24 березня 2021 року справа № 580/6129/20
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Першого заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янської районної державної адміністрації до Лебедівської сільської ради об'єднаної територіальної громади про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся Перший заступник керівника Смілянської місцевої прокуратури (далі - позивач) в інтересах держави в особі Кам'янської районної державної адміністрації з позовом до Лебедівської сільської ради об'єднаної територіальної громади (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не встановлення пільгових умов плати за харчування в закладах освіти Лебедівської сільської ради для дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування;
- зобов'язати відповідача вирішити питання про умови харчування в закладах освіти Лебедівської сільської ради для дітей-інвалідів, дітей, позбавлених батьківського піклування.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Рішенням Лебедівської сільської ради об'єднаної територіальної громади №17-4/VII від 20.12.2019 встановлено пільги по платі за харчування дітей в закладах освіти територіальної громади, однак перелік категорій дітей, які підлягають безкоштовному харчуванню в закладах освіти є неповним. Позивач вказує на те, що відповідачем не встановлено пільги по платі за харчування для учнів, які мають статус дитини з особливими освітніми потребами та дітей, які знаходяться під опікою. Вважає, що вказана бездіяльність відповідача порушує інтереси держави та не відповідає чинному законам України, якими держава визначила та взяла на себе гарантоване зобов'язання щодо забезпечення безкоштовним харчуванням соціально незахищених верств дітей.
Відповідач відзиву на адміністративний позов не надав. Копію позовної заяви з додатками отримав 29.01.2021, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №1803103956667.
У період з 09.03.2021 по 23.03.2021 включно, суддя Черкаського окружного адміністративного суду Кульчицький С.О. перебував у відпустці, з огляду на що розгляд адміністративної справи здійснюється у перший робочий день після відпустки - 24.03.2021.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає про таке.
Лебедівською сільською радою об'єднаної територіальної громади 20.12.2019 прийнято рішення№17-4/VІІ «Про встановлення вартості харчування в закладах освіти Лебедівської сільської ради на 2020 рік».
Пунктами 3-7 вказаного рішення встановлено пільги по батьківській платі за
харчування дітей в закладах освіти територіальної громади, а саме:
- встановлено знижку в розмірі 50% плати за харчування дітей для сімей, які мають трьох і більше дітей;
- звільнено від плати за харчування дітей батьків або осіб, що їх заміняють у сім'ях де сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищує рівня забезпечення прожиткового мінімуму, який щороку встановлюється Законом України “Про державний бюджет України”;
- звільнено від плати за харчування дітей та сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України “Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям”;
- звільнено від плати за харчування дітей батьків учасників бойових дій, батьків, які перебувають на військовій службі в Збройних силах України відповідно до Указу Президента України “Про часткову мобілізацію”;
- звільнено від плати за харчування дітей батьків прибулих (переселенців) з Донецької та Луганської областей, АР Крим.
Згідно інформації Лебедівської сільської ради від 22.10.2020 №1649 в Лебедівській ЗОШ навчаються два учні, які мають статус дитини з особливими освітніми потребами та в Лебедівському ДНЗ один вихованець є дитиною, яка знаходиться під опікою.
Вважаючи бездіяльність щодо не встановлення пільг по платі за харчування для учнів, які мають статус дитини з особливими освітніми потребами та дітей, які знаходиться під опікою протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає, що відповідно до ст. 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.
Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.
Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.
Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованих державою прав дітей при організації навчального та виховного процесу в дошкільних та загальноосвітніх закладах на відповідність вимогам чинного законодавства рішень органів місцевого самоврядування з вказаних питань.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.
Згідно зі ст. 6 Закону України “Про дошкільну освіту” від 11.07.2001 № 2628-III (далі - Закон № 2628-III) принципами дошкільної освіти є: доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти; рівність умов для реалізації задатків, нахилів, здібностей, обдарувань, різнобічного розвитку кожної дитини; єдність розвитку, виховання, навчання і оздоровлення дітей; єдність виховних впливів сім'ї і закладу дошкільної освіти; наступність і перспективність між дошкільною та початковою загальною освітою; світський характер дошкільної освіти у державних і комунальних закладах дошкільної освіти; особистісно-орієнтований підхід до розвитку особистості дитини; демократизація та гуманізація педагогічного процесу; відповідність змісту, рівня й обсягу дошкільної освіти особливостям розвитку та стану здоров'я дитини дошкільного віку; інші принципи, визначені Законом України "Про освіту".
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 33 Закону № 2628-III держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей. Дітям-сиротам і дітям, позбавленим батьківського піклування, гарантовано право на збереження родинних стосунків, утримання у державних і комунальних закладах дошкільної освіти за рахунок держави, а також на захист їх особистих, майнових і житлових прав згідно із законодавством України.
Частиною 5 ст. 35 Закону № 2628-III визначено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному закладі дошкільної освіти у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.
Пільгові умови оплати харчування дітей у закладах дошкільної освіти для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету.
Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, у сім'ях, у яких сукупний дохід на кожного члена сім'ї за попередній квартал не перевищував рівня забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму), який щороку встановлюється законом про Державний бюджет України для визначення права на звільнення від плати за харчування дитини у державних і комунальних закладах дошкільної освіти. За харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, плата не справляється.
Згідно з ч. 3 ст. 56 Закону України “Про освіту” №2145-VIII від 05.09.2017 органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах), дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", дітей з числа осіб, визначених у статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти; осіб інших категорій, визначених законодавством та/або рішенням органу місцевого самоврядування.
Відповідно до абзацу 5 частини 3 статті 5 в редакції Закону “Про охорону дитинства” № 911-VIII від 24.12.2015 місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям".
З аналізу вказаних норм слідує, що пільги по платі за харчування мають діти позбавлені батьківського піклування та діти з особливими освітніми потребами.
Судом встановлено, що в Лебедівській ЗОШ навчаються два учні, які мають статус дитини з особливими освітніми потребами та в Лебедівському ДНЗ один вихованець є дитиною, яка знаходиться під опікою.
Отже, відповідачем вчинена бездіяльність щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням в закладах загальної середньої освіти дітей з особливими освітніми потребами та дитини, яка знаходиться під опікою.
За вказаних обставин, виходячи за межі заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що належить задовольнити повністю.
Згідно з ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оскільки позивач є суб'єктом владних повноважень судові витрати зі сплати судового збору розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 6, 9, 14, 189, 242-245, 255, 295, 370 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Першого заступника керівника Смілянської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Кам'янської районної державної адміністрації до Лебедівської сільської ради об'єднаної територіальної громади про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Лебедівської сільської ради об'єднаної територіальної громади щодо не встановлення пільгових умов плати за харчування дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у комунальних навчальних закладах Лебедівської сільської ради об'єднаної територіальної громади.
Зобов'язати Лебедівську сільську раду об'єднаної територіальної громади (вул. Центральна, 3, с. Лебедівка, Кам'янський район, Черкаська область, 20840, код ЄДРПОУ 33891639) на черговій сесії розглянути питання щодо вжиття заходів відносно забезпечення безкоштовним харчуванням дітей з числа соціально незахищеної категорії, які виховуються у комунальних навчальних закладах Лебедівської сільської ради об'єднаної територіальної громади.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У разі застосування судом частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя С.О. Кульчицький