Постанова від 30.03.2010 по справі 2а-7431/08/1570

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«30» березня 2010 року Справа №2а-7431/08/1570

о 11год.50хв. м.Одеса

У залі судових засідань №8

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Судді Харченко Ю.В.

При секретарі Гречаному В.С.

За участю представників сторін:

Від Прокуратури: Кірющенко А.В. за посвідченням №872 від 04.10.2006р.

Від позивача: Гаврюшенко О.Ю. - за довіреністю №04/1/2 від 11.01.2010р.

Від відповідача: Громова А.О. - за довіреністю №10 від 30.12.2009р.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Першого заступника Прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій та пені, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Першого заступника Прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, в якому позивач просить суд стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007р. у розмірі 1368351,42грн. та пеню за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14367,69грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 04.06.2008р. було відкрито провадження у справі та запропоновано відповідачу у строк до 02.07.2008р. подати до суду письмові заперечення на позов та докази, які спростовують заявлені позовні вимоги.

Ухвалою суду від 02.07.2008р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду в засіданні суду на 24.09.2008р.

Відповідач - Відкрите акціонерне товариство «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» з адміністративним позовом не погоджується та вважає його таким, що не підлягає задоволенню з підстав, викладених у письмових запереченнях на позовну заяву (вхід.№11371 від 02.07.2008р.), посилаючись на те, що ВАТ «Одесаобленерго» прийняло всіх можливих заходів для забезпечення нормативу робочих місць для інвалідів в розмірі, встановленому Законом України «Про основи соціальної захищеності в Україні», та виконало всі передбачені законом обов'язки по забезпеченню працевлаштування інвалідів шляхом вжиття відповідних заходів по забезпеченню працевлаштування інвалідів протягом 2007 року, про що свідчать листи ВАТ "Одесаобленерго" №06/05-297 від 05.07.2007р. та №06/05-346 від 04.10.2007р. до Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів з переліком вакантних місць, створених для працевлаштування осіб, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, та з проханням посприяти у працевлаштуванні інвалідів на підприємство.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, що 07.05.2008р. фахівцями Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів була проведена перевірка виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів ВАТ «ЕК «Одесаобленерго», за результатами якої складений Акт №56, в якому до відповідача застосовано адміністративно-господарські санкції у сумі 1368351,42грн. за недотримання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та нарахована пеня за порушення термінів сплати у сумі 9031,12грн.

Як вбачається з означеного Акта перевірки №56 від 07.05.2008р., середньооблікова чисельність штатних працівників за 2007р. на ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» склала 5579 осіб, у зв»язку з чим відповідно до нормативу місць, призначених для працевлаштування інвалідів, відповідач повинен був створити 223 місця, тоді як створив лише 150 місць (не створено 73 робочі місця). Отже, відповідно до розрахунку суми відрахувань, що складається з поділення фонду заробітної плати на середньооблікову чисельність штатних працівників, та помноження її на кількість нестворених робочих місць для інвалідів, сума відрахувань за 1 не створене робоче місце становить 18 744,54грн., у зв»язку з чим загальна сума відрахувань складає 1368351,42грн. (104575800:5579=18744,54х73).

Проте, на думку суду, застосування Одеським обласним відділенням фонду соціального захисту інвалідів до ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» адміністративно-господарських санкцій у сумі 1368351,42грн. та нарахування пені 9031,12грн. є неправомірним, безпідставним та таким, що здійснено в порушення приписів чинного законодавства України, виходячи з наступного.

Відповідно до ст.19 Закону України «Про зайнятість населення» від 01.03.1991р. (зі змінами та доповненнями) державна служба зайнятості подає допомогу громадянам у підборі підходящої роботи і власникам підприємств, установ, організацій або уповноважених ними органам у підборі необхідних працівників.

Згідно з Положенням про державну службу зайнятості, затвердженого Постановою Кабінету міністрів України № 47 від 24.06.1991р., служба зайнятості подає допомогу бажаючим влаштуватися на роботу громадянам, сприяє створенню додаткових робочих місць на підприємствах, установах і організаціях для використання праці громадян, які потребують соціального захисту і нездатні на рівних умовах конкурувати на ринку праці, а також на територіях пріоритетного розвитку.

Також, згідно зі ст.18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.

Відповідно до «Порядку надання дотації роботодавцю за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів на створення спеціальних робочих місць для інвалідів, зареєстрованих у державній службі зайнятості», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2006р. №1836 «Про реалізацію статті 18-1 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» спеціальне робоче місце для інваліда-окреме робоче місце або ділянка виробничої площі, які потребують здійснення додаткових заходів з організації праці особи з у рахуванням її індивідуальних функціональних можливостей, обумовлених інвалідністю, шляхом пристосування основного і додаткового устаткування, технічного обладнання тощо. Потреба у створенні інваліду, зареєстрованому в державній служб зайнятості як безробітний, спеціального робочого місця або ділянки виробничої площі та вимоги до них встановлюються індивідуальною програмою реабілітації.

Таким чином, із системного аналізу вищезазначених приписів чинного законодавства вбачається, що фактичне робоче місце інваліда має бути створено з урахуванням фізичних можливостей інваліда, індивідуальних програм реабілітації та в залежності від відповідної нозології інваліда. Тобто, умовою для створення робочого місця для працевлаштування інваліда Підприємством є пропозиція щодо працевлаштування конкретного інваліда відповідної нозології, оскільки за відсутності такої пропозиції неможливо встановити, працевлаштування інваліда якої категорії може бути запропоновано, що унеможливлює створення відповідного робочого місця.

Крім того, судом з»ясовано, що з положень Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів» не вбачається, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів супроводжується обов'язком підбирати та працевлаштовувати інвалідів на створені ним робочі місця.

Відповідно до п.2 «Порядку подання підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів та інформації, необхідної для організації їх працевлаштування», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №70 від 31.01.2007р., інформацію про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів роботодавці подають центру зайнятості за місцем їх реєстрації як платників страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за формою, затвердженою Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, зокрема, листом Одеського міського центру зайнятості вихід.№447/17/02 від 09.02.2010р., відповідач - ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» протягом 2007року звітами за формою №ПН „Звіт про наявність вакансій" постійно та своєчасно інформував Центр зайнятості населення про спроможність працевлаштування інвалідів на посади, на яких може використовуватись праця інвалідів на наступні посади: станом на 08.02.2007р. (за № 06/05-40) - водій (1 вакансія); станом на 26.02.2007р. (за № 06/05-59) - водій (10 вакансій); контролер енергонагляду (50 вакансій); станом на 28.03.2007р. (за № 06/05-95) - водій (2 вакансії); контролер енергонагляду (50 вакансій); станом на 08.05.2007р. (за №06/05-130) - водій (2 вакансії); контролер енергонагляду (50 вакансій); станом на 29.05.2007р. (за.№06/05-153) - водій (2 вакансії); контролер енергонагляду (50 вакансій); станом на 06.07.2007р. (за № 06/05-212) - водій (1 вакансія); контролер енергонагляду (3 вакансія); станом на 20.08.2007р. (за № 06/05-278) - водій (1 вакансія); контролер енергонагляду (3 вакансія); станом на 27.09.2007р. (за № 06/05-33 /) - водій (1 вакансія); контролер енергонагляду (93); станом на 18.10.2007р. (за № 06/05-370) - водій (1 вакансія); контролер енергонагляду (93); станом на 20.11.2007р. (за № 06/05-414) - водій (1 вакансія); контролер енергонагляду (91);станом на 26.12.2007р. (за № 06/05-447) - водій (1 вакансія); контролер енергонагляду (90), проте від Одеського міського центру зайнятості на працевлаштування не було направлено жодного інваліда, про що свідчить лист Одеського міського центру зайнятості №1416/17/03 від 22.08.2008р., в якому зазначено, що протягом 2007 року особи з обмеженими фізичними можливостями, що звертались до Одеського міського центру зайнятості за сприянням в працевлаштуванні, не виявили бажання працювати на ВАТ «Одесаобленерго».

Крім того, як вбачається з наявного в матеріалах справи Положення про розроблення заходів працевлаштування інвалідів, затвердженого Головою Одеської обласної організації НПЕУ ВАТ «Одесаобленерго» Осадчою І.О. 05.12.2006р., означене Положення розроблено на підставі Колективного договору на 2006-2007р.р. та у відповідності до вимог Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991р. з метою захисту та реалізації прав та інтересів працівників-інвалідів ВАТ „Одесаобленерго", створення необхідних умов для їх працевлаштування, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами. Відповідно до п.1.2 вказаного Положення, робота по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів, забезпечення необхідних умов праці, відпочинку, соціальних гарантій, компенсацій та пільг у сфері праці інвалідів є одним із завдань керівництва Компанії та їх структурних підрозділів. Ця робота має плануватись, систематично проводитись і контролюватись.

Згідно з пунктом 1.5 Положення про розроблення заходів працевлаштування інвалідів, ВАТ «Одесаобленерго» виділяє та створює робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створює для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечує інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надає державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Адміністративно-господарська відповідальність, передбачена статтею 20 «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21 березня 1991р. №875-XI, за своєю правовою природою визначається як господарсько-правова відповідальність, підставою для застосування якої до учасника господарських відносин, є, зокрема, вчинення роботодавцем правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до ч.2 ст. 218 ГК України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Разом з тим, як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, на виконання вимог Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21 березня 1991р. №875-XI (в редакції від 06.10.2005р.) ВАТ «ЕК «Одесаобленерго» було вжито усіх залежних від нього заходів щодо створення необхідної кількості робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2007р.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Згідно зі ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відтак, беручи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що законодавчо визначені підстави для застосування до відповідача відповідальності у вигляді сплати адміністративно-господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007 році відсутні, тому у задоволенні позову Першого заступника Прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» про стягнення суми адміністративно-господарських санкцій у розмірі 1368351,42грн. та пені за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14367,69грн. слід відмовити.

Керуючись ст.ст.158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Першого заступника Прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Відкритого акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Одесаобленерго» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за недотримання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2007 році у розмірі 1368351,42грн. та пені за порушення встановлених законодавством термінів сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 14367,69грн., відмовити.

Постанова може бути оскаржена шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи .

Повний текст постанови складено та підписано «06» квітня 2010р.

Суддя Харченко Ю.В.