Постанова від 24.03.2021 по справі 420/7890/20

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2021 р.м.ОдесаСправа № 420/7890/20

Головуючий в 1 інстанції: Токмілова Л.М.

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючої судді: Шевчук О.А.

суддів: Бойка А.В. , Федусика А.Г.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року, ухвалене в порядку письмового провадження в м. Одесі, по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача - Управління Служби безпеки України в Одеській області, про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2020 року позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, у якій просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови 11 серпня 2020 року у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 04 від 17.07.2020 року, а також у здійсненні відповідних виплат з урахуванням вже виплачених сум; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії позивачу з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення, про які вказано в довідці Управління СБУ в Одеській області № 04 від 17.07.2020 року, а також здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що в липні 2020 року позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, відповідно до довідки Управління СБУ в Одеській області. Однак, відповідач листом відмовив у перерахунку пенсії позивача та здійсненні відповідних виплат на підставі наданої довідки. Відмова мотивована тим, що до заяви не додано оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення, тому, Головне управління не має правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії. Позивач вважає протиправними дії ГУПФУ в Одеській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії на підставі оновленої довідки та такими, що порушують його право на соціальний захист.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року адміністративний позов задоволено.

Не погоджуючись з таким рішенням, відповідач надав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та винести нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Доводами апеляційної скарги зазначено, що на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Управлінням Служби безпеки України в Одеській області Головному управлінню передана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018 року. На виконання вищезазначеної Постанови № 103 Головним управлінням у 2018 році проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням у розмірі та надбавки за вислугу років. Апелянт вказує, що судом першої інстанції не враховано те, що після скасування ч.ч. 1 та 2 Постанови № 103, Кабінетом Міністрів України новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 704 прийнято не було, пенсія позивачу виплачується Головним управлінню у розмірах передбачених Постановою № 103. Також, апелянт зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Водночас, до Головного управління від позивача надійшла заява щодо проведення перерахунку пенсії згідно копії довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року. Разом з цим, оскільки позивачем до заяви не додано оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення, апелянт зазначає, що Головне управління не мало правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії.

У відзиві на апеляційну скаргу представник позивача - адвокат Бучко О.С. зазначає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим і не підлягає скасуванню, оскільки суд першої інстанції розглянув справу і своїм рішенням відновив соціальну справедливість, зобов'язавши відповідача провести перерахунок пенсії відповідача відповідно до вимог законодавства. Представник позивача посилається на те, що апеляційна скарга містить хибний довід про можливість перерахунку пенсії військовослужбовців тільки після прийняття КМУ рішення щодо перерахунку пенсії, оскільки однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії та чинним законодавством не передбачено включення чи виключення зі складу грошового забезпечення його складових. Також, представник позивача вказує на те, що Законом № 2262-ХІІ передбачена можливість пенсіонера самостійно надати довідку про розмір грошового забезпечення до органу ПФУ для перерахунку пенсії. На підставі наведеного, представник позивача вважає, що суд першої інстанції мотивовано та на підставі норм діючого законодавства встановив, що Управлінням Служби безпеки України в Одеській області надано позивачу оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року згідно з постановою КМУ № 704 від 30.08.2017 року, яка була подана позивачем до ГУПФУ в Одеській області, а тому, відповідачем безпідставно не здійснено перерахунок пенсії позивача. З огляду на зазначене, представник позивача просить залишити без задоволення апеляційну скаргу, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Відзиву на апеляційну скаргу третьою особою до суду не надано.

Відповідно до п. 3 ч. 6 ст. 12 КАС України дана справа відноситься до категорії незначної складності.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Згідно з ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основний розмір якої складає 74% грошового забезпечення та на момент первинного призначення пенсії, складалася з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років 40%, та додаткових видів грошового забезпечення.

01.04.2018 року Управлінням Служби безпеки України в Одеській області видано довідку ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, про те, що відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 року № 704 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, за посадою начальник відділу УСБУ становить: посадовий оклад 7750 грн., оклад за військовим званням (полковник) - 1480 грн., надбавка за вислугу років (50 %) - 4615,50 грн., всього 13845 грн.

18 квітня 2018 року, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та на підставі вищевказаної довідки Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 .

Відповідно до здійсненого перерахунку пенсії за 2018 рік пенсія позивача перерахована з 01.01.2018 року із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, надбавка за вислугу років (50 %). Додаткові види грошового забезпечення до складу не увійшли.

03.07.2020 року позивач звернувся до Управління Служби безпеки України в Одеській області із заявою про підготовку та подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01 березня 2018 року, в якій обов'язково зазначити відомості про розміри основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, премії) для проведення перерахунку пенсії з 01 січня 2018 року.

17.07.2020 року Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, листом № 65/23/5-30/389, надано позивачу оновлену довідку від 17.07.2020 року № 04 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року згідно із постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704.

28.07.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, які вказані в довідці Управління СБУ в Одеській області № 04 від 17 липня 2020 року, та здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

11.08.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, листом № 6900-6770/Б-02/8-1500/20, повідомило позивача про те, що оскільки до заяви позивача не додано оригіналу довідки про розмір грошового забезпечення від 17.07.2020 року № 04, Головне управління не має правових підстав для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії.

Не погоджуючись із відмовою у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що з набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому, саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Статтею 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Статтею 43 Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, яким присвоєні чергові військові (спеціальні) звання під час перебування їх у запасі або у відставці, раніше призначені їм пенсії з урахуванням нових присвоєних військових (спеціальних) звань не перераховуються.

30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 704, яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Частина вісімнадцята статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно статті 51 Закону № 2262-ХІІ при настанні обставин, які тягнуть за собою зміну розміру пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та їх сім'ям, перерахунок цих пенсій провадиться відповідно до строків, встановлених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом першим пункту 5 Порядку № 45 у редакції Постанови № 103 встановлено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому, з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено під час апеляційного розгляду справи, 17.07.2020 року Управлінням Служби безпеки України в Одеській області, листом № 65/23/5-30/389, надано позивачу оновлену довідку від 17.07.2020 року № 04 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року згідно із постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704 з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

В свою чергу, 28.07.2020 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії позивача з 01 квітня 2019 року з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, які вказані в довідці Управління СБУ в Одеській області № 04 від 17 липня 2020 року, та здійснити відповідні виплати з урахуванням вже виплачених сум.

Обґрунтовуючи правомірність своїх дій щодо не проведення перерахунку пенсії позивача на підставі вказаної довідки відповідач у відзиві на позовну заяву та поданій апеляційній скарзі посилається на те, що Порядком № 45 встановлена чітка послідовність дій при проведенні перерахунку пенсій у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ. Так, відповідач вказує на те, що на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки у 2018 році позивачу вже здійснено перерахунок пенсії згідно Постанови № 103, у редакції на момент отримання наведеної довідки. В свою чергу, відповідач зазначає, що після скасування п.п. 1, 2 Постанови № 103 КМУ новий порядок здійснення перерахунку пенсії з метою виконання положень Закону № 2262-ХІІ та Постанови № 704 прийнято не було. Крім того, відповідач посилається на те, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить, однак, у спірному випадку саме позивачем подано копію довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року для перерахунку пенсії, а тому, відповідач вважає, що у нього відсутні правові підстави для розгляду питання щодо здійснення перерахунку пенсії.

Проте, колегія суддів відхиляє наведені доводи відповідача, з огляду на викладене.

Так, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, зокрема, й відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

При цьому, п. 23 Порядку № 3-1, що регулює питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не передбачає, що саме повинен надати пенсіонер до пенсійного органу - оригінал документа чи його копію.

Відповідно до положень п. 16 наведеного Порядку № 3-1 при прийманні документів для призначення пенсії орган, що призначає пенсії: перевіряє правильність оформлення заяви й подання про призначення пенсії, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж; здійснює попередню перевірку змісту і належного оформлення представлених документів; перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Згідно до п.п. 12, 13 Порядку № 3-1, у разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються уповноваженими структурними підрозділами до органів, що призначають пенсії, мають бути завірені цими уповноваженими структурними підрозділами в установленому порядку.

Копії документів, необхідних для призначення пенсії, що подаються безпосередньо заявниками до органів, що призначають пенсії, завіряються органами, що призначають пенсії.

Окрім того, положеннями ст. 48 Закону № 2262-ХІІ також закріплюють порядок подання заяви про призначення пенсії та подальший алгоритм дій пенсійного органу щодо поданої заяви.

Так, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику роз'яснюється, які документи він повинен надати додатково.

Застосовуючи аналогію закону, вбачається, що при прийнятті заяви про перерахунок пенсії пенсійний орган повинен здійснити перевірку поданої заяви, відповідність доданих документів. Також, з положень Закону № 2262-ХІІ слідує, що пенсійний орган надає роз'яснення, які документи необхідно надати додатково.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до ГУПФУ в Одеській області із заявою щодо перерахунку пенсії, до якої додав копію довідки Управління Служби безпеки України в Одеській області від 17.07.2020 року № 04 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019 року згідно із постановою КМУ від 30.08.2017 року № 704.

При цьому, у поданій заяві позивач вказав на те, що оригінали доданих до заяви копій документів будуть надані у випадку необхідності, а тому, відповідно у відповідача не було перешкод в отриманні вказаних документів.

Крім того, колегія суддів звертає увагу на те, що отримана відповідачем довідка для перерахунку пенсії позивача видана уповноваженим органом, а саме УСБУ в Одеській області, та відповідач не посилається на невідповідність вказаної довідки щодо її змісту вимогам Порядком № 45.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що у відповідача не було підстав для нездійснення перерахунку пенсії позивача згідно наданої ним довідки.

В свою чергу, надаючи оцінку доводам відповідача про відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв'язку з надходженням уточнюючих довідок про розмір грошового забезпечення до законодавчого врегулювання з посиланням на те, що нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом № 2262, Кабінетом Міністрів України щодо визначення умов, порядку та розмірів, які передбачають проведення перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, після дати набрання судовим рішенням у справі № 826/3858/18 законної сили не приймалося, колегія суддів зазначає наступне. Так, оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін. Тобто, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ. При цьому, процедура перерахунку пенсій за наведених умов чітко визначена Законом № 2262-ХІІ та Порядком № 45.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що з моменту отримання довідки УСБУ в Одеській області про розмір грошового забезпечення позивача у відповідача виник обов'язок з перерахунку пенсії позивача виходячи з розміру складових, зазначених у цій довідці та розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

На підставі наведеного у сукупності, оскільки з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 року є обґрунтованими.

Висновки суду у даній справі відповідають висновкам Великої Палати Верховного Суду, які викладені у зразковій справі № 160/8324/19.

Враховуючи викладені обставини та з огляду на наведені положення законодавства, оскільки доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а судове рішення - без змін.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 12 жовтня 2020 року - залишити без змін.

Відповідно до ст. 325-328 КАС України постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків: а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики; б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи; в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу; г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Головуюча суддя Шевчук О.А.

Судді Бойко А.В. Федусик А.Г.