29 березня 2021 р.Справа № 440/3885/20
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Макаренко Я.М.,
Суддів: Мінаєвої О.М. , Кононенко З.О. ,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження по справі за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 21.08.2020 , головуючий суддя І інстанції: С.О. Удовіченко, м. Полтава по справі № 440/3885/20
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області ( далі - відповідач), в якому просив суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо не розгляду по суті заяви від 02 липня 2020 року, а відтак фактичної відмови в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 25 квітня 2019 року і в подальшому виплачувати ОСОБА_1 перерахований розмір пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи", виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за період з 25 квітня 2019 року і в подальшому виплачувати ОСОБА_1 перерахований розмір пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області в місячний строк, після набрання законної сили рішенням суду за цим позовом подати до суду звіт про виконання рішення.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 21.08.2020 року у задоволенні вказаного адміністративного позову відмовлено.
Будучи незгодним із судовим рішенням, позивач оскаржив його в апеляційному порядку.
Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 01.03.2021 року зупинено провадження у справі № 440/3885/20 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі № 520/12609/19.
17.03.2021 на адресу Другого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі №440/3885/20.
В обґрунтування доводів клопотання позивач зазначає, що Верховним Судом в ухвалі від 09.12.2019 року у зразковій адміністративній справі № 520/12609/19 визначено такі ознаки типових справ, зокрема позивачами у них є особи, які під час проходження військових зборів брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю. При цьому позивач зазначає, що інвалідність ним набута під час проходження строкової військової служби і під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому його справа не відповідає ознакам типової справи, визначених Верховним Судом в ухвалі від 09.12.2019 у зразковій адміністративній справі №520/12609/19.
Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та доводи заявленого клопотання дійшла висновку про відмову у задоволенні клопотання про поновлення провадження у справі, виходячи з наступного.
Колегією суддів встановлено, що ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 09.12.2019 відкрито провадження у зразковій адміністративній справі № 520/12609/19 за позовом фізичної особи до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення суми.
Розглянувши матеріали типових справ у поєднанні зі справою, за якою надійшло подання про її розгляд як зразкової, Верховний Суд визначив наступні ознаки типової справи:
- позивачами у них є особи, які під час проходження військових зборів брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю;
- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (територіальний орган Пенсійного фонду України), на пенсійному обліку якого перебувають позивачі;
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (щодо порядку проведення перерахунку пенсій на підставі ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" після прийняття рішення Конституційним судом України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019 за конституційними скаргами ОСОБА_2 та ОСОБА_3 щодо невідповідності Конституції України (конституційності) положень частини третьої статті 59 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи");
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії при проведенні перерахунку пенсій у порядку ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 25.04.2019 після прийняття рішення Конституційним Судом України № 1-р(ІІ)/2019 від 25.04.2019, зобов'язати провести перерахунок їх пенсій виключно на підставі норм Закону № 796-ХІІ (ч. 3 ст. 59) та Закону № 2262-XII (ст. 21) як норм прямої дії, тобто у 5-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, помноженого на відсоток втрати працездатності, без врахування положень постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2019 № 543, без застосування понижуючих коефіцієнтів, інших формул чи розрахунків, без урахування обмежень максимальним розміром).
Щодо доводів позивача про наявність підстав для поновлення провадження у справі через те, що інвалідність ним набута під час проходження строкової військової служби і під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, а тому його справа не відповідає ознакам типової справи, які визначені Верховним Судом в ухвалі від 09.12.2019 у зразковій адміністративній справі №520/12609/19.
В силу положень п. 21 ст. 4 КАС України типовими адміністративними справами є адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
У даній справі № 440/3885/20 відповідачем є територіальний орган Пенсійного фонду, підстави виникнення спору та позовні вимоги у справах № 440/3885/20 та № 520/12609/19 є аналогічними, оскарження дій органу Пенсійного фонду щодо відмови в перерахунку пенсії згідно з ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", зобов'язання відповідача здійснити такий перерахунок на підставі норми Закону № 796-ХІІ (ч. 3 ст. 59), як норми прямої дії, тобто у 5-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
При цьому, колегія суддів зазначає, що за результатами ухвалення Рішення Конституційним Судом України від 25 квітня 2019 року № 1-р(II)/2019 Справа №3-14/2019(402/19, 1737/19) змінено положення частини третьої статті 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та розширено раніше встановлений перелік осіб, на яких поширюється порядок обчислення пенсій по інвалідності, визначений цими положеннями Закону.
Так, чинними з 25 квітня 2019 року положення ч. 3 ст. 59 Закону № 796-ХІІ, визначено, що особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, з 25.04.2019 року особи, які під час проходження військових зборів брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю є прирівняними до осіб військовослужбовців дійсної строкової служби які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
При цьому, предметом розгляду у зразковій справі №520/12609/19 є проведення перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосування при такому перерахунку формули визначеної положеннями постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210, а не наявність або відсутність права у особи на перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України "Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в залежності від того коли він брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження військових зборів чи під час проходження дійсної строкової служби.
На підставі наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що справа № 440/3885/20 відповідає ознакам типової справи, які визначені Верховним Судом в ухвалі від 09.12.2019 у зразковій адміністративній справі №520/12609/19.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 291 КАС України, суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі. Провадження у типовій справі підлягає відновленню з дня набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
У відповідно до ч. 1 ст. 237 КАС України провадження у справі поновлюється за клопотанням учасників справи або за ініціативою суду не пізніше десяти днів з дня отримання судом повідомлення про усунення обставин, що викликали його зупинення. Про поновлення провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Наразі рішення у зразковій справі № 520/12609/19 не набрало законної сили.
З огляду на те, що обставини які стали підставою для зупинення провадження у справі - не відпали, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для поновлення провадження у справі.
Керуючись ст. 237, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про поновлення провадження у справі № 440/3885/20 відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя (підпис)Макаренко Я.М.
Судді(підпис) (підпис) Мінаєва О.М. Кононенко З.О.