30 березня 2021 року ЛуцькСправа № 140/17626/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо незаконної невиплати доплати до пенсії в сумі 6877,76 грн та зобов'язання виплатити дану суму.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в квітні 2018 року на підставі довідки Ліквідаційної комісії УМВС України у Волинській області був проведений перерахунок пенсії позивача та розмір перерахованої пенсії склав 8136,43 грн. Однак відповідач впродовж січня-квітня 2018 року виплачував суму пенсії в меншому розмірі, а саме 6416,99 грн, внаслідок чого виникла недоплата в розмірі 6877,76 грн, яку позивач просить зобов'язати виплатити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 31.12.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
У поданому до суду відзиві представник відповідача заперечив позов ОСОБА_1 та зазначив, що станом на 01.01.2018 пенсія позивача становила 6416,99 грн. На підставі довідки УМВС України у Волинській області ГУ ПФУ у Волинській області 02.04.2018 провело перерахунок пенсії позивача та визначило її розмір в сумі 13730,00 грн. 12.04.2018 УМВС України у Волинській області надало нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , внаслідок чого 18.04.2018 був проведений перерахунок пенсії на підставі нової довідки, розмір пенсії позивача склав 8136,43 грн.
Представник відповідача зазначив, що вказана позивачем в позовній заяві сума доплати до пенсії в розмірі 6877,76 грн нічим не підтверджена, з огляду на що просить в позові відмовити. Крім того, посилається на пропуск позивачем строку звернення до суду (а.с.12-15).
Позивач у відповіді на відзив (а.с.31) вказав на безпідставність доводів пенсійного органу про пропуск строку звернення до суду, оскільки в силу вимог чинного законодавства нараховані суми пенсії не отримані з вини органу, що її призначає і виплачує, стягуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Враховуючи вимоги статті 263 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Суд встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області з 10.09.2002 як отримувач пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992, що підтверджується матеріалами пенсійної справи №ХА 5302 (а.с.18).
На виконання Постанови Кабінету Міністрів від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Ліквідаційною комісією УМВС у Волинській області було видано довідку №3301 від 23.03.2018, відповідно до якої розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), був визначений у сумі 17963,40 грн (а.с.20).
На підставі зазначеної довідки відповідач 02.04.2018 провів перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, в результаті якого загальний розмір щомісячної пенсійної виплати склав 13730,00 грн, що підтверджується протоколом перерахунку пенсії (а.с.19).
12.04.2018 Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області направило на адресу ГУ ПФУ у Волинській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за тим самим вихідним номером та датою із зазначеною сумою грошового забезпечення 8577,86 грн, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) на заміну довідки, поданої у березні 2018 року (а.с.23).
Внаслідок подання нової довідки відповідач 18.04.2018 провів перерахунок пенсії позивача, розмір перерахованої пенсії з 01.01.2018 склав 8136,43 грн (а.с.21).
19.10.2020 позивач звернувся в ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просив надати довідки про розмір пенсії по довідці №3301 від 23.03.2018 на суму грошового забезпечення 8577,86 грн з 01.01.2016 по 01.12.2018; про розмір пенсії після її перерахунку за рішенням суду від 17.10.2018 №0340/18608/18; про розмір доплати до пенсії за січень-квітень 2018 року; довідку про розмір доплати до пенсії за рішення суду від 17.10.2018 №0340/1868/18 (а.с.5).
Листом від 06.11.2020 ГУ ПФУ у Волинській області скерувало на адресу позивача довідки про суми фактично виплаченої пенсії за період з січня 2016 року по листопад 2018 року (а.с.32-34).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Перерахунок призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ) пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).
Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 (далі - Постанова №988) встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абзацом другим пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про Національну поліцію» (в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII, який набув чинності 29.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), пунктом 3 якої постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, на виконання вимог Постанови №103 відповідач 02.04.2018 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки УМВС України у Волинській області від 23.03.2018 №3301 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, та визначив розмір пенсії в сумі 13730,00 грн, виходячи з розміру грошового забезпечення в сумі 17963,40 грн, зазначеного у довідці, та застосуванням процентного показника 70% відповідних сум грошового забезпечення (а.с.19-20).
Вказаний розмір пенсії був фактично виплачений позивачу за період з січня 2018 року по квітень 2018 року, що підтверджується розрахунком від 23.11.2018 на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ХА 5302 за дорученням №Д ХА5302/33 (а.с.22)
У зв'язку з поданням УМВС України у Волинській області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у якій розмір грошового забезпечення визначений в сумі 8577,86 грн, відповідач 12.04.2018 перерахував пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016, виходячи із 70% відповідних сум грошового забезпечення, та визначив її розмір (з урахуванням доплат) в сумі 8136,43 грн (а.с.21, 23).
Відповідно ро розрахунку від 23.11.2018 на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №ХА 5302 за дорученням №Д ХА5302/34 (а.с.26) впродовж січня-квітня 2018 року позивачу фактично виплачено пенсію в сумі 8136,43 грн, що відповідає сумі перерахованої пенсії та спростовує доводи позивача про виплату пенсії за вказаний період в меншому розмірі.
Суд зауважує, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 17.10.2018 у справі №0340/18608/18, яке набрало законної сили, суд зобов'язав ГУ ПФУ у Волинській області здійснити перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року у розмірі 90 % суми грошового забезпечення.
На виконання вказаного рішення суду відповідач 23.11.2018 провів перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016, внаслідок чого розмір пенсії з 01.01.2018 становить 10280,89 грн (а.с.25).
Крім того, ГУ ПФУ у Волинській області здійснило розрахунок суми перерахованої пенсії, що підлягає до виплати за період з 01.01.2016 по 17.11.2018, у якому визначило суму боргу в розмірі 44711,58 грн (а.с.27).
Аналізуючи заяви по суті справи та письмові докази, що містяться в матеріалах справи, суд вважає необґрунтованими доводи позивача про невиплату йому впродовж січня-квітня 2018 року пенсії в належному розмірі, що зумовило недоплату в сумі 6877,76 грн, оскільки такі доводи ОСОБА_1 не підтверджені належними доказами та спростовані відповідачем.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про безпідставність позовних вимог ОСОБА_1 , з огляду на що у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Разом з тим, суд вважає необґрунтованими покликання відповідача щодо пропуску позивачем встановленого частиною другою статті 122 КАС України шестимісячного строку звернення до суду, з огляду на таке.
Згідно з частинами першою та другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до частини другої статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Компенсація втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати пенсіонерам здійснюється згідно із законом.
Враховуючи позицію Конституційного Суду України, що міститься в рішеннях №8-рп/2013 і №9-рп/2013, суд дійшов до висновку, що у разі порушення законодавства про пенсійне забезпечення органом, що призначає і виплачує пенсію, адміністративний позов з вимогами, пов'язаними з виплатами сум пенсії за минулий час, у тому числі сум будь-яких її складових, може бути подано без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів незалежно від того, чи були такі суми нараховані цим органом.
Аналогічна правові висновки викладені в постанові Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №646/6250/17.
Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій