Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 березня 2021 р. Справа№200/1170/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області
про визнання незаконними та протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання незаконними та протиправними дій щодо ненадання відповіді на адвокатський запит від 30.10.2020 року, зобов'язання надати відповідь на адвокатський запит від 30.10.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладено договір про надання правової допомоги. На виконання умов договору 30.10.2020 року позивач звернувся до відповідача із адвокатським запитом з метою отримання інформації яка стосується ОСОБА_2 в межах пенсійного забезпечення.
15.11.2020 року отримано лист Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області в якому зазначено про відмову у наданні відповіді на адвокатський запит без посилання на будь-які норми законодавства.
Зазначає, що адвокатський запит був складений у відповідності до вимог процесуальних кодексів та з урахуванням вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», до якого додано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та ордер, який видано відповідно до Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» і є самостійним документом, який підтверджує повноваження адвоката.
Позивач вважає незаконними та протиправними дій відповідача щодо ненадання відповіді на адвокатський запит від 30.10.2020 року, що перешкоджає діяльності позивача, як адвоката, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 лютого 2021 року позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 лютого 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 23 березня 2021 року.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином.
Відповідачем надано письмовий відзив від 18.03.2021 року № 0582-09-7/3831 (а.с. 22-26). В обґрунтування незгоди з позовними вимогами зазначає, що позивач 29.09.2020 року звернувся до управління Пенсійного фонду з адвокатським запитом в порядку статті 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від імені та в інтересах громадянки ОСОБА_2 про надання інформації. До запиту позивач приєднав особисто завірену копію ордеру (титульну сторінку) та свідоцтво про право заняття адвокатською діяльністю.
Листом від 02.10.2020 року управління Пенсійного фонду повідомило про неможливість надання інформації згідно запиту б/н від 28.09.2020 року та запропонувало адвокату ОСОБА_1 сформувати запит з дотриманням норм чинного законодавства, оскільки зі змісту ордера не вбачається обсяг повноважень, що надаються адвокату клієнтом. В ордері не вказано, що адвокат має право одержувати конфіденційну інформацію про свого клієнта та його персональні дані. Підтвердити такі повноваження може лише письмова згода на обробку та отримання персональних даних, договір про надання правової допомоги або довіреність, за умови, що в них зазначено право адвоката представляти інтереси клієнта в органах Пенсійного фонду та отримувати щодо нього конфіденційну інформацію та його персональні дані. Зазначає, що доданий до адвокатського запиту ордер ДН № 096602 від 02.05.2019 про надання правової допомоги ОСОБА_2 , був наданий адвокатом без зворотного боку ордера, де мають бути вказані обмеження адвоката, до того ж згідно ордеру ОСОБА_2 уповноважує адвоката Стещенка С.В. представляти її інтереси «у судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень».
03.11.2020 року адвокат ОСОБА_1 вдруге звернувся до управління Пенсійного фонду з адвокатським запитом.
Листом від 09.11.2020 року управління Пенсійного фонду повідомило про неможливість надання інформації згідно запиту б/н від 23.10.2020 року та запропонувало адвокату ОСОБА_1 сформувати запит з дотриманням норм чинного законодавства, оскільки копія ордеру ДН № 096602 від 02.05.2019 про надання правової допомоги ОСОБА_2 не відповідає вимогам Положення про ордер, а саме: в ордері немає посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документу, також згідно даних, які містяться в ордері, представляти «інтереси ОСОБА_2 адвокат ОСОБА_1 має право у судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень, а не в державному органі, яким є Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області.
Відповідно до п. 2 Положення про ордер на надання правової допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року № 41, ордер на надання правової допомоги - письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом №5076 та іншими Законами України.
Згідно з п. 3 Положення про ордер, в Україні встановлюється єдина, обов'язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України.
Відповідно до п. 12.3 Положення про ордер в ордері повинно бути посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документу.
Згідно п. 12.4 Положення про ордер повинно бути вказано назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до ст. 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
Зазначає, що дії управління не суперечать чинному законодавству, тому просив відмовити в позові ОСОБА_1 в повному обсязі.
