Справа № 755/2988/21
Провадження №: 3/755/2261/21
"17" березня 2021 р. Дніпровський районний суд м. Києва в складі:
слідчого судді Курила А.В.,
секретаря Зіменко М.Б.,
розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Тхорівка, Сквирського р-ну, Київської обл., громадянина України, працюючого начальником Борщагівської дистанції КП «Київпастранс», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-? КпАП України,-
за участю сторін, які приймають участь у розгляді справи:
прокурора Андрєєва Я.А.,
особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника Борщагівської дистанції відокремленого підрозділу комунального підприємства «Київпастранс» Служби колії, будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статті 172-? КпАП України, будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, 08.04.2019 року несвоєчасно, без поважних причин, подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-? КпАП України.
Так, відповідно до наказу відокремленого підрозділу комунального підприємства «Київпастранс» Служби колії від 01.11.2010 року №19п, ОСОБА_1 з 01.11.2010 року переведено на посаду начальника Борщагівської дистанції.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичної особи публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно статті першої вказаного Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Статтею 81 Цивільного кодексу України визначено, що юридична особа публічного права створюється розпорядчим актом Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування. Згідно з статями 167 та 169 цього кодексу, держава та територіальні громади можуть створювати юридичні особи публічного права (державні підприємства, комунальні підприємства тощо) у випадках та в порядку, встановлених Конституцією України та законом.
Таким чином, державні та комунальні підприємства та інші юридичні особи, які створені розпорядчим актом Президента України, органу державної влади або органу місцевого самоврядування, є юридичними особами публічного права.
Статутом Комунального підприємства «Київпастранс» визначено, що підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, печатку зі своїм найменуванням, інші печатки, штампи, бланки. Підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади м. Києва і підпорядковане Департаменту транспортної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Засновником та власником підприємства є територіальна громада міста Києва, від імені якої виступають Київська міська рада та уповноважені нею органи. Підприємство створене відповідно до рішень Київської міської ради від 30.11.2000 року № 101/1078 «Про реорганізацію Київського міського територіально-виробничого об'єднання автомобільного транспорту та комунального підприємства «Київелектротранс» шляхом реорганізації Комунального підприємства «Київелектротранс», Київського міського територіально-виробничого об'єднання автомобільного транспорту та комунальних підприємств, які входять до його складу. До складу підприємства входять філії та відокремлені підрозділи. Одним із відокремлених підрозділів є Служба колії.
Відокремлений підрозділ комунального підприємства «Київпастранс» Служба колії створено відповідно до розпорядження Київської міської державної адміністрації від 24.10.2001 року №2276 та наказу комунального підприємства «Київпастранс» від 01.11.2001 року №2. Служба не є юридичною особою.
Роз'ясненням Національного агентства від 13.02.2020 року №1 «Щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю» визначено, що під посадовими особами юридичних осіб публічного права, насамперед, комунальних та державних установ і підприємств слід розуміти осіб, які мають повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.
У разі визначення посадових осіб на державних підприємствах до уваги слід також брати положення частини третьої статті 65 Господарського кодексу України. Зважаючи на зміст цієї норми, посадовими особами підприємства є керівник, головний бухгалтер, члени наглядової ради (у разі її утворення), виконавчого органу та інших органів управління підприємств. Статутом підприємства посадовими особами можуть бути визнані й інші особи.
Визначальним при цьому є обсяг повноважень відповідного працівника. До прикладу, виконавчі директори, директори з окремих питань, директори департаментів, начальники відділів, служб, центрів, бюро, груп тощо та заступники керівників структурних підрозділів (у тому числі відокремлених, а також підрозділів у структурі таких відокремлених підрозділів) таких юридичних осіб безумовно наділені адміністративно-господарськими чи організаційно-розпорядчими функціями.
