Рішення від 23.03.2021 по справі 480/8000/20

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 березня 2021 року Справа № 480/8000/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання - Волкової Ю.В. ,

представника позивача - Цуканова В.В.,

представника відповідача - Рудік А.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/8000/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Веспер-С" до Головного управління ДПС у Сумській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, товариство з обмеженою відповідальністю «Веспер - С», звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Сумській області, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення рішення від 27.07.2020 №0001650506 та №0001690506.

Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 02.07.2020 року відповідачем було проведено перевірки АГЗС за адресами: м. Суми, вул. Харківська, 128/1 та Сумська обл., Буринський р-н., м. Буринь, вул. Незалежності, буд. 86, які належать позивачу, з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі пальним.

За результатами перевірки було складено акти від 02.07.2020 №0137/18/19/РРО/41767195 та №0140/18/19/РРО/41767195, згідно висновків яких, зокрема встановлено: роздрібну торгівлю пальним через реєстратор розрахункових операцій (електронний контрольно-касовий апарат), не зазначений у ліцензії. 29 липня 2020 року позивач отримав податкові повідомлення рішення: від 27.07.2020 №0001650506 за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції, на суму 19 717,74 грн. та №0001690506 за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції, на суму 205 221,10 грн.

Позивач не погоджується із вказаними податковими повідомленнями - рішеннями з огляду на наступне.

Позивач зазначає, що норми Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», передбачають що у додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Позивач вважає, що норми вказаного Закону передбачають внесення змін саме до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним, натомість внесення змін у додаток до ліцензії законодавством не передбачено.

Ухвалою суду було відкрито провадження у даній справі та визначено розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Представник відповідача надав суду відзив на позов, в якому проти позовних вимог заперечує виходячи із наступного.

Відповідач вважає, що додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями не є окремим документом, а є його невід'ємною частиною та починає або припиняє свою дію одночасно з нею. Відомості, що містяться у такому додатку зазначаються у заяві на видачу ліцензії (у тому числі реєстратор розрахункових операцій, через який здійснюється роздрібна торгівля), у разі зміни таких відомостей суб'єкти господарювання подають відповідну заяву до контролюючого органу, який протягом трьох днів видає суб'єкту господарювання нову ліцензію разом з додатком, який містить оновлені відомості та починає діяти з дати переоформлення.

Перевіркою електронних копій розрахункових документів (фіскальних касових чеків) реєстратора розрахункових операцій, що використовувалися на АЗС за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 128/1 та Сумська обл., Буринський р-н., м. Буринь, вул. Незалежності, буд. 86, сформованих та переданих до органу державної податкової служби ТОВ «Веспер-С» встановлено, що проводились розрахункові операції пов'язані з реалізацією пального через реєстратори розрахункових операцій, що не внесений до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним. Факти продажу пального підтверджується даними фіскальних звітних чеків («Z-звітів») відповідних реєстраторів розрахункових операцій.

Відповідач зазначає, що згідно абзацу десятого частини другої статті 17 Закону № 481 до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10 000 гривень.

Під час підготовчого провадження судом було задоволено клопотання відповідача, замінено відповідача по справі Головне управління ДПС у Сумській області (ЄДРПОУ 43144399) на правонаступника Головне управління ДПС у Сумській області, як територіальний орган утворений на правах відокремленого підрозділу (ЄДРПОУ 43995469).

Ухвалою суду було продовжено строк розгляду даної справи у підготовчому провадженні на 30 днів.

Також під час підготовчого провадження позивачем було подано заяву про зменшення позовних вимог (а.с. 137).

В подальшому ухвалою суду було закрито підготовче провадженні, справу призначено до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача уточнені позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та просив у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, 02.07.2020 року Головним управлінням ДПС у Сумській області було проведено перевірку АГЗС за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 128/1, яка належить ТОВ «Веспер-С» з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі пальним, за результатами якої складено акт від 02.07.2020 №0137/18/19/РРО/41767195 (а.с. 6 - 9)

Зазначеним актом перевірки, зокрема, встановлено: здійснення роздрібної торгівлі пальним 20.09.2019 року через реєстратор розрахункових операцій ND-797.01 (заводський номер НТ00000355), фіскальний номер 3000464296, що не зазначений у ліцензії №18010314201900058. Чим порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

На підставі зазначених висновків акту перевірки 27.07.2020 відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення №0001650506 за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції, на суму 19 717,74 грн. (а.с. 23).

Також 02.07.2020 року Головним управлінням ДПС у Сумській області було проведено перевірку АГЗС за адресою: Сумська обл., Буринський р-н., м. Буринь, вул. Незалежності, буд. 86, яка належить ТОВ «Веспер-С» з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі пальним, за результатами якої було складено акт від 02.07.2020 №0140/18/19/РРО/41767195. (а.с. 16 - 18).

Зазначеним актом перевірки, зокрема, встановлено: здійснення роздрібної торгівлі пальним в період з 11.02.2020 року по 12.02.2020 року через реєстратор розрахункових операцій ND-787 (заводський номер НД05000657), фіскальний номер 3000732912, що не зазначений у ліцензії №18020314201900050. Чим порушено вимоги ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

На підставі зазначених висновків акту перевірки 27.07.2020 відповідачем винесено податкове повідомлення - рішення №0001690506 за платежем: адміністративні штрафи та інші санкції, на суму 205 221,10 грн. (а.с. 27).

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суду виходить з наступного.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України регулює Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Статтею 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» визначено, що ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Питання щодо порядку отримання та використання дозвільних документів (ліцензій) пов'язаних з імпортом, експортом, оптовою і роздрібною торгівлею алкогольними напоями, тютюновими виробами, пальним та його зберіганням врегульовані статтею 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Відповідно до ч.20 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Частинами 30, 34 - 35, 37 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» визначено, що ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади за місцем торгівлі суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) терміном на п'ять років. Суб'єкти господарювання (у тому числі іноземні суб'єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) отримують ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним на кожне місце роздрібної торгівлі пальним.

