29 березня 2021 року Справа № 280/8166/20 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Стовбур А.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:
1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача, викладене у формі повідомлення №0800-0217-8/28549 від 17.06.2020, про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах;
2) зобов'язати відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з часу звернення із заявою про призначення пенсії за віком, а саме з 02.06.2020, зарахувавши період роботи з 22.03.1988 по 23.02.1993 в Оріхівському райагробуді та з 24.02.1993 по 10.05.2000 в Оріхівському «Агробуд ЛТД» на посаді муляра.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначає, що 02.06.2020 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV), однак відповідач відмовив у задоволенні заяви через відсутність необхідного страхового стажу. Позивач не погоджується з такою відмовою, оскільки вважає, що стаж його роботи на момент звернення із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах є достатнім для призначення пенсії. Просить позов задовольнити.
Ухвалою суду від 17 листопада 2020 року відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області належним чином засвідчену копію рішення Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року, яким ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 2 статті 114 Закону №1058-IV.
10.12.2020 на виконання ухвали суду від 17 листопада 2020 року в частині витребування доказів Управлінням надано до суду належним чином засвідчену копію рішення Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року.
11.12.2020 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх.№60454), в якому заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що 02 червня 2020 року позивач звернувся до Управління із заявою про призначення пенсії. За наслідками розгляду заяви позивача та доданих до неї документів Управлінням прийнято рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року, яким відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно з пунктом 1 статті 26 Закону №1058-IV, оскільки особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та при наявності відповідного страхового стажу. Таким чином, у зв'язку з тим, що позивач не досяг віку, передбаченого статтею 26 Закону №1058-IV, то відсутні підстави для призначення йому пенсії за віком. Щодо призначення позивачу пенсії відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV, вказує, що відповідно до записів в трудовій книжці позивача останній працював на посаді муляра з 22 березня 1988 року по 23 лютого 1993 року в Оріхівському райагробуді та з 24 лютого 1993 року по 10 травня 2020 року в Оріхівському «Агробуд ЛТД», однак, відповідні документи, які підтверджували пільговий характер роботи позивачем надані не були. Таким чином, за результатами вивчення наданих позивачем документів не встановлено характер та умови виконаної позивачем роботи на посаді, яка передбачена Списком №2, що свідчить про відсутність підстав для зарахування позивачу до пільгового стажу період роботи з 22 березня 1988 року по 23 лютого 1993 року в Оріхівському райагробуді та з 24 лютого 1993 року по 10 травня 2020 року на посаді муляра. Просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 13.01.2021 розгляд справи вирішено здійснювати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 08.02.2021. Крім того, витребувано від відповідача: належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 02.06.2020 та доданих до неї документів у повному обсязі; - інформацію стосовно розбіжностей у причинах відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, викладених у рішенні Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року, та викладених у листі (повідомленні) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 17 червня 2020 №0800-0217-8/28549.
03.02.2021 на виконання ухвали суду від 13.01.2021 відповідач надав до суду витребувані документи та інформацію.
Ухвалою суду від 08.02.2021 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.03.2021.
У судове засідання 01.03.2021 учасники справи не з'явились, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином, позивач та відповідач 01.03.2021 звернулись до суду із клопотаннями (заявами) про розгляд справи в порядку письмового провадження.
У відповідності до частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження.
На підставі наявних у суду матеріалів встановлено такі обставини.
02 червня 2020 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком.
Рішенням Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії згідно пункту 1 статті 26 Закону №1058-IV. Відмова мотивована тим, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та при наявності відповідного страхового стажу. Відповідно до наданих документів страховий стаж ОСОБА_1 складає 38 років 10 місяців 26 дні. Право на пенсію ОСОБА_1 набуде після досягнення пенсійного віку.
Листом від 17.06.2020 №0800-0217-8/28549 позивача повідомлено, що Відділом з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 2 статті 114 Закону №1058-IV через відсутність на момент звернення необхідного стажу роботи на пільгових умовах, наявність якого дає право на пенсію за віком. У листі зазначено, що згідно запису в трудовій книжці НОМЕР_2 позивач працював муляром з 22 березня 1988 року по 23 лютого 1993 року в Оріхівському райагробуді та з 24 лютого 1993 року по 10 травня 2020 року в Оріхівському «Агробуд ЛТД». Проте, відповідні документи, які б підтверджували пільговий характер роботи відсутні. За результатами вивчення записів трудової книжки та архівних довідок не встановлено характер та умови виконаної позивачем роботи на посаді, яка передбачена Списком №2. Зарахувати позивачу період роботи муляром до пільгового стажу немає правових підстав.
