Номер провадження 3/754/403/21
Справа №754/315/21
Іменем України
19 лютого 2021 року суддя Деснянського районного суду м. Києва Зотько Т.А., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання:
АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1
за ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
18.12.2020 року о 19:00 год., в АДРЕСА_1 , гр. ОСОБА_1 вчинив домашнє насильство (постійні образи, погрози, не цензурна лайка, кидається в бійку) відносно колишньої дружини ОСОБА_2 , чим вчинив адмінправопорушення, передбачене ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
В суді гр. ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав.
Потерпіла ОСОБА_2 в суді пояснила, що зареєстрована в квартирі та наразі з дитиною проживає разом з колишнім чоловіком ОСОБА_1 , останній постійно їй погрожує та влаштовує сварки.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган /посадова особа/ оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган /посадова особа/ при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 є повністю доведеною,при цьому суд керується протоколом про адміністративне правопорушення, складеним уповноваженою на те особою, поясненнями осіб та іншими матеріалами адміністративної справи.
Доказів, які б підтверджували відсутність його вини суду не надано.
Статтею 23 КУпАП передбачено, що адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд дійшов висновку про необхідність накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу на користь держави.
Згідно з вимогами п.5 ч.2 ст.4 Закону України "Про судовий збір", підлягає стягненню з особи судовий збір у розмірі 454,00 грн..
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.23, 33, 173-2, 251, 283, 284 КУпАП, ст.4 Закону України "Про судовий збір" суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170,00 грн. в дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 454, 00 грн.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Деснянський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: