ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
29 березня 2021 року м. Київ № 640/9936/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
провизнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо неврахування при перерахунку пенсії ОСОБА_1 надбавки особам, які працюють в умовах режимних обмежень, - 15%, надбавки за інформ.-аналітичне забезпечення - 40%, надбавки за особливо важливі завдання - 40%, надбавки за спеціальні завдання чи держ. охорону - 60%, премії - 10%, які останній отримав до перерахунку пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 , включаючи посадовий оклад - 9 020 грн., оклад за військове звання - 1 480 грн., процентну надбавку за вислугу років - 4 752 грн., надбавку особам, які працюють в умовах режимних обмежень, - 15%, надбавку за інформ.-аналітичне забезпечення - 40%, надбавку за особливо важливі завдання - 40%, надбавку за спеціальні завдання чи держ. охорону - 60%, премію - 10%, 2-гу категорію ЧАЕС (під час служби) - 170,82 грн., основний розмір пенсії - 80% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018, з урахуванням проведених раніше виплат;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 в 2018 році 50% суми підвищення пенсії, а в 2019 році - 75% підвищення пенсії;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити 100% суми підвищення пенсії ОСОБА_1 , перерахованої згідно зі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанов Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та від 231.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільненні з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», починаючи з 01.01.2018, із врахуванням проведених раніше виплат.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено про те, що Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві визначаючи новий порядок перерахунку раніше призначених пенсій, з урахуванням розміру окладу за посадою, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, не врахувало всі види грошового забезпечення військовослужбовців, вичерпний перелік яких встановлено Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», які відображають умови, особливості військової служби кожної особи, яка має право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, позивачем наголошено на тому, що п.п. 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 встановлюють поетапні відсоткові виплати пенсії особам, звільненим з військової служби, а також звужують складові грошового забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу строк для надання відзиву.
Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказавши про те, що розрахунок належної позивачу пенсії здійснено на підставі отриманої від уповноваженої особи довідки. При цьому, як наголошено у відзиві, Постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсії, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Щодо доповнення до адміністративного позову у справі №640/9936/20 у зв'язку зі змінами підстав позову, які 16.11.2020 від позивача надійшли через канцелярію суду, суд звертає увагу на наступне.
У силу ч. 1 ст. 47 Кодексу адміністративного судочинства України, крім прав та обов'язків, визначених у статті 44 цього Кодексу, позивач має право на будь-якій стадії судового процесу відмовитися від позову. Позивач має право змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог шляхом подання письмової заяви до закінчення підготовчого засідання або не пізніше ніж за п'ять днів до першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження.
При цьому, відповідно до ч. 3 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, підготовче засідання при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Так, оскільки розгляд даної адміністративної справи здійснюється у порядку спрощеного позовного провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, строк подачі позивачем заяви про зміну предмета позову, обмежено п'ятнадцятьма днями з дня відкриття провадження у справі та, відповідно, завершується 27.05.2020 (включно). Проте, як було зазначено вище, доповнення до адміністративного позову у справі №640/9936/20 у зв'язку зі змінами підстав позову подано лише 16.11.2020, тобто з пропуском встановлено для цього строку та без заяви про поновлення пропущеного строку, з огляду на що, остання не підлягає прийняттю до розгляду.
Крім того, слід зазначити, що вказані доповнення містять ряд неточностей, які не дають суду змоги встановити належний зміст змінених позовних вимог, оскільки у прохальній частині таких доповнень вказано про іншу фізичну особу, права якої порушено - ОСОБА_2 , - який є не стороною у даній справі, а також містить посилання на довідку Управління державної охорони України від 08.09.2020 №2/6-1518, натомість, до вказаних доповнень долучено копію іншої довідки - від 08.09.2020 №2/6-1515.
При цьому, суд звертає увагу, що у даному разі позивач не позбавлений права на звернення до суду з іншим позовом в частині вимог, викладених у доповненнях до адміністративного позову у справі №640/9936/20 у зв'язку зі змінами підстав позову.
