Постанова від 07.05.2010 по справі 2а-699/2010рік

Справа № 2а-699/2010 рік.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 травня 2010 року Бориславський міський суд

Львівської області

в складі головуючого -судді: Посисень Л.М.

при секретарі: Гадубяк О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бориславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориславі Львівської області про поновлення пропущеного строку для звернення до адміністративного суду та стягнення недоплаченої щомісячної надбавки до пенсії «Дітям війни».

ВСТАНОВИВ:

Позивачка просить відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з 01.07.2007р. до 31.12.2007 року та з 01.05.2008 до 31.12.2008 року ;

зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України у м.Бориславі Львівської області нарахувати і виплатити на її користь недоплачену їй як дитині війни щомісячну надбавку за 2007-2008 роки в сумі 1646,07 грн.

Представник відповідача позову не визнала.

В судове засідання позивачка не прибула. Справу просить розглянути в її відсутності, про що зазначила у своїй позовній заяві.

Позивачка в позовній заяві зазначила також, що вона 1931 року народження, відповідно до ст. 1 Закону України №2195-IV від 18 листопада 2004 року «Про соціальний захист дітей війни» є дитиною війни. Згідно зі статтею 6 зазначеного Закону з першого січня 2006 року їй повинна виплачуватись щомісячна соціальна допомога у poзмірi 30% мінімальної пенсії за віком. У 2007-2008 роках їй така допомога не виплачувалася.

Верховна Рада України своїм Законом України № 489-V від 19.12.2006 року «Про Державний бюджет України на 2007 рік», стаття 71, пункт 12 та Законом України №107-VІ від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік», призупинила дію статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Однак, Конституційний Суд України своїм рішенням №6-рп/2007 від 09 липня 2007 року по справі №1-29/2007, керуючись статтями 147,150,152 Конституції України та статтями 45, 51, 61, 63, 65 Закону України «Про Конституційний Суд України» вирішив:

Пункт 1. Визнати таким, що не відповідають Конституції України і є неконституційним положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», п. 12 ст. 71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України №2195-IV від 18 листопада 2004 р. «Про соціальний захист дітей війни», п.3 положення ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» №489-V від 19.12.2006 року визнані неконституційними.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано такими, що не відповідають Конституції України підпункт 2 пункту 41 розділу ІІ Закону України від 28.12.2007 року № 107-VІ, яким введено в дію нову редакцію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Пункт 5 Рішення Конституційного Суду в цій справі має преюдиціальне значення для суддів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дій положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Пункт 6 Рішення Конституційного Суду є обов»язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене. Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно - правовими актами. Згідно ч.2 ст.19 та ч.3 ст.22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законом України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Невиплата їй соціальної допомоги, передбаченої ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є протиправною і такою, що суперечить Конституції та Законам України.

Розмір соціальної допомоги відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» становить 30% мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням п.7 ст.62, становить: з 01 січня - 380 гривень, з 01 квітня - 410,06 гривень, з 01 жовтня - 415,11 гривень.

Згідно із Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить: з 01 січня - 470 гривень, з 01 квітня - 481 гривень, з 01 липня - 482 гривні, з 01 жовтня - 498 гривень.

За 2007 -2008 роки становить:

Місяць 2007 рік 2008 рік Виплати за

2008 рік

Травень

Червень

Липень

Серпень

Вересень

Жовтень

Листопад

Грудень

Сума

Мінімальних пенсій всього за рік 410,06

410,06

410,06

410,06

415,11

415,11

415,11

2885,57

грн. 481

481

482

482

482

498

498

498

780,40 48,10

48,10

48,20

48,20

48,20

49,80

49,80

49,80

390,20

2885,57 30% = за 2007 рік - 865,67 грн., 2008 рік 780,40 грн. (з урахуванням 10%) всього за період з 2007 по 2008 рік - 1646,07грн.

Відповідно до ст.ст. 99, 100 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Її законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, Законів України, крім того, про належні їй як дитині війни виплати її повідомлено не було, тому про факт порушення її прав їй стало відомо лише після висвітлення зазначених подій у пресі у зв»язку з ухваленням відповідного рішення Конституційним Судом України 9 липня 2007 року та рішення Конституційним Судом України 22 травня 2008 року. Отже, про грубе порушення її прав, що на момент винесення рішення Конституційним Судом тривало понад півтора року, їй стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації.

Представник відповідача пояснила, що відповідно до ст.1 Закону - 2195 дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої Світової війни було менше 18 років.

Дітям війни, згідно зі ст.6 Закону - 2195 пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Проте, законодавством України не визначено поняття «мінімальної пенсії за віком» як розрахункові величини для підвищення пенсії згідно зі ст.6 Закону - 2195, так як ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» (надалі Закон -1058) передбачає, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності достатнього страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для ociб, які втратили працездатність, визначеного законом. В частині 3 ст.28 Закону - 1058 встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму, застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно із цим законом. Таку ж правову позицію займає i Міністерство юстиції України (лист від 31.08.2007р. №21-46-561).

Водночас, законодавством не прийнято жодного нормативного акту на виконання вимог Закону - 2195, не визначено на законодавчому рівні в якому порядку, яким чином, за рахунок яких коштів i джерел обчислювати розмір мінімальної пенсії за віком, як розрахункової величини за Законом - 2195.

Дане питання законодавцем вирішено в 2008 році, шляхом внесення змін до ст.6 Закону - 2195, де передбачено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гapaнтії їx соціального захисту») до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у poзмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Надбавки для учасників війни передбачені Законом України «Про статус ветеранів війни, гapaнтії їx соціального захисту» №3551-XII від 22.10.1993р. (далі-3акон - 3551). Відповідно до ч.4 ст.14 Закону - 3551 пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії підвищується іншим учасникам війни на 10 відсотків прожиткового мінімуму для ociб, які втратили працездатність.

Позивачка отримує надбавку як дитина війни у розміpi:

47,00 грн. з січня 2008 року;

48,10 грн. з квітня 2008 року;

48,20 грн. з липня 2008 року:

49,80 грн. з жовтня 2008 року по сьогоднішній день.

Відповідно до ст.6 Конституції України органи виконавчої влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах i відповідно до законів України.

Стаття 19 Конституції України передбачає, що правовий порядок в Україні грунтується на принципах, згідно з якими ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно дана норма встановлює, що органи державної влади i органи місцевого самоврядування, їх посадовці повинні діяти в межах i способом, передбаченим законодавством України.

Розрахунок доплати, здійснений позивачкою у позовній заяві, не може братися до уваги, оскільки останній не грунтується на чинному законодавстві. Так як в природі не існує нормативно - правового акту, який би визначив, що поняття «мінімальна пенсія за віком (як розрахункова величина за Законом -2195)» та «прожитковий мінімум» є аналогічними термінами. Тим паче, в частині 3 ст.28 Закону-1058 чітко визначено, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений на рівні прожиткового мінімуму застосовується виключно для визначення розмірів пенсії, призначених згідно з цим законом.

Пенсійний фонд України діє на підставі Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001р. №121/2001 (далі - Положення). Відповідно до п. 15 Положення Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку його територіальні управління. Реалізація нормативних приписів i пенсійних програм здійснюється шляхом фінансування пенсійних виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел i відповідно до конкретних напрямків видаткової частини бюджету Пенсійного фонду України, який щорічно затверджується Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007р. ст. 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 piк» від 19.12.2006р. №489-\/ визнано такою, що не відповідає Конституції України, тобто положення даної статті Закону втратили чинність з дня ухвалення судового рішення. Проте, зміни до Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» у видаткову частину не внесені, тому кошти на виплату даних підвищень в 2007 році були відсутні.

Також рішенням Конституційного Суду від 22.05.2008р. №10-рп/2008 визнано таким, що не відповідає Конституції України пункт 41 розділу II Закону України від 28.12.2007 року №107-VI. Проте, зміни до Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» у видаткову частину не внесені, тому кошти на виплату даних підвищень в 2008 році були відсутні.

Законодавством не прийнято жодного нормативного акту на виконання вказаних вимог Закону-2195, не визначено на законодавчому рівні за рахунок яких коштів і джерел, в якому порядку, яким чином обчислювати вказаний розмір.

Отже, органами Пенсійного фонду України виплачується підвищення у poзмірі надбавки, а виплата щомісячної державної допомоги не відноситься до компетенції Пенсійного фонду. Також наголошує, що поняття «надбавка до пенсії» та «щомісячна державна допомога» не є тотожними.

Крім того, Конституційний Суд України в своїй ухвалі від 19.05.2009 року № 27-у/2009 у справі № 2-25/2009 дійшов висновку про:

непоширення мінімального розміру пенсії за віком, встановленого в абз.1 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», на правовідносини, що виникають на підставі інших Законів, крім цього Закону;

здійснення фінансового забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», тільки за рахунок коштів Державного бюджету України;

відсутність механізму (прогалина у законодавстві) вирахування мінімальної пенсії за віком, на 30 відсотків якої мають підвищуватися дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії.

На сьогоднішній день діє Порядок виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти державного та місцевого бюджетів, або бюджетних установ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09 липня 2008р. №609.

Вважає, що вимоги позивачки є безпідставними і не ґрунтуються на чинному законодавстві.