У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в податкових органах. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями або пальним суб'єктом господарювання (у тому числі іноземним суб'єктом господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.

Частиною п'ятдесят першою статті 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» визначено, що у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) та/або зміною типу акціонерного товариства), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб'єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) протягом трьох робочих днів видає суб'єкту господарювання (у тому числі іноземному суб'єкту господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.

Відповідно до ч.1 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» за порушення норм щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Зокрема, згідно абзацу десятого частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» до суб'єктів господарювання (у тому числі іноземних суб'єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи пальним через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії застосовується фінансова санкція у вигляді штрафу - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 10 000 гривень.

Отже, виходячи із аналізу перелічених норм законодавства, суд доходить висновку, що додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та пальним не є окремим документом, а є його невід'ємною частиною та починає або припиняє свою дію одночасно з нею. Відомості, що містяться у такому додатку зазначаються у заяві на видачу ліцензії (у тому числі реєстратори розрахункових операцій, через які здійснюється роздрібна торгівля), у разі зміни таких відомостей суб'єкти господарювання подають відповідну заяву до контролюючого органу, який протягом трьох днів видає суб'єкту господарювання ліцензію на новому бланку разом з додатком, який містить оновлені відомості.

З матеріалів справи суд вбачає, що ТОВ «Веспер-С» отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за № 18010314201900058 терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за місцем провадження здійснення діяльності (розташування АЗС за адресою: м. Суми, вул. Харківська, 128/1) до якої включено до використання реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-797.01, заводський номер НТ 00000355, фіскальний номер 3000464296.

Відповідно до заяви позивача від 19.09.2019 ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним за № 18010314201900058 була переоформлена 20.09.2019, а саме з додатку до ліцензії виключено реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-797.01, заводський номер НТ 00000355, фіскальний номер 3000464296 та одночасно включено реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-787, заводський номер НД 05000677, фіскальний номер 3000734523 (а.с. 149). При цьому в зазначеній заяві позивач сам просив податковий орган з 19.09.2019 виключити з ліцензії реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-797.01, заводський номер НТ 00000355, фіскальний номер 3000464296.

Отже з додатку до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 18010314201900058 з 20.09.2019 був виключений реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-797.01, заводський номер НТ 00000355, фіскальний номер 3000464296.

Разом з тим, під час перевірки відповідачем встановлено, що згідно електронних копій розрахункових документів (фіскальних касових чеків) позивач здійснював роздрібну торгівлю пальним 20.09.2019 року через реєстратор розрахункових операцій ND-797.01 (заводський номер НТ00000355), фіскальний номер 3000464296, що вже був виключений із ліцензії №18010314201900058 (а.с. 91 зворотний бік).

Також судом встановлено, що ТОВ «Веспер-С» отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним за № 18020314201900050 терміном дії з 01.07.2019 по 01.07.2024 за місцем провадження здійснення діяльності (розташування АЗС за адресою: Сумська обл., Буринський р-н, м. Буринь, вул. Незалежності, буд. 86) до якої включено до використання реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-797.01, заводський номер НТ 00000345, фіскальний номер 3000466511 (а.с. 113).

Відповідно до заяви позивача від 13.09.2019 ліцензія на право роздрібної торгівлі пальним за № 18020314201900050 була переоформлена 13.09.2019, а саме з додатку до ліцензії виключено реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-797.01, заводський номер НТ 00000345, фіскальний номер 3000466511 та одночасно включено реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-787, заводський номер НД 05000657, фіскальний номер 3000732912 (а.с. 159). При цьому в зазначеній заяві позивач сам просив податковий орган з 13.09.2019 включити до ліцензії реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-787, заводський номер НД 05000657, фіскальний номер 3000732912.

Отже з 13.09.2019 у додаток до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним № 18020314201900050 був включений реєстратор розрахункових операцій моделі типу ND-787, заводський номер НД 05000657, фіскальний номер 3000732912 (а.с. 112 зворотний бік).

Разом з тим, під час перевірки відповідачем встановлено, що згідно електронних копій розрахункових документів (фіскальних касових чеків) позивач здійснював роздрібну торгівлю пальним за період з 11.09.2019 по 12.09.2019 (включно) із застосуванням реєстратора розрахункових операцій моделі типу ND-787, заводський номер НД 05000657, фіскальний номер 3000732912 (а.с. 110).

Таким чином, суд зазначає, що матеріалами справи підтверджується здійснення позивачем розрахункових операцій, пов'язаних з реалізацією пального через реєстратори розрахункових операцій, що не внесені до ліцензії на право роздрібної торгівлі пальним, що є підставою для застосування штрафних санкцій передбачених абзацем десятим частини другої статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального».

Суд вирішуючи даний спір виходить з критеріїв правомірності та законності рішень суб'єктів владних повноважень, визначених частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначене також виходить із завдань адміністративного судочинства, змістом яких є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зазначені критерії, хоч і адресовані суду, але одночасно вони є і вимогами для суб'єкта владних повноважень, який приймає відповідне рішення, вчиняє дії чи допускає бездіяльність.

Підсумовуючи наведене, суд вважає, що спірні рішення відповідача є такими, що відповідають критеріям правомірності, наведеним у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, відтак суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Веспер-С" до Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ ВП 43995469) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.07.2020 № 0001650506 та від 27.07.2020 № 0001690506 - відмовити.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 26.03.2021 року.

Суддя В.О. Павлічек