Ухвала від 25.03.2021 по справі 640/12385/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

ОКРЕМАУХВАЛА

25 березня 2021 року м. Київ № 640/12385/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Маруліної Л.О., розглянувши у письмовому провадженні клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Окружного адміністративного суду м. Києва перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру призначеної позивачу пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.01.2021 року апеляційну скаргу повернуто особі, яка її подала, з огляду на що, в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року набрало законної сили.

З комп'ютерної програми "Діловодство спеціалізованого суду" встановлено, що 09.02.2021 року через систему "Електронний суд" ОСОБА_1 подано заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.03.2020 року запропоновано ОСОБА_1 подати суду належним чином оформлену заяву в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог статті 166, 167 Кодексу адміністративного судочинства України у строк до 19 березня 2021 року. Роз'яснено наслідки неподання заяви у письмовій формі, встановлені частиною другою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України.

Через канцелярію суду 18.03.2020 року позивачем на виконання ухвали суду від 09.03.2020 року подано заяву про встановлення судового контролю (далі також - заяву), в якому просить:

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону (ч. 1 ст. 249 КАС України);

- притягнути до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними (ч. 2 ст. 249 КАС України);

- щодо неналежного виконання професійних обов'язків посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України м. Києві при здійсненні перерахунку призначеної позивачу пенсії (ч. 3 ст. 249 КАС України);

- у разі, якщо ухвала стосовно порушення законодавства містить ознаки кримінального правопорушення, надіслати вказану ухвалу прокурору або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходи у визначений в окремій ухвалі строк (ч.9 ст. 249 КАС України).

Ознайомившись із заявою позивача, судом встановлено відповідність останньої вимогам, зазначеним у частинах другій-четвертій статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд зауважує, що положення частини другої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України вимог до змісту прохальної частини не встановлено.

Згідно з абзацом 1 частини п'ятої статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відповідності заяви вимогам, зазначеним у цій статті, вона підлягає розгляду та вирішенню в порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду протягом десяти днів з дня її отримання. Неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає розгляду такої заяви.

З огляду на те, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20 постановлено у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд дійшов висновку про здійснення розгляду заяви позивача у письмовому провадженні відповідно.

В обґрунтування заяви позивачем зазначено, що на виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 у справі №640/12385/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок призначеної позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року не з 80% сум грошового забезпечення, а з 70 % сум грошового забезпечення, чим фактично відмовлено у виконанні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20 у повному обсязі.

Вважаючи, що відповідачем виконано рішення суду недобросовісно, та Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві не має наміру виконувати рішення суду від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20 у відповідності до його резолютивної частини, позивач просить суд визнати дії суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати вжити заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, ОСОБА_1 подано заяву в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши матеріали справи в межах вирішення заяви позивача, заяву та долучені до неї додатки, судом встановлено наступне.

У провадженні судді Окружного адміністративного суду міста Києва Вовка П.В. перебувала адміністративна справа №640/12388/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2020 року у справі №640/12388/20, яке набрало законної сили 26.10.2020 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення основного розміру призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 80 % до 70 % сум грошового забезпечення під час її перерахунку починаючи з 01 січня 2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_1 пенсії в основному розмірі 80 % сум грошового забезпечення починаючи з 01 січня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з урахуванням проведених виплат.

У провадженні судді Окружного адміністративного суду м. Києва Маруліної Л.О. перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20, яке набрало законної сили 04.01.2021 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру призначеної позивачу пенсії за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

Через веб-портал Пенсійного фонду України, електронну скриньку Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києва та Урядову гарячу лінію 06.01.2021 року зареєстровані заяви ОСОБА_1 про виконання судового рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі 3640/12385/20.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 04.02.2021 року №2331-299/Т-02/8-2600/21 на звернення ОСОБА_1 від 06.01.2021 № ВЕБ-26002-Ф-С-21-000978, яке надійшло через Веб-портал Пенсійного фонду України, зареєстроване 06.01.2021 за № 299/Т-2600-21, від 06.01.2021 № ВЕБ-26002-Ф-С-21-000979, яке надійшло через Веб-портал Пенсійного фонду України, зареєстроване 06.01.2021 за № 300/Т-2600-21, від 06.01.2021, яке надійшло на електронну скриньку Головного управління kiev_gu@kv.pfu.gov.ua, зареєстроване 06.01.2021 № 341/Т-2600-21, від 06.01.2021 № ТР-11853711, яке надійшло до Урядової гарячої лінії, зареєстроване 11.01.2021 № 348/Т-2600-21, роз'яснено ОСОБА_1 по суті заяв наступне.

Відповідно до змісту листа, у листопаді 2020 року на виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 19.08.2020 року у справі №640/12388/20 Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві проведено з 01.01.2018 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 в порядку, встановленому судовим рішенням, в розмірі 80% сум грошового забезпечення та здійснено нарахування коштів за період з 01.01.2018 року по 30.11.2020 року.

Починаючи з 01.12.2020 року ОСОБА_1 встановлено для щомісячної виплати визначений судом розмір пенсії в сумі 12600,00 грн., обчислений виходячи з 80% сум грошового забезпечення.

Під час виконання рішень суду дії Головного управління повинні узгоджуватись із зобов'язаннями, визначеними судом в резолютивній частині рішення.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено повністю та зобов'язано Головне управління провести перерахунок та виплату його пенсії з 05.03.2019 року з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

У листопаді 2020 року, на виконання вказаного рішення суду Головним управлінням ОСОБА_1 з 05.03.2019 року проведено перерахунок пенсії в межах резолютивної частини.

Вказаним рішенням суду не покладено зобов'язань щодо перерахунку пенсії у розмірі 80% сум грошового забезпечення, тому розмір пенсії з 05.03.2019 року обчислено, виходячи з 70% сум грошового забезпечення згідно з чинною редакцією статті 13 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон).

Враховуючи положення частини четвертої статті 63 Закону, оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 внаслідок проведеного перерахунку є нижчим, з 05.03.2019 року пенсія виплачується з доплатою до раніше встановленого розміру.

Вважаючи, що перерахунок пенсії за вказаними рішеннями є таким, що не відповідає рішенню суду, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Вирішуючи заяву, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступних висновків.

Згідно із статтею 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.

Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки.

Згідно із частиною першою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, слід дійти висновку, що Кодексом адміністративного судочинства України передбачено спеціальний порядок судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах та правомірністю дій рішень, чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, у цьому випадку рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20.

Таким чином, під час вирішення заяви, поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України, підлягають перевірці судом спосіб та порядок виконання, встановлені у рішенні суду, яким набрано законної сили.

Відповідно до частин першої, четвертої статті 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З мотивувальної частини рішення суду від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20 встановлено, що у зв'язку із скасуванням пункту 2 Постанови №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано, що мало своїм наслідком задоволення судом позовних вимог ОСОБА_1 про протиправність бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за рахунок виплати з 05.03.2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, та, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум, ОСОБА_1 з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року.

В свою чергу, з мотивувальної частини рішення суду від 19.08.2020 року у справі №640/12388/20, суд дійшов висновку про протиправність встановлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві ОСОБА_1 граничного розміру пенсії за вислугу років у 70 % грошового забезпечення з тих підстав, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців, од яких, зокрема, належить позивач, має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у випадку позивача - 80 %.

Отже, дослідивши мотивувальні частини рішень суду, які набрали законної сили, висновується, що перерахунок та виплата пенсії ОСОБА_1 з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії має бути проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві виходячи з 80 % розміру грошового забезпечення.

В той же час, дослідивши лист Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 04.02.2021 року №2331-299/Т-02/8-2600/21, судом встановлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві здійснено перерахунок та виплату призначеної позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, виходячи з розміру 70 % розміру грошового забезпечення, що суперечить рішенню суду від 19.08.2020 року у справі №640/12388/20, яке набрало законної сили, та, як наслідок, суперечить рішенню суду від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20, оскільки спосіб виконання цього рішення Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві не дотримано.