Виходячи з положень п. 2 ч. 1 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов до висновку про можливість розгляду даної адміністративної справи у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Розглянувши подані представниками сторін документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Як вбачається з наявної у матеріалах справи копії розрахунку пенсії за вислугу років для ОСОБА_1 станом на 01.12.2017, пенсія останнього, призначена (обчислена) з 15.04.2001, складається із наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад (1 800,00 грн.), оклад за військове звання (135,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років 35% (677,25 грн.), особи, які працюють в умовах режимних обмежень 15% (270,00 грн.), надбавка за інформ.-аналітичне забезпечення - 40% (720,00 грн.), надбавка за особливо важливі завдання 40% (1 044,90 грн.), надбавка за спеціальні завдання чи держ. охорону - 60% (1 080,00 грн.), премія 10% (180,00 грн.), а всього 5 907,15 грн. Підсумок пенсії з надбавками становить 6 387,48 грн.
Згідно з наявною у матеріалах справи копією розрахунку пенсії за вислугу років для ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, пенсія останнього розрахована виходячи з наступних сум грошового забезпечення: посадовий оклад (9 020,00 грн.), оклад за військове звання (1 480,00 грн.), процентна надбавка за вислугу років 45% (4 725,00 грн.), а всього: 15 225,00 грн. Основний розмір пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 30), з урахуванням підвищень та надбавок, загальний розмір пенсії складає 12 350,82 грн., а з урахуванням попередньої суми пенсії 6 387,48 грн. та підвищення 2 981,67 грн. (50% від 5 963,34 грн.) - 9 369,15 грн. Разом з тим, у вказаному перерахунку зазначено, що, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, підвищення складає 5 963,34 грн., з яких виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення - 2 981,67 грн., з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення - 4 472,51 грн. та з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення - 5 963,34 грн.
На підставі викладеного, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 19.02.2020, у відповідь на яку відповідач листом від 19.03.2020 №4558-3999/П-02/8-2600/20 повідомив, що іншого порядку проведення виплат перерахованих пенсій Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 не передбачено, відтак, підстави для перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії відсутні.
На підставі викладеного, вважаючи власні права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Нормативно-правовим актом, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Приписами ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Так, згідно з п.п. 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 (надалі - Постанова №103 у редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин), перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.
Як було зазначено вище, саме вказані положення Постанови №103 застосовано Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві під час здійснення розрахунку пенсії за вислугу років позивача станом на 01.01.2018.
Разом з тим, суд враховує, що рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними п.п. 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а також зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правового акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Відповідно до ч. 2 ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 набрало законної сили 05.03.2019.
Таким чином, у зв'язку із скасуванням п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Відтак, позивач має право на отримання пенсійних виплат у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 11.03.2020.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві щодо виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, та, як наслідок, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум, як належний спосіб захисту прав та охоронюваних законом інтересів позивача, визначений з урахуванням викладеної правової позиції Верхового Суду та Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №160/3586/19.
Щодо решти позовних вимог суд виходить з наступного.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).
Відповідно до п. 2 Порядку №45, Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
У силу п. 3 Порядку №45, на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (п. 5 Порядку №45).
Виходячи з системного аналізу наведених норм права, суд зазначає, що головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій лише після надходження довідок встановленого зразка, а також такі управління не зобов'язані самостійно витребовувати довідки від уповноважених органів.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постановах від 20.03.2018 у справі №636/662/17, від 03.07.2018 у справі №709/2728/16-а, від 10.07.2018 у справі №553/3053/16-а.
За твердженнями представника відповідача, викладеними у відзиві, розрахунок належної позивачу пенсії здійснено на підставі отриманої від уповноваженої особи довідки станом на 01.01.2018.
При цьому, суд звертає увагу, що обставини, викладені позивачем у доповненнях до адміністративного позову у справі №640/9936/20 у зв'язку зі змінами підстав позову, які 16.11.2020 від позивача надійшли через канцелярію суду, судом не прийнято до розгляду з підстав, наведених вище.
Відтак, з урахуванням розглядуваних предмета та підстав позову, суд не вбачає протиправності у діях відповідача щодо неврахування розміру додаткового грошового забезпечення під час перерахунку належної позивачу пенсії.
Відтак, щодо решти заявлених позовних вимог суд вказує про їх необґрунтованість та відсутність підстав для задоволення останніх.
У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 77, 139, 246, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16) щодо виплати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) підвищення до пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у м. Києві виплатити ОСОБА_1 100% суми підвищення пенсії, визначеної станом на 01.03.2018, починаючи з 05.03.2019, з урахуванням виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок