Рішення від 18.03.2021 по справі 924/1237/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" березня 2021 р. Справа № 924/1237/20

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Музики М.В., за участю секретаря судового засідання Устінової А.П., розглянувши справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз Збут", м. Хмельницький

до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький

про визнання неправомірними дій АТ "ОГС "Хмельницькгаз" щодо надання ТОВ "Хмельницькгаз Збут" недостовірних обсягів природного газу, спожитого побутовими споживачами за період з 01.09.2018 року;

зобов'язання здійснити перерахунок обсягів фактично спожитого природного газу побутовими споживачами з 01.09.2018 року,

за участю представників сторін:

позивача: Бабчук О.В. - згідно довіреності №007.Др-1-0120 від 08.01.2020 року;

відповідача: Доценко О.О. - згідно довіреності №007.Др-3-0121 від 05.01.2021 року;

рішення ухвалюється після оголошеної 16.03.2021 року перерви

ВСТАНОВИВ:

позивач звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати неправомірними дій АТ "ОГС "Хмельницькгаз" щодо надання ТОВ "Хмельницькгаз Збут" недостовірних обсягів природного газу, спожитого побутовими споживачами за період з 01.09.2018 року, а також зобов'язати відповідача здійснити перерахунок обсягів фактично спожитого природного газу побутовими споживачами з 01.09.2018 року.

Вимоги мотивує тим, що АТ «ОГС Хмельницькгаз» як оператор ГРМ надавав ТОВ «Хмельницькгаз Збут» інформацію щодо фактичного споживання (розподілу/постачання) природного газу побутовим споживачам, зокрема, за період з вересня-грудня 2018 року в розмірі 123268,24 тис. куб. м. та у січні-лютому 2019 року - 108866298,86 тис. куб. м., на підставі чого позивачем нараховувалсь плата споживачам. Проте, ТОВ «Хмельницькгаз збут» зауважує на безпідставному завищенні показників відповідачем, що призводить до збільшення зобов'язань у позивача зі сплати вартості природного газу постачальнику. Наголошує на тому, що з 09.08.2018 року, у зв'язку зі скасуванням в судовому порядку постанови КМУ №203 від 23.02.2016 року, АТ «ОГС Хмельницькгаз» повинне передавати ТОВ «Хмельницькгаз Збут» обсяги споживання природного газу побутовим споживачам, у яких відсутні лічильники газу, за нормами, передбаченими КМУ від 08.06.1996 року №619, у редакції, яка діяла до набрання чинності постановою КМУ від 06.08.2014 року №409.

Ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 20.11.2020 року відкрито провадження у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз Збут", м. Хмельницький до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький про визнання неправомірними дій АТ "ОГС "Хмельницькгаз" щодо надання ТОВ "Хмельницькгаз Збут" недостовірних обсягів природного газу, спожитого побутовими споживачами за період з 01.09.2018 року; призначено підготовче засідання. Ухвалою суду від 18.02.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Повноважний представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, наполягає на його задоволенні.

Відповідач під час судового розгляду справи та у наданому суду відзиві на позов вважає позовні вимоги необґрунтованими. Зауважує, що обсяги протранспортованого природного газу, визначені в актах на підставі даних оператора ГРМ. При цьому, АТ «ОГС Хмельницькгаз» при визначенні населенню обсягів природного газу за нормами споживання за вказаний період правомірно застосував постанови КМУ №619 від 08.06.1996 року, від 29.04.2015 року №237, від 23.03.2016 року №203, №143 від 27.02.2019 року, з врахуванням постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.05.2018 року у справі №826/2507/18, про визнання протиправною та нечинною постанови КМУ №237 від 29.04.2015 року з моменту її прийняття, а саме, з моменту її опублікування. Зазначає про правомірне визначення побутовим споживача обсягів газу по нормах споживання в період з 01.09.2018 року.

Додатково звертає увагу, що постановою КМУ №143 (чинна до 02.06.2020 року) передбачено заборону нарахування постачальникам природного газу заборгованість за природний газ в межах норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою КМУ №619. Наголошує також на відсутності доказів звернення споживачів щодо безпідставності нарахувань спожитого газу в період з 01.09.2018 року для населення у разі відсутності газових лічильників, а також підписанні актів наданих послуг з розподілу природного газу без зауважень.

Фактичні обставини справи, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин.

25.06.2015 року між публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» (газорозподільне підприємство) та товариством з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» (замовник) укладено договір на розподіл природного газу №2015-ХМ-Н (далі - договір), за умовами якого газорозподільне підприємство зобов'язується надати замовнику з 01.07.2015 року послуги з транспортування природного газу газорозподільними мережами до меж балансової належності споживачів замовника відповідно до актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін.

Газ замовника, транспортування якого за цим договором здійснює газорозподільне підприємство, призначений для задоволення потреб населення та релігійних організацій (крім обсягів, що використовуються для виробничо-комерційної діяльності), газоспоживне обладнання яких підключено до газорозподільних мереж (п.2.2. договору).

У п. 3.2. договору передбачено, що облік обсягів природного газу, що транспортується на умовах договору, здійснюється згідно з Правилами користування та Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року №618, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26.01.2006 року за №67/11941, та для споживачів-населення за Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою КМУ від 09.12.1999 року №2246 (далі - Правила надання населенню послуг з газопостачання).

За положеннями п. 3.3. договору обсяг протранспортованого природного газу за розрахунковий період для споживачів постачальника за регульованим тарифом визначається відповідно до договорів на постачання газу, укладених між замовником, відповідним споживачем та газорозподільним підприємством.

За підсумками розрахункового періоду газорозподільне підприємство формує акт про фактичних обсяг спожитого (протранспортованого) газу та реєстр обсягів розподіленого газу споживачам замовника за розрахунковий період по споживачах постачальника за регульованим тарифом, що є замовником, та у зазначений строк передає його на погодження замовникові. За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу протранспортованого газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання обсяг протранспортованого газу встановлюється відповідно до даних газорозподільного підприємства (п. 3.4. договору).

У розділі 4 договору передбачено обсяги та умови транспортування природного ГРМ. Зокрема, договірні (планові) обсяги транспортування природного газу замовника ГРМ на розрахунковий період визначаються в додатку №1 до договору по кожному об'єкту замовника та/або споживачеві (п. 4.1. договору).

Підставами для транспортування природного газу ГРМ є: підтверджені в установленому порядку оператором Єдиної газотранспортної системи України (далі - Оператор) місячні обсяги постачання природного газу, виділені для Замовника, та/або забезпечення його споживачів (далі - підтверджені обсяги); наявність договору на постачання природного газу або договору на закупівлю імпортованого природного газу у нерезидентів для використання як технологічної сировини без права реалізації такого газу відповідно до вимог законодавства (п. 4.2. договору).

Згідно п. 4.3. договору газорозподільне підприємство транспортує природний газ у загальному потоці газу від пунктів приймання-передачі газу в ГРМ до пунктів призначення в місячних обсягах, підтверджених Оператором. Місячний обсяг транспортування природного газу ГРМ до пунктів призначення не повинен перевищувати підтверджений обсяг природного газу (п. 4.4 договору).

За положеннями п. 4.6. договору послуги з транспортування природного газу ГРМ підтверджуються підписаним між Газорозподільним підприємством та Замовником актом наданих послуг, що оформлюється з урахуванням обсягу протранспортованого газу за розрахунковий період, визначеного відповідно до розділу III Договору. Акт наданих послуг підписується сторонами на підставі щомісячного підписаного та скріпленого печаткою газорозподільного підприємства реєстру обсягів розподіленого природного газу споживачам замовника за формою, наведеною у додатку №2 до договору.

Газорозподільне підприємство до п'ятого числа місяця, наступного за звітним, надсилає Замовникові два примірники оригіналу акта наданих послуг та реєстр обсягів розподіленого газу споживачам замовника за звітний місяць, підписані уповноваженим представником Газорозподільного підприємства (п. 4.7. договору).

В свою чергу, відповідно до п. 4.8. договору Замовник протягом двох днів з дня одержання акта наданих послуг та реєстру обсягів розподіленого газу споживачам замовника зобов'язується повернути Газорозподільному підприємству по одному примірнику оригіналу акта та реєстру обсягів розподіленого газу споживачам замовника, підписаних уповноваженим представником Замовника, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта наданих послуг та реєстру обсягів розподіленого газу споживачам замовника. У випадку відмови від підписання акта наданих послуг та реєстру обсягів розподіленого газу споживачам замовника, розбіжності підлягають урегулюванню в порядку, встановленому законодавством.

До вирішення спірних питань обсяг протранспортованого природного газу та сума для оплати наданих послуг з транспортування природного газу ГРМ установлюються відповідно до даних Газорозподільного підприємства.

Акти наданих послуг є підставою для остаточних розрахунків Замовника з Газорозподільним підприємством (п. 4. 9. договору).