Відповідно до положень статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України даний предмет спору віднесено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, враховуючи, що відповідача у відповідності до норм законодавства повідомлено про наявність позову.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ОСОБА_1 є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 (а.с. 13-14). Згідно паспортних даних позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
ОСОБА_1 є адвокатом та має право на заняття адвокатською діяльністю, що підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю серії ДН № 5070, виданий 27.06.2018 року (а.с. 3).
13.05.2019 року між адвокатом ОСОБА_1 та фізичною особою ОСОБА_2 укладено договір про надання правової допомоги (а.с. 44-51).
Відповідно до п. 1.4. предметом договору є представництво інтересів Клієнта у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Згідно договору, між іншим адвокат має право звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Таким чином, ОСОБА_1 має право представляти інтереси ОСОБА_2 в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань.
У зв'язку з виконанням повноважень адвоката в інтересах ОСОБА_2 позивач звернувся до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із адвокатським запитом від 28.09.2020 року (а.с. 27-28), який зареєстрований управлінням Пенсійного фонду 29.09.2020 року за № 1338/8. До запиту додано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та копію ордеру серії ДН № 096602 від 02.05.2019 року.
В ордері серії ДН № 096602 від 02.05.2019 року зазначено, що правова допомога надається ОСОБА_2 ; в графі в якому органі зазначено: «судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень» (а.с. 29).
Листом від 02.10.2020 року № 0582-02-8/4996 Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило про неможливість надання інформації згідно запиту б/н від 28.09.2020 року, оскільки копія наданого ордеру ДН № 096602 від 02.05.2019 року про надання правової допомоги без зворотного боку ордера, де мають бути вказані обмеження адвоката, а також згідно даних, які містяться в ордері, представляти інтереси маєте право у судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень (а.с. 30-31).
Позивач вдруге звернувся до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із адвокатським запитом від 23.10.2020 року (а.с. 32-34), який зареєстрований управлінням Пенсійного фонду 03.11.2020 року за № 1725/8. До запиту додано свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та копію ордеру серії ДН № 096602 від 02.05.2019 року.
В ордері серії ДН № 096602 від 02.05.2019 року зазначено, що правова допомога надається ОСОБА_2 ; в графі в якому органі зазначено: «судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень» (а.с. 35). Крім того, на зворотній частині ордера зазначено: «Я, ОСОБА_2 надаю повноваження адвокату Стещенко Сергію Вікторовичу діяти в моїх інтересах та від мого імені в усіх судових інстанціях, та підприємствах, установах, організаціях, органах влади на території України без будь-яких обмежень» 02.05.2019 ОСОБА_3 та підпис.
Листом від 09.11.2020 року № 0582-02-8/6515 Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повідомило про неможливість надання інформації згідно запиту б/н від 23.10.2020 року, оскільки копія наданого ордеру ДН № 096602 від 02.05.2019 року про надання правової допомоги, не відповідає вимогам Положення про ордер, а саме: немає посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документу, також згідно даних, які містяться в ордері, представляти інтереси маєте право у судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень (а.с. 39-40).
У зв'язку з відмовою у наданні відповіді на адвокатський запит ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Спірним питанням даної справи є правомірність відмови у наданні відповіді на адвокатський запит, оскільки до вказаного адвокатського запиту, позивачем було долучено посвідчені належним чином копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та ордер на ведення відповідних дій.
Перевіряючи правомірність дій відповідача щодо ненадання відповіді на адвокатський запит, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до абз. 1, 2 ст. 131-2 Конституції України для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Незалежність адвокатури гарантується. Засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.
Правові засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначено Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 року № 5076-VI (надалі - Закон № 5076-VI).
Підпунктами 1, 2 п. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом; адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту.
Статтею 2 цього Закону закріплено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом. Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність. З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.
Статтею 20 Закону № 5076-VI визначені професійні права адвоката, згідно з якими під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, звертатися з адвокатськими запитами, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб).
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону № 5076-VI адвокатський запит - письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об'єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.
До адвокатського запиту додаються посвідчені адвокатом копії свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, ордера або доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги. Вимагати від адвоката подання разом з адвокатським запитом інших документів забороняється.
Абзацом 1 ч. 2 вказаної статті передбачено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов'язані не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, копії документів, крім інформації з обмеженим доступом і копій документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.
Частиною 3 ст. 24 Закону № 5076-VI встановлено, що відмова в наданні інформації на адвокатський запит, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, встановлену законом, крім випадків відмови в наданні інформації з обмеженим доступом.
Статтею 5 Закону України «Про інформацію» від 02.10.1992 року № 2657-XII встановлено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.
Статтею 9 цього Закону обумовлено, що всі громадяни України, юридичні особи і державні органи мають право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення та зберігання відомостей, необхідних їм для реалізації ними своїх прав, свобод і законних інтересів, здійснення завдань і функцій.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 6 Закону № 2939-VI - інформацією з обмеженим доступом є: 1) конфіденційна інформація; 2) таємна інформація; 3) службова інформація.
Обмеження доступу до інформації здійснюється відповідно до закону при дотриманні сукупності таких вимог: 1) виключно в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя; 2) розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам; 3) шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст. 13 Закону № 2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються:
1) суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання;
2) юридичні особи, що фінансуються з державного, місцевих бюджетів, бюджету Автономної Республіки Крим, - стосовно інформації щодо використання бюджетних коштів;
3) особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків;
4) суб'єкти господарювання, які займають домінуюче становище на ринку або наділені спеціальними чи виключними правами, або є природними монополіями, - стосовно інформації щодо умов постачання товарів, послуг та цін на них. На розпорядників інформації, визначених у пунктах 2, 3, 4 частини першої та в частині другій цієї статті, вимоги цього Закону поширюються лише в частині оприлюднення та надання відповідної інформації за запитами. Усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи - адвокатські запити отримані Торецьким об'єднаним управління Пенсійного фонд України Донецької області 29.09.2020 року та 03.11.2020 року відповідно, та надано відповіді від 02.10.2020 року та 09.11.2020 року відповідно, в яких повідомлено про відмову у наданні відповіді, оскільки ордери, які були додані до запитів не відповідали вимогам викладеним в Положенні про ордер на надання правничої (правової) допомоги, яке затверджене рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019 року, а саме: немає посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документу, також згідно даних, які містяться в ордері, оскільки згідно ордеру серії ДН № 096602 позивач має право представляти інтереси ОСОБА_2 лише у судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 5076-VI, адвокатська діяльність здійснюється на підставі договору про надання правової допомоги.
Договір про надання правової допомоги - це письмова або у визначених законом випадках усна домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об'єднання) зобов'язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов'язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
До договору про надання правової допомоги застосовуються загальні вимоги договірного права (ч. 3 ст.27 Закон № 5076-VI), в тому числі, й презумпція правомірності договору, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним (ст. 204 Цивільного кодексу України).
У договорі про надання правової допомоги закріплюється обсяг повноважень адвоката, а також вказуються обмеження щодо вчинення певних дій. Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону № 5076-VI адвокат зобов'язаний діяти в межах повноважень, наданих йому клієнтом, у тому числі з урахуванням обмежень щодо вчинення окремих процесуальних дій.
Суд зазначає, що в наявному в матеріалах справи договорі від 13.05.2019 року відсутні будь-які обмеження щодо звернення з адвокатськими запитами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, організацій, громадських об'єднань, а також до фізичних осіб (за згодою таких фізичних осіб) у тому числі щодо отримання копій документів відносно/стосовно ОСОБА_2 .
До того ж, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 20 Закону № 5076-VI під час здійснення адвокатської діяльності адвокат має право вчиняти будь-які дії, не заборонені законом, правилами адвокатської етики та договором про надання правової допомоги, необхідні для належного виконання договору про надання правової допомоги, зокрема, представляти і захищати права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб у суді, органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, громадських об'єднаннях, перед громадянами, посадовими і службовими особами, до повноважень яких належить вирішення відповідних питань в Україні та за її межами.
Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону № 5076-VI повноваження адвоката як захисника або представника в господарському, цивільному, адміністративному судочинстві, кримінальному провадженні, розгляді справ про адміністративні правопорушення, а також як уповноваженого за дорученням у конституційному судочинстві підтверджуються в порядку, встановленому законом.
