Україна
Донецький окружний адміністративний суд
18 березня 2021 р. Справа№200/3249/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Льговської Ю.М.,
секретаря судового засідання Мухіної Є.О.,
за участю представників сторін:
від позивача - Бубликова А.О.,
від відповідача - Голуб М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом Військової частини НОМЕР_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
20 березня 2020 року (згідно з відбитком поштового штампу на конверті) Військова частина НОМЕР_1 звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 03 березня 2020 року №0004243307 про збільшення суми грошового зобов'язання, у тому числі з військового збору в розмірі 465 213, 19 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 342 727, 54 грн та пені у розмірі 44 317, 64 грн.
Позовні вимоги вмотивовано протиправністю нарахування податковим органом військового збору на суми заробітної плати працівників військової частини, які не є військовослужбовцями, оскільки доходи останніх звільнено від оподаткування абзацом 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
Вважає, що між військовослужбовцями та працівниками військової частини, які не є військовослужбовцями, не може бути відмінності в підході звільнення від оподаткування, оскільки 1) і військовослужбовців, і працівників військової частини включено до особового складу військової частини, 2) ці дві категорії осіб мають однакові умови праці, 3) працівникам військової частини встановлена доплата в розмірі до 50 відсотків посадового окладу (ставки) за підтримку постійної бойової готовності військ (сил), асигнування якої здійснюється з Державного бюджету України на грошове утримання Збройних сил України та інших формувань, 4) вся Військова частина НОМЕР_1 з усім особовим складом залучена до антитерористичної операції та сил і засобів Об'єднаних сил, що підтверджує статус цих осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1166.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду суддею Бабіч С.І., відкрито провадження у справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
22 квітня 2020 року відповідач надав відзив на позов, в якому просив відмовити в позові з тих підстав, що 1) абзац 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України не звільняє доходи працівників військової частини від оподаткування військовим збором, оскільки працівники Військової частини НОМЕР_1 не є військовослужбовцями, нарахований на їх користь дохід підпадає під поняття заробітної плати та не може вважатись грошовим забезпеченням; 2) доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців Військової частини НОМЕР_1 у період з 01 травня 2018 року по 25 червня 2018 року не підпадають під дію вище наведеної норми, оскільки Військова частина НОМЕР_1 у цей період не була залучена до участі в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській і Донецькій областях, які здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил.
Повістками підготовче засідання відкладено з 27 квітня 2020 року на 18 травня 2020 року.
07 травня 2020 року позивач надав відповідь на відзив, в якому, крім доводів, наведених у позові, зазначив, що лише 27 червня 2018 року був підписаний Закон, який забезпечує продовження дії пільг зі сплати військового збору.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 травня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Повістками судове засідання відкладено з 01 червня 2020 року на 15 червня 2020 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15 червня 2020 року відкладено судове засідання, витребувано від відповідача письмові пояснення та відповідні докази того, чи віднесено працівників позивача, які не є військовослужбовцями (питання щодо відрахування військового збору із заробітної плати/грошового забезпечення яких є предметом даного позову), до особового складу Військової частини НОМЕР_1 , а якщо так, то надати належні докази на підтвердження вказаних обставин; письмові пояснення щодо того, чи була залучена Військова частина НОМЕР_1 до антитерористичної операції або чи була вона залучена до складу сил і засобів об'єднаних сил/операції ООС у період з 01 травня 2018 року до 25 червня 2018 року.
23 червня 2020 року позивачем надано письмові пояснення, в яких викладено аналогічні доводи тим, що зазначені у позові і відповіді на відзив.
26 червня 2020 року відповідачем надано письмові пояснення, в яких просив долучити до матеріалів справи таблиці 6 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам», в яких у графі 9 проставляється категорія застрахованої особи. Код категорії застрахованих осіб з ознакою 1 - це працівники, з ознакою 31 - військовослужбовці.
Повістками судові засідання відкладались на 30 червня 2020 року, 27 липня 2020 року.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 10 серпня 2020 року прийнято до провадження адміністративну справу суддею Льговською Ю.М., вирішено проводити розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
02 листопада 2020 року відповідачем надано клопотання, в якому просив долучити до матеріалів справи таблиці 1 та 4 щодо нарахування єдиного внеску, з яких вбачається, що нарахування здійснюється на заробітну плату (таблиця 1) або грошове забезпечення (таблиця 4), на підтвердження розмежування позивачем при поданні звітності грошового забезпечення та заробітної плати.
08 лютого 2020 року відповідачем надано таблицю нарахованих грошових зобов'язань за кожним із встановлених порушень.
24 лютого 2020 року позивачем надано письмові пояснення, де він зазначив, що наполягає на своїх вимогах з вище зазначених підстав.
17 березня 2021 року відповідачем подано клопотання про заміну Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 43142826) його правонаступником Головним управлінням ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187).
Оцінюючи заявлене клопотання, суд виходить з наступного.
На виконання Указу Президента України «Про невідкладні заходи з проведення реформ та зміцнення держави» від 08 листопада 2019 року № 837/2019 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Деякі питання територіальних органів державної податкової служби» від 30 вересня 2020 року № 893 (далі - постанова № 893), якою постановлено ліквідувати як юридичних осіб публічного права територіальні органи Державної податкової служби та утворити їх як відокремлені підрозділи.
Абзацом 3 пункту 2 вказаної постанови визначено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій.
30 вересня 2020 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис про створення відокремленого підрозділу - Головного управління ДПС у Донецькій області, 20 жовтня 2020 року - запис про припинення юридичної особи - Головного управління ДПС у Донецькій області в результаті її ліквідації (на сьогоднішній день знаходиться в стані припинення).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління ДПС у Донецькій області, затвердженого наказом Державної податкової служби України від 12 листопада 2020 року № 643, воно є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, та є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 43142826).
Наказом Державної податкової служби України «Про початок забезпечення здійснення територіальними органами ДПС повноважень та функцій» від 24 грудня 2020 року № 755 вирішено розпочати з 01 січня 2021 року здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30 вересня 2020 року № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893.
Отже, факт фактичного адміністративного правонаступництва є таким, що відбувся, а повноваження і функції юридичної особи - Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ: 43142826) передано новоутвореному відокремленому підрозділу.
За цих обставин підлягає задоволенню клопотання про процесуальне правонаступництво.
Дослідивши та оцінивши докази у справі, суд встановив такі обставини.
За містом витягу із наказу керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей від 14 травня 2015 року № 134 весь особовий склад Військової частини НОМЕР_1 включено до сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпеченні її проведення, з 16 квітня 2014 року.
Листом Військової частини НОМЕР_1 від 12 жовтня 2019 року № 2257, наданого на запит податкового органу, підтверджується, що на підставі наказу керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей від 30 квітня 2018 року № 121дск Військова частина НОМЕР_1 виведена із сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з 30 квітня 2018 року.
За містом витягу із наказу командувача Об'єднаних сил від 18 липня 2018 року №70дск весь особовий склад Військової частини НОМЕР_1 (військовослужбовці (працівники) Збройних Сил України) включено до сил і засобів, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській і Донецькій областях, з 26 червня 2018 року.
Отже, у період з 01 травня 2018 року по 25 червня 2018 року Військова частина НОМЕР_1 не була залучена до участі в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській і Донецькій областях, які здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил.
У період з 08 січня 2020 року по 27 січня 2020 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області проведено документальну позапланову виїзну перевірку Військової частини НОМЕР_1 з питань дотримання правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб та військового збору за період з 01 січня 2018 року по 30 червня 2019 року, за результатами якої складено акт від 03 лютого 2020 року № 149/05-99-33-07/ НОМЕР_2 .
Актом перевірки встановлено порушення підпункту 14.1.180 пункту 14.1 статті 14, статті 18, пункту 164.1 статті 164, підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164, підпунктів 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168, підпункту «а» пункту 176.2 статті 176, підпункту 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Порушення вказаних приписів виразилось:
1) у невключенні Військовою частиною НОМЕР_1 у період з 01 серпня 2018 року по 30 червня 2019 року до бази оподаткування військовим збором сум нарахованої заробітної плати працівників, які не є військовослужбовцями, в результаті чого не нараховано (не утримано) військовий збір на загальну суму 438 238, 06 грн.