До обов'язків газорозподільного підприємства у п. 6.1. договору віднесено, зокрема: забезпечення транспортування природного газу ГРМ до пунктів призначення на умовах та в обсягах, визначених Договором та погоджених Оператором, за умови дотримання дисципліни відбору природного газу та розрахунків Замовника за надані Газорозподільним підприємством послуги; складення та надання на погодження Замовникові акту наданих послуг та реєстру обсягів розподіленого газу споживачам замовника; забезпечення за підсумками розрахункового періоду формування обсягу газу по споживачах постачальника за регульованим тарифом, що є Замовником, та не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, надавати зазначеному Замовникові персоніфіковані дані про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу по кожному споживачу цього Замовника. При цьому, за окремим письмовим запитом Замовника по конкретному споживачу щодо уточнення даних або інформації (покази вузла обліку тощо) про обсяг споживання газу надати відповідну письмову відповідь протягом п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Замовник має право, в силу положень п. 6.4. договору, на коригування планових обсягів природного газу в установленому порядку.

Договір набирає чинності з дня його підписання та скріплення підписів уповноважених представників сторін печатками та діє в частині надання послуг до 31.12.2015 року, а в частині проведення розрахунків за надані газорозподільним підприємством послуги - до їх повного здійснення. Договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення строку дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. При цьому, Сторони повинні переоформити додаток до Договору, у якому визначити планові обсяги газу на продовжений строк.

Договір підписано сторонами та скріплено їх печатками.

На виконання умов договору відповідачем надано, а позивачем прийнято послуги з розподілу природного газу, про що свідчать підписані та скріплені печатками акти №ХМ 000013386 від 30.09.2018 року наданих послуг з розподілу природного газу на суму 5299448,68 грн. (розподілено 7419,703 тис. м. куб.); №ХМ000015406 від 31.10.2018 року наданих послуг з розподілу природного газу на суму 12011004, 82 грн. (розподілено 16816,483 тис. м. куб.); №ХМ000017342 від 30.11.2018 року наданих послуг з розподілу природного газу на суму 28770028,60 грн. (розподілено 40280,618 тис. куб. м.); №ХМ000019359 від 31.12.2018 року наданих послуг з розподілу природного газу на суму 41962584,94 грн. (розподілено 58751,379 тис. куб. м. ); №ХМЯ89001966 від 31.01.2019 року на суму 43987510,33 грн. (розподілено 61586,456 тис. куб. м.); №ХМЯ89004009 від 28.02.2019 року на суму 31751224, 22 грн. (розподілено 44454,559 тис. куб. м.); №ХМЯ89006068 від 31.03.2019 року на суму 24874048,67 грн. (розподілено 34825,897 тис. куб. м.); №ХМЯ89007873 від 30.04.2019 року на суму 12316262,42 грн. (розподілено 17243,871 тис. куб. м.); №ХМЯ89009130 від 31.05.2019 року на суму 4478820,48 грн. (розподілено 6270,75 тис. куб. м.); №ХМЯ89010147 від 30.06.2019 року на суму 2625883,36 грн. (розподілено 3676,472 тис. куб. м.); №ХМЯ89011656 від 31.07.2019 року на суму 3791059,23 грн. (розподілено 5303632,69 тис. куб. м. та 4189,92 тис. куб. м.); №ХМЯ89013074 від 31.08.2019 року на суму 3969058,90 грн. (розподілено 5552447,62 тис. куб. м. та 4590, 5 тис. куб. м.); №ХМЯ89014480 від 30.09.2019 року на суму 4940764,34 грн. (розподілено 6913988,28 тис. куб. м. та 3524,53 тис. куб. м.); №ХМЯ90016182 від 31.10.2019 року на суму 11199337, 91 грн. (розподілено 15672078,26 тис. куб. м. та 7998, 34 тис. куб. м. ); №ХМЯ89018266 від 30.11.2019 року на суму 22157991,47 грн. (розподілено 30995495,51 куб. м. та 27678,02 куб. м.); №ХМЯ89020340 від 31.12.2019 року на суму 31578419,70 грн. (розподілено 44146097,65 м. куб. та 66519, 54 куб. м.).

05.11.2018 року між ПАТ "НАК "Нафтогаз України" (продавець) та ТОВ "Хмельницькгаз Збут" (покупець) укладено договір №18-554-Н купівлі-продажу природного газу, за умовами якого продавець зобов'язується передати покупцеві у 2018 році природний газ, а покупець зобов'язується прийняти та оплатити його на умовах цього договору.

