СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
ун. № 759/4112/21 пр. № 3/759/2039/21
22 березня 2021 року м. Київ
Суддя Святошинського районного суду міста Києва Дячук С.І., розглянувши справу про адмінправопорушення, матеріали якої надійшли з УПП в м. Київ, стосовно
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , гр-на України, не працює, проживає: АДРЕСА_1 , -
звинуваченого у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП,
За протоколом ДПР18 № 046445 ОСОБА_1 02 грудня 2020 року, близько 01 год. 20 хв., керував в м. Київ по пр. Перемоги, 130/1 автомобілем «БМВ» д.н.з. НОМЕР_1 з ознаками алкогольного сп'яніння, на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння від проходження такого огляду відмовилася, чим порушила вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Справа надійшла до суду 02 березня 2021 року.
ОСОБА_1 до суду не прибув, у поясненнях до протоколу не погодився з його змістом.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає встановленим таке.
Даний протокол складений за ч. 1 ст. 130 КУпАП. Водночас, станом на день його складання діяла ст. 130 КУпАП в редакції Закону України від 22 листопада 2018 року № 2617-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування…» (далі - Закон № 2617-VIIІ), яка виключала адмінвідповідальність за керування транспортними засобами у стані сп'яніння. Ці дані узгоджуються з офіційною інформацією на сайті Верховної Ради України (адреса посилання: https://data.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text), за якою станом на день вчинення діяння адмінвідповідальності за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння тощо - взагалі передбачено не було.
Що ж стосується Закону України від 17 червня 2020 року № 720-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування…» (далі - Закон № 720-IX), то ним безпосередньо також не запроваджувалася адмінвідповідальність за ці дії з тим, щоб мати можливість застосувати його положення в порядку ч. 2 ст. 2 КУпАП як окремого Закону про адміністративні правопорушення.
Притягнення особи до відповідальності за таких обставин, тобто за невідомо за якою редакцією Закону, виходячи лише з доцільності та громадського запиту, суперечитиме принципу правової визначеності, який передбачає те, щоб, принаймні, чинність Закону, яким встановлено юридичну відповідальність, не повинна викликати сумнів. У даному випадку такий сумнів демонструє сама Верховна Рада України як єдиний законодавчий орган на державному сайті - офіційному вебпорталі бази даних парламенту «Законодавство України», програмно-технічна підтримка якої системно здійснюється Управлінням комп'ютеризованих систем, а її інформаційне наповнення - Відділом баз даних нормативно-правової інформації Верховної Ради. Згідно з положеннями ч. 5 ст. 7 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» Апаратом Верховної Ради забезпечується ведення цієї бази даних, що містить еталонні електронні тексти оригіналів прийнятих актів, доступ до яких на офіційному веб-сайті Верховної Ради є вільним, а цілісність забезпечується за допомогою спеціальних засобів захисту інформації.
Адмінправопорушенням визнається протиправне діяння, за яке Законом передбачено адмінвідповідальність, ніхто не може бути підданий заходу адміністративного впливу інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом, особа підлягає відповідальності на підставі Закону, що діє під час вчинення протиправного діяння (ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 7 та ч. 1 ст. 8 КУпАП).
Враховуючи ці положення КУпАП відсутні правові підстави і для застосування до даних правовідносин положень ст. 130 КУпАП в редакції Закону України від 16 лютого 2021 року № 1231 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності…», оскільки його норми про відновлення адмінвідповідальності за керування транспортними засобами особами в стані сп'яніння не можуть мати зворотної дії на події, що мали місце до набрання ними чинності, яке сталося лише 17 березня 2021 року (ст. 58 Конституції України).
З огляду на зазначене, дана справа підлягає закриттю на підставі п. 6 ст. 247 КУпАП - у зв'язку із скасуванням на час складання адміністративного протоколу акта, який встановлював адміністративну відповідальність.
На підставі викладеного, керуючись ст. 58 Конституції України, ст. ст. 7-9, 221, 245, 247, 279, 280, 283-285 КУпАП, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП (в редакції Закону № 2617-VIIІ, яка на день складання адміністративного протоколу була оприлюднена на офіційному вебпорталі Верховної Ради України), відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 6 ст. 247 КУпАП у зв'язку із скасуванням на день складання адміністративного протоколу акта, який встановлював адміністративну відповідальність.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
СУДДЯ С.І. ДЯЧУК