Рішення від 26.03.2021 по справі 947/9279/21

КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ

Справа № 947/9279/21

Провадження № 2-а/947/101/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.03.2021 року

Київський районний суд м. Одеси в складі:

головуючого - судді Петренка В.С.

за участю секретаря - Ратовської А.С.,

за участю сторін та їх представників:

представник позивача: Слюсарчук О.В., діюча на підставі довіреності,

відповідач: громадянин Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ),

представник відповідача - адвокат Ситнік В.О., діючий на підставі ордеру та свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю,

за участю перекладача: ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в м. Одесі справу за адміністративним позовом

Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України

до громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 )

про примусове видворення та застосування до іноземця затримання з метою забезпечення видворення за межі території України,

ВСТАНОВИВ:

26.03.2021 року Одеський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), в якому просить суд на підставі ч.1 ст.288 та ч.1 ст.289 КАС України прийняти рішення про примусове видворення за межі території України до країни походження громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 ; прийняти рішення про затримання громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі території України на строк, необхідний для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як шість місяців.

В обґрунтування заявленого позову представник позивача посилається на те, що 18 січня 2021 року Київським районним судом м. Одеси по справі № 947/2018/21 за адміністративним позовом Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до відповідача особи без документів, яка представилась громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) прийнято рішення про затримання з метою ідентифікації на строк шість місяців, починаючи з фактичного затримання, а саме: з 21 год. 30 хв. 15 січня 2021 року.

Рішення суду обґрунтовано тим, що 15.01.2021 року о 21 год. 30 хв., в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для паромного сполучення «Чорноморський рибний порт» під час здійснення огляду тентованого причепу реєстраційний номер НОМЕР_1 , який прибув на т/х «CENK M» з республіки Туреччина, було виявлено відповідача, який представився громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який намагався з приховуванням від проходження паспортного контролю незаконно перетнути державний кордон України в пункті пропуску через державний кордон України без дозволу відповідних органів влади, тобто своїми діями відповідач вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 204-1 КУпАП України.

Представник позивача вказує, що 16.01.2021 року листом за № 21/331 «Щодо затримання громадян Сирійської Арабської Республіки», про затримання відповідача, який представився як громадянин Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено Посольство Сирійської Арабської Республіки в Україні.

16.01.2021 року Іллічівським міським судом Одеської області громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді арешту терміном 10 діб, без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення.

У подальшому, як вказує представник позивача, 27.01.2021 року Одеським прикордонним загоном прийнято рішення про поміщення громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ДУ «Миколаївський ПТПІ ДМС України», про що 28.01.2021року листом за № 21/640 повідомлено ДУ «Миколаївський ПТПІ ДМСУ».

02.02.2021 року за № 321/04-55 від ДУ «Миколаївський ПТПІ ДМСУ» надійшов лист про те, що згідно з дорученням ДМСУ від 11.03.2020 року № Д/37/1 -20 «Про протидію поширення ГРВІ» розміщення іноземців здійснюється лише за погодженням з керівництвом ДМС.

11.02.2021 року затриману особу, яка представилась як громадянин Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з спеціального приміщення відділу прикордонної служби «Маяки» (з м.д.н.п. Яськи) Білгород-Дністровського прикордонного загону Південного регіонального управління було поміщено до ПТТ Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління.

Представник позивача вказує, що 22.03.2021 року до Одеського прикордонного загону надійшла заява адвоката Ситніка В.О. з проханням звільнити громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з пункту тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства з метою подальшого оформлення законного перебування на території України. До заяви адвокатом надано оригінал ідентифікаційної картки (паспорту) громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його переклад.

При цьому, представник позивача зазначає, що громадянин Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проігнорував вимоги чинного законодавства України та своїми діями порушив вимоги ст. 9, 26 Закону України «Про державний кордон України», статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року, п.8 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998 р. №1147 «Про прикордонний режим».

Таким чином, як стверджує представник позивача, відповідач порушив законодавство України з прикордонних питань та про правовий статус іноземців, що виразилось у незаконному перетинанні державного кордону України, потрапив на територію України незаконним шляхом, на території України знаходиться незаконно, втратив будь-які законні підстави перебувати на території України, у зв'язку з чим, Одеський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з відповідним позовом.

Відповідно до автоматизованої системи документообігу адміністративну справу було розподілено судді Київського районного суду м. Одеси Петренку В.С.

Ухвалою судді Київського районного суду м. Одеси Петренка В.С. від 26.03.2021 року було прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за позовом Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ) про примусове видворення та застосування до іноземця затримання з метою забезпечення видворення за межі території України. Призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні.

У судовому засіданні 26.03.2021 року представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд їх задовольнити.

У судовому засіданні 26.03.2021 року відповідач та його представник позов не визнали, просили відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.

Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, його представника, дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Як вбачається зі змісту адміністративного позову, 15.01.2021 року о 21 год. 30 хв., в міжнародному пункті пропуску через державний кордон України для паромного сполучення «Чорноморський рибний порт» під час здійснення огляду тентованого причепу реєстраційний номер НОМЕР_1 , який прибув на т/х «CENK M» з республіки Туреччина, було виявлено відповідача, який представився громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який намагався з приховуванням від проходження паспортного контролю незаконно перетнути державний кордон України в пункті пропуску через державний кордон України без дозволу відповідних органів влади, тобто своїми діями відповідач вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.2 ст. 204-1 КУпАП України.

Рішенням Київського районного суду м. Одеси від 18.01.2021 року було затримано особу, яка представилась громадянином Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою ідентифікації на строк шість місяців, починаючи з фактичного затримання, а саме: з 21 год. 30 хв. 15 січня 2021 року.

16.01.2021 року листом за № 21/331 «Щодо затримання громадян Сирійської Арабської Республіки», про затримання відповідача, який представився як громадянин Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено Посольство Сирійської Арабської Республіки в Україні.

Постановою Іллічівського міського суду Одеської області від 16 січня 2021 року громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 2 ст. 204-1 КУпАП, та накладено адміністративне стягнення у вигляді арешту терміном 10 діб, без конфіскації знарядь і засобів вчинення правопорушення.

27.01.2021 року Одеським прикордонним загоном прийнято рішення про поміщення громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до ДУ «Миколаївський ПТПІ ДМС України», про що 28.01.2021року листом за № 21/640 повідомлено ДУ «Миколаївський ПТПІ ДМСУ».

02.02.2021 року за № 321/04-55 від ДУ «Миколаївський ПТПІ ДМСУ» надійшов лист про те, що згідно з дорученням ДМСУ від 11.03.2020 року № Д/37/1-20 «Про протидію поширення ГРВІ» розміщення іноземців здійснюється лише за погодженням з керівництвом ДМС.

11.02.2021 року затриману особу, яка представилась як громадянин Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з спеціального приміщення відділу прикордонної служби «Маяки» (з м.д.н.п. Яськи) Білгород-Дністровського прикордонного загону Південного регіонального управління було поміщено до ПТТ Подільського прикордонного загону Південного регіонального управління.

22.03.2021 року до Одеського прикордонного загону надійшла заява адвоката ОСОБА_4 з проханням звільнити громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з пункту тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства з метою подальшого оформлення законного перебування на території України. До заяви адвокатом надано оригінал ідентифікаційної картки (паспорту) громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , та його переклад.

У зв'язку з тим, що громадянин Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , проігнорував вимоги чинного законодавства України та своїми діями порушив вимоги ст.ст. 9, 26 Закону України «Про державний кордон України», статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року, п.8 Положення про прикордонний режим, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1998р. №1147 «Про прикордонний режим», Одеський прикордонний загін Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України звернувся до суду з відповідним позовом.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовий статус іноземців, які проживають або тимчасово перебувають в Україні, їх основні права, свободи та обов'язки, порядок вирішення питань, пов'язаних з їх в'їздом в Україну або виїздом з України, регулюються Законом України від 04 лютого 1994 року №3929-XII "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" (надалі - Закон № 3929-XII).

Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн:

де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань;

де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання;

де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини, або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя;

де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.

Порядок дій посадових осіб територіальних органів, територіальних підрозділів Державної міграційної служби України (далі - ДМС), органів охорони державного кордону та органів Служби безпеки України (далі - СБУ) під час прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства (далі - іноземців), їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України визначено Інструкцією про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженою Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року (далі - Інструкція).

Пункт 2.5. Інструкції: рішення про примусове повернення за межі України оголошується іноземцю в присутності перекладача та законного представника (на вимогу затриманого) під підпис та обліковується посадовою особою територіального органу, територіального підрозділу ДМС, органу охорони державного кордону та органу СБУ, яка уповноважена складати документи для примусового повернення, у Журналі обліку прийнятих рішень про примусове повернення та видворення з України іноземців та осіб без громадянства (додаток 6).

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином Сирійської Арабської Республіки.

Згідно Рекомендацій УВКБ ООН з питання міжнародного захисту відносно осіб, що залишають Сирійську Арабську Республіку (Редакція IIІ, жовтень 2014 року), після видання УВКБ ООН в жовтні 2013 року "Рекомендацій з питання міжнародного захисту щодо осіб, які покидають Сирійську Арабську Республіку (Редакція II)" ситуація в Сирії в плані безпеки, дотримання прав людини, переміщення і гуманітарних потреб ще більше загострилася.

Також, в Рекомендаціях УВКБ ООН від жовтня 2014 року зазначено, що на даний момент майже всі райони країни охоплені насильством, що розгортається між різними учасниками конфліктів, які частково взаємно накладаються один на одного; ця ситуація ускладнюється внаслідок того, що за всі протилежні сторони воюють іноземні найманці. Бої між сирійськими урядовими силами і масою антиурядових збройних груп не затихають. Паралельно угруповання "Ісламська держава Іраку і аль-Шама" (далі "ИГИШ") зміцнила контроль над значними територіями півночі і північного сходу Сирії і часто вступає в озброєні зіткнення з антиурядовими збройними групами, курдськими силами ("Загонами народної самооборони", ОНБ), а також з урядовими силами. Нанесення авіаційних ударів по цілях в ИГИШ 23 вересня 2014 року принесло в конфлікт додатковий ступінь складності. Оскільки міжнародні зусилля по знаходженню політичного вирішення ситуації в Сирії успіху досі не принесли, конфлікт як і раніше призводить до подальших жертв серед цивільного населення, переміщення людей і руйнування інфраструктури країни.

Відповідно до пункту 4 Рекомендацій УВКБ ООН від жовтня 2014 року за наявними даними до квітня 2014 року кількість осіб, загиблих у результаті конфлікту, перевищила 191 тис. чол. Найбільша кількість документально зафіксованих випадків смерті було зареєстровано в провінції Риф Дамаск; далі за кількістю жертв йдуть провінції Алеппо, Хомс, Ідліб, Дера та Хама.

Згідно з доповіддю Генерального секретаря ООН від 16.09.2016, 18.10.2016, 15.11.2016, 14.12.2016 про виконання Резолюції 2139 (2014), 2165 (2014), 2191 (2014) та 2258 (2015) Ради Безпеки ООН на всій території Сирійської Арабської Республіки триває конфлікт і відзначається високий рівень насилля.

Таким чином, на теперішній момент в країні громадянського походження відповідача склалася небезпечна для життя ситуація, яка цілком обґрунтовано викликає побоювання за життя та можливі переслідування.

Ситуація у країні Сирії неодноразово досліджувалася Верховним Судом у своїй практиці, зокрема, у постановах від 25 липня 2019 року у справі № 815/7180/16, від 27 грудня 2019 року у справі № 820/4137/16, від 23.03.2020 року у справі № 813/2186/17, від 12.08.2020 року у справі № 127/26552/16-а, тощо.

ЄСПЛ у справі «Суфі і Елмі проти Сполученого Королівства» (8319/07 та 11449/07) зазначив, що повернення особи у ситуацію громадянської війни може складати загрозу тортур, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження чи покарання (п.п. 217-241). Суд зазначив, що критеріями для оцінки інтенсивності/напруженості загального насилля в країні з військовим конфліктом є: чи сторони конфлікту використовують методи або тактики війни, які збільшують ризик втрат серед цивільного населення або які були безпосередньо спрямовані проти цивільного населення; чи використання таких методів та/або тактик застосовувались усіма сторонами конфлікту; чи конфлікт був локалізованим чи всеохоплюючим; кількість осіб, яких було вбито, поранено або які буди переміщені в результаті боротьби.

Отже, існують загальновизнані офіційні документи, які підтверджуються факти того, що в країні походження відповідача триває військовий конфлікт та існує ситуація загальнопоширеного насильства, які, в свою чергу, можуть становити загрози життю, безпеці чи свободі відповідача.

Відтак, зважаючи на ситуацію загальнопоширеного насильства в Сирії, що підтверджується Рекомендаціями УВКБ ООН, а також враховуючи заборону, передбачену приписами ч. 2 ст. 31 Закону № 3929-XII, щодо примусового повернення іноземця де його життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту, суд вважає, що позовні вимоги Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України про прийняття рішення про примусове видворення за межі території України до країни походження громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , задоволенню не підлягають.

Суд наголошує, що неможливість повернення до країни, в якій відповідачу буде загрожувати насилля, підтверджується і практикою Європейського Суду з прав людини. Так, ЄСПЛ у рішенні «Л.М. та інші проти Росії» від 15.10.2015 (заяви № 40081/14, 40088/14 та 40127/14) дійшов висновку, що твердження заявників про те, що їх повернення до Сирії було б порушенням статей 2 та/або 3, були обґрунтованими через рівень інтенсивності конфлікту в Сирії, оскільки заявники є з Алеппо та Дамаску там, де відбувалися особливо важкі бої, адже це молоді люди, яким особливо загрожує затримання та жорстоке поводження, згідно з даними Human Rights Watch. Тому Суд постановив, що висилка заявників до Сирії буде порушувати статті 2 та 3.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову в частині примусового видворення за межі території України до країни походження громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , не підлягає задоволенню і вимога про затримання громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення видворення за межі території України на строк, необхідний для виконання рішення суду про примусове видворення, але не більш як шість місяців.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ) про примусове видворення та застосування до іноземця затримання з метою забезпечення видворення за межі території України.

На підставі викладеного та керуючись 26, 30, 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 2, 5-10, 77, 257-263, 242-243, 246, 295, 288, 289 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Одеського прикордонного загону Південного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Сирійської Арабської Республіки ОСОБА_1 (ОСОБА_2 ) про примусове видворення та застосування до іноземця затримання з метою забезпечення видворення за межі території України - залишити без задоволення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційну скаргу може бути подано в десятиденний строк із дня проголошення рішення.

Повний текст рішення складено 26.03.2021 року.

Суддя Петренко В. С.