Харківський окружний адміністративний суд
61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
Харків
21 квітня 2010 р. № 2-а- 43178/09/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кухар М.Д. ,
при секретарі судового засідання - Тайцеві А.Л.,
за участі: представника позивача - Парамонової О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансової санкції,-
Позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд стягнути з відповідача фінансові санкції у сумі 2700,00 грн., застосовані рішенням регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області № 200851 від 28.09.2009 року. Позивач, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві, просив задовольнити позов у повному обсязі.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином. У відповідності до ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання. Відповідач заперечення на позов не надав. Таким чином, суд вважає, за можливе розглянути справу без участі відповідача за наявними в ній матеріалами.
Суд, заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
18 вересня 2009 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ДПА України у Харківській області, на підставі наказу від 17.09.2009 року № 746 та направлення від 17.09.2009 року № 607/32-3П була проведена позапланова виїзна перевірка в межах повноважень податкових органів, визначених Законом України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного, і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” від 19.12.1995 року № 481/95-ВР з питань дотримання вимог законодавства, що регулює роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, в магазині, розташованому за адресою: АДРЕСА_1 За результатами перевірки складено акт № 45/323/НОМЕР_1 від 18.09.2009 року.
В ході перевірки встановлено факт реалізації однієї пляшки горілки «Пульс» 0,5 л ,40 % об., по ціні 22,50 грн. із акцизною маркою старого зразка 05 ААІЗ 176772 08/2 з датою розливу 30.04.2008 року (термін придатності до споживання продукції 12 місяців) та однієї пачки сигарет «Кент» по ціні 8грн. 50 коп., про що свідчать видані касові чеки, які зазначені у матеріалах перевірки. Також в ході перевірки КОРО, який було надано ОСОБА_2, встановлено, що 04.05.2009 року підприємцем було реалізовано одну пляшку горілки "БІЛЕНЬКА", 0,7 л. по ціні 15 грн. 30 коп., що підтверджується 2 - звітом від 04.05.2009 року, копія якого додається до матеріалів перевірки. Таким чином в ході перевірки встановлено порушення вимог ст. 11 ЗУ від 19.12.1995 року № 481/95 -ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», із змінами і доповненнями (далі - Закон № 481), та вимоги Постанови КМУ від 30.10.2008 року №957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-роздрібних цін на алкогольні напої вітчизняного виробництва».
Під час перевірки зроблено вибірково опис алкогольної та тютюнової продукції на загальну вартість продукції - 978,3 грн. (додаток № 1), на яку ОСОБА_2 не надані були прибуткові накладні від постачальника, що і зазначено у акті перевірки як порушення вимог п. 12 ст. 3 ЗУ від 01.06.2000 року №1776-111 «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами і доповненнями.
ФО-П ОСОБА_2 від підпису матеріалів перевірки відмовилась, про що було складено акт відмови від підписання матеріалів перевірки від 18.09.2009 року за №20-32-312 та акт відмови від отримання акта перевірки від 18.09.2009 року за №20-32-312.
Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами" алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного збору в порядку, визначеному законодавством.
Згідно до абзацу 4 частини 4 статті 11 зазначеного Закону, у разі зміни зразка марок акцизного збору вже закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкольних напоїв і тютюнових виробів до їх повного використання, а марковані такими марками алкогольні напої та тютюнові вироби знаходяться в обігу до їх повної реалізації в межах терміну придатності для споживання.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.03.2008 року № 179 установлено, що закуплені марки попереднього зразка застосовуються у виробництві алкогольних напоїв та тютюнових виробів до їх повного використання у період до 1 вересня 2008 року, а алкогольні напої та тютюнові вироби з такими марками перебувають в обігу до повної реалізації в межах строку придатності для споживання.
Відповідно до ст.1 Закону України від 15.09.1995 № 329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» (далі за текстом Закон № 329), марка акцизного збору -спеціальний знак, яким маркуються алкогольні напої та тютюнові вироби її наявність на цих товарах підтверджує сплату акцизного збору, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів; маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - наклеювання марки акцизного збору в порядку, передбаченому Положенням. Порядок маркування визначений Положенням про виробництво, зберігання, продаж марок акцизного збору з голографічними захисними елементами і маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 567, із змінами та доповненнями (далі - Положення). Відповідно до п. 19 зазначеного Положення, маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками цієї продукції. Згідно з пунктом 20 Положення алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням віл вимог цього Положення або марками, що не відповідають виду продукції та місткості тари та або не видавалися безпосередньо виробнику (імпортеру) зазначеної продукції, вважаються немаркованими.
Згідно абз. 2 ч.2 ст.7 Закону України від 15.09.1995 № 329/95-ВР «Про акцизний збір на алкогольні напої та тютюнові вироби» забороняється ввезення, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та реалізації на території України алкогольних напоїв та тютюнових виробів, на яких немає марок акцизного збору встановленого зразка.
Стаття 17 закону України № 481 передбачає, що до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв та тютюнових виробів, алкогольних напоїв без марок акцизного збору встановленого зразка - 100 % вартості товару, але не менше 1700 грн.
Відповідно до частини 10 статті 18 Закону України від 19.12.1995р. № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», із змінами та доповненнями, Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Постановою КМ України від 30.10.2008 № 957 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва» встановлені розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв вітчизняного виробництва. Так, зокрема, мінімальна роздрібна ціна за 0,7 л горілки, згідно зазначеної Постанови КМУ, повинна складати 19,60 грн. (0,7x70x40 : 100).
Відповідальність за вчинене відповідачем порушення передбачена абз. 11 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 1000 гривень.
На підставі вищезазначеного акту перевірки керівником РУ Департаменту САТ ДПА України у Харківській області 28 вересня 2009 року було прийнято рішення № 200851 про застосування до ФОП ОСОБА_2 фінансових санкцій за виявлені порушення у сумі 2700,00 грн. Рішення про застосування фінансових санкцій було відправлено відповідачу поштою 28 вересня 2009 року на його адресу та отримане, згідно поштового повідомлення, 30 вересня 2009 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року № 790 затверджений : рядок застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", пунктом 3 якого визначено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів". Пунктом 5 зазначеної Постанови визначено, що підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.04.2010 року у справі № 2а-43757/09/2070 за позовом ОСОБА_2 до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області про визнання недійсним рішення в задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.
Листом № 1322/7/23-311 від 13.10.09 Лозівська ОДПІ у Харківській області, де обліковується відповідач, повідомила, що фінансова санкція за рішенням від 28.09.09 № 200851 ФОП ОСОБА_2 не сплачена.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. № 790, передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання, сума санкцій стягується на підставі рішення суду.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. 15, аб. 5 ч. 2 ст. 17 Закону України „Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, ст.ст. 4, 8, 11, 94, 104, 159, 160-162 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Харківській області до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 про стягнення фінансової санкції - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 (код НОМЕР_1, АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України (рахунок одержувача 31111106700387, код платежу 21081100 УДК у Первомайському районі Харківської області, код ЄДРПОУ 24134432 в установі банку ГУДК України у Харківській області, МФО 851011) фінансові санкції у розмірі 2700.00 грн. (дві тисячі сімсот гривень).
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 23.04.2010 року.
Суддя Кухар М.Д.