Справа №2а-11329/08/1570
29 березня 2010 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Федусик А.Г.,
при секретарі - Пальоной І.М.
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Відкритого акціонерного товариства “Ширяєвська пересувна механізована колона №4” про стягнення штрафних санкцій на суму 3400грн., -
До суду звернувся перший заступник прокурора Приморського району м.Одеси (далі прокурор) в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі територіальне управління) з позовом до Відкритого акціонерного товариства “Ширяєвська пересувна механізована колона №4” (далі ВАТ) в якому зазначив , що під час розгляду звернення акціонера ВАТ Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до ВАТ було направлено лист від 07.04.2008 року №02/27/143, яким зобов'язано відповідача надати до територіального управління в термін до 12.00 години 17.04.2008 року відповідні документи. В порушення вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» відповідачем не надано відповідних документів, зазначених в листі від 07.04.2008 року №02/27/143, про що 19.05.2008 року було складено акт №191-ОД. На підставі цього акту начальником територіального управління Ровенським Ю.О. прийнято постанову від 02.06.2008 року №188-ОД про застосування до відповідача штрафної санкції в розмірі 3400 грн., яка до цього часу відповідачем не сплачена. Зазначене стало підставою для звернення до суду з цим позовом в якому прокурор просить стягнути з відповідача заборгованість перед бюджетом у розмірі 3400 грн., виходячи з вимог Закону.
У судовому засіданні, посилаючись на Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» представник територіального управління просив задовольнити позовні вимоги.
Представник відповідача та прокурор в судове засідання не з'явилися. Про час та місце судового засідання повідомлялися належним чином та своєчасно (а.с.36, 45, 47). Причини не явки суду не повідомили. Представник відповідача надіслав до суду заперечення, в яких просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі (а.с. 21).
З урахуванням думки представника територіального управління, суд вважав можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача та прокурора, так як у справі достатньо матеріалів про права та взаємовідносини сторін.
Вислухавши пояснення представника територіального управління, вивчивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив , що під час розгляду звернення акціонера ВАТ Одеським територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку до ВАТ було направлено лист від 07.04.2008 року №02/27/143, яким зобов'язано відповідача надати до територіального управління в термін до 12.00 години 17.04.2008 року відповідні документи (а.с.4).
В порушення вимог п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» відповідачем не надано до територіального управління відповідних документів, зазначених в листі від 07.04.2008 року №02/27/143.
19.05.2008 року провідним спеціалістом відділу контрольно-правової роботи територіального правління О.А.Лактіоновим було складено акт від 19.05.2008р. №191-ОД про правопорушення на ринку цінних паперів щодо не виконання листа від 07.04.2008 року №02/27/143 та не надання до територіального управління відповідних документів (а.с.7).
Відповідно до ст.6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року №448/96-ВР, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України. До системи цього органу входять Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, її центральний апарат і територіальні органи.
Згідно з п.10 ч.1 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегульованим організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Частина 2 ст. 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачає, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи. Комісія може делегувати надані їй повноваження центральному апарату і територіальним органам шляхом прийняття відповідного рішення, затвердженого в установленому порядку.
Статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та п. 18.3. « Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій» затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 09.01.1997 року № 2 Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку накладає на юридичних осіб штрафи у розмірі до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ненадання, несвоєчасне надання або надання завідомо недостовірної інформації.
Відповідно до п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та на підставі акту перевірки від 19.05.2008р. №191-ОД, начальником територіального управління Ровенським Ю.О. прийнято постанову від 02.06.2008 року №188-ОД про застосування до ВАТ штрафну санкцію у вигляді 200 (двісті) неоподаткованих мінімумів доходів громадян в розмірі 3400 грн. (а.с.11).
Зазначене рішення було направлено відповідачу, яке отримано ним 07 червня 2008 року, про що свідчить повідомлення про вручення (а.с.12).
Згідно з п.2 Розділу 18 «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», ш траф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови.
На момент розгляду справи заборгованість по сплаті штрафних санкцій не сплачена.
Відповідно до ч.3 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", ш трафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.
Згідно зі ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З аналізу вказаної правової норми випливає, що дії та рішення державного органу, органу місцевого самоврядування чи їх посадової особи повинні бути прийняті в межах компетенції відповідного органу та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі зазначених норм, з урахуванням встановлених в судовому засіданні фактів, суд приходить до висновку, що приймаючи рішення про застосування до відповідача штрафних санкцій, позивач діяв на підставі та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України, та у межах наданих йому повноважень, у зв'язку з чим заявлені ним позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій в розмірі 3400 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що позивач довів суду ті обставини, на які посилався в обґрунтування позовних вимог і вони підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.6, 8, 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», « Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджені рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року №2272, ст.ст. 2, 4, 69-71, 128, 158-163, 254 КАС України, суд -
Адміністративний позов першого заступника прокурора Приморського району м.Одеси в інтересах держави в особі Одеського територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства “Ширяєвська пересувна механізована колона №4” суму штрафних санкцій в розмірі 3400 грн. на розрахунковий рахунок №31115106700509, МФО 828011, код ЄДРПОУ 232134666 УДК у Ширяєвському районі ГУДК України в Одеській області.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а також поданням апеляційної скарги до Одеського окружного адміністративного суду протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя А.Г.Федусик