15 березня 2021 року Чернігів Справа № 620/393/21
Чернігівський окружний адміністративний суду складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Шевченко А.В.,
представник позивача Завертанного О.П.,
представник відповідача Коляди І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області, Державної податкової служби України та просить:
1. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії ДПС № 2267596/37198918 від 28.12.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної № 6 від 16.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
2. Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну № 6 від 16.12.2020 Реєстраційний номер 9337833037 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області № 2267596/37198918 від 28.12.2020 про відмову в реєстрації поданої ТОВ ''Біокарт-Агро'' податкової накладної № 6 від 16.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправним, оскільки є не вмотивованим та грунтується на припущеннях.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Рішенням комісії Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області № 2267596/37198918 від 28.12.2020 було відмовлено ''Біокарт-Агро'' в реєстрації податкової накладної № 6 від 16.12.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Не погодившись з таким рішенням, позивач оскаржив його до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Пунктом 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ( надалі- Порядок зупинення реєстрації ПН № 1165) встановлено, що податкові накладні / розрахунки коригування перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування.
До таких ознак безумовної реєстрації вказаним пунктом віднесено:
- податкова накладна не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування ( підпункту 1 пункту 3);
- невеликий обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування (менше 500 тис. гривень за дотриманням певних умов щодо обсягу постачання у поточному місяці за операціями з одним отримувачем, суми ПДВ. сплаченої у попередньому місяці, та виконанням керівником роботи за аналогічною посадою не більше ніж у трьох (включно) платників податку (підпункт 2 пункту 3);
- одночасне виконання умов, що характеризують податкове навантаження платника. А саме: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, становить більше 1 мли. гривень; значення показника D, розрахованого згідно з цим підпунктом, становить більше 0.05: значення показника Р становить менше, ніж значення, розраховане за відповідною формулою. При цьому значення таких показників, що характеризують податкове навантаження, відображаються в електронному кабінеті платник) податку ( підпункту 3 пункту 3);
- у податковій накладній / розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом (підпункт 4 пункту 3).
Пункт 4 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1 165 встановлює, що у разі коли за результатами перевірки ПН визначено, що вона відповідає одній з ознак безумовної реєстрації згідно пункт 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Відповідно до пункту 5 Порядку зупинення реєстрації ПН, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі ПН, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку та показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (відповідно додатки 1 та 2). а податкова накладна, що не відповідає жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності і відображених операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Критерії ризиковості здійснення операцій наведені у Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165, Критерії ризиковості платника - у Додатку №1 до цього Порядку.
Серед іншого, одним з критеріїв ризиковості операцій є відсутність товару/послуги. зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в палаткових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим па офіційному веб сайті ДПС ( пункт 1 Критеріїв).
Пунктами 6 та 7 Порядку зупинення реєстрації ПН № 1165 визначено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, реєстрація такої податкової накладної зупиняється. Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
У відповідності до положень пункту 10 вказаного Порядку у разі зупинення реєстрації податкової накладної в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Пунктом 11 Порядку зупинення реєстрації ПН визначені реквізити такої квитанції. Так, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної зазначаються:
- номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
- критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
- пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
З огляду на положення пункту 25 Порядку зупинення податкової накладної, рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку приймаються Комісіями регіонального рівня.
Відповідно до пункту 2 вказаного Порядку комісія регіонального рівня - комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь ДПС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДІ К .
Вказані комісії регіонального рівня діють в межах повноважень, визначених Порядком зупинення реєстрації податкових накладних №1165 та Порядком прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №520 ( пункт 26 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних).
З 14-го грудня 2019 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520 «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 р. за N1245/34216).
Пунктом 2 Порядку прийняття рішень про реєстрацію відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі Порядок №520) визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів га письмові пояснения стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (пункт 4 Порядку №520).
Відповідно до пункту 3 Порядку №520 Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію І відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, визначений пунктом 5 порядку №520, та може включати:
- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання/придбання говарів/нослуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
За змістом пунктів 6 та 7 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Такі письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронної о зв'язка
Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку №520).
Згідно пункту 10 вказаного Порядку Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Підстави прийняття Комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі визначені пунктом 11 Порядку №520 та включають:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження;
- інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до пунктів 7 та 8 Порядку зупинення реєстрації ПН 1165. Позивачу, за наслідками моніторингу, в автоматичному режимі було зупинено реєстрацію податкових накладних № 6 від 16.12.2020.
З дотриманням вимог пункту 10 вказаного Порядку зупинення реєстрації податкової накладної № 6 в автоматичному режимі 16.12.2020 року в автоматичному режимі 22.10.2020 року, позивачу було надіслано квитанції про зупинення реєстрації вказаної податкових накладних в ЄРПН з тих підстав, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 2304 відсутні в таблиці даних платника ПДВ, як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяг постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Також у квитанціях пропонувалось надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН в ЄРПН.
Крім того, у квитанціях № 4, № 8 зазначені величини показників «D» та «Р» (І) 2.3436%, Р=164120,83), що відповідно до пункту 3 Порядку зупинення реєстрації податкових накладних № 1165 виключає безумовну реєстрацію зупиненої податкової накладної позивача.
З наведеного переліку документів вбачається, що в порушення положень пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520, позивачем не надані контролюючому органу наступні документи, що відповідно до чинного законодавства є необхідними для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної, а саме: розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків.
Як вказувалось з посиланням на положення пункту 11 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної №520, ненадання платником податку копій документів, визначених пунктом 5 цього Порядку, є підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації ПН.
Відповідно до пункту 44 Порядку зупинення реєстрації ПН №1165 Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником полажу копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, і даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області (протокол Комісії від 28.12.2020 № 208) ухвалено рішення про відмову в реєстрації вищезазначених податкових накладних з вказаною причиною: ненаданням платником податку копій документів: розрахункових документів та або банківських виписок з особових рахунків.
Рішення прийнято у встановленій формі, що є додатком до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН №520, та у строки, визначені пунктом З вказаного Порядку.
Також, у позовній заяві позивач, в якості мотивів оскарження рішення комісії регіонального рівня зазначає, що:
- у квитанції про зупинення реєстрації не вказано ані конкретного критерію оцінки ступеня ризику, ані конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений наказом №567;
- можливість надання платником вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків;
- в оскаржуваному рішенні не зазначено які саме документи складені з порушенням, яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію ПН;
- контролюючим органом в оскаржуваному рішенні не наведено жодного порушення.
Тобто, позивачем не наведено належне правове обгрунтування протиправності дій та оскаржуваного рішення відповідача, оскільки вирішуючи питання щодо відповідності таких дій та рішення контролюючого органу встановленим вимогам, позивач керувався приписами законодавства, що не регулюють спірні відносини.
У позовній заяві позивач безпідставно вказує:
- на відсутність у квитанції про зупинення реєстрації ПН посилання на конкретний критерій оцінки ступеня ризику та конкретний перелік документів;
- на те, що від визначення конкретного критерію ризиковості прямо залежить можливість надання платником вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування податкової накладної.
Як вже зазначалось судом, у квитанції від 23.04.2020 про зупинення реєстрації ПН в якості підстав зупинення вказано, що коди УКТЗЕД/ДКПП товару /послуг 2304 відсутні в таблиці даних платника ПДВ як товари/послуги, що на постійній основі постачаються (виготовляються), та їх обсяги постачання дорівнює або перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Тож, всупереч твердженням позивача, вказані в квитанції підстави зупинення реєстрації податкової накладної вміщують посилання на конкретний критерій ризиковості, визначений у пункті 1 Додатку 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної №1165.
Крім того, суд зазначає, що визначення конкретного критерію ризиковості контролюючим органом ніяким чином не може впливати на можливість надання платником податків переліку документів, оскільки пунктом 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію /відмову в реєстрації податкових накладних (затверджений наказом Мінфіну від 12.12.2019 №520) встановлений єдиний для всіх критеріїв ризиковості перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття Комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію /відмову в реєстрації ПН.
Щодо посилання позивача на відсутність у квитанції про зупинення реєстрації ПН конкретного переліку документів, які необхідно подати платнику, суд зазначає, що положеннями пункту 11 Порядку зупинення реєстрації ПН 1165, якими визначені реквізити квитанції, не передбачено, що вона повинна вміщувати конкретний перелік документів.
Щодо конкретизації підстав прийняття оскаржуваного рішення комісії регіонального рівня, то контролюючим органом в цьому рішенні зазначені конкретні підстави його прийняття, визначені пунктом 11 Порядку№520 .
Так, в рішеннях № 2267596/37198918 від 28.12.2020 чітко зазначено, що підставою його прийняття є надання платником податку копій документів, складених з порушенням законодавства.
Також в рішенні вказана додаткова інформація щодо документів, наданих платником
(наявна податкова інформація про оформлення нереальних операцій у ланцюгу руху сум ПДВ та формування схемного податкового кредиту).
Відтак, рішення контролюючого органу про відмову в реєстрації податкової накладної позивача, як акт індивідуальної дії, прийняте з дотриманням встановлених вимог щодо його змісту, форми, обгрунтованості та вмотивованості, а комісія регіонального рівня Головного управління ДПС у Чернігівській, приймаючи вказане рішення діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю ''Біокарт-Агро'' (вул.Реміснича, буд.28, офіс 306, м.Чернігів,14000) до Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області (вул.Реміснича, буд.11, м.Чернігів,14000), Державної податкової служби України (Львівська площа, б.8, м.Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 23 березня 2021 року.
Суддя С.Л. Клопот