Суд зауважує, що у матеріалах справи відсутні докази звернення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про зміну способу та порядку виконання судового рішення в порядку статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України, що свідчить про те, що пенсійним органом на власний розсуд протрактовано резолютивну частину рішення, що підлягала виконанню.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про неналежне виконання рішення суду, яке набрало законної сили та про протиправність оскаржуваних позивачем дій суб'єкта владних повноважень.

Таким чином, у суду наявні правові підстави вважати заяву ОСОБА_1 , поданою в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України обґрунтованою.

Суд враховує те, що рішення суду від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20, яке набрало законної сили, відповідачем не виконано, при цьому станом на момент розгляду заяви таке рішення суду залишається не виконаним належним чином у відповідності до резолютивної частини.

Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі "Скордіно проти Італії" (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі "Сіка проти Словаччини" (Sika v. Slovaki), №2132/02, пп. 24-27, від 13.06.2006 року, пп. 18 рішення "Ліпісвіцька проти України" №11944/05 від 12.05.2011 року).

У рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах "Бурдов проти Росії" від 07.05.2002 року, "Ромашов проти України" від 27.07.2004 року, "Шаренок проти України" від 22.02.2004 року зазначено, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.

Держава несе відповідальність за виконання остаточних рішень, якщо чинники, які затримують чи перешкоджають їх повному й вчасному виконанню, перебувають у межах контролю органів влади (рішення у справі "Сокур проти України" (Sokur v. Ukraine), №29439/02, від 26.04.2005 року, та у справі "Крищук проти України" (Kryshchuk v. Ukraine), №1811/06, від 19.02.2009 року).

Відповідно до статті 65 Закону особи, винні в порушенні законодавства про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, зазначених у цьому Законі, а також у несвоєчасному оформленні або поданні документів для призначення пенсії, у видачі для оформлення пенсій недостовірних даних і документів, несуть цивільно-правову, адміністративну або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Частиною шостою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що за наявності підстав для задоволення заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених рішенням суду, суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.

Частиною першою статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

Відповідно до частини п'ятої статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України з метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній строк для надання відповіді залежно від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

Таким чином, суд дійшов висновку, що суб'єктом владних повноважень - Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві у порушення вимог статті 129-1 Конституції України та частини першої статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України не виконано рішення суду у справі №640/12385/20, яке набрало законної сили.

Суд вважає за необхідним направити окрему ухвалу начальнику Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві для відповідного реагування: усунення порушень прав позивача, встановлених цією окремою ухвалою суду, а саме, забезпечення проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, тобто у спосіб, встановлений пунктом 4 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20, яке набрало законної сили 04.01.2021 року, виходячи з розміру 80 % розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 .

З огляду на встановлене судом, заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню частково, з підстав викладення судом резолютивної частини окремої ухвали у відповідності до вимог статті 249 Кодексу адміністративного судочинства України, яка є відмінною від прохальної частини заяви позивача, поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись статтями 44, 45, 147, 243, 249, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву ОСОБА_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, подану в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, які полягають у неналежному виконанні рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20, а саме, у здійсненні перерахунку та виплати призначеної позивачу пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, виходячи з розміру 70 % розміру грошового забезпечення.

3. Винести окрему ухвалу Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві.

4. Направити окрему ухвалу керівнику Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві для відповідного реагування: усунення порушень прав позивача, встановлених цією окремою ухвалою суду, а саме, забезпечення проведення Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві ОСОБА_1 перерахунку та виплату пенсії (із врахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 року, з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року, тобто у спосіб, встановлений пунктом 4 резолютивної частини рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.11.2020 року у справі №640/12385/20, яке набрало законної сили 04.01.2021 року, виходячи з розміру 80 % розміру грошового забезпечення ОСОБА_1 .

5. Керівнику Головного управління Пенсійного фонду в м. Києві у десятиденний строк з дня набрання окремої ухвали законної сили повідомити Окружний адміністративний суд міста Києва про результати вжитих заходів.

6. В іншій частині відмовити.

Ухвала набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повну ухвалу складено 25.03.2021 року.

Суддя Л.О. Маруліна