Рішення від 26.03.2021 по справі 580/1570/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 березня 2021 року справа № 580/1570/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Рідзеля О.А.,

за участю:

секретаря судового засідання - Мельникової О.М.,

позивача - ОСОБА_1 (особисто),

представників відповідача: Чекаленка І.М. (за посадою), Сінельнік А.В. (за довіреністю),

представника третьої особи - Кучінської А.А. (за посадою),

розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Степанківської сільської ради, третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Степанківська сільська територіальна виборча комісія Черкаського району Черкаської області про визнання неправомірною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

24.03.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач) подав у Черкаський окружний адміністративний суд позов до Степанківської сільської ради (далі - відповідач), в якому просить визнати неправомірною бездіяльність відповідача та зобов'язати його невідкладно забезпечити фінансування підготовки та проведення проміжних місцевих виборів 28 березня 2021 року в сумі 50000,00 грн., шляхом прийняття відповідного рішення сесії сільської ради про фінансування видатків із сільського бюджету на підготовку та проведення виборів у вказаній сумі.

В обґрунтування позову зазначено, що відповідач всупереч вимогам ст.209 Виборчого кодексу України не прийняв рішення про виділення з місцевого бюджету коштів на проведення проміжних місцевих виборів 28 березня 2021 року, що є порушенням чинного законодавства України та порушує виборчі права позивача бути обраним депутатом сільської ради.

Ухвалою від 24.03.2021 відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати за правилами загального провадження з урахуванням особливостей, визначених ст.ст.268, 269, 275 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та призначено підготовче засідання. Також залучено до участі у справі третьою особою без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Степанківську сільську територіальну виборчу комісію Черкаського району Черкаської області (далі - третя особа).

25.03.2021 відповідач подав суду відзив на позов, в якому просив у його задоволенні відмовити. Вказував, що під час прийняття постанови від 23.12.2020 про призначення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради 28 березня 2021 року третьою особою порушений вимоги Виборчого кодексу України, оскільки у даному випадку вона має право призначити депутатами осіб, які є черговими за списками від територіальної організації партії. Крім того, порушено строки її прийняття та повідомлення про неї відповідача.

Крім того, за наслідками розгляду звернень третьої особи від 01.02.2021, від 09.03.2021 та 17.03.2021 щодо виділення коштів на проведення вищевказаних виборів, на сесіях сільської ради 04.02.2021, 11.03.2021 та 17.03.2021 проекти рішень «Про фінансування проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради» не набрали необхідної кількості голосів, тобто рішення не прийняті. Отже, протиправна бездіяльність відсутня.

Третя особа письмових пояснень на позов суду не подала.

Усною ухвалою від 25.03.2021, внесеною до протоколу судового засідання, суд закрив підготовче провадження та призначив судовий розгляд справи по суті.

Позивач та представник третьої особи у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили позов задовольнити.

Представники відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві.

Заслухавши учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Постановами Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 28.10.2020: №51 визнано обраним за результатами голосування на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року сільським головою Степанківської сільської ради ОСОБА_2 ; №52 - визнано обраними згідно з додатком депутатів Степанківської сільської ради, серед інших ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .

Рішеннями першої сесії Степанківської сільської ради від 20.11.2020: №01-11/VIII затверджено заступником сільського голови з питань діяльності виконавчих органів влади Мусієнка О.Я.; №01-11/VIII затверджено ОСОБА_4 на посаду старости с. Голов'ятине Степанківської сільської ради.

20.11.2020 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 подали відповідачу заяви про складення депутатських повноважень у зв'язку із призначенням на вказані посади.

Рішеннями першої сесії Степанківської сільської ради від 08.12.2020 №01-02/VIII та №01-03/VIII погоджено складення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повноважень депутата достроково та припинено їх повноваження.

Листом від 18.12.2020 №2416/02-09 вказані рішення разом із заявами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про складення повноважень направлені голові Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області.

У зв'язку з цим, постановою Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 23.12.2020 №61 призначено проміжні вибори депутатів Степанківської сільської ради в багатомандатних виборчих округах №№1, 3 на неділю 28 березня 2021 року.