Не погодившись з відмовою у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 2 статті 114 Закону №1058-IV, викладеної у листі від 17.06.2020 №0800-0217-8/28549, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, регулює Закон №1058-IV.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок; з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок; з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок; з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок; з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок; з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи; жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Частиною 1 статті 44 Закону №1058-IV передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Процедура подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058-IV врегульована Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1) (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до положень пунктів 1.1, 1.2 Порядку №22-1 заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об'єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації). Заява про призначення пенсії працюючим особам, а також членам сім'ї у зв'язку з втратою годувальника подається заявником до органу, що призначає пенсію, через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа) за місцезнаходженням такого підприємства, установи або організації. За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації) або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, або законного представника.
За положеннями пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
За змістом пунктів 4.1, 4.2 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 4), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Відповідно до пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Пунктом 4.7 Порядку №22-1 визначено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Проаналізувавши наведені норми права, суд дійшов висновку про те, що чинним законодавством передбачено спеціальний порядок призначення пенсії, який є обов'язковим та передбачає дві складові: звернення особи із заявою про призначення пенсії встановленої форми, прийняття органом Пенсійного фонду України відповідного рішення за наслідками розгляду такої заяви.
При цьому, виконуючи обов'язок держави щодо забезпечення реалізації права особи на соціальний захист, територіальний орган Пенсійного фонду в межах наданих йому повноважень та відповідно до пенсійного законодавства повинен сприяти такій особі у реалізації права на призначення їй пенсії, зокрема, шляхом перевірки правильності оформлення заяви, відповідності викладених у ній відомостей, змісту і належності оформлення доданих до заяви документів, а у випадку їх невідповідності, роз'яснювати такій особі її права, вимагати додаткові документи, передбачені законодавством, а також надавати строк для усунення вказаних недоліків.
Звернувшись до суду із цим позовом, позивач визначив підставами позову незгоду з відмовою у призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV) (Список 2), яка викладена у листі від 17.06.2020 №0800-0217-8/28549.
Зазначене зумовлено тим, що у повідомленні від 17.06.2020 №0800-0217-8/28549 відповідач посилався на те, що Відділом з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області розглянуто документи позивача, надані разом із заявою щодо призначення пенсії за віком по Списку №2 та прийнято рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно пункту 2 статті 114 Закону №1058-IV, через відсутність на момент звернення необхідного стажу роботи на пільгових умовах, наявність якого дає право на пенсію за віком.
Разом з тим, як встановлено судом, рішенням Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на підставі пункту 1 статті 26 Закону №1058-IV, у зв'язку з відсутністю необхідного віку, передбаченого вказаною нормою, тобто недосягненням загального пенсійного віку.
Таким чином, рішення Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову в призначенні пенсії за віком та повідомлення про прийняте рішення від 17.06.2020 №0800-0217-8/28549 містять посилання на різні підстави відмови в призначенні пенсії, при цьому такі розбіжності є суттєвими, оскільки стосуються різних видів пенсії - за віком на пільгових умовах (пункт 2 статті 114 Закону №1058-IV ) та за віком у зв'язку із досягненням загального пенсійного віку (пункт 1 статті 26 Закону №1058-IV).
З метою усунення такої невизначеності щодо підстав відмови позивачу в призначенні пенсії (у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу чи у зв'язку з недосягненням загального пенсійного віку), а також для повного та всебічного з'ясування обставин справи, у тому числі стосовно питання, за яким видом пенсії звертався позивач (на загальних підставах чи на пільгових умовах за Списком №2), ухвалою суду від 13.01.2021 витребувано від відповідача докази по справі, а саме: належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 02.06.2020 та доданих до неї документів у повному обсязі; - інформацію стосовно розбіжностей у причинах відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, викладених у рішенні Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року, та викладених у листі (повідомленні) Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 17 червня 2020 №0800-0217-8/28549.
На виконання вимог ухвали суду від 13.01.2021 Управління надало до суду, крім іншого, копію заяви позивача про призначення пенсії за віком від 02.06.2020, де у графі - вид пенсія зазначено «за віком» без конкретизації умов призначення (на загальних чи пільгових умовах).
Також відповідач надав до суду інформацію, згідно з якою 02.06.2020 Оріхівський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийняв заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком та додані до неї документи. В електронній картці звернення була зазначена особливість призначення пенсії - Список №2 стаття 13. При цьому, відповідні документи які підтверджували пільговий характер роботи ОСОБА_1 не надані. Для прийняття рішення про призначення пенсії ОСОБА_1 всі документи в електронному вигляді були направлені до відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області. У зв'язку з тим, що документи, які б підтверджували пільговий характер роботи ОСОБА_1 були відсутні, то відділом з питань призначення пенсій прийнято рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову у призначенні пенсії згідно з пунктом 1 статті 26 Закону №1058-IV, оскільки особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років та при наявності відповідного страхового стажу. Також відповідач повідомив про те, що у першому абзаці листа від 17.06.2020 №0800-0217-8/28549, який направлено позивачу відділом обслуговування громадян, помилково зазначено, що прийнято рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з пунктом 2 статті 114 Закону №1058-IV, проте в частині пояснення неможливості призначенні пенсії за віком на пільгових умовах цей лист відповідає дійсності.