2) ненарахуванні військового збору на доходи у вигляді грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України у період з 01 травня 2018 року по 25 червня 2018 року, коли Військова частина НОМЕР_1 не була залучена до участі в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській і Донецькій областях, які здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил, в результаті чого не нараховано (не утримано) військовий збір на загальну суму 26 975, 13 грн.
На підставі акта перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення від 03 березня 2020 року № 0004243307 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору в загальному розмірі 852 258, 37 грн, яке складається з 465 213, 19 грн податкового зобов'язання, 342 727, 54 грн штрафних (фінансових) санкцій та 44 317, 64 грн пені.
10 березня 2020 року вказане рішення отримано позивачем, що підтверджується реєстраційним штампом на супровідному листі.
Штрафні санкції застосовано на підставі пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам та аргументам учасників справи, суд виходить з наступного.
Абзацом 1 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України (далі - ПК України) тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлено військовий збір.
Відповідно до підпункту 1.6 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
З огляду на таке відсилання платники військового збору на підставі підпункту «а» пункту 176.2 статті 176 ПК України зобов'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету військовий збір у порядку, що стосується сплати податку на доходи фізичних осіб.
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту (підпункту 1.4 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України).
Підпунктами 168.1.1, 168.1.2, 168.1.5 пункту 168.1 статті 168 ПК України встановлено, що податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок […]. Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. […]. Якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.
Отже, базою оподаткування є оподатковуваний дохід.
База оподаткування конкретизована загальними положеннями статті 164 ПК України, що стосується сплати податку на доходи фізичних осіб.
Відповідно до пункту 164.1 статті 164 ПК України базою оподаткування є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (підпункту 164.2.1 пункту 164.2 статті 164 ПК України).
Отже, базою оподаткування є заробітна плата фізичних осіб.
Одночасно приписами абзаців 2, 3 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України визначено підстави звільнення від оподаткування військовим збором доходів деяких категорій осіб: «Тимчасово, на період проведення антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), не підлягають оподаткуванню військовим збором доходи у вигляді грошового забезпечення працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, […] та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС).
Порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором визначається Кабінетом Міністрів України».
На виконання абзацу 3 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором» від 30 грудня 2015 року № 1161 (далі - постанова Кабінету Міністрів України № 1161).
Абзацами 1-3 вказаної постанови встановлено, що «підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь:
в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції;
у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів Генерального штабу Збройних Сил України про залучення до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, витягів з наказів Командувача об'єднаних сил, командирів оперативно-тактичних угруповань про прибуття (вибуття) до (з) районів здійснення таких заходів.
Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків».
Проаналізувавши наведені норми, суд дійшов висновку, що конструкція абзацу 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України є нечіткою, а тому призвела до різного розуміння сторонами приписів цього абзацу в частині, чи підпадає під наведені пільги така категорія осіб як працівники Збройних Сил України у зв'язку з тим, що останні не отримують грошове забезпечення, а норма визначає звільнення від оподаткування військовим збором доходів у вигляді грошового забезпечення.
Разом з тим із змісту абзаців 2, 3 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України, постанови Кабінету Міністрів України № 1161 чітко простежується думка, що визначальним для визначення статусу осіб, на яких поширюється пільга, є їх участь в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.
Слід також зазначити, що абзац 3 постанови Кабінету Міністрів України № 1161 також як і абзац 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України виділяє 2 категорії осіб установ, організацій та підприємств, у складі яких 1) проходять службу чи 2) працюють особи, які беруть безпосередню участь.
Наказом керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей від 14 травня 2015 року № 134, наказом командувача Об'єднаних сил від 18 липня 2018 року №70дск весь особовий склад Військової частини НОМЕР_1 включено до сил і засобів антитерористичної операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській і Донецькій областях.
За змістом частини першої статті 5 Закону України «Про Збройні Сил України» від 06 грудня 1991 року № 1934-XIІ особовий склад Збройних Сил України складається з військовослужбовців і працівників Збройних Сил України.
Отже, матеріалами справи підтверджується участь працівників Військової частини НОМЕР_1 в антитерористичній операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що є підставою для звільнення їх від оподаткування військовим збором.
