30 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17554/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Світязької сільської ради Шацького району Волинській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся з позовом до Світязької сільської ради Шацького району Волинській області (далі - відповідач, Світязька сільська рада) про визнання протиправним та скасування рішення від 12.10.2020 №67/40 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 », відповідно до якого вирішено відмовити в наданні згоди Головному управлінню Держгеокадастру у Волинській області на надання дозволу ОСОБА_1 на розробку документації із землеустрою, на підставі якої земельна ділянка орієнтованою площею 1,9996 га для ведення особистого селянського господарства (сільськогосподарського призначення державної власності), яка розташована за межами населених пунктів Світязької сільської ради в зв'язку із відсутністю необхідних голосів «за»; зобов'язання повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтованою площею 1,9996 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Світязької сільської ради, з урахуванням висновків суду.
Позовні вимоги мотивовані тим, що з метою реалізації свого права на безоплатне отримання земельної ділянки ОСОБА_1 звернувся до Світязької сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтованою площею 1,9936 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Світязької сільської ради. Позивач зазначає, що до відповідної заяви були додані графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та копії паспорта, ідентифікаційного номеру. Тобто, позивачем були виконанні усі умови, визначені ч.6. статті 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).
В подальшому позивач отримав рішення Світязької сільської ради №67/40 від 12.10.2020 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 », відповідно до якого було вирішено: «Відмовити в наданні згоди Головному управлінню Держгеокадастру у Волинській області на надання дозволу ОСОБА_1 на розробку документації із землеустрою, на підставі якої земельна ділянка орієнтованою площею 1,9996 га для ведення особистого селянського господарства (сільськогосподарського призначення державної власності), яка розташована за межами населених пунктів Світязької сільської ради в зв'язку із відсутністю необхідних голосові «за».
Позивач вважає рішення Світязької сільської ради №67/40 від 12.10.2020 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 », яке було прийняте на сесії сьомого скликання, протиправним та таким, що порушує його права та інтереси, а отже і підлягає скасуванню, оскільки неотримання позивачем дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстав, не передбачених чинним законодавством, позбавляє можливості здійснювати подальше законне оформлення права на земельну ділянку. З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою суду від 31.12.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.100).
Відповідач не скористався своїм правом подачі відзиву на позовну заяву, вимоги ухвали суду від 31.12.2020 про витребування документів, які стали підставою для прийняття оскаржуваного рішення, заяви ОСОБА_2 та доданих до неї документів, не виконав.
В силу вимог частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 звернувся Світязької сільської ради із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтованою площею 1,9936 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Світязької сільської ради. До вказаної заяви позивач додав графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки та копії паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (а.с.16-17).
Рішенням від 12.10.2020 №67/40 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 » Світязької сільської ради відмовила в наданні згоди Головному управлінню Держгеокадастру у Волинській області на надання дозволу ОСОБА_1 на розробку документації із землеустрою, на підставі якої земельна ділянка орієнтованою площею 1,9996 га для ведення особистого селянського господарства (сільськогосподарського призначення державної власності), яка розташована за межами населених пунктів Світязької сільської ради в зв'язку із відсутністю необхідних голосові «за» (а.с.12).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Згідно із статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною першою статті 3 ЗК України встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту «б» частини першої статті 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно із частинами першою-третьою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема, одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом «в» частини першої статті 121 ЗК України передбачено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах, зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Як передбачено частиною четвертою статті 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до частини шостої статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною сьомою статті 118 ЗК України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Так, згідно зі статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, серед інших, вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Відповідно до другої, третьої, шостої частин статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос. Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням. Результати поіменного голосування підлягають обов'язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації». На офіційному веб-сайті ради розміщуються в день голосування і зберігаються протягом необмеженого строку всі результати поіменних голосувань. Результати поіменного голосування є невід'ємною частиною протоколу сесії ради. Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави зробити висновок, що ЗК України визначено перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Цей перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним. Водночас, вмотивована відмова має містити пояснення з вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 ЗК України.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 18 жовтня 2018 року у справі №813/481/17, від 18 жовтня 2018 року справі №527/43/17, від 25 лютого 2019 року у справі №347/964/17 та від 22 квітня 2019 року у справі №263/16221/17.
Таким чином, за результатами розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства відповідач зобов'язаний був у місячний строк прийняти одне з таких рішень: про надання дозволу або про відмову у наданні відповідного дозволу із зазначенням причин відмови.
З матеріалів справи вбачається, що позивач у встановленому законодавством порядку звернувся до Світязької сільської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 1,9936 га, яка знаходиться на території Світязької сільської ради. До заяви позивачем було додано: графічні матеріали, місця розташування бажаної для відведення земельної ділянки, копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера (а.с.13-16).
Отже, матеріалами справи підтверджено, що позивач разом із заявою подав вичерпний перелік документів, встановлений ЗК України.
Разом з тим, з протоколу шістдесят сьомої сесії сільської ради сьомого скликання Світязьської сільської ради від 12.10.2020 вбачається, що слухали заяву гр. ОСОБА_2 про надання згоди Головному управлінню Держгеокадастру у Волинській області на надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,9996 га для ведення особистого селянського господарства (сільськогосподарського призначення державної власності), яка розташована за межами населених пунктів Світязьської сільської ради. За результатами голосування: «За» - 0, «Проти» - 12, «Утримались» - 0 (а.с.44).
Таким чином, сільська рада вирішила питання, яке не стосувалось предмету заяви ОСОБА_1 , оскільки у поданій заяві позивач просив надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,9996 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території саме Світязької сільської ради.
Суд зазначає, що відповідач не подав належних та допустимих доказів того, що у поданій заяві ОСОБА_1 просив надати згоду Головному управлінню Держгеокадастру у Волинській області на надання дозволу на розробку документації із землеустрою.
При цьому суд зауважує, що чинним на момент прийняття спірного рішення розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад» було передбачено Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру починаючи з 1 лютого 2018 р. забезпечити, зокрема, здійснення до передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності під час передачі в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність за погодженням з об'єднаними територіальними громадами (шляхом прийняття відповідною радою рішення згідно із статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Отже, лише в разі вирішення органом Держгеокадастру питання про передачу у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності відбувалося відповідне погодження з об'єднаними територіальними громадами.
Матеріали справи не містять доказів того, що за отриманням дозволу на розробку проекту землеустрою позивач звертався в Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, яке в свою чергу зверталось до Світязької сільської ради за отриманням відповідного погодження.
В даному випадку звернення ОСОБА_2 було адресоване Світязькій сільській раді, стосувалось надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 1,9996 га для ведення особистого селянського господарства (сільськогосподарського призначення державної власності), яка розташована за межами населених пунктів Світязьської сільської ради, однак відповідач вирішив заяву позивача не по суті поставленого питання та не прийняв відповідного рішення в порядку, визначеному частиною сьомою статті 118 ЗК України.
Таким чином, оскільки заява ОСОБА_2 не була розглянута сільською радою належним чином, а саме, відповідачем не було вирішено по суті поставлене у заяві питання, суд дійшов висновку, що рішення Світязьської сільської ради від 12.10.2020 №67/40 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 » слід визнати протиправним та скасувати, зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про надання такого дозволу з врахуванням правової позиції, висловленої судом у даному рішенні.
Згідно із частиною першою статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання своїх зобов'язань у межах відповідної справи.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.12.2019 у справі №812/333/17.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд вважає за необхідне встановити судовий контроль за виконанням рішення суду у даній справі, зобов'язавши Світязьку сільську раду подати до суду звіт про виконання рішення суду протягом тридцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в розмірі 840,80 грн, сплачений згідно з квитанцією від 20.12.2020 №55103 (а.с.11).
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Земельного кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Світязької сільської ради Шацького району Волинській області від 12.10.2020 №67/40 «Про розгляд заяви гр. ОСОБА_1 ».
Зобов'язати Світязьку сільську раду Шацького району Волинській області (44021, Волинська обл., Шацький р-н, с.Світязь, вул.Жовтнева, 68, код ЄДРПОУ 04334198) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки орієнтованою площею 1,9996 га, для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Світязької сільської ради, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Світязької сільської ради Шацького району Волинській області (44021, Волинська обл., Шацький р-н, с.Світязь, вул.Жовтнева, 68, код ЄДРПОУ 04334198) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 840,80 грн (вісімсот сорок грн 80 коп).
Зобов'язати Світязьку сільську раду Шацького району Волинській області (44021, Волинська обл., Шацький р-н, с.Світязь, вул.Жовтнева, 68, код ЄДРПОУ 04334198) подати до суду звіт про виконання судового рішення у даній справі протягом тридцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій