Справа № 466/733/21
10 березня 2021 року м. Львів
Суддя Шевченківського районного суду м. Львова Едер П. Т., з участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Відділу поліції № 4 Львівського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, непрацюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 353257 від 01 лютого 2021 року, 21.01.2021 близько 19:00 год. у АДРЕСА_1 , на загальному коридорі гр. ОСОБА_1 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, вчинив конфлікт, виражався нецензурними словами відносно сусідки, погрожував фізичною розправою, чим своїми діями вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 173 КУпАП.
При розгляді матеріалів в суді гр. ОСОБА_1 свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП заперечив та в судовому засіданні пояснив, що протягом тривалого часу він спільно з батьком проводив ремонтні роботи. В цей час на коридор вибігла сусідка та почала вчиняти конфлікт через те, що їй дуже шумно, почала шарпати. ОСОБА_1 підтвердив, що виражався нецензурними словами, проте конфлікт спровокував не він. Виходячи з вищенаведеного, просив справу відносно нього закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить наступного висновку.
Відповідно до вимог статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням, інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Для з'ясування фактичних обставин по справі судом викликалась у судове засідання потерпіла ОСОБА_2 , проте, до суду не з'явилась, хоча належним чином була повідомлена про дату, час та місце розгляду справи, що стверджується довідкою про доставку смс-повідомлення про виклик до суду.
З матеріалів справи, які надійшли з Відділу поліції № 4 Львівського районного управління поліції Головного управління національної поліції у Львівській області та досліджені у судовому засіданні письмові докази, що знаходяться в матеріалах адміністративної справи не можливо зробити висновок про те, що ОСОБА_1 дійсно вчинив дрібне хуліганство.
Таким чином, оскільки факт вчинення дрібного хуліганства особою, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 категорично заперечується, й нічим іншим, крім змісту самого протоколу про адміністративне правопорушення цей факт не підтверджується, суд приходить висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
У відповідності ч. 1 п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з викладеного, з врахуванням положень ч.1 п.1 ст.247 КУпАП вважаю, що в зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 130 КУпАП, провадження в даній справі слід закрити.
Керуючись ст. ст. 247, 283, 284 КУпАП, -
адміністративну справу відносно ОСОБА_1 - закрити в зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173 КУпАП.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Львова протягом десяти днів з моменту її винесення.
Суддя П. Т. Едер