Таким чином, судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача за призначенням пенсії на пільгових умовах за Списком №2.
Вказана обставина визнається сторонами та у відповідності до частини 1 статті 78 КАС України не підлягає доказуванню.
На користь вказаного також свідчить і наданий відповідачем до матеріалів справи скріншот електронного звернення ОСОБА_1 , в якому у колонці «особливість» зазначено «Список №2 стаття 13».
Разом з тим, як встановлено судом, за наслідком розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та доданих до неї документів, відповідач безпідставно відмовив позивачу в призначенні пенсії за віком на загальних підставах відповідно до пункту 1 пункту 1 статті 26 Закону №1058-IV, не встановивши при цьому наявність чи відсутність у позивача пільгового стажу за Списком №2, а зазначивши про відсутність загального пенсійного віку, про що позивач не просив.
Твердження відповідача про те, що рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком підставі пункту 1 пункту 1 статті 26 Закону №1058-IV прийнято з мотивів відсутності документів, які підтверджують пільговий характер роботи ОСОБА_1 , суд оцінює критично, оскільки відсутність документів, які підтверджують пільговий характер роботи позивача не є підставою для розгляду його заяви по суті за іншим підвидом пенсії.
Суд зазначає, що за відсутності необхідних документів для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 відповідач не був позбавлений можливості реалізувати надане йому Порядком №22-1 право вимагати від позивача необхідні документи на підтвердження такого стажу.
Підсумовуючи вищенаведене, суд доходить до висновку, що приймаючи рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову позивачу у призначенні пенсії за віком підставі пункту 1 пункту 1 статті 26 Закону №1058-IV відповідач діяв не у межах повноважень та у спосіб, що визначені чинним законодавством, а також без належного з'ясування всіх обставин, які є необхідними для прийняття рішення, у зв'язку з чим таке рішення є протиправним.
Згідно з частиною 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В межах розгляду даної справи судом встановлено, що порушення прав позивача відбулось внаслідок прийняття Управлінням протиправного рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року про відмову в призначенні пенсії.
При цьому щодо повідомлення, викладеного у листі №0800-0217-8/28549 від 17 червня 2020 року, суд зазначає, що відповідно до Порядку №22-1 направлення такого повідомлення зумовлено прийняттям рішення за наслідками розгляду заяви про призначення пенсії, а тому, хоча воно і не відповідає змісту рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року, однак відокремлено від рішення про відмову в призначенні пенсії само по собі не несе для позивача будь-яких правових наслідків.
Таким чином, належним способом захисту порушеного права в межах спірних правовідносин є скасування рішення №084750004167 від 04 червня 2020 року, а не повідомлення, викладеного у листі №0800-0217-8/28549 від 17 червня 2020 року, а тому в цій частині суд дійшов висновку про наявність підстав для виходу за межі позовних вимог.
Вирішуючи позовні вимоги про зобов'язання відповідача призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з часу звернення із заявою про призначення пенсії за віком, а саме з 02.06.2020, зарахувавши період роботи з 22.03.1988 по 23.02.1993 в Оріхівському райагробуді та з 24.02.1993 по 10.05.2000 в Оріхівському «Агробуд ЛТД» на посаді муляра, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 245 КАС України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.
Частиною 4 статті 245 КАС України встановлено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
У даній справі судом встановлено, що відповідач не розглянув належним чином заяву позивача про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, взагалі не навівши жодних обґрунтувань щодо наявності або відсутності підстав для її призначення.
Враховуючи, що встановлення підстав для призначення або відмови у призначенні пенсії відноситься до повноважень відповідача, і суд не може підміняти собою виконання таким органом покладених на нього функцій, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права у даному випадку є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні.
Згідно з частиною 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи вищевикладене, суд доходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 840,80 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд -
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Відділу з питань призначення пенсій Управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №084750004167 від 04 червня 2020 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 від 02 червня 2020 року, з урахуванням висновків суду, викладених у мотивувальній частині рішення.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору сумі 840,80 грн. (вісімсот сорок гривень 80 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повне найменування сторін та інших учасників справи:
Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м.Запоріжжя, пр.Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.
Повне судове рішення складено 29.03.2021.
Суддя М.О. Семененко