Документами, що посвідчують повноваження адвоката на надання правової допомоги відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону № 5076-VI, можуть бути: 1) договір про надання правової допомоги; 2) довіреність; 3) ордер; 4) доручення органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правової допомоги.
Ордер на надання правової допомоги (далі - ордер) - це письмовий документ, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги у випадках і порядку, встановлених Законом № 5076-VI та іншими законами України.
Рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019 року затверджено «Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги» (надалі - Положення).
Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги встановлює єдині для всіх адвокатів України, адвокатських об'єднань/адвокатських бюро правила виготовлення, оформлення, зберігання, обліку ордерів.
В Україні встановлюється єдина, обов'язкова для всіх адвокатів, типова форма ордера, яку затверджує Рада адвокатів України (зразок в Додатку 1 до Положення) (п. 3 Положення).
Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням та повинен містити обов'язкові реквізити, передбачені цим Положенням (п. 4 Положення).
Ордер, встановленої форми, є обов'язковим для прийняття усіма органами, установами, організаціями на підтвердження правомочності адвоката на вчинення дій, передбачених ст. 20 Закону № 5076-VI (п. 5 Положення).
Ордер, що видається адвокатом, який здійснює свою діяльність індивідуально, підписується адвокатом та посвідчується печаткою адвоката (за її наявності) (п. 9 Положення).
Ордер, який видається адвокатським бюро або адвокатським об'єднанням, обов'язково має містити підпис адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі цього ордера, та підпис керівника адвокатського бюро, адвокатського об'єднання і скріплений печаткою юридичної особи (п. 10 Положення).
Ордер, встановленої цим Положенням форми, є належним та достатнім підтвердженням правомочності адвоката на вчинення дій в інтересах клієнта (п. 11 Положення).
Відповідно до п. 12 Положення ордер містить наступні реквізити: серію, порядковий номер ордера; прізвище, ім'я, по батькові або найменування особи, якій надається правова допомога; посилання на договір про надання правової допомоги/доручення органу (установи), уповноважених законом на надання безоплатної правової допомоги, номер (у випадку наявності) та дату цього документа; назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо); прізвище, ім'я, по батькові адвоката, який надає правничу (правову) допомогу на підставі ордера, номер та дату його свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, найменування органу, який його видав (КДКА відповідного регіону, з 01.01.2013 року радою адвокатів відповідного регіону); номер посвідчення адвоката України, ким та коли воно видане; ким ордер виданий (назву організаційної форми): адвокатом, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально (із зазначенням адреси робочого місця); адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням (повне найменування адвокатського бюро/адвокатського об'єднання та його місцезнаходження); адресу робочого місця адвоката, якщо вона відрізняється від адреси місцезнаходження адвокатського бюро/адвокатського об'єднання, яке видає ордер; обмеження повноважень, якщо такі передбачені договором про надання правничої (правової) допомоги; дату видачі ордера; підпис адвоката, який видав ордер, у разі здійснення ним індивідуальної діяльності (у графі «Адвокат»); підпис адвоката, який надає правову допомогу, якщо ордер, виданий адвокатським бюро, адвокатським об'єднанням (у графі «Адвокат»); підпис керівника адвокатського бюро/адвокатського об'єднання, відтиск печатки адвокатського бюро/адвокатського об'єднання (за наявності) у випадку, якщо ордер видається адвокатським бюро/адвокатським об'єднанням; двовимірний штрих-код QR-код) з посиланням на профайл адвоката в ЄРАУ; реквізити 12.1, 12.5, 12.6, 12.7, 12.8 генеруються автоматично, всі інші реквізити ордера заповнюються адвокатом самостійно з метою збереження адвокатської таємниці.
Відповідальність за достовірність вказаних в ордері даних несе адвокат (особа, яка видала ордер). У ордері на надання правової допомоги, який видається адвокатом або адвокатським бюро чи адвокатським об'єднанням, не заборонено здійснювати виправлення і дописки, у разі якщо обсяг повноважень адвоката змінюється в межах такого договору (п.15 Положення).