01.02.2021 голова Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області направила звернення голові (вх.№24/0210), депутатам (вх.№95/0210) та сесії (вх.№26/0210) Степанківської сільської ради щодо виділення коштів на підготовку і проведення проміжних виборів 28 березня 2021 року. До вказаних звернень додано кошторис на загальну суму 276053,00 грн.

За наслідками засідання комісії з питань фінансів, бюджету, планування, соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Степанківської сільської ради, оформленого протоколом від 04.02.2021 №01, вирішено винести на розгляд сесії сільської ради проект рішення «Про фінансування проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради».

За наслідками голосування за вказаний проект рішення на п'ятій сесії Степанківської сільської ради 04.02.2021: за - 5 осіб, проти - 6 осіб, утримались - 5 осіб, не голосували - 0 осіб, рішення не прийнято.

03.03.2021 Степанківська сільська територіальна виборча комісія Черкаського району Черкаської області прийняла постанову №68, пунктом 1 якої вирішено звернутися до Степанківської сільської ради з пропозицією щодо виділення коштів для підготовки та проведення проміжних виборів 28.03.2021, складеною на підставі середніх норм видатків для територіальної та дільничних виборчих комісій. До постанови додано кошторис на суму 358636,00 грн.

За наслідками засідання комісії з питань фінансів, бюджету, планування, соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва Степанківської сільської ради, оформленого протоколом від 11.03.2021 №03, вирішено винести питання виділення коштів в сумі 358636,00 грн. для проведення проміжних виборів на розгляд чергової сесії сільської ради.

За результатами голосування за проект рішення «Про внесення змін до рішення сільської ради від 23.12.2020 №02-15/VIII «Про бюджет Степанківської сільської територіальної громади на 2021 рік» на сьомій сесії Степанківської сільської ради 11.03.2021: за - 7 осіб, проти - 2 осіб, утримались - 9 осіб, не голосували - 0 осіб, рішення не прийнято.

17.03.2021 голова Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області направила Степанківській сільській раді пропозиції Єдиного кошторису на 2021 рік на проміжні вибори депутатів сільської ради на суму 50000,00 грн. (вх. від 17.03.2021 №289/0210).

За наслідками голосування за питання фінансування проміжних виборів на сьомій сесії Степанківської сільської ради 17.03.2021: за - 9 осіб, проти - 0 осіб, утримались - 5 осіб, не голосували - 1 особа. Рішення про фінансування проміжних виборів не прийнято.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не виділення коштів на організацію та проведення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради 28 березня 2021 року, позивач звернувся в суд з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим фактичним обставинам, суд зазначає, що ст.38 Конституції України гарантовано право громадян брати участь в управлінні державними справами, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до статей 22, 64 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Статтею 71 Конституції України встановлено, що вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Частиною 2 ст.19 Виборчого кодексу України гарантується забезпечення умов для реалізації виборчих прав громадян, дотримання основних засад виборчого права, належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених цим Кодексом, точне і достовірне встановлення результатів виборів.

Відповідно до ч.1 ст.194 Виборчого кодексу України місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими.

На підставі ч.5 ст.194 Виборчого кодексу України проміжні вибори депутата сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) призначаються у відповідному багатомандатному окрузі у зв'язку з достроковим припиненням повноважень депутата відповідної ради, обраного у цьому окрузі. При призначенні виборів територіальна виборча комісія визначає кількість депутатських мандатів, які будуть розподілятися на таких виборах в багатомандатному виборчому окрузі.

Частиною 3 ст.195 Виборчого кодексу України визначено, що проміжні вибори депутатів (депутата) сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) у багатомандатному окрузі призначаються з урахуванням положень статті 5 цього Кодексу на найближчу останню неділю березня або останню неділю жовтня (крім року проведення чергових місцевих виборів), а виборчий процес розпочинається за п'ятдесят днів до дня проміжних місцевих виборів.

Рішення про призначення проміжних виборів депутатів (депутата) сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч) приймається територіальною виборчою комісією не пізніш як у десятиденний строк з дня надходження до територіальної виборчої комісії повідомлення відповідної місцевої ради про дострокове припинення повноважень депутата, обраного у відповідному виборчому окрузі, але не пізніш як за шістдесят днів до дня проведення найближчих проміжних виборів, визначеного відповідно до положень статті 5 цього Кодексу.

