Ухвала від 26.03.2021 по справі 380/4075/21

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/4075/21

УХВАЛА

про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі

26 березня 2021 року м. Львів

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Клименко О.М., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації (вул. Мазепи, 8, м. Самбір, Львівська область, 81400) про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії.

Підставою позову є протиправність, на думку позивача, відмови відповідача у перерахунку та виплаті щорічної разової грошової допомоги до 5 травня ОСОБА_1 , у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум, як спадкоємцю за законом після смерті чоловіка ОСОБА_2 та особі, яка проживала на день смерті із померлим ОСОБА_2 .

У позовній заяві позивачка просить звільнити її від сплати судового збору відповідно до пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки її чоловік на час виникнення спірних правовідносин був звільнений від сплати судового збору, як учасник бойових дій, та статті 8 Закону України «Про судовий збір», оскільки з 01 березня 2020 року по 28 лютого 2021 року вона не отримала жодних доходів.

З цього приводу суд враховує таке.

Щодо звільнення позивачки від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір» суд зазначає.

Відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» учасники бойових дій під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються від сплати судового збору у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Позивачка просить звільнити її від сплати судового збору відповідно до пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір», оскільки її чоловік на час виникнення спірних правовідносин був звільнений від сплати судового збору, як учасник бойових дій.

Проте, аналіз пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір» вказує, що передбачена зазначеним пунктом пільга щодо звільнення від сплати судового збору поширюється лише на осіб, які звертаються з позовом до суду за захистом своїх порушених права та мають статус учасника бойових дій.

Оскільки, у межах спірних правовідносин позивачка не має статусу учасника бойових дій, то підстави для звільнення її від сплати судового збору на підставі пункту 13 статті 5 Закону України «Про судовий збір» у суду відсутні.

Щодо звільнення позивачки від сплати судового збору на підставі статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд зазначає.

У позовній заяві позивачка просить звільнити її від сплати судового збору статті 8 Закону України «Про судовий збір», оскільки з 01 березня 2020 року по 28 лютого 2021 року вона не отримала жодних доходів.

Згідно із частиною першою статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір» враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

За змістом частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

У свою чергу, відповідно до пункту «в» частини першої цієї статті однією з таких підстав є умова, при якій позивачами є одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину з інвалідністю.

З цього приводу суд відзначає, що термін «одинока матір» на законодавчому рівні не визначено, проте відповідно до пункту 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 6 листопада 1992 року № 9 одинокою матір'ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує і утримує дитину сама. Отже, основним критерієм для визначення статусу одинокої матері є: виховання та утримування дитини без участі батька.

Так, згідно довідки Новокалинівської міської ради Самбірського району Львівської області від 10 березня 2021 року № 768 у позивачки - ОСОБА_1 , яка є дружиною померлого чоловіка - ОСОБА_2 наявні неповнолітні діти, а саме: дві дочки - ОСОБА_3 , 2009 року народження та ОСОБА_4 , 2013 року народження.

Отже, позивачка є вдовою, яка після смерті свого чоловіка, тобто без участі батька, виховує та утримує двох неповнолітніх дітей.

Таким чином, у контексті застосування пункту «в» частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір», позивачка є одинокою матір'ю, яка має двох дітей віком до чотирнадцяти років.

На підтвердження важкого майнового стану позивачка до матеріалів справи долучила довідку Управління соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації від 04 березня 2021 року № 437 про неотримання допомоги, згідно з якою вона не перебуває на обліку в Управлінні соціального захисту населення Самбірської районної державної адміністрації та за період з 01 березня 2020 року по 28 лютого 2021 року їй не призначено допомогу.

Враховуючи те, що позивачка є одинокою матір'ю, яка має двох дітей віком до чотирнадцяти років та, зважаючи на надані позивачкою відомості щодо її важкого матеріального становища, а також з метою забезпечення права останньої на доступ до правосуддя, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивачки про звільнення від сплати судового збору та звільнити її від сплати судового збору на підставі пункту «в» частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір».

Спір виник з публічно-правових відносин, належить до компетенції адміністративних судів, предметної та територіальної підсудності Львівського окружного адміністративного суду.

Частиною першою статті 12 КАС України визначено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).

З урахуванням значення справи для сторін, обраного позивачем способу захисту, категорії та незначної складності справи, обсягу та характеру доказів у справі, кількості сторін та інших учасників справи, суддя дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Керуючись ст.ст.12, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 260, 263, п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору задоволити.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору на підставі пункту «в» частини першої статті 8 Закону України «Про судовий збір».

Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі.

Справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Роз'яснити відповідачу його право на подання відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, а також документів, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів позивачу, протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Повідомити відповідача, що відзив на позовну заяву повинен відповідати вимогам частин другої-четвертої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://adm.lv.court.gov.ua/fair/.

Процесуальні строки, встановлені цією ухвалою, можуть бути продовжені судом за заявою особи відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18 червня 2020 року № 731-IX.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та в апеляційному порядку окремо не оскаржується.

Суддя Клименко О.М.