Постанова від 04.09.2007 по справі 2-22/4314-2007А

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

03 вересня 2007 року

м. Севастополь Справа № 2-22/4314-2007А

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Черткової І.В.,

суддів Волкова К.В.,

Фенько Т.П.,

секретар судового засідання Рєвєнко М.Ю.

за участю представників сторін:

позивача не з'явився;

відповідача не з'явився;

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Яковлєв С.В.) від 24.05.2007 у справі № 2-22/4314-2007А

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Кронос" (вул. Леніна, 2, місто Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)

до Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим (вул. Леніна 22-а, місто Алушта, Автономна Республіка Крим, 98500)

про скасування податкового повідомлення-рішення

ВСТАНОВИВ:

Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 24.05.2007 у справі № 2-22/4314-2007А позов товариства з обмеженою відповідальністю "Кронос" задоволено.

Визнано нечинним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим від 02.03.2007 № 0000931503/1, стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача 3,40 грн судового збору.

Постанова мотивована тим, що відповідачем помилково зроблено висновок про те, що позивач у період з 24.11.2006 по 09.02.2007 був платником орендної плати за землю.

Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову суду скасувати, у задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що набуття права власності на орендовані земельні ділянки не викликало юридичного факту припинення податкових відносин зі сплати орендної плати за землю.

У судовому засіданні 29.08.2007 відповідач підтримав свої вимоги.

У судовому засіданні 29.08.2007 представник позивача просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду залишити без змін.

Розпорядженням першого заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду від 29.08.2007 суддів Голика В.С., Градову О.Г. замінено на суддів Волкова К.В., Фенько Т.П.

У судовому засіданні оголошувалась перерва з 29.08.2007 до 03.09.2007.

Переглянувши постанову суду відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.

Державна податкова інспекція у місті Алушті Автономної Республіки Крим провела перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 24.11.2006 по 09.02.2007, про що 27.02.2007 складено акт № 279/15-3/31395365 (т. 1, а. с. 8-11).

На підставі зазначеного акту Державна податкова інспекція у місті Алушті Автономної Республіки Крим 01.03.2007 прийняла та надіслала на адресу позивача податкове повідомлення-рішення № 0000931503/1 про застосування фінансових санкцій у сумі 1 003,75 грн (т. 1, а. с. 7).

Фінансові санкції у зазначеній сумі застосовані за порушення статті 17 Закону України «Про плату за землю» на підставі підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» за пропущення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю.

Підставою для застосування фінансових санкцій стали наступні обставини.

26.07.2002 між Алуштинською міською радою (Орендодавець) і позивачем (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки № 74 (т.1, а. с. 51-53).

Відповідно до пункту 1.1 вказаного договору позивач отримав в оренду земельну ділянку загальною площею 2,4339 га (у тому числі за видами цільового призначення: забудовані землі - 0,5000 га, зелені насадження загального користування - 1,6400 га, природні водотоки - 0,0600 га, вулиці, площі - 0,2339 га), розташованої за адресою: м. Алушта, вул. Леніна, 2, строком на 25 років для розміщення і обслуговування цілісного майнового комплексу санаторію «Альбатрос».

25.03.2006 між Виконавчим комітетом Алуштинської міської ради (Продавець) та позивачем (Покупець) укладено договір купівлі-продажу земельної ділянки (т.1, а. с. 85-88).

Відповідно до пункту 1.1. даного договору Продавець на підставі рішення 26-ої сесії 4-ого скликання Алуштинської міської ради № 26/187 від 22.02.2006 передав у власність позивача земельні ділянки з наступними кадастровими номерами: 01 103 000 00:01:007:0096 - площа 0,0466 га, 01 103 000 00:01:007:0097 - площа 1,0556 га, 01 103 000 00: 01:007:0098 - площа 1, 2652 га, 01 103 000 00:01:007:0099 - площа 0,0665 га (загальна площа 2, 4339 га), що знаходяться за адресою: м. Алушта, вул. Леніна, 2.

Відповідно до пункту 5 вказаного договору нотаріально посвідчений договір купівлі-продажу земельної ділянки та документи про оплату є підставою для видачі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку та його державної реєстрації. Право власності на придбану земельну ділянку виникає у Покупця з моменту державної реєстрації цього договору та одержання державного акту на право власності на земельну ділянку.

25.03.2006 вказаний договір було посвідчено державним нотаріусом Алуштинської державної нотаріальної контори Автономної Республіки Крим (т.1, а. с. 88). Зареєстрований договір в Алуштинському міському управлінні земельних ресурсів за № 1-337.