Як установлено судом вище, 20.11.2020 ОСОБА_3 та ОСОБА_4 подали відповідачу заяви про складення депутатських повноважень у зв'язку із призначенням на вказані посади.

Рішеннями першої сесії Степанківської сільської ради від 08.12.2020 №01-02/VIII та №01-03/VIII погоджено складення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повноважень депутата достроково та припинено їх повноваження.

Листом від 18.12.2020 №2416/02-09 вказані рішення разом із заявами ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про складення повноважень направлені голові Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області.

У зв'язку з цим, рішенням Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 23.12.2020 №61 призначено проміжні вибори депутатів Степанківської сільської ради в багатомандатних виборчих округах №№1, 3 на неділю 28 березня 2021 року.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що під час призначення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради постановою від 23.12.2020 третьою особою було дотримано вищевказаних положень Виборчого кодексу України, а протилежні доводи відповідача суд вважає необґрунтованими.

Стосовно доводів відповідача, що у даному випадку виборча комісія має право призначити депутатами осіб, які є черговими за списками від територіальної організації партії, а не призначати проміжні вибори, суд зазначає таке.

Відповідно до п.3 Розділу XXXXII «Прикінцеві та перехідні положення» Виборчого кодексу України визнано таким, що втратив чинність з дня набрання чинності цим Кодексом Закон України «Про місцеві вибори», крім положень щодо організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад.

Згідно з преамбулою Закону України від 14.07.2015 №595-VIII «Про місцеві вибори» Закон втратив чинність, крім положень щодо організації та проведення повторних, проміжних, додаткових виборів і заміщення депутатів, обраних у багатомандатному виборчому окрузі, повноваження яких достроково припинені, що діють до наступних чергових або позачергових виборів депутатів місцевих рад, на підставі Кодексу №396-IX від 19.12.2019 (Виборчий кодекс України).

З аналізу наведених положень, суд дійшов висновку, що норми Закону України від 14.07.2015 №595-VIII «Про місцеві вибори» щодо проміжних виборів діють до часу проведення чергових виборів депутатів місцевих рад, проведених на підставі Виборчого кодексу України.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.285 Виборчого кодексу України у разі якщо депутат сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тисяч), який обирався в багатомандатному окрузі, достроково припинив повноваження або його повноваження достроково припинені з підстав і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням територіальної виборчої комісії у відповідному окрузі призначаються проміжні вибори.

Оскільки перші вибори депутатів Степанківської сільської ради на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року проведені і постановою Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 28.10.2020 №52 визнано обраними згідно з додатком депутатів Степанківської сільської ради, суд дійшов висновку, що подальше проведення проміжних виборів здійснюється виключно відповідно до положень ст.285 Виборчого кодексу України, яка не передбачає призначення депутатами осіб, що є черговими за списками від територіальної організації партії у разі припинення повноважень депутата.

Більш того, відповідно до ч.1 ст.192 Виборчого кодексу України вибори депутатів сільської, селищної, міської ради (територіальних громад з кількістю виборців до 10 тисяч) проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в багатомандатних виборчих округах, на які поділяється територія відповідної територіальної громади. У кожному такому окрузі може бути обрано не менше двох і не більше чотирьох депутатів.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів відповідача, що третя особа мала призначити депутатами осіб, які є черговими за списками від територіальної організації партії, а не призначати проміжні вибори.

Крім того, постанова Степанківської сільської територіальної виборчої комісії Черкаського району Черкаської області від 23.12.2020 №61, якою призначено проміжні вибори депутатів Степанківської сільської ради в багатомандатних виборчих округах №№1, 3 на неділю 28 березня 2021 року, є чинною та у встановленому законом порядку не скасована, а отже є обов'язковою для виконання відповідно до ч.14 ст.36 Виборчого кодексу України.

Також вказана постанова третьої особи про призначення проміжних виборів не є предметом цього спору.

