Україна
Донецький окружний адміністративний суд
24 березня 2021 р. Справа№200/1788/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Циганенка А.І., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
17 лютого 2021 року позивач, ОСОБА_1 , звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області, у якому просив:
- визнати протиправним рішення відповідача від 04 лютого 2021 року №11 щодо відмови у переведенні з пенсії по інвалідності згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11 лютого 2013 року на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року;
- зобов'язати відповідача перевести позивача на пенсію по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року та нарахувати пенсію у розмірі 60% від суми місячного заробітку 35726,60 грн. згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 13 січня 2021 року №21-85-30 про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії, а також виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 28 січня 2021 року з урахуванням фактично виплаченої пенсії.
В обґрунтуванні позовних вимог позивач посилається на те, що з 11 листопада 2013 року отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності. Позивач звернувся до відповідача про перехід на пенсію по інвалідності у відповідності до частин 2, 9 статті 86 Закону України «Про прокуратуру», проте відповідача рішенням від 04 лютого 2021 року №11 відмовив у переході на інший вид пенсії. Позивач вважає вказане рішення незаконним та таким що підлягає скасуванню.
Відповідач надав відзив, у якому позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити у задоволенні позову. На думку відповідача, оскільки позивач отримує пенсію по інвалідності на підставі Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а звернувся за переведенням на пенсію по інвалідності згідно з Законом України від 14 жовтня 2014 № 1697-VII «Про прокуратуру», то таке переведення вважається призначенням пенсії. Зважаючи на те, щодо заяви про призначення пенсії позивачем не були надані необхідні документи, відповідач прийняв рішення про відмову у переведенні з пенсії по інвалідності згідно з Законом України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію по інвалідності згідно з Законом України від 14 жовтня 2014 № 1697-VII «Про прокуратуру».
23 лютого 2021 року відкрито провадження у справі та її розгляд призначений за правилами спрощеного позовного провадження.
23 лютого2021 року від відповідача витребувані докази.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт НОМЕР_1 (а.с.3-4).
Згідно з випискою з акту огляду медико-соціальної експертної комісії серія 10 ААВ №495868 позивач первинно оглянутий 11 листопада 2013 року та йому призначена друга група інвалідності у зв'язку з загальним захворюванням (а.с.32).
02 січня 2014 року позивачем подана заява до Пенсійного фонду України у місті Красний Лиман про призначення пенсії по інвалідності (а.с.30).
Відповідно до протоколу від 13 січня 2014 року №9 позивачу призначена пенсія по інвалідності (а.с.29).
Згідно з довідкою до акту огляду медико-соціальної експертної комісії позивача оглянуто 15 жовтня 2019 року та призначена друга група інвалідності безстроково на підставі загального захворювання (а.с.8).
28 січня 2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення/перерахунок пенсії (а.с.37).
До заяви була додана довідка прокуратури Донецької області від 13 січня 2021 року №21-85-30 про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії (а.с.5).
04 лютого 2021 року рішенням №11 відповідач відмовив у переході на пенсію по інвалідності згідно з Законом України від 14 жовтня 2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» з огляду на те, що позивачем не надано усіх необхідних для цього документів, а саме довідки для призначення пенсії. Позивачу роз'яснено, що для призначення пенсій по інвалідності згідно з Законом України від 14 жовтня 2014 № 1697-VII «Про прокуратуру» йому потрібно надати: додаток до диплому про період навчання, довідку про складові заробітної плати, згідно зразків, які були надані листом Офісу Генерального прокурора України від 18 лютого 2020 року №21-698ВМХ-20, довідку про розмір виплат ( крім посадових окладів, надбавок за вислугу років) за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі (а.с.9).
При ухваленні рішення суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09 липня 2003 року №1058-ІV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закону №1058-ІV).
Закон №1058-ІV визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 44 Закону №1058-ІV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За приписами частин 4, 5 статті 45 Закону №1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: - у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; - у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону №1058-ІV).
«Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Пунктом 1.5 Порядку №22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, передбачено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії.
Відповідно до пункту 1.7 Порядку №22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Згідно з абзацом першим пункту 2.23 Порядку №22-1 документи, необхідні для призначення пенсії, можуть бути подані як в оригіналах, так і копіях, посвідчених нотаріально або адміністрацією підприємства, установи, організації, що подає документи заявника для призначення пенсії, чи органом, що призначає пенсію.
При цьому абзац другий пункту 2.23 Порядку №22-1 містить застереження, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
В силу пункту 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою.
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
У відповідності до пункту 4.2 Порядку №22-1 при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі;
4) видає пам'ятку пенсіонеру, копія якої зберігається у пенсійній справі.
Аналізуючи наведені норми права суд доходить висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок пенсії, є відповідна заява особи встановленої форми та додані до неї необхідні документи, подані до уповноваженого органу ПФУ в установленому порядку.
Статтею 86 Закону України від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон №1697-VІІ) встановлено право прокурорів на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку та наявності на день звернення певної вислуги років, у тому числі на посадах прокурорів.
Відповідно до частини 9 статті 86 Закону №1697-VІІ прокурорам, визнаним особами з інвалідністю І або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.
Відповідно до частини 2 статті 86 Закону №1697-VІІ пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Відповідно до частини 3 статті 86 Закону №1697-VІІ розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до частини 4 статті 86 Закону №1697-VІІсередньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат на 60. Коригування зазначених виплат проводиться із застосуванням коефіцієнта загального підвищення розмірів посадового окладу та надбавок до нього. Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років.
З урахуванням наведеного, та зважаючи на те, що ОСОБА_1 до заяви про призначення/перерахунок пенсії була надана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), яка не містить інформації, що вимагається частинами 2, 3, 4 статті 86 Закону №1697-VІІ, позовні вимоги про визнання протиправним рішення Бахмутсько-Лиманського об'єднаного Пенсійного фонду України в Донецькій області від 04 лютого 2021 року №11 не підлягають задоволенню.
Стосовно позовних вимог в частині зобов'язання відповідача перевести позивача на пенсію по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року та нарахувати пенсію у розмірі 60% від суми місячного заробітку 35726,60 грн. згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 13 січня 2021 року №21-85-30 про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії, а також виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 28 січня 2021 року з урахуванням фактично виплаченої пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Вимога позивача про зобов'язання вчинити дії у розумінні статті 4 та статті 5 КАС України має похідний характер від вимоги, що є основною: визнання протиправним рішення відповідача. Оскільки суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення основної позовної вимоги, в задоволенні похідної вимоги також слід відмовити.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 5 статті 139 КАС України).
Керуючись статтями 2, 5-10, 20, 22, 25, 47, 72-77, 90, 132, 139, 143, 215, 241-246, 250, 251, 255, 263, 291, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області (місцезнаходження: 84500, Донецька область, м. Бахмут, вул. Миру, буд. 35; код ЄДРПОУ 42172734) про
визнання протиправним рішення Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 04 лютого 2021 року №11 щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні з пенсії по інвалідності згідно з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 11 лютого 2013 року на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року,
зобов'язання Бахмутсько-Лиманського об'єднаного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області перевести ОСОБА_1 на пенсію по інвалідності відповідно до статті 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14 жовтня 2014 року та нарахувати пенсію у розмірі 60% від суми місячного заробітку 35726,60 грн. згідно з довідкою прокуратури Донецької області від 13 січня 2021 року №21-85-30 про розмір заробітної плати для перерахунку пенсії, без обмеження максимального розміру пенсії, а також виплатити різницю недоотриманої пенсії починаючи з 28 січня 2021 року з урахуванням фактично виплаченої пенсії, відмовити повністю.
Повний текст рішення складено 24 березня 2021 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до Донецького окружного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту рішення.
Суддя А.І. Циганенко