Позивачу було видано акти на право власності земельної ділянки: серія КМ № 124744 від 10.05.2006 кадастровий номер 01 103 000 00: 01:007:0096; серія КМ 124745 від 10.05.2006 кадастровий номер 01 103 000 00:01:007 :0099; серія ЯБ № 533465 від 10.05.2006 кадастровий номер 01 103 000 00:01:007:0098; серія КМ № 124746 від 10.05.2006 кадастровий номер 01 103 000 00:01:007:0097 (т. 1, а. с. 57-64).

В акті перевірки № 279/15-3/31395365 зазначено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Кронос» надало податкові розрахунки орендної плати за землю № 118 від 14.01.2006 на суму 116 377 грн та № 658 від 31.01.2006 на суму 4 073,2 грн (т. 2, а. с. 21-22). Відповідно до цих розрахунків узгоджено зобов'язання з орендної плати за землі державної та комунальної власності за січень-листопад 2006 року у сумі 9 698,09 грн щомісячно, грудень 2006 року -9 698,01 грн (розрахунок № 118 від 14.01.2006) та за січень-серпень 2006 року у сумі 339,43 грн щомісячно, вересень-грудень 2006 року у сумі 339,42 грн щомісячно (т. 1, а. с. 8).

03.10.2006 позивач надав Державній податковій інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим уточнюючий розрахунок орендної плати за землі державної та комунальної власності (вх. № 19218) зі зменшенням попередньо визначеного податкового зобов'язання на 77 062,21 грн у зв'язку з викупом земельної ділянки, яким погашено податковий борг з орендної плати за землі державної та комунальної власності за період з 24.11.2006 по 09.02.2007 на суму 12 737,2 грн (т. 2, а.с. 18).

За таких обставин, відповідачем застосовані фінансові санкції за затримку на 26 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю за жовтень 2006 року у сумі 10 305,68 (строк сплати 30.11.2006).

Судова колегія вважає, що висновки відповідача не відповідають нормам чинного законодавства та обставинам справи, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про плату за землю» власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

Згідно з цією статтею позивач з 10.05.2006 (дата отримання державних актів на право власності на земельні ділянки) одночасно втратив статус орендаря та отримав статус власника землі.

Відповідно до статті 14 Закону України «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Листом № 213 від 06 червня 2006 (т. 1, а. с. 72) товариство з обмеженою відповідальністю «Кронос» повідомило Державну податкову інспекцію у місті Алушті Автономної Республіки Крим про придбання орендованих земельних ділянок у власність з наданням податкового розрахунку земельного податку, а тому з 06.06.2006 відповідно до статей 14, 15 Закону України «Про плату за землю» позивач не є платником орендної плати за землю.

Перевіркою від 21.09.2006 відповідачем за період з 01.07.2005 по 30.06.2006 не встановлено розбіжностей між даними, наданими позивачем у розрахунку плати за землю в частині орендної плати та даними бухгалтерського обліку. У розрахунках плати за землю за 2005-2006 роки коефіцієнти індексації грошової оцінки землі враховані. Оплата зроблена у повному обсязі та терміни, встановлені чинним законодавством (т. 1, а. с. 91-97).

Оскільки Закон України «Про плату за землю» є спеціальним законом з питань визначення розмірів та порядку плати за використання земельних ресурсів та його положення передбачають припинення обов'язку позивача сплачувати орендну плату при припиненні орендних відносин, то у відповідача відсутні правові підстави розповсюджувати на спірні правовідносини дію Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Отже, фінансові санкції у сумі 1 003,75 грн застосовані до позивача неправомірно.

Податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим від 01.03.2007 № 0000931503/1 підлягає визнанню нечинним та скасуванню.

Господарський суд Автономної Республіки Крим правильно встановив обставини справи, але допустив помилку і визнав нечинним та скасував податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим від 02.03.2007 № 0000931503/1, тоді як спірне податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим № 0000931503/1 прийняте 01.03.2007. За таких обставин, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, апеляційна скарга - частковому задоволенню.

Керуючись статтею 195, пунктом 3 частини 1 статті 198, пунктом 3 частини 1 статті 202, частиною 2 статті 205, статтями 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим задовольнити частково.

2.Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 24.05.2007 у справі № 2-22/4314-2007А скасувати.

3.Прийняти нову постанову.

4.Позов задовольнити.

5.Визнати нечинним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Алушті Автономної Республіки Крим від 01.03.2007 № 0000931503/1.

6.Стягнути з Державного бюджету України на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Кронос" (98500, місто Алушта, вул. Леніна, 2; ЄДРПОУ 31395365, р/р 260070130446 в ЗАТ "Комерційний банк НРБ-Україна", місто Київ, МФО 320627) 3, 40 грн судового збору.

7.Господарському суду Автономної Республіки Крим видати виконавчий документ.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя І.В. Черткова

Судді К.В. Волков

Т.П. Фенько