При цьому, відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Тому доводи відповідача щодо незаконності призначення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради не є обґрунтованими.

Оцінюючи доводи учасників справи стосовно бездіяльності відповідача щодо не виділення коштів на організацію та проведення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради 28 березня 2021 року, суд зазначає таке.

Відповідно до абз.2, 3 ч.1 ст.209 Виборчого кодексу України витрати на підготовку і проведення чергових, позачергових, додаткових та перших виборів депутатів, сільських, селищних, міських голів здійснюються за рахунок коштів державного бюджету, передбачених на здійснення Центральною виборчою комісією керівництва та управління у сфері проведення виборів та референдумів, коштів відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України.

Усі інші види місцевих виборів проводяться за рахунок коштів відповідних місцевих бюджетів.

Отже, фінансування підготовки та проведення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради 28 березня 2021 року відповідно до наведених положень Виборчого кодексу України має здійснюватись за рахунок місцевого бюджету Степанківської сільської ради.

На підставі ч.7 ст.210 Виборчого кодексу України фінансування виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Кошти на підготовку і проведення місцевих виборів перераховуються Центральній виборчій комісії не пізніше дня початку виборчого процесу, а територіальним виборчим комісіям - невідкладно після затвердження єдиного кошторису доходів і видатків на підготовку і проведення відповідних місцевих виборів.

Суд врахував, що Порядок фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2020 року №745 (далі - Порядок №745).

Відповідно до п.15 Порядку №745 у разі призначення повторних виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, районних у місті, а також міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тис. і більше), сільських, селищних, міських голів, проміжних виборів депутата сільської, селищної, міської ради (територіальної громади з кількістю виборців до 10 тис.) у відповідному багатомандатному виборчому окрузі територіальна виборча комісія подає відповідній місцевій раді пропозиції щодо виділення коштів на підготовку і проведення таких виборів, складені на підставі середніх норм видатків з урахуванням видатків територіальної виборчої комісії та видатків дільничних виборчих комісій. У межах виділеного місцевою радою обсягу видатків територіальна виборча комісія складає, затверджує та погоджує з головою відповідної місцевої ради/сільським, селищним, міським головою єдиний кошторис видатків за формою згідно з додатком, яким передбачаються видатки на підготовку і проведення відповідних місцевих виборів за повною економічною класифікацією видатків, кошторис, план асигнувань (за винятком надання кредитів з бюджету) загального фонду місцевого бюджету для підготовки і проведення відповідних виборів з урахуванням видатків дільничних виборчих комісій.

Суд врахував, що виключна компетенція сільських, селищних, міських рад визначена ст.26 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР).

Так, ч.1 ст.26 Закону №280/97-ВР передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання:

- прийняття відповідно до законодавства рішень щодо організації проведення референдумів та виборів органів державної влади, місцевого самоврядування та сільського, селищного, міського голови (п.19);

- розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету (п.23);

- прийняття рішень щодо передачі коштів з відповідного місцевого бюджету (п.27).

Відповідно до ч.1 ст.59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Рішення ради відповідно до ч.2 ст.59 Закону №280/97-ВР приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

На підставі ч.3 ст. 59 Закону №280/97-ВР рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.

З аналізу наведених норм законодавства України, суд дійшов висновку, що фінансування підготовки та проведення проміжних виборів депутатів сільської ради здійснюється за рахунок місцевого бюджету, шляхом прийняття відповідною радою рішення про виділення виборчій комісії видатків.

При цьому, відмова у фінансуванні проведення проміжних виборів депутатів сільської ради, нормами Виборчого кодексу України не передбачена.

Як установлено судом вище, за наслідками розгляду звернень третьої особи від 01.02.2021, від 09.03.2021 та 17.03.2021 щодо виділення коштів на проведення вищевказаних виборів, на сесіях сільської ради 04.02.2021, 11.03.2021 та 17.03.2021 проекти рішень щодо фінансування проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради не набрали необхідної кількості голосів, тобто рішення про фінансування вказаних виборів не прийняті.

Суд врахував, що на підставі ч.1 ст.211 Виборчого кодексу України органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи в межах своїх повноважень зобов'язані сприяти виборчим комісіям у реалізації їхніх повноважень.

