№2-А-531/10
2010р.
19 травня 2010 р. м. Одеса
Суворовський районний суду м. Одеси, у складі:
Головуючого - судді Малиновського О.М.,
при секретарі - Стояновій І.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду № 15, в м. Одеса, адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради - про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дій, -
ОСОБА_1 26.02.2010р. звернулась до суду із позовом до управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій противоправними, стягнення недоотриманої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьохрічного віку в сумі 10 087 гривень та зобов'язання відповідача призначити та сплачувати державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в майбутньому.
Позовні вимоги мотивовані тим, що вона є отримувачем державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, яку управління праці та соціального захисту населення призначило в 2008 році, проводило нарахування та виплату цієї державної допомоги у розмірі, передбаченому Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік". На думку позивачки, у зв'язку з прийняттям рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008р., яким було визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" відповідач в порушення вимог закону не призначив щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною у розмірі, передбаченому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України від 18.01.2001 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням". Крім того вважала, що нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за 2009 рік повинна проводитись у розмірі встановленому Законом України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", Законом України від 18.01.2001 року "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" без будь-яких обмежень.
Ухвалою суду від 21.04.2010 року було проведено заміну неналежного відповідача Управління соціального захисту населення в Суворовському районі м. Одеси на належного відповідача - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради.
Позивач в судове засідання не явилась надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник відповідача надавши письмові заперечення позовні вимоги не визнала в повному обсязі, зазначивши, що позивачеві нарахування та виплата допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку проводилось у межах та у спосіб визначений чинним законодавством.
Суд, вивчивши матеріали справи, встановивши факти та відповідні до них правовідносини, прийшов до наступного.
Судом встановлено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - ОСОБА_3 та з цього часу отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Управління праці та соціального захисту населення Суворовської районної адміністрації ОМР призначило та в наступному проводило нарахування цієї державної допомоги у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, з урахуванням Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
Статтею 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21.11.1992 року визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Розділом 8 "Прикінцевих положень" цього Закону встановлено, що розмір державної допомоги сім'ям з дітьми, передбачений ст. 1, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25 відсотків від встановленого рівня прожиткового мінімуму.
Підпунктом 7 пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107-VI частину першу статті 15 викладено в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різницю між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень".
Підпунктом 8 пункту 23 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» пункт 3 розділу VIII "Прикінцевих положень" викладено у такій редакції: "3. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різницю між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 ( в редакції 2008 року) на виконання ст.1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" був затверджений «Порядок призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», п.22 якого встановлено, що відповідно до ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців".
Відповідно до пункту 2 розділу III Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» встановлено, що розділ II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» діє до 31 грудня 2008 року, а тому з 01 січня 2009 року відновлюється дія ст..15 ч.1, пункту 3 розділу 8 « Прикінцеві положення» Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми», яким встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 року та не може бути нижчим між 50 відсотків цього прожиткового мінімуму.
Відповідно до ст.46 Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відподвідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" призначається і здійснюється в розмірах та порядку визначених Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України у 2009 році не вносив змін до абз.1 п.22 «Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою КМУ від 27 грудня 2001 року №1751 ( в редакції від 22.02.2008 року № 57), якою було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між: з 01 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу протягом 2008-2009р. така допомога виплачувалась у розмірі 130 гривень, щомісячно, що відповідає вимогам Закону.
Вказані положення Закону Україну ?ро Державний бюджет України на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28 грудня 2007 року №107-VI та Закону України «Про державний бюджет на 2009 рік»не змінювалися, неконституційними не визнавались, отже є чинними, а тому відповідні позовні вимоги щодо проведення перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення дитиною трирічного віку виходячи з розміру прожиткового мінімуму за 2008-2009 р. є безпідставні, такими що не ґрунтуються на законодавстві та задоволенню не підлягають в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 10,11,76,79,160,161,163 КАС України, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради - про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дій - відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена до апеляційного суду Одеської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.
Повний текст постанови виготовлений 20.05.2010 р.
Суддя /підпис/
Суддя Секретар -