У зв'язку із наведеним, Національне агентство звертає увагу, що при визначенні того, чи є працівник юридичної особи публічного права посадовою особою, враховується обсяг та характер здійснюваних ним функцій. Тому, навіть в разі не визначення працівника посадовою особою у статутних чи інших внутрішніх документах підприємства він може бути посадовою особою і бути суб'єктом декларування в розумінні Закону з огляду на здійснювані ним адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функцій.
Адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо.
Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).
Посадовою інструкцією начальника дільниці дистанції відокремленого підрозділу комунального підприємства «Київпастранс» Служби колії визначено, що начальник дільниці дистанції безпосередньо відповідає за технічний і санітарний стан трамвайних колій у визначених межах та закріплених посадочних майданчиків трамвая, здійснює керівництво роботами по ремонтам і технічному обслуговуванню колій, спецчастин, споруд на закріпленій ділянці, забезпечувати безпеку праці та постійно контролювати працівників дистанції шляхом додержання правил охорони праці, техніки безпеки та правил дорожнього руху при всіх видах робіт на дистанції, забезпечити високу якість робіт при найменших трудових і матеріальних затратах в установлені планом і графіком терміни, без порушення безперервного і безпечного руху трамвайних колій, тощо.
Таким чином, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду начальника дільниці дистанції відокремленого підрозділу комунального підприємства «Київпастранс» Служби колії, яке є юридичною особою публічного права, здійснюючи організаційно-розпорядчі функції, є посадовою особою та відповідно суб'єктом, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушень, пов'язаних з корупцією.
Частиною 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Рішенням Національного агентства від 10.06.2016 року № 3 «Про функціонування Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», яке зареєстроване в міністерстві юстиції України 15.07.2016 року за № 959/29089, затверджено форму декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною першою форми визначено, що декларація заповнюється та подається особисто суб'єктом декларування на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, шляхом заповнення електронної форми.
Отже, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом декларування, у 2019 році був зобов'язаний подавати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2018 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру до 1 квітня.
Наказом начальника відокремленого підрозділу комунального підприємства «Київпастранс» Служби колії від 31.01.2019 року №26к, посадовим особам, які зобов?язані, відповідно до п.3 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» подавати е-декларацію, у тому числі і ОСОБА_1 наказано подавати е-декларацію, із даним наказом ОСОБА_1 ознайомлений, про що свідчить його підпис.
Відповідно до публічної частини Реєстру, ОСОБА_1 подав, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, лише 08.04.2019, а отже, несвоєчасно. Унікальний ідентифікатор документа в Реєстрі - 9ae83068-0bc2-46fd-954c-8a18cb2eba31.
За частиною 1 статті 172-? КпАП України, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Про технічну справність Реєстру та можливість подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 , у період з 01.01.2019 року до 01.04.2019 року, свідчить лист Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації Національного агентства №71-03/85576/19 від 21.12.2019 року. Згідно відповіді, починаючи з 04.03.2019 року, в окремих користувачів при роботі з ІТС Реєстру спостерігалися помилки, які в повній мірі були усунуті 06.03.2019 о 14 годині 40 хвилин.
Поважних причин, які б перешкоджали ОСОБА_1 вчасно подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, шляхом особистого заповнення електронної форми на веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру, не встановлено. Несвоєчасне подання декларації відбулося у зв'язку із не дотриманням порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації до Реєстру, що не можна вважати поважною причиною несвоєчасного подання декларації.
Згідно зі статтею 68 Конституції України, кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог частини 1 статті 45 даного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, 08.04.2019 року подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік, шляхом заповнення електронної форми на офіційному веб-сайті Національного агентства через власний персональний електронний кабінет суб'єкта декларування у системі Реєстру.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав повністю, щиро каявся та пояснив, що він дійсно подав декларацію невчасно, а саме - 08.04.2019 року, і що сприяло запізненню подачі декларації, він вже не пам'ятає, адже пройшло багато часу, однак, зазначив, що на той час, він, а ні у відпустці, а ні на лікарняному, не перебував. У подальшому, завжди подавав декларацію вчасно. Крім того, пояснив, що він продовжує працювати у КП «Київпастранс», ніколи раніше не притягався до адміністративної відповідальності та прохав урахувати все це при ухваленні рішення.