Для вирішення спору суд врахував висновки Верховного Суду у постанові від 21 квітня 2019 року у справі №855/122/19, що обов'язкові для врахування судом відповідно до ч.5 ст.242 КАС України, відповідно до яких протиправна бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це зовнішня форма поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов'язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб'єкта владних повноважень, були об'єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тому суд дійшов висновку про допущення відповідачем протиправної бездіяльності щодо виконання наведених вище вимог Виборчого кодексу України та Порядку №745 в частині фінансування відповідачем проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради 28 березня 2021 року.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.5 КАС України способом захисту прав особи від протиправної бездіяльності є визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про фінансування підготовки та проведення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради 28 березня 2021 року.

На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Позовна вимога зобов'язати відповідача забезпечити фінансування підготовки та проведення проміжних виборів 28 березня 2021 року, шляхом прийняття відповідного рішення сесії сільської ради про фінансування видатків в сумі 50000,00 грн. із сільського бюджету не підлягає задоволенню, оскільки визначення конкретної суми видатків на проведення виборів є дискреційними повноваженнями відповідача щодо розпорядження коштами територіальної громади.

Тому для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України, суд дійшов висновку зобов'язати відповідача, з урахуванням правової оцінки суду, прийняти рішення про фінансування підготовки та проведення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради 28 березня 2021 року.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у вищевказаних частинах.

Суд врахував, що при зверненні до суду з цим позовом позивачем було надано квитанцію про сплату судового збору в сумі 332,32 грн.

Абзац 2 підп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України від 08.07.2011 №3674-VI “Про судовий збір” (далі - Закон №3674-VI) встановлено, що за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір справляється у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік” встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2021 року розміром 2270 грн.

Тому ставкою судового збору за подання цього позову є 908,00грн. (0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб).

Отже, судовий збір сплачений позивачем у розмірі меншому, ніж установлено законом.

Водночас, на виконання ч.9 ст.273 КАС України позовна заява приймається до розгляду незалежно від сплати судового збору. Цією нормою також передбачено, що у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

На підставі ч.1 ст.9 Закону №3674-VI судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

Тому суд вирішив стягнути з позивача на користь Державного бюджету України на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду судовий збір у розмірі 575,68 грн.

Відповідно до ч.1, 3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Зважаючи на пропорційність задоволених вимог, суд дійшов висновку на підставі ст.139 КАС України повернути судовий збір позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позовних вимог в сумі 454,00 грн.

Керуючись ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 273, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Степанківської сільської ради щодо неприйняття рішення про фінансування підготовки та проведення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради в багатомандатних виборчих округах №1 та №3, 28 березня 2021 року.

Зобов'язати Степанківську сільську раду прийняти рішення про фінансування підготовки та проведення проміжних виборів депутатів Степанківської сільської ради в багатомандатних виборчих округах №1 та №3, 28 березня 2021 року з урахуванням правової оцінки суду у цьому рішенні.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

2. Стягнути з ОСОБА_1 на користь спеціального фонду Державного бюджету України (отримувач коштів ГУК у Черкаській області/м.Черкаси/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37930566, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО) 899998, рахунок отримувача 528999980313131206084023759, код класифікації доходів бюджету 22030101) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 575,68 грн (п'ятсот сімдесят п'ять гривень 68 коп.).

Стягнути з рахунок бюджетних асигнувань Степанківської сільської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 454,00 грн. (чотириста п'ятдесят чотири гривні 00 коп.).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня його проголошення.

Учасники справи:

1) позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 );

2) відповідач - Степанківська сільська рада (19632, Черкаська обл., Черкаський р-н, с.Степанки, вул. Героїв України, буд.124, код ЄДРПОУ 26424111);

3) третя особа - Степанківська сільська територіальна виборча комісія Черкаського району Черкаської області (19632, Черкаська обл., Черкаський р-н, с.Степанки, вул. Героїв України, буд.124, код ЄДРПОУ 43797609).

Повне судове рішення виготовлено та проголошено 26.03.2021.

Суддя О.А. Рідзель