Ухвала від 26.03.2021 по справі 300/1060/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"26" березня 2021 р. Справа № 300/1060/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Главач І.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення д,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 22.03.2021 звернувся в суд із позовною заявою Виконавчого комітету Калуської міської ради, в якій просить: визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Калуської міської ради щодо ненадання публічної інформації за запитом від 09.02.2021; визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Калуської міської ради щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит на інформацію; зобов'язати Виконавчий комітет Калуської міської ради розглянути запит від 09.02.2021 про надання публічної інформації щодо наявності на території м. Калуш вільних земельних ділянок, що можуть бути використані під забудову жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до частини 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Перевіряючи позовну заяву на відповідність вимогам статті 161 Кодексу суддею встановлено, що позивачем не долучено документа про сплату судового збору. Натомість, ОСОБА_1 зазначає, що у відповідності до пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон №3674-VI), як учасник бойових дій, звільнений від сплати судового збору.

Однак, суд із таким висновком позивача не погоджується, зважаючи на таке.

Згідно із частинами 1 та 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011.

Статтею 1 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Статтею 5 цього ж Закону встановлено пільги зі сплати судового збору. Так, пунктом 13 частини 1 статті 5 передбачено, що від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України - у справах, пов'язаних з порушенням їхніх прав.

Правову оцінку питанню стягнення судового збору з особи, яка має статус учасника бойових дій надано, зокрема, Великою Палатою Верховного Суду (надалі - Суд) в ухвалі від 06.05.2020 по справі №9901/70/20 (провадження №11-128заі20) (http://reestr.court.gov.ua/Review/89180574). Так, Суд зазначив, що пунктом 13 частини 1 статті 5 Закону №3674-VI звільнення від сплати судового збору осіб, які мають, зокрема статус ветеранів війни - учасників бойових дій, обмежено справами, пов'язаними з порушенням їхніх прав. Тобто встановлені цим Законом положення стосуються випадків звернення до адміністративного суду за захистом прав, пов'язаних винятково зі статусом учасника бойових дій, і не поширюються на подання позовних заяв до суду із вимогами, що виходять за межі таких спірних правовідносин.

Правовий статус ветеранів війни, забезпечення створення належних умов для їх життєзабезпечення та членів їх сімей, встановлені Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” від 22.10.1993 №3551-XII (надалі - Закон №3551-XII). У статті 22 цього ж Закону передбачено, що особи, на яких поширюється дія цього нормативного акта, отримують безоплатну правову допомогу щодо питань, пов'язаних з їх соціальним захистом, а також звільняються від судових витрат, пов'язаних з розглядом цих питань.

Перелік пільг учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, визначені у статті 12 цього Закону.

При цьому, наведена норма не містить положень, що стосувалися б надання учасникам бойових дій будь-яких пільг, пов'язаних із доступом до публічної інформації.

При цьому, суд не погоджується з твердженням позивача, що даний позов спрямований на реалізацію п.14 ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», про першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом, оскільки предметом даного спору є бездіяльність відповідача щодо ненадання відповіді на запит про отримання публічної інформації, а не правомірність рішень, дій чи бездіяльності відповідача щодо відведення позивачу земельної ділянки для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Зважаючи на те, що предмет позову в даній справі стосується реалізації позивачем права на доступ до публічної інформації, тобто за відсутності будь-яких встановлених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” пільг, правових підстав для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до суду цієї позовної заяви не вбачається.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до пункту 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік", встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2 270 гривень.

Зі змісту прохальної частини позовної заяви суддею встановлено, що позивачем заявлено дві позовні вимоги немайнового характеру (визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненадання публічної інформації та зобов'язання надати таку інформацію; визнання протиправною бездіяльності щодо недотримання встановленого законом п'ятиденного строку надання інформації на запит), правова оцінка законності кожної з яких буде надаватися судом окремо.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, відповідно до частини 3 статті 6 Закону №3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Отже, сума судового збору, що підлягає сплаті ОСОБА_1 за подання до суду даної позовної заяви становить 1816 гривень 00 копійок.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі наведеного, керуючись частиною 3 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Калуської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом подання документа про сплату судового збору в розмірі 1816 (одна тисяча вісімсот шістнадцять) гривень 00 копійок.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя Главач І.А.