Прокурор у судовому засіданні зазначив, що протокол складений правомірно і у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-? КпАП України.
Суд, вислухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, приходить до наступного.
Відповідно до ст.245 КпАП України, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно із ч.2 ст.7 КпАП України, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 9 КпАП України передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.280 КпАП України, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, які пом?якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частина 1 ст.172-? КпАП України передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичних осіб публічного права є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Згідно зі статтею першою вказаного Закону, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Так, відповідно до наказу КП «Київпастранс» Служби колії від 01.11.2010 року №19п, ОСОБА_1 з 01.11.2010 року переведено на посаду начальника Борщагівська дистанції Служби колії.
Відповідно до Статуту КП «Київпастранс», затвердженого Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 24.10.2001 року №2276 /в редакції розпорядження виконавчого органу Київської міської ради /Київської міської державної адміністрації/ від 05.06.2014 року №733, КП «Київпастранс» є юридичною особою, а його відокремленим підрозділом є Служба колії.
Частина 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Отже, ОСОБА_1 , будучи посадовою особою юридичної особи публічного права, як суб?єкт, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», у 2019 році зобов?язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік з 01 січня 2019 року до 01 квітня 2019 року.
Натомість, така декларація була подана ОСОБА_1 лише 08 квітня 2019 року, тобто несвоєчасно, що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування та міститься на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, зокрема, даний факт підтверджено і самим ОСОБА_1 .
Таким чином, ОСОБА_1 несвоєчасно подав без поважних причин декларацію за 2018 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто, вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-? КпАП України.
Згідно зі ст.23 КпАП України, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Стаття 33 КпАП України передбачає, що при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом?якшують і обтяжують відповідальність.
Обставинами, що пом?якшують відповідальність ОСОБА_1 за вчинене ним адміністративне правопорушення, є визнання вини та щире каяття останнього у вчиненому, вперше притягується до адміністративної відповідальності. Також, враховується невеликий строк несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2018 рік.
Крім того, під час розгляду справи про адміністративне правопорушення не було встановлено в діях ОСОБА_1 будь-яких мотивів на уникнення фінансового контролю шляхом несвоєчасного подання декларації. Такі обставини суттєво знижують суспільну шкоду вчиненого ОСОБА_1 адміністративного правопорушення. Зазначене правопорушення в даному випадку не становить великої суспільної небезпеки, а також, цим правопорушенням не було завдано збитків державним чи суспільним інтересам.
За змістом ст.22 КпАП України, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган /посадова особа/, уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
При цьому зазначена норма закону не містить будь-якого переліку умов або обставин, наявність яких дозволила би судити про малозначність правопорушення, а також застережень щодо неможливості її застосування до окремих складів адміністративних правопорушень.
Частина 2 статті 284 КпАП України передбачає, що постанова про закриття справи виноситься при оголошенні усного зауваження, передачі матеріалів на розгляд громадської організації чи трудового колективу або передачі їх прокурору, органу досудового розслідування, а також при наявності обставин, передбачених статтею 247 цього Кодексу.
Оцінюючи в сукупності дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних дій, а саме конкретних обставин вчиненого адміністративного правопорушення, визнання своєї провини та щире каяття у вчиненому, з урахуванням даних, що характеризують його особу, відсутності суспільної шкідливості діяння, вважаю можливим застосування до останнього положень ст.22 КпАП України, звільнення його від адміністративної відповідальності у зв?язку з малозначністю вчиненого ним адміністративного правопорушення й можливістю обмежитися усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 9, 22, 33-35, ч.1 ст.172-?, 251, 280, 284 КпАП України, суд, -
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-? КпАП України, за малозначністю, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.172-? КпАП України - закрити.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.
Суддя: