Справа № 199/8231/20
(3/199/1321/21)
іменем України
26 березня 2021 року м. Дніпро
Суддя Амур-Нижньодніпровського районного суду міста Дніпропетровська Сенчишин Ф.М. розглянувши матеріли, що надійшли від ВП № 1 ДРУП ГУНП України в Дніпропетровській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ст. 44-3 КУпАП,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, 26 вересня 2020 року близько 12 год. 50 хв., ОСОБА_2 , за адресою: м. Дніпро, пр. Слобожанський, буд. 87, в магазині «Живі раки», перебувала на робочому місці без засобів індивідуального захисту (маска, печатки), чим порушила п.п. 1 п. 10 постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22 липня 2020 р. «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
При розгляді справи про адміністративне правопорушення встановлено, що справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 не підсудна Амур-Нижньодніпровському районному суду міста Дніпропетровська з наступних підстав.
Дії ОСОБА_2 кваліфіковані за ст. 44-3 КУпАП, яка передбачала відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України "Про захист населення від інфекційних хвороб", іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Однак зазначена норма з 21 листопада 2020 року згідно Закону України № 1000-IX від 06 листопада 2020 року зазнала змін та була доповнена частиною другою, яка передбачає відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно. Цим же законом визначено, що розгляд справ про адміністративні правопорушення за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП віднесений до компетенції виконавчих комітетів (виконавчих органів) сільських, селищних, міських рад, органів Національної поліції та органів державної санітарно-епідеміологічної служби.
За приписами ч.ч. 1, 2 ст. 8 КУпАП, особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Згідно вимог ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Оскільки Законом України № 1000-IX від 06 листопада 2020 року було пом'якшено відповідальність за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, зазначена норма Закону має зворотну силу і зазначені в протоколі про адміністративне правопорушення діяння ОСОБА_2 , у разі їх доведення, підлягають кваліфікації за ч. 2 ст. 44-3 КУпАП (в редакції Закону України № 1000-IX від 06 листопада 2020 року).
За ст. 221 КУпАП, судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені … частиною першою статті 44-3 цього кодексу.
У відповідності до приписів ч. 1 ст. 222 КУпАП, органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: частина друга статті 44-3 цього кодексу.
При цьому норми КУпАП щодо підсудності (підвідомчості) справ про адміністративні правопорушення є процесуальними, а згідно ч. 3 ст. 8 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Доводи поліції щодо того, що з 09.12.2020 вступила в законну силу постанова КМУ № 1236 відповідно до якої, а саме п.п. 14 п. 2 (діяльність суб'єктів господарювання, які обслуговують відвідувачів без одягнутих засобів індивідуального захисту). У зв'язку з чим на теперішній час дане правопорушення кваліфікується за ч. 1 ст. 44-3 КУпАП, яке відповідно до ст. 221 КУпАП розглядається у районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судах відхиляються, керуючись тим, що згідно ч. 1,2 ст. 8 КУпАП зазначена норма не має зворотної сили у часі, оскільки посилює відповідальність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
За наведених обставин, справа про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_2 на час розгляду справи в суді не підсудна Амур-Нижньодніпровському районному суду міста Дніпропетровська та підлягає поверненню до Дніпровського районного управління поліції ГУНП України в Дніпропетровській області для розгляду справи по суті.
Керуючись ст. 276 КУпАП, -
Повернути матеріали про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ст. 44-3 КУпАП до Дніпровського районного управління поліції ГУНП України в Дніпропетровській області для розгляду справи по суті.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя:
26.03.2021