Просить відмовити в задоволенні позову.

Іншими доказами, дослідженими судом, зокрема:

Світлокопією паспорта позивачки стверджено, що вона ІНФОРМАЦІЯ_2.

Світлокопією пенсійного посвідчення позивачки стверджено, що вона є дитиною війни.

Довідкою відповідача стверджено, що позивачка перебуває на обліку у відповідача та щомісячно отримує підвищення до пенсії як дитина війни

47,00 грн. з січня 2008 року;

48,10 грн. з квітня 2008 року;

48,20 грн. з липня 2008 року;

49,80 грн. з жовтня 2008 року.

С У Д О М В С Т А Н О В Л Е Н О , що Законом України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року встановлений правовий статус дітей війни, визначено основи їх соціального захисту та гарантовано їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки.

Статтею 1 цього Закону визначено, що дитиною війни є особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

Позивачка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 і є дитиною війни, що підтверджується світлокопією її паспорта та пенсійного посвідчення, а також довідкою відповідача.

Статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Оскільки позивачка набула статусу «дитина війни», реалізація її права, що пов»язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин актах законодавства, не може бути поставлена в залежність бюджетних асигнувань, тобто відсутність коштів, як причина не виконання відповідачем своїх зобов»язань.

За ст.46 Конституції України, що має найвищу юридичну силу (ст.8 Конституції України) громадяни мають право на соціальний захист у випадках, передбачених законом. Частина 2 ст.8 Конституції України встановлює вимогу щодо Законів України - усі вони приймаються виключно на основі Конституції України і повинні відповідати їй. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ч.3 ст.8 Конституції України).

Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та «Про Державний бюджет України на 2008 рік» дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було обмежено.

Однак, Рішеннями Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) та від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, положення Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», якими обмежується дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст.152 Конституції України - закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Так, з дня ухвалення Конституційним Судом України Рішення № 6-рп/2007, визнані неконституційними положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність, отже, з цього часу відновлено дію ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Аналогічно, і з дня ухвалення Рішення Конституційним Судом України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 на 2008 рік.

Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей, що визнані неконституційними.

На час розгляду цієї справи судом розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому для осіб, що втратили працездатність. Відповідно до ч.1 ст.2 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15 липня 1999 року, прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Судом також встановлено, що всупереч Рішень Конституційного Суду України Управлінням Пенсійного фонду України в м.Бориславі оспорюване позивачкою підвищення до пенсії з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно не нараховувалось та не виплачувалось, а з 22 травня 2008 року по 31.12.2008 року включно нараховувалось та виплачувалось не в повному розмірі.

Тому дії відповідача щодо ненарахування і невиплати позивачці підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є неправомірними і відповідача необхідно зобов»язати нарахувати та виплатити позивачці підвищення до пенсії, отриманої в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та в період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, право на яке надане позивачці ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням проведених нарахувань.

Підстав для задоволення позову позивачки за період з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року немає, оскільки з 01.01.2007 року по 09.07.2007 року та з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року дія ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.

Крім того, немає підстав для задоволення позову позивачки щодо зобов»язання відповідача нарахувати і виплатити на її користь недоплачену їй як дитині війни щомісячну надбавку за 2007-2008 роки у визначеному нею розмірі 1646,07грн., оскільки предметом даного спору є право на отримання позивачкою підвищення до пенсії, передбаченого ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а не розмір нарахування, визначення якого законом покладено на відповідача.

Тому позов позивачки підлягає до задоволення частково.

Суд вважає, що на спірні правовідносини не поширюється річний строк звернення до суду, оскільки невиплата позивачці як дитині війни щомісячного підвищення до пенсії в poзмірі 30% мінімальної пенсії за віком пояснюється триваючим характером порушення, це порушення постійно повторюється i наслідки його залишаються неприпиненими.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ст.ст. 8, 22, 46, 55, 64, 95, 124, 152 Конституції України, ст.ст.1, 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни»,ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».

З врахуванням наведеного та

Керуючись ст.ст.8, 22, 46, 55, 64, 95, 124, 152 Конституції України, ст.ст.1, 3, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», ст.28 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.104, 105, 106, 158, 159, 160, 161, 162, 167 КАС України,

су д,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориславі Львівської області щодо ненарахування і невиплати позивачці ОСОБА_2 підвищення до пенсії як дитині війни в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та за період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобов”язати Управління Пенсійного Фонду України в м.Бориславі Львівської області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії, отриманої в період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та в період з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, право на яке надане ОСОБА_1 ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», з урахуванням проведених нарахувань.

В решті позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження було поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Обгрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бориславський міський суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ: