СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/4109/21 пр. № 3/759/2037/21
22 березня 2021 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду міста Києва Дячук С.І., розглянувши справу про адмінправопорушення, матеріали якої надійшли з УПП в м. Київ, стосовно
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр-на України, не працює, проживає: АДРЕСА_1 , -
звинуваченого у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
За протоколом ДПР18 № 016646 ОСОБА_1 30 січня 2021 року, близько 14 год. 21 хв., керував в м. Київ по пр. Перемоги, 115 автомобілем «Пежо» д.н.з. НОМЕР_1 у стані наркотичного сп'яніння, чим порушив вимоги п. 2.9а Правил дорожнього руху.
ОСОБА_1 до суду не прибув, пояснення до протоколу не надав.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленим таке.
Даний протокол складений за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Водночас, станом на день його складання діяла ст. 130 КУпАП в редакції Закону України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування…» (далі - Закон № 2617-VIIІ), яка виключала адмінвідповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння. Ці дані узгоджуються з офіційною інформацією на сайті Верховної Ради України (адреса посилання: https://data.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text), за якою станом на день вчинення діяння адмінвідповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння тощо - взагалі передбачено не було.
Що ж стосується Закону України від 17 червня 2020 року № 720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування…» (далі - Закон № 720-IX), то ним безпосередньо також не запроваджувалася адмінвідповідальність за ці дії з тим, щоб мати можливість застосувати його положення в порядку ч. 2 ст. 2 КУпАП як окремого Закону про адміністративні правопорушення.
Притягнення особи до відповідальності за таких обставин, тобто за невідомо за якою редакцією Закону, виходячи лише з доцільності та громадського запиту, суперечитиме принципу правової визначеності, який передбачає те, щоб, принаймні, чинність Закону, яким встановлено юридичну відповідальність, не повинна викликати сумнів. У даному випадку такий сумнів демонструє сама Верховна Рада України як єдиний законодавчий орган на державному сайті - офіційному вебпорталі бази даних парламенту «Законодавство України», програмно-технічна підтримка якої системно здійснюється Управлінням комп'ютеризованих систем, а її інформаційне наповнення - Відділом баз даних нормативно-правової інформації Верховної Ради. Згідно з положеннями ч. 5 ст. 7 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» Апаратом Верховної Ради забезпечується ведення цієї бази даних, що містить еталонні електронні тексти оригіналів прийнятих актів, доступ до яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради є вільним, а цілісність забезпечується за допомогою спеціальних засобів захисту інформації.
Адмінправопорушенням визнається протиправне діяння, за яке Законом передбачено адмінвідповідальність, ніхто не може бути підданий заходу адміністративного впливу інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом, особа підлягає відповідальності на підставі Закону, що діє під час вчинення протиправного діяння (ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 7 та ч. 1 ст. 8 КУпАП).
Враховуючи ці положення КУпАП відсутні правові підстави і для застосування до даних правовідносин положень ст. 130 КУпАП в редакції Закону України від 16 лютого 2021 року № 1231 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності…», оскільки його норми про відновлення адмінвідповідальності за керування транспортними засобами особами в стані сп'яніння не можуть мати зворотної дії на події, що мали місце до набрання ними чинності, яке сталося лише 17 березня 2021 року (ст. 58 Конституції України).
З огляду на зазначене, дана справа підлягає закриттю на підставі п. 6 ст. 247 КУпАП - у зв'язку із скасуванням на час складання адміністративного протоколу акта, який встановлював адміністративну відповідальність.
На підставі викладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст. ст. 7-9, 221, 245, 247, 279, 280, 283-285 КУпАП, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП (в редакції Закону № 2617-VIIІ, яка на день складання адміністративного протоколу була оприлюднена на офіційному вебпорталі Верховної Ради України), відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 6 ст. 247 КУпАП у зв'язку із скасуванням на день складання адміністративного протоколу акта, який встановлював адміністративну відповідальність.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ С.І. ДЯЧУК