Постанова від 10.03.2010 по справі 2а-209/2010рік

Справа № 2а-209/2010 рік.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2010 року Бориславський міський суд

Львівської області

в складі головуючого -судді: Посисень Л.М.

при секретарі: Гадубяк О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Бориславі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області про визнання протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міької ради Львівської області щодо перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та стягнення заборгованості та компенсації за затримку її виплати.

ВСТАНОВИВ:

Позивачка просить визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради щодо перерахунку допомоги по догляду за дочкою ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, сином ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, до досягнення ними трьох років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в poзмipi, визначеному ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім'ям з дітъми", тобто у poзмipi прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленому Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік";

стягнути Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області загальну суму заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року 4250,09 грн., в тому числі 3134,80 грн. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, 1115,29 грн. компенсація за затримку виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років;

Представник відповідача у судове засідання не прибув. Відповідач просить справу розглядати у відсутності представника відповідача, про що надіслав у суд письмове клопотання.

Позивачка пояснила, що перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з 16 лютого 2005 року в зв'язку народженням дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, наказ Центральної міської лікарні від 16 лютого 2005 року № 43-к, та з 15 лютого 2007 року в зв"язку з народженням сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, наказ Центральної міської лікарні від 15 лютого 2007 року № 47-к.

3 09 липня 2007 року Управлінням праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області їй виплачується допомога по догляду за двома дітьми до досягнення ними трьох років (за дочкою з 09 липня 2007 року по 10 листопада 2007 року, за сином з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року) в poзмipi, визначеному Законом України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" № 489-V від 19 грудня 2006 року, ст.56 ч.2. абз.З, а саме: „допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - у poзмipi, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, та середньомісячним сукупним доходом ciм'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих ociб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, для застрахованих ociб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України".

Мінімальний poзмip допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років склав для незастрахованих ociб - 90 грн., для застрахованих ociб з 01 січня 2007 року - 120,75 грн., з 01 квітня 2007 року - 123,05 грн., з 01 жовтня 2007 року - 125,04 грн.

В довідці Управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області від 18 березня 2009 року № 1625 розмір допомоги вказано з врахуванням індексації в таких розмірах:

2007 pік 07 258,06 грн., 08 265,28 грн., 09 268,90 грн., 10 272,26 грн., 11 186,73 грн, 12 144,10 грн.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції Украши (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98,101,103,111 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік" (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 09 липня-2007 року (справа № 1-29/2007) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік", зокрема: абзацу третього частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, та середньомісячним сукупним доходом ciм'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, для застрахованих ociб, у порядку, встановленому Кабінетом Miніcтpiв України.

На дату призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років діяв Закон України „Про державну допомогу сім'ям з дітъми" № 2811-XII від 21 листопада 1992 року, згідно ч.1 ст.15 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у poзміpi встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Згідно ч.1 ст.62 Закону України „Про Державний бюджет України на 2007 рік” затверджено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто відноситься до основних соціальних i демографічних груп населения, а саме для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років повинна призначатися в poзмipi прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, тобто з 09 липня 2007 року - 463 гривні, з 01 жовтня 2007 року - 470 гривень.

Відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів виплати не виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років підлягає компенсації.

Розрахунок невиплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років та її компенсації за затримку виплати станом на 01 квітня 2009 року:

Дата Розмір Розмір Розмір Коефіцієнт Cума

призначення призначеної прожиткового заборгованості компенсації компенсації

допомоги допомоги мінімуму по виплаті

допомоги

2007.07. 258,06 657,16 399,1 41,0% 163,63

08. 256,28 926,00 660,72 40,2% 265,61

09. 268,90 926,00 657,1 37,2% 244,44

10. 272,26 940,00 667,74 33,3% 222,36

11. 186,73 611,00 424,27 30,4% 128,98

12. 144,10 470,00 325,90 27,7% 90,27

Всього: 3134,80 1115,29

Таким чином, станом на 01 квітня 2009 року загальна сума заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років склала 4250,09 грн., в тому числі 3134,80 грн. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, 1115,29 грн. компенсація за затримку виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Позов просить задоволити.

Відповідач у письмовому запереченні на позов зазначив, що ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Положення Конституції України, зокрема ст.95 зазначають, що виключно Законом України "Про Державний бюджет" визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір i цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до п.2 ст.4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовується лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного кодексу України та Закону про Державний бюджет.

Виходячи з цього, відповідними статтями Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", розміри допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановлюються виходячи із обсягу видатків, виділених на цю мету при формуванні показників Державного бюджету на відповідний piк. Так, згідно ст.56 цього закону у 2007 році poзмip допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб. 3гідно ст.62 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" для працездатних ociб розмір прожиткового мінімуму на 2007 рік становить:

з 1 січня - 525 гривень;

з 1 квітня - 561 гривня;

з 1 жовтня - 568 гривень.

Заборгованість по виплаті даної допомоги є лише за 2007 рік, а саме з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року, тобто з моменту винесення рішення Конституційним судом, яким було визнано неконституційними положення Закону України "Про Державний бюджет на 2007 рік", щодо розмірів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, i до кінця бюджетного року. У Законі України "Про Державний бюджет на 2008 рік" та Законі України "Про Державний бюджет на 2009 рік" не передбачено коштів на погашення заборгованості, яка виникла у 2007 році, а передбачені лише кошти на поточні виплати.

В задоволенні позову просить відмовити.

Іншими доказами, дослідженими судом, зокрема:

Світлокопіями свідоцтв про народження стверджено, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_2, а ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_3.

Витягами з наказів № 47-к від 15 лютого 2007 року та № 43-к від 16 лютого 2005 року Бориславської центральна міська лікарня стверджено, що позивачка з 16.02.2005 року по 11.11.2007 року та з 15.02.2007 року по 12.12.2010 року перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Довідкою відповідача №1625 від 18.03.2009 року стверджено, що позивачка знаходиться на обліку у відповідача i отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.02.2007 року та з 01.04.2007 року.

СУДОМ ВСТАНОВЛЕНО, що позивачка ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дочку ОСОБА_2, а ІНФОРМАЦІЯ_2 народила сина ОСОБА_3, за якими вона фактично здійснює догляд, що підтверджено світлокопіями свідоцтв про народження ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Позивачка є працездатною,застрахованою особою і їй згідно наказу № 47-к від 15 лютого 2007 року та № 43-к від 16 лютого 2005 року Бориславської центральної міської лікарні було надано відпустку по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку з 16.02.2005 року по 11.11.2007 року та з 15.02.2007 року по 12.12.2010 року, що підтверджено витягами з наказів № 47-к від 15 лютого 2007 року та № 43-к від 16 лютого 2005 року Бориславської центральної міської лікарні.

Після виходу у відпустку по догляду за дочкою ОСОБА_2 та сином ОСОБА_3 позивачці відповідачем з 15.02.2007 року та з 01.04.2007 року призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тому що згідно із ст.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов»язковим державним соціальним страхуванням у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їx сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов»язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованим особам у формі матеріального забезпечення у період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку i частково компенсує втрату зapoбiтнoї плати (доходу) у період цієї відпустки.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій ocoбi у poзмipi, що встановлюється правлінням Фонду, але не менше poзмipy прожиткового мінімуму, встановленого Законом, а відповідно до вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітъми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у poзмipi встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 piк» розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6-ти років встановлений з 01 січня 2007 року - 434грн., з 01 квітня до 01 жовтня 2007 року в poзмipi 463 грн., а з 01 жовтня 2007 року у poзмipi 470 грн., а для працездатних ociб: з 01 січня 2007 року - 525 грн.; з 01.04.2007 року - 561 грн.; з 01.10.2007 року - 568 грн.

П.7 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням", а п.14 ст.71 дія ст.12, ч.1 ст.15 та п.3 розділу УІІІ «Прикінцеві положення Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», зупинялись на 2007 рік, тому відповідач позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачував виходячи iз положень абзацу третього ч.2 ст.56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким встановлювався розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначався як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, та середньомісячним сукупним доходом ciм»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих ociб та не менше 23 відсотки прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних ociб, для застрахованих ociб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України», тобто в значно меншому poзмipi, ніж це передбачено ст. 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням".

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 по справі №1-29/2007 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення абзацу 3 ч.2 ст.56 та п.7, п.14 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».

Рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов»язковим до виконання на території України, остаточним i не може бути оскаржене.

Тому дії відповідача щодонарахування та виплати на користь позивачки допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно в значно меншому poзмipi, ніж це передбачено ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" є протиправними, оскільки ч.2 ст.152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їx окремі положения, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їx неконституційність.

Позовні вимоги позивачки щодо стягнення з відповідача на її користь загальну суму заборгованості по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у визначеному нею розмірі - 4250,09 грн., в тому числі 3134,80 грн.- допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років, 1115,29 грн. - компенсація за затримку виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років не можуть бути задоволені, оскільки предметом даного спору є право на отримання позивачкою допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а не розмір нарахування, визначення якого законом покладено на відповідача, тому позовні вимоги позивачки підлягають задоволенню частково i способом відновлення порушеного права позивачки є покладення обов'язку на відповідача провести належне нарахування та виплату допомоги позивачці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у pозміpi, визначеному ст.43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" за період за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно з урахуванням виплачених позивачці сум.

Правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються ст.З, ч.2 ст. 19, ч.З ст.51, ст. 55 Конституції України, ст.4, 42, 43 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" ст. 62 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 по справі №1-29/2007.

3 врахуванням наведеного та

Керуючись ст.3, ч.2 ст.19, ч.3 ст.51, ст.55 Конституції України, ст.ст.4, 42, 43 Закону України

«Про загальнообов»язкове державне соціальне страхування у зв»язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп/2007 по справі №1-29/2007, ст.ст. 2, 6,1 04, 105, 106, 158, 159, 160, 161, 162, 167 КАС України,

суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити частково.

Визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст.43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Бориславської міської ради Львівської області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» за період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року включно, з урахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги, постанова, якщо її не було скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження було поновлено, то вважається, що постанова не набрала законної сили.

Про апеляційне оскарження постанови суду спочатку подається заява. Обгрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Бориславський міський суд Львівської області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Заява про апеляційне оскарження постанови може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення постанови, а в разі складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст.160 КАС України - з дня складання в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

СУДДЯ: