24 березня 2021 року № 320/9363/20
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Таращанської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Таращанської міської ради, в якому просить суд:
- визнати пункт 20.1. Рішення Таращанської міської ради Київської області № 1073-76- VІІ від 28 липня 2020 року - протиправним;
- скасувати пункт 20.1. Рішення Таращанської міської ради Київської області № 1073- 76-VІІ від 28 липня 2020 року;
- зобов'язати Таращанську міську раду Київської області розглянути клопотання ОСОБА_1 про забезпечення реалізації визначеного законом права на набуття права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель комунальної власності шляхом виділення ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1 : землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтовною площею 0,08 га та надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1 .
Позивач вважає підставу у наданні відмови в задоволенні клопотання в порядку статті 118 Земельного кодексу України «Про набуття права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель комунальної власності» з підстав, що на даний час розробляється Генеральний план м. Тараща Київської області, відповідно до вимог чинного законодавства, яким передбачено уточнення та включення даного масиву в межі населеного пункту м. Тараща, надуманою, формально та незаконною.
Крім того вважає, що відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на те, що розробляється Генеральний план м. Тараща Київської області є протиправною та такою, що порушує право позивача, оскільки відповідач не зазначив чітких підстав відмови у виділенні та наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, визначених ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України.
Ухвалою суду від 15 жовтня 2020 року провадження по справі відкрито за правилами загального позовного провадження з викликом учасників у судове засідання.
У відзиві, який надійшов на адресу суду, відповідач просив у задоволенні позову відмовити з тих підстав, що під час прийняття оскаржуваного рішення відповідач діяв у відповідності до вимог діючого законодавства України. Зазначає, що на даний час розробляється Генеральний план м.Тараща Київської області, відповідно до вимог чинного законодавства, яким передбачено уточнення та включення даного масиву (в тому числі АДРЕСА_1 , де знаходиться земельна ділянка площею 0,08 га, що є предметом клопотання позивача) в межі населеного пункту м.Тараща.
Протокольною ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 22.02.2021 вирішено подальший розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на таке.
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України.
Пунктом «б» частини 1 статті 81 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Згідно частини 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Пунктом «в» частини 3 статті 116 Земельного кодексу України визначено, що безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.
Пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання, зокрема щодо регулювання земельних відносин.
Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами закріплений у статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідач, розглянувши моє клопотання, вчинив протиправні дії та прийняв незаконне рішення про відмову в задоволенні мого клопотання з підстав не передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто законодавцем встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких заявникові може бути відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. У такому випадку відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб'єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування об'єкта вимогам, зазначеним у Земельному кодексі Україні, які повинні бути затверджені у встановленому законом порядку, або вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27.02.2018 в справі № 545/808/17.
Судом встановлено, що 13.07.2020 року до Таращанської міської ради надійшло Клопотання в порядку статті 118 Земельного кодексу України "Про набуття права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель комунальної власності", від Адвокатського об'єднання "Казачук і партнери", яке діяло в інтересах громадянки України ОСОБА_1 .
В даній заяві вони просили:
1. Забезпечити реалізацію визначеного законом права на набуття права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель комунальної власності шляхом виділення ОСОБА_1 земельної ділянки по АДРЕСА_1 :
землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтовною площею 0,08 га.
2. Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки по АДРЕСА_1 :
Землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд, орієнтовною площею 0,08 га.
3. Розглянути вищевказані питання на сесії ради у встановлений законодавством місячний термін з прийняттям об'єктивного та обгрунтованого рішення.
4. Повідомити в установленому законом порядку та строки про прийняте рішення, шляхом направлення належним чином посвідченої копії рішення сесії ради.
Дане клопотання було розглянуто на пленарному засіданні сесії Таращанської міської ради 28.07.2020 року. За результатами розгляду прийнято рішення №1073-76-УІІ від 28.07.2020 року про те, що взявши до уваги, що на даний час розробляється Генеральний план м.Тараща Київської області, відповідно до вимог чинного законодавства, яким передбачено уточнення та включення даного масиву (в тому числі АДРЕСА_1 де знаходиться земельна ділянка площею 0.08 га, що є предметом клопотання громадянки ОСОБА_1 ) в межі населеного пункту м.Тараща.
Стосовно Генерального плану міс та Тараща:
21.11.1983 року Виконавчим комітетом Київської обласної ради народних депутатів було прийнято рішення №531 "Про затвердження генеральних планів міст Обухів, Українка, Тараща, Сквира".
26 березня 2013 року Таращанською міською радою було прийнято рішення №423-30-У1 „Про пролонгацію терміну дії Генерального плану міста Тараща", яким визначено: Генеральний план міста Тараща, що був розроблений та затверджений рішенням виконкому Київської обласної ради від 21.11.1983 року №531 вважати безстроковим.
Таким чином, на сьогоднішній день діє Генеральний план м.Тараща, затверджений рішенням виконавчого комітету Київської обласної ради народних депутатів від 21.11.1983 року №531.
Згідно викопіювання з Генерального плану м.Тараща, затвердженого рішенням Виконавчим комітетом Київської обласної ради народних депутатів №531 від 21.11.1983 року, Південно-західний житловий масив на даний чає не включений в територію міста Тараща.
Те саме підтверджується викопіюванням зі Схеми економіко-планувального зонування (Грошова оцінка земель міста Тараща) від 2005 року, з якого вбачається, що Південно-західний житловий масив знаходиться в зоні за існуючою межею міста Тараща.
З метою комплексного розв'язання проблем розвитку міста Тараща Київської області, регулювання містобудівної діяльності, забезпечення необхідних санітарно-гігієнічних і екологічних вимог, раціонального визначення меж землекористувань, зон житлової, суспільної, промислової забудови, зон різної містобудівної цінності, розвитку інженерно-транспортної інфраструктури, впорядкування територій, збереження історико-культурної спадщини, антропогенних ландшафтів, керуючись Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності", ст.26. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 16.11.2011 року №290 "Про розроблення містобудівної документації" 22.12.2017 року сесією Таращанської міської ради прийнято рішення №494- 34-УІІ "Про розроблення Генерального плану міста Тараща Київської області".
Підпунктом 2.2.1. "Перспективна межа міста" пункту 2.2 "Архітектурно-планувальна організація території" Розділу 2 "Обгрунтування та пропозиції" частини II "Текстові матеріали" Тому і "Пояснювальна записка" чітко визначено, що територій міста Тараща в існуючих межах становить, згідно обміру опорного плану 1403,6 га, територія міста в проектних межах - 1760,7 га. В перспективні межі міста включається 357,1 га.
Разом з тим, в пункті 2.15 "Розвиток міста Тараща на стратегічну перспективу" Розділу "Обгрунтування та пропозиції" частини 11 "Текстові матеріали" Тому 1 "Пояснювальна записка" зазначено, що на стратегічну перспективу передбачено освоєння ділянки №30, яка знаходиться в північно-західній частині міста, поза його існуючими межами.
На виконання рішення сесії Таращанської міської ради №494-34-VII від 22.12.2017 року «Про розроблення Генерального плану міста Тараща Київської області» на замовлення Таращанської міської ради Державним підприємством Український державний науково-дослідний інститут проектування міст «ДІПРОМІСТО» імені Ю.М.БІЛОКОНЯ згідно договорів № 999-01-2018 від 16.04.2018 p., №999-01-2019 від 30.09.2019р. був розроблений проект містобудівної документації «Генеральний план м. Тараща, Таращанського району Київської області». Крім того, між Тараіцанською міською радою та Філією "Київоблбудекспертиза ДГ1 Київоблбудінвест" було укладено Договір №01-0160-20/МД на виконання експертизи проекту містобудівної документації від 30.03.2020 року. А також. 21.10.2020 року між Тараіцанською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Оксі-К" укладено договір №57 про виконання рецензії проекту містобудівної документації.
На даний час проект «Генеральний план м. Гаранта. Таращанського району Київської області» (далі - ПРОЄКТ) проходить процедуру погодження архітектурно-містобудівною радою при Департаменті містобудування та архітектури Київської обласної державної адміністрації. У відповідності до пункту 12 ст. 17 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» після розгляду на засіданні архітектурно-містобудівною радою ПРОЄКТ підлягає державній експертизі, по отриманню висновків державної експертизи ПРОЄКТ буде поданий на затвердження сесії міської ради.
На підставі затвердженого генерального плану населеного пункту розробляється план земельно-господарського устрою, який після його затвердження стає невід'ємною частиною генерального плану, згідно вимог ст. 17. Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Відповідно до ч.1 с т.72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обгрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.1 сі .76 Кодексу адміністративного судочинства України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Згідно ч.2. ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відтак суд вважає, що Таращанська міська рада належним чином виконала вимоги вищевказаного законодавства, надавши вичерпний перелік документів, на підтвердження того факту, що земельна ділянка, яка є предметом позову та розташована в Південно-західному житловому масиві, знаходиться поза існуючою межею міста Тараща.
Тому підстава у наданні відмови в задоволенні клопотання в порядку статті 118 Земельного кодексу України «Про набуття права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель комунальної власності» з підстав, що на даний час розробляється Генеральний план м. Тараща Київської області, відповідно до вимог чинного законодавства, яким передбачено уточнення та включення даного масиву в межі населеного пункту м. Тараща, є законна та обґрунтована.
Суд також звертає увагу, що 19.03.2021 представник позивача подав додаткові пояснення, з яких слідує, що ним було виявлено на офіційному сайті позивача відомості і копію рішення з якого слідує, що відповідач розпоряджався землями Південно-західного житлового масиву 20.10.2020, надаючи дозвіл на розробку проекту землеустрою третім особам. Однак при цьому додаткові пояснення не місять посилання на адресу зазначеного офіційного сайта, а копія документу, залученого до додаткових пояснень, не містить ніяких ознак цього документа як офіційно прийнятого та підписаного. Зазначене нівелює пояснення позивача як достовірний доказ в розумінні статті 75 Кодексу адміністративного судочинства України і не може бути судом враховане при розгляді даної справи по суті. При цьому зазначене не виключає права позивача на отримання відповіді від відповідальних осіб відповідача щодо зазначеного у додаткових поясненнях та в порядку реалізації Закону України "Про звернення громадян" та права оскарження протиправних дій відповідача до суду у разі виявлення таких.
Враховуючи викладене, відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність свого рішення, відповідно суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову - відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Терлецька О.О.