При аналізі поширення дії абзацу 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України на працівників військової частини, які не є військовослужбовцями, суд також враховує доводи позивача про те, що працівникам військової частини встановлена доплата в розмірі до 50 відсотків посадового окладу (ставки) за підтримку постійної бойової готовності військ (сил) на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про питання оплати праці окремих категорій працівників (невійськовослужбовців) Збройних Сил та інших військових формувань України» від 09 березня 1995 року № 167, асигнування якої здійснюється з Державного бюджету України на грошове утримання Збройних сил України та інших формувань.
Доводи відповідача про те, що абзац 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільняє від оподаткування військовим збором лише доходи у вигляді грошового забезпечення не приймаються судом до уваги, оскільки відповідачем не доведено, що до особового складу Військової частини НОМЕР_1 входять працівники Збройних Сил України, які отримують грошове забезпечення.
Крім того, матеріалами справи підтверджується та позивачем не оспорюється, що у період з 01 травня 2018 року по 25 червня 2018 року Військова частина НОМЕР_1 не була залучена до участі в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській і Донецькій областях, які здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил.
Так, наказом керівника антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей від 30 квітня 2018 року № 121дск Військова частина НОМЕР_1 виведена із сил і засобів, які залучаються та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, з 30 квітня 2018 року;
наказом командувача Об'єднаних сил від 18 липня 2018 року №70дск весь особовий склад Військової частини НОМЕР_1 (військовослужбовці (працівники) Збройних Сил України) включено до сил і засобів, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Луганській і Донецькій областях, з 26 червня 2018 року.
Таким чином, у спірний період з 01 травня 2018 року по 25 червня 2018 року відсутній відповідний наказ, який би підтверджував статус особового складу Військової частини НОМЕР_1 з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 1161.
Разом з тим суд дійшов висновку, що такий наказ не міг бути прийнятий за умови відсутності відповідного правового врегулювання.
Лише Законом України від 19 червня 2018 року № 2463-VIII, який набув чинності 04 липня 2018 року, абзац другий підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України після слів «на період проведення антитерористичної операції» доповнено словами «та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС)» та доповнити словами «та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС)».
При цьому абзац 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України прямо передбачає поширення його дії на минулий період - з 01 травня 2018 року.
Таким чином, враховуючи поширення дії абзацу 2 підпункту 1.7 пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України на минулий період, суд дійшов висновку, що слід застосовувати відповідні пільги до військовослужбовців у період з 01 травня 2018 року по 25 червня 2018 року без наявності наказу командувача Об'єднаних сил за умови прийняття його після вирішення питання щодо правового врегулювання.
З огляду на наведене обґрунтування суд дійшов висновків про неправомірність донарахування відповідачем військового збору, що є підставою, у свою чергу, для визнання протиправності застосування штрафних санкцій та нарахування пені.
Отже, позовні вимоги про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 03 березня 2020 року №0004243307 про збільшення суми грошового зобов'язання, у тому числі з військового збору в розмірі 465 213, 19 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 342 727, 54 грн та пені у розмірі 44 317, 64 грн підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову та відстрочення сплати позивачем судового збору в розмірі 12 783, 88 грн до прийняття судового рішення у справі, сума судового збору підлягає стягненню з відповідача на користь бюджету.
Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 295 КАС України, -
Замінити відповідача Головне управління ДПС у Донецькій області (ЄДРПОУ: 43142826, місцезнаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) його правонаступником - Головним управлінням ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187, місцезнаходження: вул. Італійська (Центральний район), буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515).
Адміністративний позов Військової частини НОМЕР_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 03 березня 2020 року № 0004243307 про збільшення суми грошового зобов'язання з військового збору в загальному розмірі 852 258, 37 грн, яке складається з 465 213, 19 грн податкового зобов'язання, 342 727, 54 грн штрафних (фінансових) санкцій та 44 317, 64 грн пені.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (код ЄДРПОУ ВП: 44070187, місцезнаходження: вул. Італійська (Центральний район), буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область, 87515) на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України, за наступними реквізитами: рахунок - UA 908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ - 26255795, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) код банку 899998, отримувач - ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 12 783 (дванадцять тисяч сімсот вісімдесят три) гривні 88 (вісімдесят вісім) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено 29 березня 2021 року.
Суддя Ю.М. Льговська