На виконання умов договору від 05.11.2018 року продавцем передано, а покупцем прийнято природний газ на суму 301012348,78 грн. у листопаді 2018 року обсягом 40228,245 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 30.11.2018 року); на суму 438895517,59 грн. у грудні 2018 року обсягом 58655,389 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2018 року); на суму 459969044,70 грн. у січні 2019 року обсягом 61471,722 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2019 року); на суму 332040907,50 грн. у лютому 2019 року обсягом 44375,000 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 28.02.2019 року); на суму 260128015, 27 грн. у березні 2019 року обсягом 34764,333 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.03.2019 року); на суму 123112111,12 грн. у квітні 2019 року обсягом 16453,093 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 30.04.2019 року); на суму 42997746,25 грн. у травні 2019 року обсягом 5981,879 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.05.2019 року); на суму 18731775,86 грн. у червні 2019 року обсягом 2810,609 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 30.06.2019 року); на суму 20571313,07 грн. у серпні 2019 року обсягом 3683,80763 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.08.2019 року); на суму 22875002,68 грн. у липні 2019 року обсягом 3885,80618 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.07.2019 року); на суму 20286348,77 грн. у вересні 2019 року обсягом 3762,05138 тис. куб. м. (акт приймання-передачі від 30.09.2019 року); на суму 80320290,35 грн. у жовтні 2019 року обсягом 15665,18340 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.10.2019 року); на суму 3520,99 грн. у листопаді 2019 року обсягом 0,59893 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 30.11.2019 року); на суму 184956660,46 грн. у грудні 2019 року обсягом 36039,63377 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.12.2019 року); на суму 121422323,00 грн. у січні 2020 року обсягом 21760,27294 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.01.2020 року); на суму 2096846,08 грн. у березні 2020 року обсягом 514,53820 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.03.2020 року); на суму 86587304,40 грн. у лютому 2020 року обсягом 18276,61778 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 29.02.2020 року); на суму 59493367,16 грн. у квітні 2020 року обсягом 17113,49878 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 30.04.2020 року); на суму 26803623,56 грн. у травні 2020 року обсягом 9815,07082 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 31.05.2020 року); на суму 19379469,17 грн. у червні 2020 року обсягом 7538,49060 тис. куб. м. (акт приймання-передачі природного газу від 30.06.2020 року); на суму 18178178,99 грн. у липні 2020 року обсягом 6593,37745 тис. куб. м.).

З вищевикладеного, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Матеріали справи містять інформацію про фактичні обсяги розподіленого природного газу населенню по кожному побутовому споживачу окремо, у якого відсутні газовий лічильник за період з 01.09.2018 року по 31.10.2020 року.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

В силу ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Здійснюючи правосуддя, суд забезпечує захист гарантованих Конституцією України та законами України прав і свобод людини і громадянина, прав і законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства і держави.

Гарантуючи судовий захист з боку держави, Конституція України, водночас, визнає право кожного будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань і це конституційне право не може бути скасоване або обмежене (ч.5 ст.55 Конституції України).

Конституція України визначає Україну як правову державу, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Одним з основних фундаментальних елементів цього принципу є юридична визначеність (legal certainty). Юридичні норми мають бути чіткими, ясними і недвозначними, оскільки інше не може забезпечити їх однакове застосування.

За змістом п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997р. №475/97-ВР "Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції" кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Отже, висловлювання "судом, встановленим законом" зводиться не лише до правової основи самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Принц Ліхтенштейну Ганс-Адам II проти Німеччини" від 12.07.2001р. зазначено, що право на доступ до суду, гарантоване п.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, не є абсолютним і може підлягати обмеженню; такі обмеження допускаються з огляду на те, що за своїм характером право доступу потребує регулювання з боку держави. Суд повинен переконатися, що застосовані обмеження не звужують чи не зменшують залишені особі можливості доступу до суду в такий спосіб або до такої міри, що це вже спотворює саму суть цього права.

Суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (ст.2 Закону України "Про судоустрій і статус суддів").

У відповідності до ст.7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону. Іноземці, особи без громадянства та іноземні юридичні особи мають право на судовий захист в Україні нарівні з громадянами і юридичними особами України. Судова система забезпечує доступність правосуддя для кожної особи відповідно до Конституції та в порядку, встановленому законами України. кожному гарантується захист його прав, свобод та законних інтересів незалежним і безстороннім судом, утвореним відповідно до закону. Кожен має право на участь у розгляді своєї справи у визначеному процесуальним законом порядку в суді будь-якої інстанції.

Таким чином, конституційне право на судовий захист передбачає як невід'ємну частину такого захисту можливість поновлення порушених прав і свобод громадян, правомірність вимог яких встановлена в належній судовій процедурі і формалізована в судовому рішенні, і конкретні гарантії, які дозволяли б реалізовувати його в повному об'ємі і забезпечувати ефективне поновлення в правах за допомогою правосуддя, яке відповідає вимогам справедливості, що узгоджується також зі ст.13 Конвенції про захист прав людини і основних свобод.

Відповідно до п.2 ст.15 Цивільного кодексу України, кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно зі ст.11 Закону України "Про ринок природного газу" з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)" від 01.10.2015року №758 (діє з 01.10.2015 року по 01.04.2017 року) на товариство з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз Збут" покладено спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) до зміни постачальника природного газу на території ліцензованої діяльності з розподілу природного газу ПАТ "Хмельницькгаз".

З 01 квітня 2017 року по 01 листопада 2018 року спеціальні обов'язки щодо постачання природного газу побутовим споживачам та релігійним організаціям на тій же території покладені на позивача постановою Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р. № 187 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу".

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2018 р. № 867 "Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" покладено спеціальні обов'язки до 1 серпня 2020 р. на постачальників природного газу, які придбали природний газ у НАК “Нафтогаз України” відповідно до цього Положення, - постачати такий природний газ побутовим споживачам, релігійним організаціям (крім обсягів, що використовуються для провадження їх виробничо-комерційної діяльності) і звітувати про його використання на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням.

У відповідності до статті 38 Закону України «Про ринок природного газу» права та обов'язки оператора газорозподільної системи визначаються цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, кодексом газотранспортної системи, кодексом газорозподільних систем, а також договором розподілу природного газу.

25.06.2015 року між публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Хмельницькгаз» як оператором ГРМ та товариством з обмеженою відповідальністю «Хмельницькгаз збут» - постачальником природного газу побутовим споживачам, укладено договір на розподіл природного газу №2015-ХМ-Н, за умовами якого відповідач зобов'язався надати замовнику з 01.07.2015 року послуги з транспортування природного газу газорозподільними мережами до меж балансової належності споживачів замовника відповідно до актів розмежування балансової належності газопроводів та експлуатаційної відповідальності сторін. Договором до обов'язків ПАТ "Хмельницькгаз" віднесено також забезпечення за підсумками розрахункового періоду формування обсягу газу по споживачах постачальника за регульованим тарифом, що є Замовником, та не пізніше десятого числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, надавати зазначеному Замовникові персоніфіковані дані про фактичний обсяг спожитого (протранспортованого) газу по кожному споживачу цього Замовника. При цьому, за окремим письмовим запитом Замовника по конкретному споживачу щодо уточнення даних або інформації (покази вузла обліку тощо) про обсяг споживання газу надати відповідну письмову відповідь протягом п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Тобто, відповідачем як оператором ГРМ здійснюється облік обсягу відібраного споживачами позивача природного газу, що є підставою для нарахування ТОВ "Хмельницькгаз Збут" таким споживачам коштів за природний газ, а також для розрахунків із НАК "Нафтогаз України".

Облік відповідних обсягів природного газу, що транспортується на умовах договору, здійснюється згідно з Правилами користування та Правилами обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання, затвердженими наказом Міністерства палива та енергетики України від 27.12.2005 року №618, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 26.01.2006 року за №67/11941, та для споживачів-населення за Правилами надання населенню послуг з газопостачання, затвердженими постановою КМУ від 09.12.1999 року №2246 (далі - Правила надання населенню послуг з газопостачання) (п. 3.2. договору).

За положеннями п. 3.3. договору обсяг протранспортованого природного газу за розрахунковий період для споживачів постачальника за регульованим тарифом визначається відповідно до договорів на постачання газу, укладених між замовником, відповідним споживачем та газорозподільним підприємством.

В подальшому, за підсумками розрахункового періоду газорозподільне підприємство формує акт про фактичних обсяг спожитого (протранспортованого) газу та реєстр обсягів розподіленого газу споживачам замовника за розрахунковий період по споживачах постачальника за регульованим тарифом, що є замовником, та у зазначений строк передає його на погодження замовникові. За наявності розбіжностей у частині визначення обсягу протранспортованого газу вони підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в судовому порядку. До вирішення цього питання обсяг протранспортованого газу встановлюється відповідно до даних газорозподільного підприємства (п. 3.4. договору).

На виконання умов договору від 25.06.2015 року про розподіл природного газу №2015-ХМ-Н відповідачем надано послуги з розподілу природного газу, що стверджується з актів наданих послуг за період з вересня 2018 року по грудень 2019 року. У відповідних актах вказано обсяг розподіленого оператором ГРМ природного газу щомісячно.

Відносини між газопостачальними організаціями та громадянами-споживачами газу регламентуються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. № 2496 (надалі - Правила постачання природного газу), Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500 "Про затвердження Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам" та Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2494.

За положеннями п. 2 розділу III Правил постачання природного газу, постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов'язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об'ємах (обсягах), а споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.

Відповідно до пункту 17 розділу III Правил постачання природного газу, розрахунки (побутовим споживачем) за послуги з газопостачання можуть проводитися на підставі даних про об'єм (обсяг) газу, визначений споживачем та Оператором ГРМ за підсумками місяця відповідно до умов договору розподілу природного газу, укладеного між побутовим споживачем та Оператором ГРМ, або за плановою величиною середньомісячного споживання в опалювальний та міжопалювальний періоди.

Якщо об'єм (обсяг) постачання та споживання природного газу буде визначатись за плановими величинами середньомісячного споживання, постачальник зобов'язується не рідше одного разу на шість місяців здійснювати звіряння фактичного об'єму (обсягу) споживання природного газу з даними Оператора ГРМ та здійснювати відповідний перерахунок споживачу. За відхилення нарахованих сум за плановими величинами та фактичним споживанням за даними Оператора ГРМ пеня не стягується.

У п.1 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ передбачено, що визначення фактичного об'єму споживання (розподілу) природного газу по об'єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Оператором ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника природного газу з урахуванням вимог цього Кодексу та договору.

Згідно з п. 4 цієї глави, побутовий споживач, який за умовами договору розподілу природного газу розраховується за лічильником газу, зобов'язаний щомісяця станом на 01 число місяця знімати фактичні показання лічильника газу та протягом п'яти діб (до 05 числа включно) надавати їх Оператору ГРМ у спосіб, визначений договором розподілу природного газу. У разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу (алокація) по об'єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. Якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.

Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку передає інформацію про об'єм та обсяг розподіленого споживачу (спожитого ним) природного газу за відповідний період до Оператора ГТС з метою її використання суб'єктами ринку природного газу, у тому числі постачальником споживача. Визначені за умовами цієї глави та договору розподілу природного газу об'єми та обсяги розподілу та споживання природного газу (алокація) є обов'язковими для їх використання у взаємовідносинах між побутовим споживачем та його постачальником. Розбіжності у частині визначення об'єму та/або обсягу розподіленого та спожитого природного газу врегульовуються договором розподілу природного газу, а у разі недосягнення згоди - в судовому порядку. До вирішення цього питання величина об'єму та обсягу розподіленого та спожитого природного газу встановлюється відповідно до даних Оператора ГРМ (п. 5 глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ).

В свою чергу, відповідно до п.3 гл. 4 розділу IX Кодексу ГРМ, якщо побутовий споживач за договором розподілу природного газу не забезпечений лічильником газу, фактичний об'єм спожитого (розподіленого) природного газу по об'єкту побутового споживача за відповідний календарний місяць визначається за нормами споживання.

У п. 4 гл. 1 розділу І Кодексу ГРМ передбачено, що норми споживання - об'єм та вид споживання природного газу, установлені згідно із законодавством для побутових споживачів, що не забезпечені лічильником газу, за договорами розподілу природного газу.

Згідно ст.6 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу", у разі невстановлення населенню у строки, зазначені у цьому підпункті, лічильників газу з вини суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, припинення розподілу природного газу таким споживачам забороняється, а його облік до моменту встановлення лічильників газу здійснюється за нормами споживання, встановленими Кабінетом Міністрів України.

Кабінетом Міністрів України 08.06.1996 року прийнято постанову №619 «Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників», якою встановлено норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників. Зокрема, при використанні газової плити за наявності централізованого гарячого водопостачання норма природного газу становить 6 куб. метрів людино-місяць; при використанні газової плити у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 9 куб. метрів людино-місяць; при використанні газової плити та водонагрівача -18 куб. метрів людино-місяць.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» від 29 квітня 2015 року № 237 (далі - Постанова №237), до вищевказаних норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених Постановою № 619, внесено зміни та зменшено норми споживання природного газу населенням, а саме: при використанні газової плити за наявності централізованого гарячого водопостачання - 3 куб. метрів людино-місяць; при використанні газової плити у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача - 4,5 куб. метрів людино-місяць; при використанні газової плити та водонагрівача - 9 куб. метрів людино-місяць. Дані норми почали застосовуватись з травня 2015 року.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 вересня 2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 листопада 2015 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 28.01.2016 року, визнано незаконною та нечинною постанову Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» від 29 квітня 2015 року № 237, з моменту прийняття. Тобто, залишились діючими норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджені постановою КМУ №619 від 08.06.1996, в редакції Постанови КМУ від 06.08.2014 № 409.

В подальшому, Постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 р. № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» встановлені норми споживання газу споживачами без лічильників, які, згідно з Постановою Кабінету міністрів України №316 від 27.04.2016р., мають застосовуватися з 01 лютого 2016 року.

Постановою КМУ №204 від 23.03.2016 року скасовано Постанову КМУ від 08.06.1996 №619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників".

Постановою Кабінету Міністрів України №609 від 18.08.2017р. введені в дію наступні норми споживання природного газу шляхом внесення змін до Постанови Кабінету міністрів України №203 від 26.03.2016р.: плита газова за наявності централізованого гарячого водопостачання 3,3 куб. метрів людино-місць; плита газова у разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача 5,4 куб. метрів людино-місць; плита газова та водонагрівач 10,5 куб. метрів людино-місць. У період відсутності централізованого гарячого водопостачання населення норма споживання природного газу на плиту газову встановлюється 5,4 куб. метра на людину на місяць.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 травня 2018 року, залишеним без змін постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 серпня 2018 року та постановою Верховного Суду від 27.11.2018 року, задоволено частково адміністративний позов ПАТ «Хмельницькгаз», зокрема: визнано протиправною та нечинною Постанову Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203 "Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників"; визнано протиправним та нечинним пункт 1 переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 204 (щодо втрати чинності Постановою КМУ від 08.06.1996 №619 "Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників"). У постанові ВС зазначено, що Постанова Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 203 "Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників" та пункт 1 переліку постанов Кабінету Міністрів України, що втратили чинність, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 204 втрачають чинність з моменту набрання законної сили рішенням суду у цій справі, тобто, 09.08.2018 року.

Відтак, з 09 серпня 2018 року нарахування обсягів фактично спожитого природного газу здійснюється за нормами, встановленими постановою КМУ №619 від 08.06.1996 р.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019р. №63 «Деякі питання споживання природного газу побутовими споживачами», яка набрала чинності з 08 лютого 2019 року, встановлено норми споживання з 09.08.2019 року. Передбачено, що не допускається нарахування та облік заборгованості на особовому рахунку побутового споживача за природний газ, яка виникла у зв'язку з втратою чинності постановами Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 237 “Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників” та від 23 березня 2016 р. № 203 “Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників”; не нараховуються постачальникам природного газу для потреб побутових споживачів заборгованість за природний газ в межах норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 р. № 619, в редакції, що діяла до 1 жовтня 2014 р., а також штрафні санкції, 3 відсотки річних та інфляційні втрати, нараховані на таку заборгованість.

Постановою Кабінету Міністрів України №143 від 27.02.2019р. визнано такими, що втратили чинність: постанова Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 р. № 619 “Про затвердження норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників” та пункти 1-3 постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 63 “Деякі питання споживання природного газу побутовими споживачами” та додаток до неї, та встановлені наступні норми споживання природного газу: плита газова за наявності централізованого постачання гарячої води 3,28 куб. метрів людино-місяць; плита газова у разі відсутності централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача 5,39 куб. метрів людино-місяць; плита газова та газовий водонагрівач - 10,49 куб. метрів людино-місяць. У період відсутності централізованого постачання гарячої води норма споживання природного газу на плиту газову встановлюється 5,39 куб. метра на людину на місяць норми споживання. Також передбачено, що не допускається нарахування та облік заборгованості на особовому рахунку побутового споживача за природний газ, яка виникла у зв'язку з втратою чинності постановами Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 237 “Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників” та від 23 березня 2016 р. № 203 “Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників”; не нараховуються постачальникам природного газу для потреб побутових споживачів заборгованість за природний газ в межах норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 1996 р. № 619, в редакції, що діяла до 1 жовтня 2014 р., а також штрафні санкції, 3 відсотки річних та інфляційні втрати, нараховані на таку заборгованість.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.02.2020 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.06.2020 року, визнано протиправними та нечинними пункт 1, абзаци 2 і 3 пункту 2, пункт 3, абзац 2 пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 143 "Питання споживання природного газу" та Додаток до постанови Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 року № 143 "Питання споживання природного газу".

Звертаючись до суду з даним позовом, позивач зазначає про безпідставне завищення відповідачем обсягів спожитого природного газу споживачами, яким встановлено газові лічильники, що має наслідком безпідставно збільшене зобов'язання ТОВ "Хмельницькгаз Збут" щодо сплати за куплений природний газ, а також неправомірність нарахувань обсягів спожитого газу для споживачів, у яких не встановлено газового лічильника.

Водночас, позивачем не надано жодних доказів завищення обсягів споживання для осіб, яким встановлено газові лічильники. Окрім того, за положеннями глави 4 розділу IX Кодексу ГРМ у разі неотримання Оператором ГРМ до 06 числа місяця, що настає за розрахунковим, показань лічильника газу та за умови, що лічильник газу не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний об'єм розподілу та споживання природного газу (алокація) по об'єкту споживача за розрахунковий період визначається Оператором ГРМ на рівні планового місячного об'єму споживання на відповідний період, що розраховується, виходячи з групи споживання побутового споживача, з урахуванням вимог цього Кодексу. При цьому, якщо за підсумками наступного місяця споживач своєчасно надасть покази лічильника газу, формування об'єму розподілу та споживання природного газу за період зазначеного місяця здійснюється з урахуванням наданих показань.

Щодо неправомірності дій АТ "Хмельницькгаз" при визначенні обсягів споживання газу особами, у яких не встановлені лічильники газу, позивачем не обґрунтовано, в чому полягає відповідне порушення (зокрема, у які періоди з 01.09.2018 року відповідачем застосовано норми споживання із порушенням та в яких розмірах). Окрім того, із наданої суду відомості про обсяги фактично розподіленого природного газу споживачам, у яких відсутні газові лічильники, сформованої АТ "Хмельницькгаз" за період з 01.09.2018 року по 31.10.2020 року, позивач робить висновок, що відповідачем було розподілено 2689505 куб. м., натомість, у разі застосування норм, передбачених Постановою КМУ від 08.06.1996 року №619, у редакції Постанови КМУ від 06.08.2014 року, обсяг розподіленого газу становив 7832683 м. куб., тобто, був би більшим на 5143178 куб. м. Водночас, позивачем не обґрунтовані негативні наслідки для ТОВ "Хмельницькгаз Збут" заниженням обсягів розподіленого газу (в позовній заяві позивач мотивує порушене право безпідставним завищення обсягів та, відповідно, безпідставністю збільшення зобов'язання щодо сплати за куплений природний газ).

Судом також приймається до уваги підписання без зауважень актів наданих послуг за період з вересня 2018 року по грудень 2019 року із вказівкою у них на обсяг спожитого газу, відсутності доказів зауважень при підписанні реєстрів обсягів розподілено газу споживачам, які передбачені розділом 4 договору, а також відсутності доказів звернень до газорозподільного підприємства щодо обов'язку останнього, передбаченого п.п. 6.1.7. договору.

Фактично, ТОВ "Хмельницькгаз Збут", вважаючи неправомірними нарахування обсягів відповідачем щодо всіх побутових споживачів за період з 01.09.2018 року (не конкретизуючи період кінцевою датою), наводить лише інформацію щодо звернень споживачів та відмови останніх від оплати за поставлений газ. Вказане не може свідчити про неправомірність дій АТ "Хмельницькгаз" при нарахуванні обсягів фактично спожитого природного газу всім побутовим споживачам в період з 01.09.2018 року.

Жодних інших доказів на підтвердження доводів, викладених у позовній заяві, матеріали справи не містять та учасниками судового розгляду не надано. Відтак, оскільки позивачем не доведено, а судом не встановлено порушення норм діючого законодавства, а також умов договірних зобов'язань при здійсненні розподілу природного газу, в тому числі - в частині обліку спожитого природного газу побутовими споживачами за період з 01.09.2018 року, суд приходить до висновку про відсутність підстав для визнання неправомірними дій АТ "ОГС "Хмельницькгаз" щодо надання ТОВ "Хмельницькгаз Збут" недостовірних обсягів природного газу, спожитого побутовими споживачами за період з 01.09.2018 року, та, відповідно, зобов'язання здійснити перерахунок обсягів фактично спожитого природного газу.

З всього вищевикладеного, суд відмовляє в задоволенні позову в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у зв'язку з відмовою в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 20, 129, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

в позові товариства з обмеженою відповідальністю "Хмельницькгаз Збут", м. Хмельницький до акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз", м. Хмельницький про визнання неправомірними дій АТ "ОГС "Хмельницькгаз" щодо надання ТОВ "Хмельницькгаз Збут" недостовірних обсягів природного газу, спожитого побутовими споживачами за період з 01.09.2018 року; зобов'язання здійснити перерахунок обсягів фактично спожитого природного газу побутовими споживачами з 01.09.2018 року, відмовити.

Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23.03.2021 року

Суддя М.В. Музика

Віддрук. у 3 прим.: 1 - до справи; 2 - позивачу (29000, м. Хмельницький, вул. Проскурівська, буд. 32, 2-й поверх) - рек. з пов. про вручення; 3 - відповідачу (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41) - рек. з пов. про вручення