Провадження № 1-в/734/17/21 Справа № 734/825/21
іменем України
22 березня 2021 року смт. Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
при секретареві ОСОБА_2 ,
за участі ДОП Козелецького ВП № 1 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 ,
у присутності особи, стосовно якої внесено подання про встановлення адміністративного нагляду - ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника відділення поліції № 1 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду у відношенні раніше судимої
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Кошани, Козелецького району Чернігівської області, українки, із середньою освітою, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
Громадянка ОСОБА_4 після засудження за скоєння тяжкого злочину на шлях виправлення не стала і незважаючи на попередження органів національної поліції систематично порушує громадський порядок та права громадян, на даний час веде антигромадський спосіб життя, систематично вчиняє адміністративні правопорушення.
13 березня 2021 року громадянка ОСОБА_4 скоїла адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 178 КУпАП - накладено попередження;
13 березня 2021 року винесено попередження про можливість встановлення відносно нього адміністративного нагляду;
14 березня 2021 року громадянка ОСОБА_4 скоїла адміністративне правопорушення передбачене ч. 2 ст. 178 КУпАП - накладено штраф у сумі 51 гривня;
14 березня 2021 року винесено повторне попередження про можливість встановлення відносно неї адміністративного нагляду.
Незважаючи на неодноразові попередження з боку працівників поліції про припинення правопорушень гр. ОСОБА_4 , належних висновків не зробила, а 15 березня 2021 року скоїла наступне правопорушення передбачене ч. 3 ст. ст. 178 КУпАП - накладено стягнення у вигляді штрафу у сумі 102 (сто дві) гривні 00 копійок.
15 березня 2021 року винесено повторне попередження про можливість встановлення відносно неї адміністративного нагляду.
За місцем проживання гр. ОСОБА_4 характеризується негативно, зловживає спиртними напоями. Неодноразово до сільської ради надходили усні скарги від жителів села стосовно неадекватної поведінки.
Після засудження за скоєння тяжкого злочину на шлях виправлення ОСОБА_4 не стала і не зважаючи на попередження органів національної поліції систематично порушує громадський порядок, систематично вчиняє адміністративні правопорушення.
Начальник відділення поліції № 1 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду за ОСОБА_4 та встановлення їй наступних обмежень:
1. заборонити виїзд за межі Козелецького району по особистим справам без дозволу начальника відділення поліції № 1;
2. з?являтись на відмітку до відділення поліції № 1 1-го та 3-го понеділка кожного місяця до 12 год. 00 хв.
3. заборонити вихід з дому, починаючи з 22 год. 00 хв. до 6 год. 00 хв. ранку наступної доби;
4. заборонити відвідування закладів, в яких реалізуються спиртні напої на розлив з метою їх вживання.
Необхідність встановлення адміністративного нагляду мотивована тим, що ОСОБА_4 веде антигромадських спосіб життя, допускає правопорушення, які порушують громадський порядок, неодноразово попереджалась про необхідність припинення такого способу життя, проте вжити заходи належного результату не дали.
В судовому засіданні представник відділення поліції № 1 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області ОСОБА_3 підтримав подання та пояснив, що після звільнення з місць позбавлення волі в 2015 році ОСОБА_4 на шлях виправлення не стала, за місцем проживання характеризується негативно, зловживає спиртними напоями, схильна до правопорушень, ніде не працює, була попереджена про припинення ведення антигромадського способу життя як особа, по відношенню до якої може бути встановлено адміністративний нагляд.
Раніше судима ОСОБА_4 не заперечувала проти задоволення подання та встановлення щодо неї адміністративного нагляду.
Згідно з п. «В» ст. 3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо повнолітніх осіб, засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, не зважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Згідно ч. 2 ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» - адміністративний нагляд встановлюється щодо осіб, зазначених у пункті «В» ст. 3 цього Закону, - в судовому засіданні одноособово суддею, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу внутрішніх справ.
Вислухавши думку учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суд вважає подання таким, що підлягає задоволенню, оскільки воно є законним, обґрунтованим, його встановлення направлене на запобігання вчиненню злочинів та здійснення виховного впливу на ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись п. «в» ст. 3, ст.ст. 4, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, що звільнились з місць позбавлення волі», суд
Подання начальника відділення поліції № 1 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області про встановлення адміністративного нагляду у відношенні раніше судимої ОСОБА_4 - задовольнити.
Встановити за ОСОБА_4 адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік та встановити їй наступні обмеження:
1. заборонити виїзд за межі Козелецького району по особистим справам без дозволу начальника відділення поліції № 1;
2. з?являтись на відмітку до відділення поліції № 1 1-го та 3-го понеділка кожного місяця до 12 год. 00 хв.
3. заборонити вихід з дому, починаючи з 22 год. 00 хв. до 6 год. 00 хв. ранку наступної доби;
4. заборонити відвідування закладів, в яких реалізуються спиртні напої на розлив з метою їх вживання.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі ухвали про встановлення адміністративного нагляду.
Копію ухвали направити для виконання начальнику відділення поліції № 1 Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області.
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом семи діб з дня винесення.
Суддя Козелецького районного суду
Чернігівської області ОСОБА_1