільства, вважаю за можливе звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності в зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Відповідно до ч. 2 ст. 284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття справи про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст. ст. 22, 172-19, 284 КУпАП, -
ОСОБА_1 звільнити від адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 172-19 КУпАП в зв'язку з малозначністю вчиненого адміністративного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених ч. 5 ст. 7 та ч. 1 ст. 287 КУпАП. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області.
Суддя О. О. Леміщенко