Згідно з підпунктом 12.4 пункту 12 Положення, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 року № 41, ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до статті 19 Закону № 5076-VI.
Отже, системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що законодавець чітко визначив, що в графі «Назва органу, в якому надається правова допомога» повинна бути зазначена як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених пунктом 2 частини 1 статті 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», як то судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо.
З доданого до позовної заяви ордеру серії ДН № 096602 вбачається, що в графі - «Назва органу, в якому надається правова допомога» зазначено «судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень», що свідчить про відсутність повноважень, щодо надання правової допомоги саме в Торецькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, оскільки відповідач є органом державної влади, а не судовою інстанцією або судовим органом.
Таким чином, в ордері серії ДН № 096602 в графі «Назва органу, в якому надається правова допомога» повинно було бути зазначено Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області або органи державної влади, що не було здійснено позивачем.
Крім того, суд зазначає, що позивачем не додавався до адвокатських запитів договір про надання правової допомоги від 13.05.2019 року в якому зазначений увесь обсяг повноважень адвоката, що свідчить про неможливість пересвідчитись, що адвокат, звертаючись із адвокатським запитом, діяв в межах повноважень, визначених його довірителем, та свідчить про не зазначення в ордері також дати та номеру договору про надання правової допомоги, які в силу п. 12.3 Положення мають містися в ордері, оскільки є обов'язковим реквізитом.
Водночас, суд наголошує, що позивач мав та має право на здійснення виправлення і дописки в ордері, у разі якщо обсяг повноважень адвоката змінюється в межах такого договору.
Проте, суд не приймає до уваги допис на зворотній частині ордера, де зазначено: «Я, ОСОБА_2 надаю повноваження адвокату Стещенко Сергію Вікторовичу діяти в моїх інтересах та від мого імені в усіх судових інстанціях, та підприємствах, установах, організаціях, органах влади на території України без будь-яких обмежень» 02.05.2019 ОСОБА_3 та підпис, оскільки в графі «Назва органу, в якому надається правова допомога» зазначено: «судових інстанціях на території України без будь-яких обмежень» без здійснення допису про «органи державної влади» та у зв'язку з тим, що позивачу і так були надані повноваження на звернення з адвокатськими запитами, оскільки передбачені договором про надання правової допомоги від 13.05.2019 року, проте зазначені повноваження не були належним чином відображені в ордері серії ДН № 096602.
Крім того, суд наголошує, що виправлення і дописки в ордері здійснюються, у разі якщо обсяг повноважень адвоката змінюється в межах договору, натомість в матеріалах справи відсутні докази, які підтверджують зміну обсягу повноважень позивача в межах договору від 13.05.2019 року.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що ордер на надання правової допомоги серії ДН № 096602, який виданий адвокатом Стещенко С.В., не містить назви Торецьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області або органи державної влади в графі «Назва органу, в якому надається правова допомога», у якому надається правова допомога позивачем, що свідчить про порушення вимог встановлених Положенням про ордер на надання правничої (правової) допомоги затвердженим рішенням Ради адвокатів України № 41 від 12.04.2019 року.
Аналогічну позицію щодо зазначення в ордері в графі назва органу, безпосередньо назви конкретного органу або назви групи органів викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 05 червня 2019 року у справі № 9901/847/18.
Згідно ч. 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
З огляду на викладене вище, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заявлених позивачем вимог.
Питання судових витрат не вирішується у зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог.
Згідно частини 3 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як десять, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - п'ять днів з дня закінчення розгляду справи.
Відповідно до частини 4 статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
З огляду на викладене, на підставі положень Конституції України, Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 5076-VІ від 05.07.2012 року, ст.ст. 2, 17, 77, 90, 139, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У позовних вимогах ОСОБА_1 (місце реєстрації відповідно паспорта громадянина України: АДРЕСА_2 ; адреса для листування зазначена в позовній заяві: АДРЕСА_3 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Торецького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження згідно даних з ЄДР: 85200, Доненька область, м. Торецьк, вул. Дружби, буд. 22, код ЄДРПОУ 42170475) про визнання незаконними та протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення складено у повному обсязі та підписано 23 березня 2021 року.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Л.Б. Голубова