Справа № 345/1122/21
Провадження № 3/345/288/2021
29.03.2021 м.Калуш
Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Юрчак Л.Б., розглянувши матеріали, що надійшли з Управління ОРД ГУ ДФС в Івано-Франківській області про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст.164 КУпАП,
17.03.2021 до Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області з Управління ОРД ГУ ДФС в Івано-Франківській області надійшов адміністративний матеріал відносно громадянина ОСОБА_1 за ч.1 ст. 164 КУпАП.
22.03.2021 від адмінправопорушника на адресу суду надійшло клопотання про направлення адміністративного матеріалу, складеного відносно нього до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області, так як він постійно проживає в АДРЕСА_1 .
Згідно ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, чи належить до його компетенції розгляд даної справи.
Дослідивши матеріал про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 164 КУпАП, приходжу до наступного.
Крім того, згідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», українські суди при вирішенні справ застосовують Конвенцію та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), встановлено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Ратифікуючи Конвенцію, Україна взяла на себе обов'язки гарантувати кожній особі права та свободи, закріплені в Конвенції, включаючи право на справедливий судовий розгляд протягом розумного строку.
Поняття справедливого судового розгляду передбачає можливість для особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, бути присутньою на засіданні.
Ця можливість випливає із об'єкта і цілі ст. 6 Конвенції, оскільки здійснення прав, гарантованих ст. 6 Конвенції, передбачає можливість вказаної особи бути вислуханою, а також необхідність перевірити точність її тверджень і співставити їх з матеріалами судової справи.
Враховуючи вищевикладене, з метою повного, всебічного та правильного розгляду адміністративного матеріалу, не допущення порушення прав, особи, відносно якої складено адміністративний протокол, в тому числі і права на захист та на безпосередню участь в судовому розгляді справи про його притягнення до адміністративної відповідальності, протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 164 КУпАП необхідно направити за підсудністю до суду за місцем проживання та реєстрації порушника, тобто до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області.
На підставі викладеного і керуючись ст. 276 КУпАП, суддя,
Справу про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП щодо ОСОБА_1 передати за підсудністю до Рожнятівського районного суду Івано-Франківської області для розгляду по суті.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя